הגזע הארי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הגזע הארי הוא מושג שנוצר על יסוד רעיון שהתפתח בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 (בעקבות התאוריה הנורדית ובמקביל לה) מתוך שורה של תגליות לשוניות שזיהו כי מרבית השפות האירופיות קשורות ללשונות מאזור פרס והודו (השפות ההודו-אירופיות). לפי רעיון זה, הדמיון בשפות מצביע על גזע קדום שממנו התפתחו העמים האירופים לאחר שבני הגזע הזה פלשו לאירופה. גזע זה כונה הגזע הארי.

השימושים במושג[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעיון זה אומץ על ידי מספר אידאולוגים אירופים שהשתמשו בו להצדקת קולוניאליזם וגזענות. הבולטים ביותר בשימוש בתאוריה זו היו הנאצים שבאידאולוגיה שלהם טענו כי הגזע הארי הוא הגזע העליון והעם הגרמני הוא המובחר מבין העמים שנוצרו מגזע זה.

לאחר מלחמת העולם השנייה הופסק השימוש במונח זה והמדענים משתמשים במונח "הודו-אירופיים קדומים" (Proto-Indo-Europeans) כדי לתאר את התאוריה על העם הקדום שממנו נוצרו השפות והאמונות ההודו אירופיות.

זרמים נאו-נאצים מודרניים בייחוד בארצות הברית חזרו לעשות שימוש בתיאורית הגזע הארי בשנים האחרונות.

אין קשר בין הגזע הארי לזרם בנצרות שנקרא אריאנים שניסה להילחם בכנסייה הקתולית במאה ה-4.

רעיון הגזע הארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאה ה-19 נעשה מחקר בהשוואת לשונות בין השפות העתיקות שהיו ידועות באותה תקופה. באופן זה נמצא דמיון לשוני רב בין השפה האווסטית (שפת כתבי הקודש הזורואסטריים) והשפה סנסקריט (שפה מאזור צפון הודו) לבין השפה הלטינית, היוונית, הגרמנית והקלטית. המסקנה המיידית הייתה שהיה עם קדום שדיבר שפה אחת שלאחר מכן פלש לאירופה.

העם הזה קיבל את השם "ארי" מהמילה המשותפת לאבסטן וסנסקריט, "אַרְיַה" (Arya) שפירושה "אדם אציל".

במשך השנים היה ויכוח רב על המיקום הפיזי בו חי הגזע הארי. הועלו השערות שונות למדינות בין ארמניה לצפון הודו. בגלל הסכמה שהייתה באותן שנים על זיהוי הגזע הארי עם פרס הקדומה, השם המודרני שלה, איראן, פירושו המילולי "של הארים".

מחקרים מודרניים שמבוססים על השוואת DNA טוענים כי אם אכן היה גזע כזה, העמים שנוצרו ממנו הם דווקא הפרסים, והסלאבים הדרומיים ולא הגרמנים.[דרוש מקור]

על פי תורת הגזע הנאצית, גם הארים עצמם היו מחולקים לתתי גזעים שונים, 'איכותיים' יותר ופחות. הנורדים, תושבי אזור סקנדינביה, נחשבו לגזע הטוב ביותר ול'אדם העליון'.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.
השואה
Yellow star Jude Jew.svg
פורטל השואהגרמניה הנאציתהיסטוריה של עם ישראל