ליגת הצדק/האוונג'רס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליגת הצדק/האוונג'רס
JLA/Avengers
עטיפת החוברת JLA\Avengers #3. אמנות מאת ג'ורג' פרז וטום סמית'
עטיפת החוברת JLA\Avengers #3. אמנות מאת ג'ורג' פרז וטום סמית'
עטיפת החוברת JLA\Avengers #3. אמנות מאת ג'ורג' פרז וטום סמית'
מידע קומיקס
יוצר קורט בוסיאק
סוגה קומיקס
תקופת פרסום מקורית ספטמבר 2003 – מרץ 2004 (כ־26 שבועות ויום)
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מוציא לאור DC קומיקס
מארוול קומיקס
מספר החוברות 4
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ליגת הצדק/האוונג'רס וגם האוונג'רס/ליגת הצדקאנגלית: JLA/Avengers וגם Avengers/JLA) היא מיני-סדרת קומיקס וקרוסאובר, שפורסמה על ידי חברות DC קומיקס ומארוול קומיקס בין ספטמבר 2003 למרץ 2004,[1][2][3] ונוצרה בידי הכותב קורט בוסיאק והמאייר ג'ורג' פרז. הסדרה מציגה שיתוף פעולה בין שני צוותי גיבורי-על משני יקומים שונים, ליגת הצדק של DC קומיקס, והאוונג'רס של מארוול.

ב-2009, המפיק ברוס טים הביע עניין בהפקת סרט אנימציה המבוסס על הקומיקס.[4]

היסטוריית פרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1979, שתי חברות הקומיקס סיכמו ביניהן לפרסם קרוסאובר משותף של שני הצוותים, שיכתב בידי גרי קונוויי ויאויר בידי ג'ורג' פרז. העלילה המקורית הייתה על מסע בזמן המערבת את קאנג הכובש של מארוול ואת אפוק, אדון הזמן של DC. הכותב והעורך רוי תומאס נשכר לכתיבת תסריט לסיפור, המבוסס על העלילה שתכנן קונוויי[5]. אף על פי שהעבודה על הסדרה החלה ב-1981 (פרז כבר אייר 21 עמודים עד אמצע 1983), והסדרה תוכננה לצאת באותה שנה,[6] סכסוכי עורכים - שנטען שהיו באשמת הכותב ג'ים שוטר ממארוול - מנעו את השלמת הסדרה[7][8]. הכישלון גרם גם לביטולה של סדרת ההמשך שתוכננה לקרוסאובר הקודם משנת 1982: "האקס-מן המסתוריים והטיטאנים החדשים".[8]

בשנת 2002 הושג הסכם חדש בין החברות, לסיפור חדש שיכתב בידי קורט בוסיאק ויאויר בידי ג'ורג' פרז. בפאנל משותף בכנס החובבים וונדר-קון 2000, בוסיאק (כותב כותרי האוונג'רס באותה העת) ומארק וייד (כותב כותרי ליגת הצדק באותה העת), הצהירו שהם כמעט הגיעו להסכם שיאפשר להתחיל את הקרוסאובר בתוך החוברות של הסדרות הרצות של הצוותים, אבל החברות לא הצליחו להגיע להסכם עסקי. לבסוף כאשר החלה הסדרה, וייד נמנע מלהשתתף בה עקב התחייבות לחברת קרוסג'ן, ובוסיאק נהיה לכותב היחיד.[9] גם לפרז הייתה מחויבות לקרוסג'ן בזמנו, אך היה לו סעיף מיוחד בחוזה שאיפשר לו לעבוד על הקרוסאובר.

הסדרה הודפסה מחדש על ידי DC ב-2004 בשני כרכים בעלי כריכה קשה שהכילו אף את הדפים המקוריים שצייר פרז ב-1983, ויצאו מחדש בכריכה רכה בנובמבר 2008. נכון ל-2019 זהו הקרוסאובר האחרון שנעשה בין שתי החברות.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרונה, שומר יקום מארוול לשעבר הנמצא בגלות, נוסע על פני המולטי-יקום, ומחפש את אמת הבריאה, כאשר הוא מגיע ליקום מארוול, הוא פוגש את הגראנדמאסטר שעל מנת להציל את יקומו מציע לו לשחק ולהמר, אם קרונה ינצח - הוא יוביל אותו אל גלקטוס היחיד בעל יכולת בריאה, ואם הוא יפסיד - קרונה יחוס על יקומו של הגראנדמאסטר ויעזבו, בבחירת השחקנים קרונה דורש להחליף יקומים ביניהם ולכן האוונג'רס ייצגו את קרונה, וליגת הצדק את הגראנדמאסטר, משמעות המשחק היא שעל האוונג'רס להפסיד כדי להציל את היקום שלהם.

הגראנדמאסטר מודיע לליגת הצדק שכדי להציל את היקום הם צריכים לאסוף 12 פריטי כוח, מתוכם שישה ביקום האחר, ובעל בריתו מטרון מודיע זאת לאוונג'רס.

הליגה נוסעת ליקום מארוול ומאוכזבת (במיוחד סופרמן) מכישלונם על ידי האוונג'רס, וכאשר האוונג'רס מגיעים ליקום DC הם מופתעים למראה העתידני של אדריכלות הערים, ובמיוחד מן הכבוד שרוחשים אזרחיו לגיבורים, מה שמוביל אותם (ובמיוחד קפטן אמריקה) למסקנה שליגת הצדק הם פאשיסטים הדורשים את סגידת האזרחים.

הליגה והאוונג'רס נוסעים לאורך היקומים ונאבקים ביניהם להשיג את פריטי הכוח, הקרב האחרון שנערך להשגת הקוביה הקוסמית מתרחש בארץ הפראית שביקום מארוול, שם קוויקסליבר משיג את הקוביה אך קרונה והגראנדמאסטר מופיעים ומציינים שהציון הוא 6/6, אולם באטמן וקפטן אמריקה שחקרו את התחרות וגילו את ההימור מגיעים, הקפטן מתקיף את קוויקסילבר ומשיג ממנו את הקוביה עבור באטמן מה שמביא להכרזת "ליגת הצדק" כמנצחים, אך קרונה שאינו מוכן להיות מובס ומתקיף את הגראנדמאסטר וקורא לגלקטוס ומנסה לאלצו להביא לו תשובה לשאילתו. הגראנדמאסטר משתמש בכוח 12 החפצים על מנת למזג את שני היקומים יחד, קודם שקרונה יקרע את גלקטוס לחלקים.

המציאות משתנה והופכת את הליגה והאוונג'רס לבעלי ברית ותיקים הנוסעים קבוע בין העולמות כי לעזור זה לזה, בנוסף לכך חברי הליגה המתים מזמן כמו בארי אלן והאל ג'ורדן חזרו, אבל היקומים אינם יכולים להתקיים יחד ומתחילים להרוס זה את זה, והגיבורים עוברים בין העולמות, בעוד סופרמן וקפטן אמריקה נעשים עצבנים ומאשימים זה את זה במתרחש, הופעת הספקטרום של קרונה מסייעת לגיבורים להיזכר במה שעבר עליהם, והפנטום סטריינג'ר לוקחם אל הגראנדמאסטר.

הגראנדמאסטר מסביר להם בשארית כוחותיו שקרונה ממזג את היקומים כדי להרס וליצור את המפץ הגדול בשנית שבו יוכל לצפות וללמוד, הוא מבקש מהם לעצור את קרונה ולהחזיר סדר לעולם, לאחר התעקשות של קפטן אמריקה הוא מציג להם אירועים שהתרחשו ביקומים שלהם, כל גיבור נחשף לטרגדיות שפקדו אותו, כגון בארי למותו, האל ג'ורדן לטירופו, ובאטמן לשבירת גבו ומותו של רובין, חלקם שוקלים לעזוב את היקום כפי שהוא ולמנוע את הטרגדיות אך האל משכנעם לעבוד יחד לטובת הכלל ביקומים.

קרונה לכד את האווטארים של היקום בעוד המציאות ממשיכה להשתנות, הוא גילה כי יש חוויה ביקומים ותוכניתו היא לאלץ אותם לספר לו את סודותיהם, שני הצוותים מתאחדים לאחד כדי לעצרו והקפטן מתמנה למנהיג הצוות, וכאשר הם חודרים לבסיסו של קרונה, קפטן אמריקה מזמן כל גיבור שהיה אי פעם באחד מן הצוותים לעזרה, בעוד קרונה שולח כל נבל שנאבקו בו, בעוד קרונה חוגג את ניצחונו המנטלי שגורם לגיבורים ליפול זה אחר זה מהנבלים או מקרונה עצמו, פלאש והוקאיי מביסים אותו לבסוף כאשר הפלאש מסיח את דעתו בעוד הוקאיי מפוצץ את המכונה בה השתמש כדי למזג את העולמות בעוד פלאש לוקח את חפצי הכוח, שניהם כבר מתו קודם בקרב, וקרונה נשאב לתוך מערבולת היצירה.

היקומים מופרדים בעזרת הספקטר (האל ג'ורדן במצבו הנוכחי), וחוזרים למצבם הנורמלי, הגיבורים חוזרים לעולמותיהם הנכונים, ומסכימים ביניהם שאין זה משנה אם הם עושים מעט או יותר מדי, הם עדיין גיבורים שתמיד ילחמו את הקרב הטוב, קרונה נהיה לביצה קוסמית המאוחסנת במגדל השמירה של ליגת הצדק,[10] ומטרון קובע שכאשר תבקע הביצה, קרונה ילמד על הבריאה בעודו חלק ממנה. מטרון והגראנדמאסטר שחזר לחיים דנים אודות כך שמטרון פיתה את קרונה ליקום מארוול, הגראנדמאסטר אומר שזהו המשחק הראשון שבו כל הצדדים ניצחו - הגראנדמאסטר מעצם קיומו של המשחק, הגיבורים מהצלת היקומים, וקרונה מקבל את תשובתו בסופו של דבר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Monthly Sales September 2003, The ComiChron
  2. ^ Monthly Sales October 2003
  3. ^ Monthly Sales November 2003
  4. ^ "Wonder Woman" Roundtable Interview with Producer Bruce Timm - ToonZone News"
  5. ^ Pérez interview, David Anthony Kraft's Comics Interview #6 (Fictioneer, Aug. 1983).
  6. ^ Giordano, Dick. "Meanwhile..." DC comics cover-dated April 1983.
  7. ^ Marv Wolfman interview, Amazing Heroes #50
  8. ^ 1 2 O'Neill, Patrick Daniel. "Career Moves" (Pérez interview), Wizard Magazine #35 July 1994
  9. ^ McKiernan, Jay "A Sit Down with Kurt Busiek,
  10. ^ JLA vol. 3, #108-114 Jan. - July 2005


DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןפרי וייטלאנה לאנגלויס לייןסופרבוי (קון-אל)סופרגירלסטילבלאדספורטביזארוברייניאקגנרל זודדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדיק גרייסוןהציידתדמיאן וייןאלפרד פניוורת'קסנדרה קייןנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
וונדר וומן אנטיופההיפוליטההרקולסוונדר גירלסטיב טרבורדונה טרויאטה קנדיארסמקסוול לורדסירסיצ'יטה
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאריסיהסיימון באזהאל ג'ורדןג'יידגאי גרדנרחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםג'ון סטוארטאלן סקוטקרול פריסקילווגקייל ריינרשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסג'וני קוויקאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
אקוומן אטלנהאקווגירלאקוולאדמירהאדון האוקיינוסאוכל נבלותאורקהמנטה שחורהסירנהקינג שארק
החץ הירוק מיה דירדןקונור הוקהקנרית השחורהרוי הרפרקונסטנטין דרייקוןהרוזן ורטיגומרליןאדי פיירסשאדו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
האלים החדשים אוריוןביג ברדהמיסטר מיראקלגלוריוס גודפריגראני גודנסדארקסיידדווילאנסדסאדמטרוןסטפנוולףפראדמונים (עולם רביעיניו ג'נסיסהמקורקופסת אםמשוואת אנטי-חייםאפוקוליפס)
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסג'ון קונסטנטיןדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהחיפושית הכחולההחרק האורבהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפיסמייקרפלסטיקקילר פרוסט
קבוצות-על
אאוטסיידרסהטיטאנים הצעיריםחברת הצדק של אמריקהחיותיחידת המתאבדיםלגיון גיבורי-העלליגת הצדק (דמויות)ליגת הצדק האפלסיירת האבדוןציפורי הטרףשאדופאקטWatchmen (יקום חלופי)
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 קומיקס בלשים (מרץ 1937) • אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000–2009 החץ הירוק: אשפת חיצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
2010–2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017) • שעון יום הדין (נובמבר 2017)
ורטיגו
הלבלייזרWE3 ‏• Y: האיש האחרוןוי פור ונדטהטרנסמטרופוליטןסנדמן (הנצחייםחלוםלוציפרהקורינתי)פייבלספריצ'ר
עיבודים למדיות נוספות
אנימציה
סרטים ארוכים באטמן נגד דרקולהבאטמן נגד צבי הנינג'ההסיפור של באטמןסרט לגו באטמןהטיטאנים: צרות בטוקיוכוח הטיטאנים! חיים בסרטכוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעיריםליגת DC סופר-פטס
הסרטים המקוריים של DC באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 1באטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 2באטמן: מתחת לברדס האדוםבנו של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעבאטמן: האשמותו של סופרמןסופרמן: הבן האדוםוונדר וומןוונדר וומן: השושלת ממשיכהליגת הצדק: מלחמהאי צדק
סדרות טלוויזיה הבאטמןגרין לנטרן: סדרת האנימציההטיטאניםכוח הטיטאנים! • ליגת הצדק - הדור הבאהארלי קווין
סדרות רשת ליגת הצדק בפעולהויקסןלוחמי החופש: הריי
סדרות וסרטים קשורים באטמן - הסדרה המצוירתסופרמן: סדרת האנימציהבאטמן: הדור הבאליגת הצדק: סדרת האנימציהבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקר
לייב אקשן
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2 (הגרסה של ריצ'רד דונר)סופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלהיצור מן הביצהחזרתו של היצור מן הביצהסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרסטילבאטמן לנצחבאטמן ורוביןאישה חתולבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלג'ונה הקסהמפסידניםגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןג'וקרבאטמן (2022)
היקום הקולנועי של DC איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקוונדר וומןוונדר וומן 1984ליגת הצדקליגת הצדק (גרסת סניידר)יחידת המתאבדים (2016)יחידת המתאבדים (2021)ציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתשהאזאםבלאק אדםשהאזאם! 2: זעם האליםאקוומןאקוומן והממלכה האבודההפלאשפיסמייקר
סדרות טלוויזיה סודותיה של איזיסאשת חילבאטמןהיצור מן הביצההברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןמורשת העטלףאיי זומביגות'האםקונסטנטיןהחץהפלאשסופרגירלאגדות המחרברק שחורבאטוומןסופרמן ולויסטיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצהפניוורת'Y: האיש האחרוןסנדמן
כותבים ומאיירים: אד בניסאד ברובייקרג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'רי סיגלגייל סימוןגרדנר פוקסביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבסימביוט (ונוםקרנג')זיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)פרנקלין ריצ'רדסאניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרון
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)גברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןנובהתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקארן פייג'קולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזאמריקה צ'אבזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
(היסטוריה פרסומית לאירועי קרוסאובר של מארוול קומיקס)
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019) • אימפריה (יולי 2020) • מלך בשחור (דצמבר 2020) • שלטון השטן (דצמבר 2021) • אוונג'רס: התאספו (נובמבר 2022)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםהפנתר השחור: ואקאנדה לנצחאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3המארוולסקפטן אמריקה: סדר עולמי חדש (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה
(לייב אקשן ואנימציה)
האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
כותבים ומאיירים: גארת' אניסבריאן מייקל בנדיסאד ברובייקרסטיב דיטקוג'ונתן היקמןמארק ויידסטן ליגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס