יחסי איחוד האמירויות הערביות–ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי איחוד האמירויות הערביות–ישראל
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות ישראלישראל
Israel United Arab Emirates Locator.png
איחוד האמירויות הערביות ישראל
שטחקילומטר רבוע)
83,600 22,072
אוכלוסייה
10,007,188 9,368,279
תמ"ג (במיליוני דולרים)
655,789 363,448
תמ"ג לנפש (בדולרים)
65,532 38,796
משטר
מונרכיה פדרלית, מונרכיה נבחרת, מונרכיה חוקתית דמוקרטיה פרלמנטרית
שגרירים
מוחמד מחמוד אל-חאג'ה איתן נאה (משמש ממונה על השגרירות, טרם הגיש כתב אמנה)
דגלי ישראל ואיחוד האמירויות, יחד עם דגל העיר נתניה, מונפים על "גשר השלום" מעל כביש 2. אוגוסט 2020, נתניה, ישראל

בין מדינת ישראל לאיחוד האמירויות הערביות מתקיימים יחסים דיפלומטיים מסוף שנת 2020, בעקבות הסכמי אברהם.

שגרירות ישראל באיחוד האמירויות פועלת באבו דאבי, ולצידה קונסוליה הפועלת בדובאי. שגרירות איחוד האמירויות בישראל פועלת בתל אביב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הסכמי אוסלו, האמירויות נמנעה מיחסים גלויים עם ישראל בניגוד לשכנותיה, עומאן וקטר, אבל סחר בין הצדדים ויחסים ביטחוניים התקיימו מתחת לרדאר[1][2]. ב-2000 דווח שהמדינה מקיימת יחסים כלכליים שקטים ועקיפים עם ישראל. צוין שהמדינה הזדהתה רשמית עם מדינות המפרץ, שנטו לגנות את ישראל ונמנעות מכל קשר ישיר איתה[3].

בין השנים 2003–2019 ביקרו בדובאי ובאבו דאבי מספר פעמים משלחות ישראליות ושרים ישראליים, כחלק מהשתתפותם בכנסים בינלאומיים שנערכו בהם[4][5][6][7][8][9].

בין השנים 20132018 השתתפו מספר פעמים שחקנים ישראליים בתחרויות בינלאומיות שנערכו באיחוד האמירויות, בחלק מהמקרים ההשתתפות התאפשרה רק בעקבות לחץ שהפעיל האיחוד העולמי האחראי לתחרות, ובמרביתם נמנעה מהם הצגת סממני זיהוי ישראלים[10][11].

בסוף נובמבר 2015 נפתחה באבו דאבי נציגות ישראלית שסונפה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיות מתחדשות שמשרדיה מצויים באבו דאבי[12]. באיחוד האמירויות הבהירו בהודעה רשמית של משרד החוץ כי "הצעד אינו חלק מכינון קשרים דיפלומטיים עם ישראל."[13][14]

ב-2017 השתתפו טייסי חיל האוויר הישראלי בתמרון צבאי ביוון, בו השתתפו גם טייסים מאיחוד האמירויות, מאיטליה ומיוון[15].

פרשת שחר פאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף פברואר 2009 הייתה הטניסאית הישראלית שחר פאר אמורה להשתתף בטורניר דובאי, אך ברגע האחרון, לאחר שכבר נכללה בהגרלה שפורסמה יומיים קודם לפתיחת הטורניר, היא לא קיבלה אשרת כניסה למדינה המארחת. הנהלת סבב ה-WTA גיבתה את פאר והביעה כעס ואכזבה על הצעד הלא-ספורטיבי שנקטו המארחים. הנושא עורר הד ציבורי עולמי, שגרר החלטה של ערוץ הטניס האמריקני שלא לשדר את הטורניר, החלטה של העיתון וול סטריט ג'ורנל שלא לשמש ספונסר בתחרות, כמו גם את פרישתו מהטורניר של הטניסאי אנדי רודיק, זוכה 2008 בדובאי, והמדורג במקום 6 בעולם. בעקבות הלחץ הציבורי העולמי, אישרו המארחים את כניסתו של טניסאי ישראלי אחר לטורניר, אנדי רם, וכן נקנסו על ידי ה-WTA ב-300 אלף דולר, מתוכם 44 אלף לפאר כפיצוי.

ב-2010 הטניסאית הישראלית הייתה לשחקנית הישראלית הראשונה שהשתתפה בטורניר דובאי. זאת, שנה לאחר שמארגני הטורניר נמנעו מלתת לה ויזה. היא זכתה לאבטחה מוגברת של 16 שומרי ראש, בודדה מכל שאר השחקניות, וכל משחקיה שוחקו, מנימוקים ביטחוניים, לא על המגרש המרכזי.

חיסול מחמוד אל-מבחוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרשת חיסול מחמוד אל-מבחוח

ב-19 בינואר 2010 נמצא בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח מת בחדרו במלון בדובאי[4]. משטרת דובאי האשימה את המוסד הישראלי בביצוע מבצע לחיסולו בשטחה ובזיוף דרכונים כדי להיכנס למדינה, וביקשה מהאינטרפול לעצור את ראש המוסד מאיר דגן, אך הבקשה נדחתה. ישראל לא אישרה ולא הכחישה מעורבות בפרשייה שגרמה למתח בין המדינות.

שיתופי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2019 הודיע משרד החוץ של איחוד האמירויות כי ישלח נציג בכיר ל"סדנא כלכלית" שתתקיים בארצות הברית בהשתתפות ישראל, אשר "נועדה ליצור מסגרת המבטיחה עתיד משגשג באזור"[16].

בספטמבר 2019 גינה שר החוץ של איחוד האמירויות את אוזלת ידה של לבנון כלפי תוקפנות החזבאללה, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בירך על הדברים[17].

במאי 2020, בעקבות מגפת הקורונה, נחת בנתב"ג לראשונה מטוס של חברת איתיחאד איירווייז, ללא סמלי המדינה והחברה, ועליו ציוד הומניטרי שיועד לסייע לרשות הפלסטינית ולרצועת עזה במאבק בקורונה. הפלסטינים סירבו לקבל את הציוד בשל הנחיתה בישראל[18][19].

ביוני 2020 לראשונה נחת בנתב"ג מטוס של "איתיחאד איירווייז" מעוטר בסמלי איחוד האמירויות[20].

ב-12 ביוני 2020 פורסם מאמר בעיתון ידיעות אחרונות אשר מתייחס לכוונת הסיפוח של יהודה ושומרון למדינת ישראל, בו צוטט יוסף אל-עותייבה, שגריר איחוד האמירויות בארצות הברית – המשמש גם כשר המדינה של האיחוד, ואמר בין היתר: "באיחוד האמירויות ובחלק גדול מהעולם הערבי, היינו רוצים להאמין שישראל היא הזדמנות, לא אויב. אנו ניצבים בפני יותר מדי סכנות משותפות ורואים את הפוטנציאל הענק לקשרים חמים יותר. החלטה של ישראל לספח תהיה סימן שאי אפשר לטעות לגביו – בנוגע לשאלה האם היא רואה את הדברים באותו אופן."[21]

בסוף יוני 2020 הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו כי האמירויות במפרץ הפרסי ישתפו פעולה עם ישראל בנושאי חינוך, מחקר ומאבק בנגיף הקורונה[22].

נירמול וכינון היחסים בין המדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הסכם איחוד האמירויות הערביות–ישראל
טקס חתימת הסכמי הנורמליזציה בין ישראל לבחריין ואיחוד האמירויות הערביות בבית הלבן, 15 בספטמבר 2020. בתמונה: החותמים מציגים את העתקי ההסכמים חתומים. עומדים מימין לשמאל: שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות, שייח' עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו ושר החוץ של ממלכת בחריין, עבד א-לטיף א-זיאני.

ב-13 באוגוסט 2020, פרסם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי שתי המדינות הסכימו על נורמליזציה גלויה ביחסים ביניהן לקראת כינון יחסים דיפלומטיים כחלק מהסכמי אברהם. ב-16 באוגוסט דיווחה רשת אל-ערביה הפועלת מדובאי כי איחוד האמירויות ביטלה את החסימה שהפעילה נגד אתרי אינטרנט ישראליים וכן תאפשר קיום שיחות טלפון לישראל. כמו כך, דווח כי שר החוץ גבי אשכנזי ושר החוץ באיחוד באמירויות שוחחו החליטו על פתיחת קו טלפון ישיר בין המשרדים[23].

פורסם בתקשורת כי שר המדינה לענייני חוץ של איחוד האמירויות, אנוואר גרגאש, אמר כי השגרירות של האמירויות בישראל תהיה בתל אביב[24].

מימין: ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, שר המדינה לענייני חוץ של איחוד האמירויות אנוואר גרגאש, יועץ הנשיא האמריקאי ג'ארד קושנר והיועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית רוברט אובריאן בעת ביקור המשלחת האמריקאית-ישראלית באוגוסט 2020

ב-31 באוגוסט 2020 המריא מטוס בואינג 737 של אל על מנתב"ג בטיסה ישירה לאבו דאבי, ועליו משלחות מישראל ומארצות הברית. טיסה זו היא טיסה הראשונה של חברת תעופה ישראלית לאמירויות, המבוצעת באופן רשמי וגלוי. בנוסף, לאחר קבלת אישור חריג מהממשל הסעודי (לבקשת ארצות הברית), טיסה זו הראשונה של חברת תעופה ישראלית מעל שמי ערב הסעודית. המטוס המריא מאבו דאבי חזרה ארצה יום למחרת[25].

ב-15 בספטמבר 2020 נחתם בבית הלבן הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות בין נציג האמירויות, שר החוץ עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן, ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. לצדו נחתם גם הצהרת השלום בין ישראל לבחריין, שנחתמה על ידי שר החוץ הבחרייני, עבד א-לטיף א-זיאני, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ[26].

ב-6 באוקטובר הגיע שר החוץ גבי אשכנזי לביקור בגרמניה ונפגש עם שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד בהזמנתו של שר החוץ הגרמני, הייקו מאס. במהלך הביקור, סיירו השניים באנדרטה לזכר השואה בברלין. מדובר בפעם הראשונה בה נציג של מדינה ערבית מסייר באנדרטה לזכר קורבנות השואה[27].

מימין: שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן, שר המדינה האמירתי לעניינים פיננסיים עובייד חומייד א-טאיר, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, מזכיר האוצר האמריקני סטיבן מנושין ויועץ הנשיא האמריקאי אבי ברקוביץ בעת קבלת המשלחת האמירתית לישראל, 20 באוקטובר 2020

ב-20 באוקטובר, בטקס שנערך בנמל התעופה בן-גוריון נחתם הסכם תעופה בין איחוד האמירויות, שמאפשר 28 טיסות נוסעים שבועיות בין נתב"ג לנמלי התעופה באיחוד האמירויות הערביות. בנוסף, ההסכם מאפשר טיסות שכר ללא הגבלה מנמל התעופה רמון, וכן 10 טיסות מטען שבועיות בין המדינות[28]. כמו כן, ישראל ואיחוד האמירויות חתמו על הסכם לפטור מאשרות כניסה לתיירות. איחוד האמירויות הערביות הפכה למדינה הערבית הראשונה שמצריכה אשרה במעבר בינה לבין ישראל. ההסכם ואחרים נחתמו בנתב"ג במעמד מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין ומשלחת שרים רשמית של איחוד האמירויות[29]. במהלך ביקור המשלחת, הגיש עוזר שר החוץ של איחוד האמירויות, עומר רובאש לשר החוץ, גבי אשכנזי איגרת משר החוץ של איחוד האמירויות ובה בקשה רשמית לפתיחת שגרירות איחוד האמירויות בישראל. באותו היום הכריזו ארצות הברית, ישראל ואיחוד האמירויות הערביות על הקמת "קרן אברהם" לשיתוף פעולה כלכלי. משרדי הקרן שתתוקצב ב-3 מיליארד דולרים ויגויסו מהמגזר הפרטי, ימוקמו בירושלים[30].

ב-1 בנובמבר 2020 אשרר הקבינט הפדרלי של איחוד האמירויות את הסכם האשרות ההדדי בין ישראל ובין איחוד האמירויות[31]. אחרי שבוע יצאה המשלחת העסקית הרשמית הראשונה מישראל לאיחוד האמירויות[32]. ב-23 בנובמבר חתם שר הפנים, אריה דרעי, על צו המתיר כניסה של אזרחי איחוד האמירויות לישראל לתקופה של עד 90 יום ללא צורך באשרת כניסה[33].

ב-13 בינואר 2021 אשררה איחוד האמירויות באופן סופי את ההסכם המקנה לאזרחי ישראל פטור מויזה בכניסה למדינה[34]. ההסכם אמור היה להיכנס לתוקפו חודש לאחר מכן, אך יתעכב עד יולי עקב מגפת הקורונה בישראל.

ב-24 בינואר 2021 נפתחה נציגות דיפלומטית ישראלית באבו דאבי, במבנה זמני. באותו היום אישרה ממשלת אמירויות האמירויות פתיחת שגרירות בישראל[35][36]. יומיים לאחר מכן פתחה ישראל קונסוליה כללית בדובאי. הדיפלומט אילן שטולמן מונה לקונסול[37].

בינואר של אותה שנה סיכמו המדינות על אמנה למניעת כפל מס[38]. ב-31 במאי חתמו על האמנה שרי האוצר של ישראל ואיחוד האמירויות, והיא תכנס לתוקף ב-1 בינואר 2022, בכפוף לאישור הכנסת[39].

בפברואר 2021 מונה מוחמד מחמוד אל-חאג'ה לשגריר איחוד האמירויות הראשון בישראל[40]. ב-1 במרץ הגיש אל-חאג'ה את כתב האמנתו לנשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין[41].

באפריל 2021, פורסם, ששגרירות האמירויות תשכון בבניין הבורסה לניירות ערך ברחוב אחוזת בית, בתל אביב[42]. ובאותו החודש, במהלך תרגיל "איניוחוס" שנערך ביוון, טסו מטוסי קרב ישראליים במבנה משותף לצד מטוס F16 אמירתי[43].

ב-30 במאי 2021 נפתחה שגרירות איחוד האמירויות בישראל, בבניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב[44]. יום לאחר מכן, הכריז מינהל סחר החוץ במשרד הכלכלה הישראלי, שבקיץ 2021 תפתח נספחות כלכלית ישראלית חדשה באבו דאבי, שבראשה יעמוד אביעד טמיר[45]. ב-14 ביולי 2021 שגרירות איחוד האמירויות בישראל נחנכה באופן רשמי על ידי נשיא מדינת ישראל, יצחק הרצוג ושגריר איחוד האמירויות.[46]

ב-29 ביוני 2021 נחנכה ונפתחה באופן רשמי שגרירות ישראל באבו דאבי על ידי שר החוץ הישראלי, יאיר לפיד, יחד עם שרת התרבות האמירתית נורה אל קאעב (אנ')[47][48]. ויום לאחר מכן נחנכה באופן רשמי הקונסוליה הישראלית בדובאי.

שיתוף פעולה כלכלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי פרסום חברת החדשות, כבר ב-15 באוגוסט נחתמה העסקה הכלכלית הגלויה בין חברות מסחריות מאיחוד האמירויות ומישראל, כאשר חברת "בו אנד בו" הישראלית חתמה הסכם הפצה עם חברה שתפיץ את סחורותיה בכל 7 הנסיכויות של האיחוד[49].

ב-29 באוגוסט 2020 הסיר נשיא איחוד האמירויות הערביות ח'ליפה בן זאיד אאל נהיאן את החוק משנת 1972 שעוסק בחרם הכלכלי על ישראל וחתם על צווים שמאפשרים הסכמים מסחריים וכלכליים עם חברות בבעלות ישראלית[50].

ב-12 באוקטובר עגנה בנמל חיפה ספינה שלראשונה הפליגה ישירות מאיחוד האמירויות לישראל[51].

חברת קצא"א חתמה על מזכר הבנות מחייב עם חברת MED-RED להפעלת גשר יבשתי לשינוע נפט בין הים התיכון לים סוף. התוכנית בוססה על שימוש בתשתיות הולכת הנפט והתזקיקים של קצא"א מאילת לאשקלון ובכיוון ההפוך[52]. צעד זה הוא בעל משמעויות כלכליות וסביבתיות[53]. משרדי הביטחון והאנרגיה לא ידעו על העסקה, והמשרד להגנת הסביבה התנגד[54]. העסקה הוקפאה ביולי 2021[55].

באוקטובר 2020 החל מטבע הדירהם האמירתי להיסחר בישראל[56]. באותו היום אישרה איחוד האמירויות יבוא ישיר של תוצרת חקלאית מישראל[57].

פברואר 2021 חתם משרד ההשקעות של אבו דאבי על הסכמי שיתוף פעולה עם Invest in Israel ורשות החדשנות בתחומים כלכליים וטכנולוגיים.[58]

במרץ 2021 נחתמה עסקת הנשק הפומבית הראשונה בין ישראל לאיחוד האמירויות, כאשר נחתמה עסקה בין התעשייה האווירית לחברת EGDE לפיתוח מערכת ליירוט רחפנים ומזל"טים, שתהיה מותאמת לתנאים של איחוד האמירויות[59] יום לאחר חתימת העסקה הודיעה איחוד האמירויות על הקמת קרן השקעות בשווי 10 מיליארד דולר המיועדת למגזרים אסטרטגיים בישראל[60].

באפריל 2021, נחתם מזכר הבנות למכירת כלל אחזקותיה של חברת דלק במאגר הגז תמר, שעומדות על 22% מהמאגר, לחברת מובדאלה פטרוליום, זרוע האנרגיה הרשמית של אבו דאבי[61].

ביוני 2021 חתמה חברת טופ שיא על הסכמי בלעדיות ושיתוף פעולה עם דובאי וורלד סנטר, הזרוע הניהולית של דרום דובאי, כדי לקשר בין חברות ישראליות לזרוע האמירתית בפרויקטים שונים, וגם מאפשר לחברת טופ שיא ליזום ולבצע פרויקטים בלעדיים בתחומים שונים בהיקפים של עד 500 מיליון דולר[62]. שבוע לאחר מכן חתמה קופת חולים כללית עם משרד הבריאות של איחוד האמירויות ועם חברת הביטוח דאמאן, חברת הביטוח הלאומית של אבו דאבי, על הסכמים לשיתוף פעולה בתחומי הרפואה המונעת והדיגיטלית.[63]

ביולי 2021 נחתם הסכם לשת"פ בתחום החקלאות עליו חתמו שר החקלאות הישראלי, עודד פורר, והשרה לביטחון מזון ומים של איחוד האמירויות, מרים אלמהירי. ההסכם כולל שת"פ במחקר ויפתוח בתחום המזון, ניהול מים להשקיה בטכנולוגיות ומתקדמות וכו'.[64][65] בנוסף, נחתם הסכם שיתוף פעולה בנושאי איכות הסביבה בין השרה האמירתית לבין השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג.[66]

שיתוף פעולה תרבותי-אקדמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2021 נחתם הסכם שיתוף פעולה בין הספרייה הלאומית של ישראל לבין ארכיון הלאומי של איחוד האמירויות. ההסכם כולל שיתוף הפעולה, בין היתר, בתחומי ההנגשה והדיגיטציה של ארכיונים וכתבי יד חשובים, ובחילופי ידע בתחומי חקר האסלאם והמזרח התיכון[67]. עוד באותו החודש נחתם הסכם בין אוניברסיטת תל אביב לאוניברסיטת ח'ליפה באבו דאבי להקמת מכון ישראלי-אמירתי לחקר המים באבו דאבי[68].

כניסת ישראלים לאיחוד האמירויות הערביות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד לאוגוסט 2020, איחוד האמירויות הערביות לא הכירה באופן רשמי בישראל, לפיכך, על פי החוק המקומי בעלי דרכון ישראלי לא היו מורשים להיכנס למדינה למעט מקרים חריגים. ההגבלות נגד כניסת אזרחים ישראלים הוחמרו בתקופה שלאחר חיסול אל-מבחוח בדובאי, בהטילם את האשמה על המוסד הישראלי[69]. עם זאת, קיימים יהודים באיחוד האמירויות, וישראלים בעלי אזרחות כפולה, יכלו לבקר ולעבוד במדינה, כמו אזרחי מדינות אחרות[70]. בנוסף היו מספר חברות ישראליות שניהלו עסקים במדינה בצורה עקיפה ובאמצעות צד שלישי[70].

באוקטובר 2019 פעל השב"כ בשיתוף שר החינוך רפי פרץ ושר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס על מנת לאפשר משלחת של 5 תלמידים ישראלים אל דובאי במסגרת תחרות הרובוטיקה העולמית של ארגון FIRST[71][72][73]. התלמידים אף זכו במקום השני מתוך 190 מדינות שהשתתפו בתחרות[71].

בנובמבר 2019 אישרו גורמים בהנהלת האקספו, התערוכה העולמית אשר תוכננה להתקיים בדובאי ב-2020, כי שלטונות איחוד האמירויות יתירו לתיירים מישראל לבקר במדינה במהלך התערוכה, וזאת באמצעות דרכונם הישראלי וללא סידורים מיוחדים. מלבד זאת, מספר גורמים נוספים (ביניהם כאלו המקורבים לשלטונות האמירויות) טענו כי השלטונות צפויים להתיר לאזרחי ישראל להמשיך ולבקר במדינה גם לאחר התערוכה העולמית, ובכך למעשה לפתוח את שערי איחוד האמירויות לבעלי דרכון ישראלי[74].

בעקבות ההסכם לנרמול היחסים בין המדינות, אשר נחתם בספטמבר 2020 ולאור פתיחת האפשרות לכניסת תיירים ישראלים לשטחי איחוד האמירויות, נפתחה בפעם הראשונה מסעדה כשרה באבו דאבי[75].

באוקטובר 2020 נחתם בין ישראל לאיחוד האמירויות הסכם המאפשר את כניסתם ההדדית של אזרחי כל אחת מן המדינות לשטחי האחרת ללא צורך בוויזה. הסכם זה, אשר יישומו צפוי להתחיל בתוך מספר שבועות מחתימתו, יסיים את איסור כניסתם של בעלי דרכון ישראלי לשטחי איחוד האמירויות ויפתח בפניהם את שערי האיחוד באופן רשמי[76].

בסוף נובמבר החלו טיסות מסחריות בין נתב"ג לדובאי. בדצמבר הייתה דובאי היעד הפופולרי ביותר לטיסות מישראל, עם כ-67 אלף נוסעים[77]. באותו החודש לחץ משרד החוץ הישראלי שלא לשנות את הסטטוס של איחוד האמירויות ממדינה ירוקה לאדומה, על מנת למנוע פגיעה ביחסים בין המדינות[78].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דורון פסקין, כינון היחסים עם האמירויות: הזדמנויות עסקיות ופוטנציאל מסחרי גדול, כלכליסט, ‏13 באוגוסט 2020
 2. ^ גולן חזני, סייבר, ביטחון ומיזמי מים: הישראליות שכבר פועלות באמירויות, באתר כלכליסט, 16 באוגוסט 2020
 3. ^ יחסים סוערים, גלובס, ‏26 באוקטובר 2000
 4. ^ 1 2 רוני סופר, ביקור ראשון: לנדאו בכנס "ירוק" באבו-דאבי, באתר ynet, 16 בינואר 2010
 5. ^ מבוכה במפרץ הפרסי: השר קרא פספס את הטיסה חזרה מדובאי, מעריב, ‏4 בנובמבר 2018
 6. ^ שר החוץ כץ ביקר באבו דאבי - ונפגש עם גורם רשמי בנסיכות, באתר וואלה!‏, 1 ביולי 2019
 7. ^ מה עשה השר שטייניץ באבו דאבי?, mako
 8. ^ איתמר אייכנר, הביקור של מירי רגב במסגד באבו דאבי, באתר ynet, 29 באוקטובר 2018
 9. ^ "מרגש ועוצמתי": השרה רגב ביקרה במסגד באבו דאבי, מעריב, ‏29 באוקטובר 2018
 10. ^ דניאל רוט-אבנרי, ‏תקדים: נבחרת הג'ודו באבו דאבי עם דגל ישראל, באתר ישראל היום, 25 באוקטובר 2018
 11. ^ יניב טוכמן‏, איחוד האמירויות אישרה: נבחרת ישראל בג'ודו תתחרה עם הדגל בגרנד סלאם אבו דאבי, באתר וואלה!‏, 3 בספטמבר 2018
 12. ^ "פריצת דרך: ישראל פותחת נציגות דיפלומטית רשמית באבו דאבי", באתר וואלה!‏, 27 בנובמבר 2015
 13. ^ "משבר ביחסי ישראל - אבו דאבי בגלל עסקת נשק", באתר וואלה!‏, 12 בינואר 2012
 14. ^ רורי דונאגי, Secret flight linking Israel to the UAE reveals 'open secret' of collaboration, באתר "מידל איסט איי", 22 בדצמבר 2014
 15. ^ Israeli Air Force holds joint exercise with United Arab Emirates, U.S. and Italy, Haaretz.com (באנגלית)
 16. ^ "איחוד האמירויות: נשתתף בכנס עם ישראל"
 17. ^ אריאל כהנא, "הנסיכויות ביקרו את חזבאללה; נתניהו: זה נשמע כמו ימות המשיח", ישראל היום, 4 בספטמבר 2019, עמוד 8
 18. ^ ניצן קידרהיסטוריה בנתב"ג לראשונה נחת בישראל מטוס שהגיע מאבו דאבי, באתר ערוץ 7, 19 במאי 2020
 19. ^ רועי קייס ועמיחי שטיין, מטוס רשמי של איחוד האמירויות ינחת היום בנתב"ג עם סיוע רפואי לפלסטינים, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 09 ביוני 2020.
 20. ^ היסטוריה: מטוס "איתיחאד" מאיחוד האמירויות נחת בנתב"ג, ynet, ‏9 ביוני 2020
 21. ^ יוסף אל-עותייבה, סיפוח או נורמליזציה | בכיר באיחוד האמירויות במאמר מיוחד ל"ידיעות אחרונות", באתר ynet, 12 ביוני 2020
 22. ^ טל שלו ואמיר בוחבוט‏, נתניהו: ישראל ואיחוד האמירויות יכריזו על שיתוף פעולה במאבק בקורונה, באתר וואלה!‏, 26 ביוני 2020
 23. ^ עמית ולדמן, קרן בצלאל ובן מיטלמן, ההסכם עם האמירויות: נחנך קו טלפון רשמי בין שרי החוץ, N12, ‏16 באוגוסט 2020
 24. ^ שגרירות איחוד האמירויות בישראל תמוקם בתל אביב, באתר ערוץ 7, 20 באוגוסט 2020
 25. ^ מיכל רז-חיימוביץ', ‏כמעט כל מה שרציתם לדעת על טיסת אל על שתצא לאבו דאבי, באתר גלובס, 31 באוגוסט 2020
 26. ^ איתמר אייכנר, נחתמו ההסכמים עם איחוד האמירויות ועם בחריין: "סלאם עליכום", באתר ynet, 15 בספטמבר 2020
 27. ^ איתמר אייכנר, דניאל סלאמה, שר החוץ של האמירויות לצד אשכנזי: "לעולם לא נקבל טרור", באתר ynet, 6 באוקטובר 2020
 28. ^ איתי בלומנטל, 28 טיסות בשבוע: ישראל והאמירויות יחתמו השבוע על הסכם תעופה, באתר ynet, 8 באוקטובר 2020
 29. ^ פטור מאשרות ושיתוף פעולה טכנולוגי: ישראל והאמירויות חתמו על הסכמים, באתר וואלה!‏, 20 באוקטובר 2020
 30. ^ אריאל כהנא, ‏השקעה של שלושה מיליארד דולר: ארה"ב, ישראל והאמירויות הכריזו על קרן לשת"פ כלכלי במזה"ת, באתר ישראל היום, 20 באוקטובר 2020
 31. ^ נטע בר, איחוד האמירויות אישרה את הסכם האשרות עם ישראל, ישראל היום, ‏1 בנובמבר 2020
 32. ^ איתמר אייכנר, AP, כן לאלכוהול ולרווקים: רפורמות באמירויות ומשלחת עסקית ראשונה, באתר ynet, 8 בנובמבר 2020
 33. ^ איתי בלומנטל, עכשיו זה רשמי: אל על מכריזה על טיסות לדובאי, באתר ynet, 23 בנובמבר 2020
 34. ^ שמעון יעיש, ‏רשמית: אושר הפטור מוויזות לאמירויות, באתר ישראל היום, 13 בינואר 2021
 35. ^ אריאל כהנא, ‏באופן רשמי: ישראל פתחה את השגרירות באיחוד האמירויות, באתר ישראל היום, 24 בינואר 2021
 36. ^ ממשלת איחוד האמירויות אישרה פתיחת שגרירות בישראל, באתר ערוץ 20
 37. ^ ברק רביד‏, 20 שנים לאחר סגירתה: ישראל פתחה מחדש את הנציגות הדיפלומטית במרוקו, באתר וואלה!‏, 26 בינואר 2021
 38. ^ גד ליאור, לראשונה: אמנה למניעת כפל מס בין ישראל לאיחוד האמירויות, באתר ynet, 29 בינואר 2021
 39. ^ גד ליאור, שלב נוסף בהסכם עם האמירויות: נחתמה אמנה למניעת כפל מס, ynet, ‏31 במאי 2021
 40. ^ ניצן קידר, באיחוד האמירויות מינו שגריר לישראל, באתר ערוץ 7, 14 בפברואר 2021
 41. ^ כתב האמנה‏, שגריר האמירויות הראשון בישראל הגיש את כתב האמנה לנשיא, באתר וואלה!‏, 1 במרץ 2021
 42. ^ אתר למנויים בלבד איתמר אייכנר, ‏שגרירות האמירויות: בבניין הבורסה, באתר "ידיעות אחרונות", 19 באפריל 2021
 43. ^ איתי בלומנטל, לראשונה: מטוסי חיל האוויר הישראלי טסו לצד מטוס אמירתי | צפו בתמונות, באתר ynet, 23 באפריל 2021
 44. ^ איתמר אייכנר, נפתחה שגרירות איחוד האמירויות: דגלה הונף לראשונה בתל אביב, באתר ynet, 30 במאי 2021
 45. ^ איתמר אייכנר, נספחות כלכלית חדשה באבו דאבי לחיזוק קשרי המסחר עם האמירויות, ynet, ‏1 ביוני 2021
 46. ^ https://www.ynet.co.il/news/article/rk0ybl3ao
 47. ^ דני זקן, ‏לפיד חנך את שגרירות ישראל באבו דאבי: "זה רגע היסטורי", באתר גלובס
 48. ^ https://www.mako.co.il/news-politics/2021_q2/Article-d87a1d000e65a71027.htm
 49. ^ סנונית ראשונה להסכם: העסקה הגלויה הראשונה עם חברה מהמפרץ, באתר ‏מאקו‏‏, ‏15 באוגוסט 2020‏
 50. ^ אילנה אושומירסקי, איתמר אייכנר, לקראת הטיסה ההיסטורית: איחוד האמירויות הסירה רשמית את החרם הכלכלי על ישראל, באתר ynet, 29 באוגוסט 2020
 51. ^ דניאל סיריוטי, ‏צפו: אוניית מטען הגיעה לראשונה מהאמירויות לישראל, באתר ישראל היום, 12 באוקטובר 2020
 52. ^ עמירם ברקת, ‏היסטוריה: מסדרון נפט חדש יחבר את איחוד האמירויות וסעודיה עד לאירופה דרך אילת, באתר גלובס, 20 באוקטובר 2020
 53. ^ זיו ריינשטיין‏, כך הפכנו את הים התיכון לים השחור, באתר וואלה!‏, 22 בפברואר 2021
 54. ^ אביב לביא, שתיים אוחזות בעתיד הסביבה, www.zman.co.il, ‏2021-06-14
 55. ^ המשרד להגנת הסביבה הקפיא את ההסכם של קצא"א עם האמירויות, www.ynet.co.il, ‏2021-07-25
 56. ^ גד ליאור, השטרות מהאמירויות הגיעו: ניתן לרכוש דירהם אמירתי בישראל, באתר ynet, 28 באוקטובר 2020
 57. ^ נווית זומר, איחוד האמירויות אישר יבוא ישיר של פירות וירקות מישראל, באתר ynet, 29 באוקטובר 2010
 58. ^ https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001361911
 59. ^ https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3898094,00.html
 60. ^ אנה רייבה ברסקי, ‏ישראל ואיחוד האמירויות יקימו קרן השקעות בשווי 10 מיליארד דולר, באתר מעריב אונליין, 12 במרץ 2021
 61. ^ גולן חזני, תשובה מוכר את האחזקות בתמר לקבוצה מאבו דאבי ב-1.1 מיליארד דולר, באתר כלכליסט, 26 באפריל 2021
 62. ^ https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001374574
 63. ^ https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001375401
 64. ^ https://www.israel.agrisupportonline.com/news/csv/csvread.pl?show=8140&mytemplate=tp2
 65. ^ https://www.gov.il/he/departments/news/ue_agreement
 66. ^ השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג והשרה לביטחון מזון ומים של איחוד האמירויות הערביות מרים אלמהירי חתמו על מזכר הבנות בדבר שיתוף פעולה בתחום הסביבה והאקלים, באתר המשרד להגנת הסביבה, 15 ביולי 2021
 67. ^ נחתם הסכם לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין הספרייה הלאומית של ישראל והארכיון הלאומי של איחוד האמירויות, בלוג הספרייה הלאומית
 68. ^ איתמר אייכנר, מכון ישראלי-אמירתי לחקר המים ייפתח באבו דאבי, ynet, ‏31 במאי 2021
 69. ^ דובאי: מעכשיו, אין כניסה לאזרחים ישראלים, באתר nrg‏, 1 במרץ 2010
 70. ^ 1 2 Israelis doing business in Dubai will wait out storm, The Jerusalem Post | JPost.com
 71. ^ 1 2 אושרית גן-אל, ההישג המפתיע של נבחרת ישראל ברובוטיקה באולימפיאדה בדובאי, גלובס, ‏29 באוקטובר 2019
 72. ^ משלחת תלמידים מישראל השתתפה בתחרות רובוטיקה בדובאי - וגרפה מדליות, N12, ‏28 באוקטובר 2019
 73. ^ FIRST Global | FIRST ישראל, FIRST Israel (באנגלית)
 74. ^ יניב חלילי, "אהלן וסהלן": דובאי תפתח את שעריה לישראלים, באתר ynet, 6 בנובמבר 2019
 75. ^ קובי נחשוני, היסטוריה באבו דאבי: מסעדה כשרה ראשונה בבירת האמירויות, ynet, ‏2020
 76. ^ טל שניידר, ‏בלי ויזה: ישראל והאמירויות מסכמות על פטור הדדי מאשרות כניסה, באתר גלובס, 20 באוקטובר 2020
 77. ^ מיכל רז-חיימוביץ', ‏דצמבר בנתב"ג: כמה טסו לדובאי, ומי נהנתה בעיקר מהנהירה לאמירויות?, באתר גלובס, 6 בינואר 2021
 78. ^ הדר קנה, בגלל דובאי: משרד הבריאות שוקל להפוך את כל המדינות לאדומות, באתר הארץ, 16 בדצמבר 2020