לדלג לתוכן

דרדוויל - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליטוגרפיית הדמויות מעולמו של דרדוויל, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Daredevil #500 מאוקטובר 2009. אמנות מאת מרקו ג'ורג'ביק ופטריק זירקר

בחוברות הקומיקס של דרדוויל קיימות דמויות משנה רבות שמככבות יחד עמו ומהוות נדבך חשוב בסיפורים השונים שנעשו על הדמות במרוצת השנים.

מאט מורדוק הוא עורך דין, שבילדותו התעוור בגלל שפיכת פסולת רדיואקטיבית על עיניו כשהציל על איש זקן מדריסה. חושיו האחרים התחדדו, ולאחר חיסולו של אביו המתאגרף, למד אמנויות לחימה שונות ונקם ברוצחיו של אביו. הוא החל להגן על שכונת הלס קיצ'ן ונלחם בנבלי-על רבים, בהם המתנקש בולזאיי וראש הפשע המאורגן הקינגפין.

ביקום מארוול, מעטות הדמויות בעלות חיי אהבה כה מפותלים וטרגיים כשל דרדוויל. חברותיו של מאט מורדוק מתחלקות לשתי קבוצות: נשים רגילות שספגו כאב בגללו כמו קארן פייג', התר גלן, גלוריאנה אובריין ומילה דונובן, ונשים מסוכנות ובעלות כוחות על כמו אלקטרה, האלמנה השחורה, טיפואיד מרי ואקו. רובן מתו, נותרו בעלות מום, או ספגו טראומה קשה.

קארן פייג' מכרה את זהותו הסודית תמורת זריקה, כשהייתה מכורה להרואין. מאוחר יותר, היא נהרגה לנגד עיניו של מאט על ידי בולזאיי. כתגובה, דרדוויל תקף את בולזאיי ונתן לו נשיכה פראית שכמעט הרגה אותו. אלקטרה נהרגה אף היא על ידי בולזאיי במפגשה הראשון עם הנבל, אף על פי שהיא קמה לתחייה מאוחר יותר על ידי ארגון "היד". התר גלן התאבדה אחרי שנהפכה לאלכוהוליסטית. גלוריאנה אובריין נהרגה על ידי ויקטור קרולר, חייל של הקינגפין. אשתו של מורדוק, מילה דונובן, עזבה אותו, והאשימה אותו בכך שנישואיה איתו היו תסמין של התמוטטות העצבים שעבר. אהבתו לטיפואיד מרי נהרסה לבסוף בגלל פיצול אישיות שלה. אקו הונחתה על ידי הקינגפין להרוג את דרדוויל, שכפי שסופר לה כי רצח את הוריה. על אף שגילתה את האמת, האירוע גרם לנתק ביניהם. יוצאת מן הכלל הייתה מערכת היחסים שלו עם האלמנה השחורה, שהייתה נורמלית יחסית, ואפילו נראה שמאט עזב את ביתו כדי לגור איתה בסן פרנסיסקו, אך לבסוף האלמנה השחורה החלה לחשוש שהקריירה שלה כלוחמת בפשע תעמוד בצילו של דרדוויל, המוכר יותר ממנה, והשניים נפרדו כידידים.

בני ברית וחברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות הופעה ראשונה תיאור הדמות
פוגי נלסון Daredevil #1
(אפריל 1964)
פוגי נלסון הוא שותפו של מאט למשרד עורכי הדין "נלסון ומורדוק", ובנה של עורכת-דין מפורסמת בעצמו. לאורך השנים נוצרו מתחים בין מאט לפוגי, והמשרד פורק כמה וכמה פעמים. בשנת 2014, פוגי אובחן כחולה בסרקומה על שם יואינג, והחל לקבל טיפולים מהאנק פים כאיש הנמלה.
קארן פייג' Daredevil #1
(אפריל 1964)
מזכירת משרד עורכי הדין של מאט ופוגי, בה שניהם התאהבו והיא בחרה במאט. היא הופיעה בעלילת "דרדוויל: נולד מחדש" ככוכבת סרטים פורנוגרפיים המכורה להרואין, אך חזרה לקדמותה ואף הפכה למייעצת למכורים לסמים ולפעילה אנטי-פורנוגרפית. לאחר שרומתה לחשוב בידי מיסטריו שהיא נשאית איידס, קארן נהרגה בידי בולזאיי.
נטליה רומאנובה
האלמנה השחורה
Tales of Suspense #52
(אפריל 1964)
מתנקשת רוסית לשעבר, שחזרה למוטב בחוברות האוונג'רס ונפגשה עם מאט לראשונה בקרב נגד הינשוף, מיסטר קליין והבעל. הם התאהבו ועברו ביחד להילחם בפשע בסן פרנסיסקו, בטרם היא נפרדה ממנו בחשש שמעמדו יקטין את המוניטין שלה.
לוק קייג'
ודני ראנד
איירון פיסט
קייג':
Luke Cage, Hero for Hire #1
(יוני 1972)
איירון פיסט:
Marvel Premiere #15
(מאי 1974)
לוק קייג' הוא מאפיונר לשעבר, שלאחר שפרש מחיי הפשע נבגד בידי חברו הטוב ונשלח לכלא. שם, הוא נבחר כנושא-מחקר בניסוי לשחזור נוסחת סופר-חייל, אך בעקבות תאונה עורו נעשה בלתי חדיר והוא זכה לכוח וסיבולת על-אנושיים. הוא ברח מכלאו, ולאחר מפגש עם פושעים, החליט להפוך לגיבור להשכרה.
דני ראנד הוא בנו של התעשיין העשיר וונדל ראנד, שגילה את העיר המיסטית קון-לון, והרכיב משלחת חיפוש אחרי העיר. רוב משלחת החיפוש נהרגה, ודני הובא לקון-לון והחל ללמוד אמנויות לחימה מליי-קונג. בבגרותו הוא נשלח להביס את הדרקון שאו-לאו, ובקרב נגדו הוא משיג את כוח "אגרוף הברזל" - ריכוז אנרגיית הצ'י באגרוף. הוא נעשה גיבור-על ושותפו של קייג'. לקראת אירועי "מלחמת אזרחים", דני התחזה לדרדוויל כדי לעזור למאט בשמירה על זהותו הסודית. פרט לכך, הצמד עזר למאט במקרים רבים, בהם אירועי "ארץ הצל".
בן יוריק Daredevil #153
(יולי 1978)
עיתונאי חוקר שעבד בעבר במערכת העיתון "הדיילי ביוגל" בהנהלת ג'יי ג'ונה ג'יימסון, שחשף את זהויותיהם של הקינגפין ושל הגובלין הירוק, וניחש את אלו של מאט וספיידרמן. לאחר אירועי "מלחמת אזרחים", יוריק מקים מערכת עיתון עצמאית. בכך, הוא הופיע באירועי "מלחמת-עולם הענק הירוק", "פלישה סודית" ו"מצור" בשורת מיני-סדרות, המשקפות את הצד האזרחי באירועים אלו.
אלקטרה נאצ'יוס Daredevil #168
(ינואר 1981)
מתנקשת יוונית, שלמדה עם מאט באוניברסיטת קולומביה בטרם למדה אמנויות לחימה בסין, והצטרפה לארגון הנינג'ות "היד". לאחר שנהרגה בידי בולזאיי, אלקטרה הוחייתה וחזרה למוטב. היא הופיעה כעוזרת לדרדוויל בקרבותיו השונים, כמו גם בחוברת וולברין ות'נדרבולטס.
סטיק ו"הטיהור" סטיק:
Daredevil #176
(נובמבר 1981)
"הטיהור":
Daredevil #187
(אוקטובר 1982)
סטיק הוא אומן לחימה עיוור, שאימן את מאט והנהיג את ארגון "הטיהור" (The Chaste) - מובלעת טריטוריאלית של מסדר נינג'ות שיוסד בידי מאסטר איזו האלמותי, המשמש כאויב גדול לארגון היד. אף על פי שסטיק נהרג בקרב נגד היד, שאר חברי הצ'אסט המשיכו את דרכו ונלחמו ביד.
מיה לופז
אקו
Daredevil Vol.2 #9
(דצמבר 1999)
נערה אשר יצאה למסע נקמה במאט, לאחר שרומתה לחשוב בידי הקינגפין שהוא הרג את אביה. בעלת יכולת חיקוי מהלכי-קרב, בדומה לנבל-העל טאסקמאסטר. היא מפורסמת בעיקר כחברת האוונג'רס החדשים בזהות רונין, אך ויתרה על זהות זו להוקאיי. היא הופיעה בהרצה הרביעית של חוברות מון נייט, שם נהרגה בידי הרוזן נפאריה.
מילה דונובן Daredevil Vol.2 #41
(מרץ 2003)
אישה עיוורת, אותה מאט כדרדוויל הציל ממשאית. הם התאהבו, ואף התחתנו לזמן-מה. בעקבות תקרית ברכבת, מילה נלקחה למוסד לחולי נפש, ומאט נאלץ לחתום על גירושין כדי שתצא משם. בהרצה השלישית של חוברות דרדוויל, ספוט תעתע את מאט למעין מפגש עם מילה, שהוגנה בידי האלמנה השחורה כשסומנה כאחת ממטרותיו של בולזאיי.
אנג'לה דל טורו
טיגריס לבן
Daredevil Vol.2 #58
(נובמבר 2003)
אנג'לה דל טורו היא חלק משושלת "הטיגריס הלבן" - קמע מיסטי העובר בירושה, המעניק כוחות על-אנושיים. היא נפגשה לראשונה עם מאט כאשר הייתה חוקרת בשירות ה-FBI, שהפכה לגיבורת-על כאשר גילתה בדבר הקמע ונטשה את ה-FBI. היא נהרגה בידי ליידי בולזאיי, אך הוחזרה לחיים בידי הטרנטולה השחורה והצטרפה לארגון "היד" בהנהגת מאט. לאחר אירועי "ארץ הצל" הופיעה בחוברות אקדמיית האוונג'רס קרובת משפחתה של אנג'לה, אווה איילה, כטיגריס לבן ובעלת קמע הטיגריס. אנג'לה קיבלה מגרסה ממציאות חלופית של ריד ריצ'רדס קמע טיגריס לבן ממציאות חלופית והצטרפה לארגון W.H.I.S.P.E.R שלו. היא החלה להילחם באיילה ובקבוצת אוונג'רס רעיונות מתקדמים בה היא חברה.

נבלים וארגוני רשע[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות הופעה ראשונה תיאור הדמות
קלווין זאבו
מיסטר הייד
Journey into Mystery #99
(דצמבר 1963)
קלווין זאבו הוא מדען, אשר המציא את "נוסחת הייד" - נוסחה הגורמת לכוחות על-אנושיים בעצמה גבוהה. הוא מזוהה גם כאויב של תור, ונלחם לראשונה במאט יחד עם קוברה ובהמשך עם ג'סטר. הוא אביה של דייזי ג'ונסון, סוכנת S.H.I.E.L.D הידועה כקווייק.
האוכפים Amazing Spider-Man #10
(מרץ 1964)
קבוצת נבלי העל הידועה בשם "האוכפים" היא למעשה אסופה של פושעי רחוב בעלי כישורים מיוחדים המתפקדים לרוב כבריונים להשכרה עבור ראשי העולם התחתון. משמשים גם כיריביו של ספיידרמן.
לילנד אאולסלי
הינשוף
Daredevil #3
(אוגוסט 1964)
סוחר לשעבר בוול סטריט, שירד מנכסיו בעקבות חקירה על העלמת מס ונעשה פושע. הוא קיבל כוחות-על הדומים לאלו של ינשוף בעקבות לקיחת נסיוב מסתורי. הוא הקים אימפריית פשע קטנה, ובכך הפך לאויבו של מאט.
זבדיה קילגרייב
האיש הסגול
Daredevil #4
(אוקטובר 1964)
זבדיה קילגרייב היה בעברו מרגל עבור הגוש המזרחי, שנפגע בידי כימיקלים וזכה ליכולות שליטה מוחית וריפוי עצמי. הוא נעשה נבל-על מסוכן במיוחד, שהשתלט על האוונג'רס (קפטן אמריקה, איירון מן, מכשפת השני, סטארפוקס, ויז'ן, הצרעה, הוקאיי, מוקינגבירד וטיגרה), הענק הירוק, ארבעת המופלאים, איש המכונה, לוק קייג', תור וג'סיקה ג'ונס בין היתר.
זולטאן דראגו, סטאר סאקסון, לארי קרנסטון ואלן פאגן
מיסטר פיר
דראגו:
Daredevil #6
(פברואר 1965)
סאקסון:
Daredevil #49
(פברואר 1969)
קרנסטון:
Daredevil #89
(יולי 1972)
פאגן:
Marvel Team-Up #92
(אפריל 1980)
זולטאן דראגו היה בעלים של מוזיאון שעווה, שפיתח גז פחד המראה לנושמים אותו את פחדיהם, בדומה לדחליל של חברת DC קומיקס. הוא נהרג בידי סמואל "סטאר" סאקסון, מהנדס פושע שבעתיד נעשה לנבל-העל חרש המכונות ולחבר באדוני הרשע. לורנס "לארי" קרנסטון למד עם מאט בבית הספר למשפטים, שם החל לתעב אותו. הוא לקח את התלבושת והגז כדי לנקום בו, ולכאורה נהרג בקרב הראשון שלו. בזמן זה, אחיינו של קרנסטון - אלן פאגן - לקח את התלבושת והגז, נעשה אויב של ספיידרמן ולקח חלק באירועי "מלחמה סודית". מאוחר יותר, גם קרנסטון וגם פאגן היו מיסטר פיר בו זמנית, עד שקרנסטון נכלא.
פרנק פארנום
השודד המחופש
Daredevil #16
(מאי 1966)
מנהל הבניין בו שכן משרדם של "נלסון ומורדוק" במנהטן, שבסתר היה פושע בשם "השודד המחופש". הוא פרץ לתודעת הציבור בקרב נגד ספיידרמן, וניסה מאוחר יותר לגרום לקרב בין מאט לספיידרמן. הוא נעשה הנבל הראשי בחוברות דרדוויל לתקופה קצרה, אך גם לאחריה המשיך להילחם בו. במהלך אירועי "פלישה סודית", "שלטון אפל" ו"מצור", הוא נראה כחלק מצבא הפשע של הברדס.
מלווין פוטר
גלדיאטור
Daredevil #18
(יולי 1966)
מלווין פוטר היה מעצב בגדים שהפך לפושע בכך שעיצב לעצמו חליפת שריון קטלנית, הכוללת להבים נשלפים.
וילסון פיסק
קינגפין
Amazing Spider-Man #50
(יולי 1967)
שליט העולם התחתון של ניו יורק. מזוהה גם כיריבם של גיבורים אחרים, דוגמת המעניש וספיידרמן. הוא לעיתים קרובות מפקד על מתנקשים שונים לבצע את פעולותיו, אך יודע להילחם באמצעות מבנה גופו העצום ושימושיו באקדחים. הוא בעלה של ונסה פיסק ובנו של ריצ'רד פיסק, שהפך ללורד הפשע "הורד" לפני שנהרג.
ג'ונתן פאוורס וג'ודי פאט
הבדחן
פאוורס:
Daredevil #42
(יולי 1968)
פאט:
Cloak and Dagger Vol.3 #8
(נובמבר 1989)
ג'ונתן פאוורס היה בעברו שחקן כושל, שהחליט להפוך לפושע באמצעות ארסנל כלי נשק בנוסח ליצני, בדומה לג'וקר של DC קומיקס. הוא נעשה אויב של מאט, ובכך לשותף זמני של קוברה ומיסטר הייד. ג'ודי פאט קיבל את נשקיו מדוקטור דום עצמו, ונשלח להרכיב קבוצה של נבלי-על חזקים שהובסו בידי מסווה ופגיון. הוא נהרג באירועי "מלחמת אזרחים" בידי המעניש, ואילו פאוורס נשאר כג'סטר.
בולזאיי Daredevil #131
(מרץ 1976)
מתנקש ואויבו המושבע של מאט. בולזאיי בעל יכולת דיוק מעולה ועצמות אדמנטיום, שהרג את אלקטרה וקארן פייג'. הוא מתואר כמתנקש פסיכופת סדיסטי, הנהנה להתעלל במאט. הוא הופיע כחבר בקבוצת האוונג'רס האפלים כהוקאיי באירועי "שלטון אפל" ו"מצור", ונהרג בידי מאט באירועי "ארץ הצל". הוא הוחיה בידי ליידי בולזאיי, אך שותק ונאלץ לשלוח נבלים אחרים נגד מאט.
היד Daredevil #174
(ספטמבר 1981)
מסדר נינג'ות מיסטי, הנוסד בשנת 1588 ביפן. פרט לחוזקם של מספר הנינג'ות הרב, בארגון חברים מיסטיקנים, המסוגלים להחיות איש שנרצח כחבר נאמן של הארגון. מנהיגי הארגון הבולטים בארגון הם גורגון המשמש כמנהיג הנוכחי, סייברטות' והקינגפין המשמשים כמנהיגי הסניפים היפניים והאמריקנים בהתאמה. בעבר שימשו מאט, אלקטרה, המנדרין כמנהיגים הראשיים. בין היתר, חברי העבר בארגון הם פסיילוק, וולברין, נורת'סטאר והובגובלין.
מרי ווקר
טיפואיד מרי
Daredevil #254
(מאי 1988)
פרוצה לשעבר, שפיתחה פיצולי אישיות כאשר נזרקה מחלון בית הבושת בו עבדה בידי מאט. מרי היא מוטאנטית בעלת כוחות שליטת מוחית, פירוקינטיקה וטלקינזיס, בהן היא משתמדת לרוב באישיויות "טיפואיד" ו"בלאדי מרי" האלימות. היא הופיעה בחוברות "היוזמה" בשריון "מוטאנט-0", והצטרפה לאחוות המוטאנטיות של ליידי דת'סטרייק.
קרלוס למוארטו
הטרנטולה השחורה
Amazing Spider-Man #419
(ינואר 1997)
ישנן שתי גרסאות סותרות למקורו של למוארטו: גרסה אחת סוברת כי הוא היה חוקר אירופאי, שלפני מאות שנים אומן בידי "היד"; גרסה שנייה סוברת כי התואר עובר מאב לבן. הוא בעל יכולת ריפוי עצמי גבוהה, ירי קרני אנרגיה מהעיניים, כוחות על-אנושיים רבים, אינטלקט ברמה גאונית וידע באמנויות לחימה. הוא עזר למאט נגד היד, אך הצטרף לארגון באירועי "ארץ הצל". הוא בגד בארגון ונהרג לכאורה בידי טיגריס לבן, אך ניצל בידי אחות הלילה.
מאקי מאטסומוטו
ליידי בולזאיי
Daredevil Vol.2 #111
(ספטמבר 2008)
מאקי מאטסומוטו נולדה ביפן, שם נכלאה בידי היאקוזה שתכננו למכור אותה כשפחת מין. לפתע בולזאיי הופיע, הרג את המאפיונרים, ושחרר אותה. היא הפכה למתנקשת בהשראתו, והצטרפה ליד. במהלך אירועי "ארץ הצל", היא עזרה לקינגפין נגד מאט והיד. בסופו של דבר, היא נהרגה בידי אלקטרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]