ביזארו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ביזארו
Bizarro 0003.jpg
ביזארו, כפי שהוא מופיע על עטיפת החוברת Adventures of Superman #567 ממאי 1999, אמנות מאת טום גרומט.
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה Superboy #68
(אוקטובר 1958)
יוצרים אוטו ביינדר
ג'ורג' פאפ
נתונים
סטטוס פעיל
חבר/ה ב יחידת הנקמה בסופרמן
חבר/ה לשעבר ב שותף של החברה הסודית של נבלי-העל
קרובי משפחה
בולטים
ביזארו לויס ליין (אשה)
כוחות בולטים כוחות קריפטוניים מהופכים:
ראיית הקפאה
נשיפת חום
נשימת ואקום
שמיעת רנטגן
ראיית רנטגן שרואה רק דרך עופרת

ביזארואנגלית: Bizarro) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס סופרמן ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Superboy #68 מאוקטובר 1958, והיא נוצרה על ידי הכותב אוטו ביינדר והמאייר ג'ורג' פאפ.

ביזארו הוא שכפול לא מוצלח של סופרמן ולרוב מופיע בתור נבל. מבחינת כוחותיו - לעתים הוא חזק כמו סופרמן, לפעמים בעל חלק מכוחותיו ופעמים אחרות כוחותיו הפוכים לאלו של סופרמן. נתון זה משתנה בין כותב לכותב בחוברות השונות. לרוב הוא מופיע בחליפה הדומה לזו של סופרמן עם S הפוכה. עורו הוא חד וזוויתי ובעל מרקם אבני.

ביזארו החל להופיע בסדרת סופרמן בסוף שנות ה-50. דמותו היא דמות טראגית. בגלל השיבוט הכושל פעולותיו ואף אמירותיו הפוכות לפעמים מהמשמעות אליה התכוון - שנאה בשבילו זו אהבה וכשהוא רוצה להציל מישהו הוא עלול לומר שהוא מבקש להרוג אותו. עקב ההיפוך המחשבתי שלו הוא מוצא עצמו בדרך כלל בעמדת הנבל. עם זאת, לפעמים הוא מצליח לאגור מספיק כוח מחשבתי ולעלות מעל הכשל הגנטי שלו ולהפוך לגיבור.

דמותו של ביזארו מדורגת במקום 25 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN[1].

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביזארו הראשון נוצר בדפי סופרבוי כאשר מדען מטורף ניסה לשכפל את סופרבוי. שנים לאחר מכן, המציא לקס לות'ור "קרן שיכפול" אותה הפעיל על סופרמן הבוגר, בתקווה שהסופרמן המשוכפל יעזור לו להכניע את סופרמן. הכפיל בגד בלות'ור והחליט לחקות את סופרמן המקורי, אך בשל היותו שלומיאלי ומבולבל הוא חטף את לויס ליין במחשבה שהוא צריך להציל אותה. כשהבין שהוא בעצם רק מזיק ושאנשי כדור הארץ לא מבינים אותו הוא השתמש ב"קרן השיכפול" ויצר כפילה של לויס ליין. יחד איתה עזב את כדור הארץ והקים כוכב שלם ומרובע.

בהתחלה, כוחותיו היו בדיוק כשל סופרמן אך בהמשך פגע בו מטאור שהפך את כוחותיו - קרני קרח במקום קרני לייזר, ראיית רנטגן שרואה רק דרך עופרת וכדומה. החולשה היחידה שהייתה לביזארו הייתה הקריפטונייט הכחול.

לאחר המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד היום היו ארבעה ביזארו בתקופה שלאחר המשבר בעולמות האינסופיים. השניים הראשונים היו פרי פיתוחו של לקס לות'ור. בגלל חוסר הידע שלו בשיבוט התוצאות היו טראגיות והביזארוים שיצר היו בעלי קווי חיים קצרים במיוחד. לאחר "מותו של סופרמן", פרויקט קדמוס ניסה לשכפל את סופרמן וגם שם יצאה להם גרסה של ביזארו. רק לאחר הכישלון הם שיכפלו את סופרבוי.

המקורות של הביזארו הרביעי הנוכחי שונים מאלה של קודמיו. ביזארו הנוכחי הוא פרי יצירתו של הג'וקר, בעזרת כוחותיו של מיסטר מקסיזפטלק מהמימד החמישי.

כוחותיו של ביזארו הנוכחי הם כשל סופרמן, בנוסף לעוד מספר כוחות מעורבבים ומוזרים, כמו "שמיעת רנטגן". הקריפטונייט הכחול איננו קטלני עוד. אדרבה, בפעם היחידה שביזארו התקרב לקריפטונייט הכחול הוא החל לדבר בצורה נורמלית ולחשוב בצורה קוהרנטית. עם זאת, בשל חששותיו, ביזארו אינו משתמש ביכולת הזו.

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמולוויל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף העונה השישית של סדרת הטלוויזיה סמולוויל, הפנטום האחרון שברח מאזור הפנטום יחד עם קלארק, מתחבר עם ה-DNA של קלארק, משתכפל ממנו והופך להעתק מושלם של קלארק, רק שבניגוד לקלארק הקרייפטונייט הירוק מחזק אותו והשמש הצהובה מחלישה (כשהוא נחשף באופן ישיר לקרן-אור, פניו הופכות לאבן). קלארק מתעמת עמו, ומצליח להביסו בעזרת השמש הצהובה; ביזארו נתפס על ידי ז'ון ז'ונס ונלכד; כעבור כמה חודשים, ג'ור אל כולא את קלארק כעונש על שהמרה את פיו, וביזארו משתחרר מהכלא ומחליף את קלארק בחייו ומפתח מערכת יחסים עם לאנה לאנג. ביזארו מתכנן לעזוב את סמולוויל יחד עם לאנה, והולך לברייניאק לבקשת עזרה. הוא רוצה שפניו ישארו כמו שהם ולא יהפכו לאבן כאשר קרן-אור ישירה פוגעת בהם. ברייניאק אומר לו שהוא כעת חלש, ושילך לבקש עזרה מהקריפטוני דקס-אור; שלמעשה ברייניאק רק רוצה שהוא יאתר אותו, כדי שהוא יוכל להיעזר בו כדי להחלים. ביזארו מבקר במבצר הבדידות וג'ור אל משחרר את קלארק כדי שיחסל אתו. קלואי מבחינה בשינוי בהתנהגותו של קלארק (ביזארו), וחושדת בו, בינתיים קלארק האמיתי חוזר לסמולוויל ומתעמת עם הפנטום ומנצח אותו בעזרת הקריפטונייט הכחול, אותו השיג בעזרתו של הקריפטוני דקס-אור. הקריפטונייט הכחול מבטל לקלארק את כוחותיו, אבל בגלל שכל דבר משפיע על ביזארו הפוך, הוא חיזק אותו בצורה אדירה כך שגופו לא יכל לשאת את אותה עוצמה והוא הושמד. לפני שביזארו מושמד, הוא מתוודה על אהבתו ללאנה.

בסמולוויל ביזארו נקרא "הפנטום" או "הפנטום האחרון" ולא מוזכר בשם ביזארו, אם כי יש רמיזות לשמו; השם של הפרק הראשון בעונה השביעית שביזארו מופיע בו הוא 'מוזר' (ביזארי) וכפי שנזכר למעלה, הוא אומר לקלארק 'אני אתה, רק יותר מוזר'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןבוב קייןג'ו שוסטר