הגזע הארי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המהדורה ה-4 של מאיירס, (לייפציג, 1885-1890) מציג את התפלגות הגזעים השונים בעולם.

הגזע הארי הוא מושג שנוצר על יסוד רעיון שהתפתח בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 (בעקבות התאוריה הנורדית ובמקביל לה) מתוך שורה של תגליות לשוניות שזיהו כי מרבית השפות האירופיות קשורות ללשונות מאזור פרס והודו (השפות ההודו-אירופיות). לפי רעיון זה, הדמיון בשפות מצביע על גזע קדום שממנו התפתחו העמים האירופים לאחר שבני הגזע הזה פלשו לאירופה. גזע זה כונה הגזע הארי, על שם האיראנים. בעוד שבמקור מושג זה נועד לתאר סיווג אתני-לשוני ניטראלי, תומכי הגזענות והעליונות הלבנה החל משלהיי המאה ה-19 עשו שימוש במושג זה בדוקטרינות של הנאציזם והנאו-נאציזם, שטענו כי הגזע הארי היה גזע עליון.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכיתוב הראשון המציין את המילה ארי, כתובות דריווש הראשון בסואץ, המאה ה-6 לפני הספירה
"פסיפס אלכסנדר" בו מתואר קרב איסוס בין אלכסנדר מוקדון משמאל, לדריווש השלישי, פסיפס מפומפיי.
ארמון אפדנה, גילוף מהמאה ה-5 לפני הספירה המתאר את חיילי האימפריה הפרסיה; חיילי פרס (עם הכובעים המרובעים) וחיילי מדי (עם הכובעים המעוגלים) בלבוש מסורתי

במהלך המאה ה-18 נעשו מחקרים רבים בעניין חקר שפות, שבין היתר מצאו דמיון משותף מבחינה תחבירית בין השפה ההודית לשפות האירופאיות ובין השפה ההודית לשפה הפרסית הקדומה. מכאן החלו לעלות תאוריות לקשר קדום בין עמי פרס להודו ובין עמי הודו לאירופה דרך נדידה. יש לציין כי בתקופת האימפריה הפרסית הגיעו למרכזי האימפריה מנהיגים, נציגים ושליחים רבים ממדינות שונות מרחבי העולם כולו. שבין היתר עבדו והשתקעו במשך שנים באזור, ולאחר מכן חזרו לארצות מוצאם. נהוג לחשוב כי דרכם הועברה ההשפעה הפרסית, גם התחבירית שאומצה כמודל במדינות שונות בעולם, בין היתר גם באירופה.

עם עלית ההשכלה וירידת קרנה של הדת באירופה, ניסו חוקרים אירופאים למצוא זהות חדשה, כזו שתתנער מהדת. הם ביקשו לנסות לחפש אחר קשר עתיק יותר של האירופאים למעצמה אחרת שהשפיעה על העולם, כזו שלא תהיה לה קשר ליהדות או לנצרות. את הקשר הם ביקשו למצוא, דרך השפה, לאיראנים שהם בני הארים אשר לתפיסתם הקימו את האימפריה הנהדרת ביותר (Greatest) שהעולם ידע - האימפריה הפרסית. הם החלו לחפש אחר מאפיינים גנטיים משותפים ומצאו קבוצה של איראנים תכולי-ירוקי-אפורי עיניים ובהירי שיער בהרים הגבוהים והמבודדים באיראן. משם הסיקו כי כך בוודאי נראו הפרסים הקדומים אשר הקימו את האימפריה הפרסית. הם הסבירו את ההבדל במראה של הפרסים שקיימים היום בהתערבבות עם העמים השמים-מוסלמים שכבשו את איראן בתקופת הכיבושים המוסלמים, תוך מחשבה שבאיראנים שחיו בבידוד בהרים לא הצליחו לגעת המוסלמים השמים. יש לציין כי סברה הינה נטולת בסיס עובדתי, שכן בתחריטים, בפסלים ובאיורים שנמצאו מתקופת האימפריה הפרסית, נראים האיראנים שהקימו והיו חלק מהאימפריה הפרסית זהים במראה לאיראנים של היום, וממילא נשללת התאוריה הארית מעיקרה. למרבה האירוניה, נראה כי דווקא הצוענים יותר ארים גנטית (שייכים לצאצאי אלו שהקימו את האימפריה הפרסית) מאשר הגרמנים.

מעריכים כי התאוריה הארית השפיעה על הקשר שהיה בין היטלר לרזא ח'אן, לפלישה הבריטית-סובייטית לאיראן ב-1941 ולמעמד שנתנו הגרמנים בתקופה הנאצית לאיראן ולשאה רזא ח'אן כארים (ראו גם: עבדול חוסיין סרדארי).

בהקשר לעמים הנורדים כמו דנמרק ושווייץ שנחשבו כלא ארים במקור (צאצאים גנטיים לאלו שהקימו את האימפריה הפרסית) הטיעון היה כי הם עמים של לוחמים דגולים ומכאן גם הם מזן גנטי משובח, אם כי לא ארי.

השימושים במושג[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעיון זה אומץ על ידי מספר אידאולוגים אירופים שהשתמשו בו להצדקת קולוניאליזם וגזענות. הבולטים ביותר בשימוש בתאוריה זו היו הנאצים שבאידאולוגיה שלהם טענו כי הגזע הארי הוא הגזע העליון והעם הגרמני הוא המובחר מבין העמים שנוצרו מגזע זה.

לאחר מלחמת העולם השנייה הופסק השימוש במונח זה והמדענים משתמשים במונח "הודו-אירופיים קדומים" (Proto-Indo-Europeans) כדי לתאר את התאוריה על העם הקדום שממנו נוצרו השפות והאמונות ההודו אירופיות.

זרמים נאו-נאצים מודרניים בייחוד בארצות הברית חזרו לעשות שימוש בתיאורית הגזע הארי בשנים האחרונות.

אין קשר בין הגזע הארי לזרם בנצרות שנקרא אריאנים שניסה להילחם בכנסייה הקתולית במאה ה-4.

רעיון הגזע הארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאה ה-19 נעשה מחקר בהשוואת לשונות בין השפות העתיקות שהיו ידועות באותה תקופה. באופן זה נמצא דמיון לשוני רב בין השפה האווסטית (שפת כתבי הקודש הזורואסטריים) והשפה סנסקריט (שפה מאזור צפון הודו) לבין השפה הלטינית, היוונית, הגרמנית והקלטית. המסקנה המיידית הייתה שהיה עם קדום שדיבר שפה אחת שלאחר מכן פלש לאירופה.

העם הזה קיבל את השם "ארי" מהמילה המשותפת לאבסטן וסנסקריט, "אַרְיַה" (Arya) שפירושה "אדם אציל".

במשך השנים היה ויכוח רב על המיקום הפיזי בו חי הגזע הארי. הועלו השערות שונות למדינות בין ארמניה לצפון הודו. בגלל הסכמה שהייתה באותן שנים על זיהוי הגזע הארי עם פרס הקדומה, השם המודרני שלה, איראן, פירושו המילולי "של הארים".

מחקרים מודרניים שמבוססים על השוואת DNA טוענים כי אם אכן היה גזע כזה, העמים שנוצרו ממנו הם דווקא הפרסים, והסלאבים הדרומיים ולא הגרמנים.[דרוש מקור]

על פי תורת הגזע הנאצית, גם הארים עצמם היו מחולקים לתתי גזעים שונים, 'איכותיים' יותר ופחות. הנורדים, תושבי אזור סקנדינביה, נחשבו לגזע הטוב ביותר ול'אדם העליון'.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.
השואה
Yellow star Jude Jew.svg
פורטל השואהגרמניה הנאציתהיסטוריה של עם ישראל