לדלג לתוכן

קץ הממלכה (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קץ הממלכה
Kingdom Come
עטיפת האוגדן "קץ הממלכה", אמנות מאת אלכס רוס.
עטיפת האוגדן "קץ הממלכה", אמנות מאת אלכס רוס.
מידע קומיקס
יוצר מארק וייד, אלכס רוס
תקופת פרסום מקורית מאי 1996 – אוגוסט 1996 (כ־93 ימים)
סינדיקציה DC קומיקס
מסת"ב ‏ISBN 1-4012-0768-5 (מורחבת)
ISBN 1563893177 (כריכה קשה)
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מוציא לאור DC קומיקס עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר החוברות 4
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קץ הממלכהאנגלית: Kingdom Come) היא מיני-סדרת קומיקס שפורסמה בשנת 1996 על ידי חברת DC קומיקס תחת חותם "עולמות אחרים". הסיפור נכתב בידי מארק וייד ואלכס רוס עם איורים בצבעי גואש בידי אלכס רוס.

סיפור זה הוא מעשיית דקונסטרוקציה בזמן העתיד, שעוסקת בעימותים המתפתחים בין גיבורי-על קלאסיים לבין אוכלוסיית פורעי-חוק חסרי אחריות ומסוכנים, כאשר רבים מהם צאצאיהם של אותם גיבורי-על ותיקים. בין שתי קבוצות אלו ניצב באטמן וקבוצת האאוטסיידרס החדשה שאותה קיבץ, שמנסה להכיל את האסון המתקרב, לעצור את מזימתו של לקס לות'ר ולמנוע מלחמת גיבורי-על שיכולה לשים קץ לעולם המוכר.

חנות הספרים "Forbidden Planet" מיקמה את האוגדן במקום ה-38 ברשימת 50 הרומנים הגרפיים הטובים ביותר שלה.[1]

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשאלכס רוס עבד על הסיפור פלאות עבור חברת מארוול קומיקס, הוא החליט ליצור אפוס נרחב דומה לדמויות מחברת DC קומיקס. רוס כתב טיוטה בת 40 עמודים לסיפור "קץ הממלכה" והעלה את הרעיון לעורך DC ג'יימס רובינסון בתור פרויקט הדומה לסיפור "השומרים" של אלן מור משנים 19861987. רוס צוות לכותב מארק וייד בשל בקיאותו בהיסטוריה המקיפה של יקום DC.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפור "עולמות אחרים" זה, סופרמן וליגת הצדק זונחים את תפקידם כגיבורי-על אחרי עלייתו לכוח של גיבור-על בשם מגוג, אשר מקבל תמיכה ציבורית למרות שאין לו כל בעיה לרצוח בדם קר. בשנים הבאות קם לו דור חדש של על-אנושיים, והם מנהלים ביניהם קרבות הרסניים ללא כל הבחנה בין טוב ורע. קריין הסיפור - המיניסטר נורמן מק'קיי - מקבל חזיונות אפוקליפטיים על העתיד מווסלי דודס הגוסס. הספקטר מופיע בפני מק'קיי ומגייס אותו לעזור בחריצת גורל האפוקליפסה העל-אנושית המתקרבת.

מתקפה בהנהגתו של מגוג על הטפיל משתבשת, והמערב התיכון של ארצות הברית סופג קרינה רדיואקטיבית. רבים מהתושבים נהרגים וחלק נכבד מאספקת המזון של אמריקה מושמד. בשכנועה של וונדר וומן, סופרמן חוזר למטרופוליס ומקים מחדש את ליגת הצדק. הוא מגייס גיבורי-על חדשים וגם וותיקים, למעט באטמן - אשר נוטר טינה לסופרמן שעזב את העולם לפני עשר שנים. באטמן מזהיר את סופרמן שרעיונותיו לגבי אידיליה מיושנים ורק יחריפו את בעיות העולם, ושיש צורך לטפל בנושא בעדינות ותוך שימוש באסטרטגיה, ולא בכוח. כתגובה על ליגת הצדק של סופרמן, באטמן מפעיל את רשת הסוכנים שלו, "האאוטסיידרס", שמורכבים מצעירי הדור השני והשלישי של גיבורי-העל. גיבורי-העל הוותיקים מביניהם, כדוגמת החץ הירוק והחיפושית הכחולה, נבחרים כסגנים.

מנגד, לקס לות'ר ארגן את "חזית החירות האנושית", המורכבת מנבלי-על מתור הזהב של הקומיקס, כמו קאטוומן, איש החידות וונדל סאבאג', ומנבלי-על מהדור השני, כמו ממשיכו של ראס-אל-גול - בנם של ברוס וויין וטליה אל-גול, דמיאן ויין. החזית לחירות אנושית פועלת לקחת את השליטה חזרה מגיבורי-העל.

ליגת הצדק של סופרמן לוקחת יותר שבויים מאשר מומרים, ובית הסוהר שלו (המכונה "גולאג") מתמלא עד אפס מקום כמעט מיידית לאחר בנייתו. סופרמן מבקש לשכנע את האסירים ששיטת פעולתם שגויה ומסוכנת, אך איש לא מקשיב לו. כשגם גיבורי-על וגם נבלי-על נכלאים יחדיו, המתחים ביניהם גוברים. בינתיים, סופרמן מגלה שמעמדה הצבאי של וונדר וומן מושפע מגלותה מהאי פרדייז - בעיני האמזונות, משימתה להביא שלום לעולם החיצון נכשלה.

באטמן וקבוצת האאוטסיידרס כורתים ככל הנראה ברית עם חזית החירות האנושית נגד ליגת הצדק. לות'ר מתכנן להחריף את הסכסוך בין ליגת הצדק לאסירי הגולאג, מה שלדעתו יביא אותו לעמדת כוח. באטמן משתמש בצייד ממאדים ומגלה שבילי באטסון נמצא תחת שליטתו של לות'ר. באטסון, כקפטן מארוול, הוא העל-אנושי היחיד שיכול להשתוות לכוחו של סופרמן.

כשאסירי הגולאג מתפרעים והורגים את קפטן קומט, לות'ר מגלה לבאטמן, ללא רצונו, שהוא מתכוון להשתמש בבאטסון שטוף-המוח כדי לפרוץ את חומות הגולאג. באטמן וכוחותיו אורבים ללות'ר ולקושרי הקשר, אך הם אינם יכולים לרסן את באטסון, שהופך לקפטן מארוול ועף מהמקום.

בזמן שוונדר וומן מובילה את ליגת הצדק למקום ההתפרעות, סופרמן מתעמת עם באטמן. באטמן מנסה להצדיק חוסר מעש, ואומר שהעולם יהיה טוב יותר אם העל-אנושיים ישמידו את עצמם. סופרמן מציין שאם כל חיי האדם קדושים, הרי הגיוני שזה כולל גם חיי על-אנושיים. סופרמן יודע שבאטמן יפעל למען מטרה זו, משום שכל חיי הלחימה בפשע מבוססים על רצונו למנוע אבדות בחיי אדם. באטמן מקבל את דבריו של סופרמן, ואומר לו שלות'ר שולט במחשבתו של קפטן מארוול והוא נמצא בדרכו לגולאג.

סופרמן עושה את דרכו לגולאג, אך עם הגעתו הוא מותקף על ידי קפטן מארוול. הדבר גורם לפרצה בכלא שמשחררת את האסירים, ולהכרזת מלחמת בין ליגת הצדק של וונדר וומן לבין האסירים המטא-אנושיים. הספקטר ונורמן מביטים בנעשה מרחוק, בעוד שני הכוחות מנהלים ביניהם קרב, וסופרמן אינו יכול להתערב משום שהוא מוחזק בידי קפטן מארוול. באטמן מגיע למקום ומנסה לגשר בין הצדדים. למרות שקבוצתו עוזרת לליגת הצדק להשקיט את המהומה, היא גם מנסה לעצור את הליגה מלהרוג את העל-אנושיים. באטמן אינו מצליח לעצור את וונדר וומן מלהרוג את הנבל העל-אנושי וון באך, מה שמסלים את ההתפרעות. כאשר המצב מתדרדר, מזכיר האומות המאוחדות מאשר את השימוש בשלושה ראשי נפץ גרעיניים המותאמים כנגד על-אנושיים. באמצע הקרב ביניהם, וונדר וומן ובאטמן חוזים בהגעתם של מטוסי חמקן. הם מפסיקים את לחימתם ועוצרים שניים מהטילים, אך אינם מצליחים לעצור את השלישי.

קפטן מארוול משתמש בברק הקסם שלו ללא הרף כנשק נגד סופרמן. סופרמן מצליח לתפוס את מארוול ולהשתמש בברק שלו כדי לשנות את צורתו חזרה לבילי באטסון מחוסר הכוחות. הוא מונע ממנו מלהגיד את שמו פעם נוספת ואומר לו כי עליו לעצור את הטיל הגרעיני. הוא נותן לו שתי ברירות - או לעצור את סופרמן ולתת לטיל הגרעיני להשמיד את העל-אנושיים, או לתת לו לעצור את הטיל ובכך להעצים את מלחמת העל-אנושיים, שתתפשט על פני העולם כולו. סופרמן אומר לו שעל באטסון עצמו להחליט את ההחלטה, שכן הוא היחיד שחי בשני העולמות - האחד של בני האנוש כבילי באטסון, והשני בקהילת העל-אנושיים כמארוול. כעת, חופשי מהשפעתו של לות'ר, באטסון משנה את צורתו חזרה לקפטן מארוול. הוא תופס את סופרמן, מטיח אותו על הקרקע, ועף אחרי הטיל. הוא מסיט את הטיל ממסלולו וצועק בשם "שאזאם!" שלוש פעמים רציפות. בכך הוא מפוצץ את הפצצה בטרם עת, אך כתוצאה מכך, דמותו האנושית נהרגת בפיצוץ.

למרות הקרבתו של מארוול, מרבית העל-אנושיים נהרגים בפיצוץ. סופרמן יוצא ללא פגע, אך אינו מבין שקיימים ניצולים. הוא זועם על אובדן החיים העצום ועף אל בניין האומות המאוחדות. הוא מאיים להפיל את הבניין על בכירי האו"ם כעונש על הטבח. השורדים העל-אנושיים מגיעים, אך נורמן מק'קיי הוא זה שמרגיע את סופרמן, באומרו שחזותו והתנהגותו המאיימים הם בדיוק הסיבה שבני אדם מפחדים מהעל-אנושיים. זעמו של סופרמן מפסיק מיד. ניתנת לו גלימתו של קפטן מארוול, והוא אומר לנציגי האו"ם שישתמש בחוכמתו כדי להדריך את האנושות, במקום להוביל. סופרמן קושר את גלימתו של קפטן מארוול לעמוד התורן ומרים אותו לצד יתר דגלי משלחת האו"ם, באומרו שתפקידו זה יהיה יותר פוליטי וכלל עולמי מטבעו מאשר פורעות החוק שנהג בה בעבר.[2]

באפילוג הסיפור, גיבורי-העל מבקשים להתערות יותר בחיי הקהילות. גלותה של וונדר וומן באי פרדייז מסתיימת, והיא הופכת לשגרירת העל-אנושיים. היא לוקחת את שורדי הגולאג לשיקום מחדש באי פרדייז. באטמן נוטש את מסע הצלב שלו והופך למרפא. הוא בונה מחדש את האחוזה שלו כבית חולים המטפל בנפגעי השמדת הגולאג. הוא מתפייס עם דיק גרייסון/רובין האדום ועם בנו איבן אל זופאש. סופרמן מתחיל במטלה של השבת אזורי הכפר שהוחרבו בידי הגולאג בהתקפה על הטפיל. הוא מגיע להשלמה עם עברו כקלארק קנט על ידי קבלת משקפיים מוונדר וומן, וחולק עמה נשיקה בטרם היא חוזרת לאי פרדייז. נורמן מק'קיי ממשיך את כהונתו, ומטיף על תקווה לאנושות. מבין הנוכחים בתפילה נמצא ג'ים קוריגן, מארחו האנושי של הספקטר.

סצנות נוספות של מהדורת האספנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסצנה הנוספת הראשונה משתרעת על-פני ארבעה דפים ומתרחשת בסוף חלקו השני של הסיפור. סופרמן מבקר את אוריון בכוכב אפוקוליפס ומבקש את עצתו בנוגע לעל-אנושיים שנתפסו. אוריון מסכים להגלייתם לאפוקוליפס, אך סופרמן אינו מוצא בכך פתרון למצב. בתגובה, אוריון מציע לו להתייעץ עם מיסטר מיראקל וביג ברדה.

הסצנה הנוספת השנייה משתרעת על-פני אפילוג בן שמונה עמודים. קלארק קנט ודיאנה פרינס נפגשים עם ברוס ויין במסעדה שבבעלותו של מייקל ג'ון קרטר, הקרויה בשם "הכוכב קריפטון", ומתעדכנים בנעשה. הם אומרים לו שהם מצפים לילד, אך הוא מסיק זאת בעצמו. דיאנה מבקשת ממנו לשמש כסנדק לילדם, והוא מסכים אחרי שקלארק אומר לו שלמרות השוני ביניהם הוא סומך עליו וכי הוא יהווה מקור השראה לילד. בעוזבם את המסעדה, ברוס ויין צופה בנורמן מק'קיי ובג'ים קוריגן משוחחים על מנת היום של המסעדה הקרויה על שמו של הספקטר, למורת רוחו של קוריגן שכך הוא ייזכר מעכשיו.

דמויות משתתפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור כולל מגוון רחב של דמויות, בני אנוש ועל-אנושיים כאחד. שני הפרוטגוניסטים הראשיים המנתבים את עלילת הסיפור הם נורמן מק'קיי והספקטר. נורמן מק'קיי הוא מיניסטר מזדקן שמשמש כקריין הסיפור. אחרי מותו של ווסלי דודס, מק'קיי מקבל ללא רצונו את כוחות החיזוי של חברו. דמותו של נורמן עוצבה בידי אלכס רוס כמחווה לאביו, הכומר קלארק נורמן רוס. הספקטר הוא שליח זעמו של האל, שלוקח את נורמן דרך האירועים של העתיד האפשרי כדי לקבוע מי אחראי לאסון האפוקליפטי המתקרב. אולם, יכולותיו של הספקטר אינן כשהיו, והוא זקוק לנקודת מבט אנושית כדי לחרוץ את גורל האירועים. נורמן מצליח לשכנע אותו לראות את האירועים הללו מנקודת מבטו והשניים הופכים לחברים קרובים.

ליגת הצדק של סופרמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ליגת הצדק של סופרמן המופיעות ב"קץ הממלכה", איור מאת אלכס רוס.

רבים מחברי ליגת הצדק שהוקמה מחדש הם דמויות מזדקנות במראה חדש או עיבודים מחודשים לזהויות ישנות.

 • סופרמן - מנהיג הליגה. איש הפלדה מתחיל להרגיש לא בנוח עם תפקידו כמנהיג העולם בתקופה של מתח עולה וגואה. הרקע שבסמל ה-"S" שבחזהו וכן חגורתו בצבע שחור, במקום הצהוב המוכר, כאות אבל, לא רק בשל התנקשותה של לויס ליין בידי הג'וקר, אלא גם כביטוי למעמדו בנוגע לעל-אנושיים. כתוצאה מחיים שלמים של ספיגת השמש הצהובה, סופרמן הוא חזק כעת יותר מאי פעם וחסין בפני קריפטונייט.
 • וונדר וומן - סגניתו של סופרמן. אכולת זעם בשל מצבו המתדרדר של העולם ובשל גלותה מהאי פרדייז. אחיותיה האמזונות גזרו על משימתה להביא שלום לעולם האדם כישלון. עם סיום הסיפור, היא מתחילה במערכת יחסים עם סופרמן, ומעמדה הרשמי כנסיכת האמזונות מוחזר לה.
 • רובין האדום - דיק גרייסון, הרובין המקורי. החליף את מורו הרוחני לשעבר בליגת הצדק וניתק את קשריו ממנו. בסוף הסיפור, השניים מתפייסים והופכים שוב לחברים.
 • גרין לנטרן - אלן סקוט מסיים את משימתו ברחבי החלל, חוזר לכדור הארץ ומצטרף למסע הצלב של סופרמן. הוא אינו זקוק יותר לטבעת הכוח, היות שהטמיע את אורה הירוק של המנורה לתוך שריון הגוף שלו. הוא מחזיק בחרב דו-ידנית המכילה את אורם של הפקחים הירוקים. תחנת החלל שלו הופכת לבסיסה של ליגת הצדק. בסוף הסיפור הוא הופך לשגריר האו"ם של אומת "אואה החדשה".
 • פלאש - ואלאס וסט (המחזיק בקסדתו של ג'יי גאריק) הפך להתגלמותו הגשמית של כוח המהירות, והוא כעת מהיר יותר מתמיד. כתוצאה מכך, המולקולות שלו בלתי יציבות והוא נמצא בתזוזה מתמדת. הדבר מאפשר לו לראות את כל מישורי הקיום האפשריים. כשסופרמן יוצא לגלות, הפלאש נותר פעיל ומשתמש בכוחות המהירות שלו כדי לשמור על קי-סטון סיטי. ניצל מהפצצת הגולאג בידי שדה הכוח של ג'ייד.
 • הוקמן - כעת איש נץ במלוא מובן המילה. הוקמן הפך למגנו של הטבע ונחשב לטרוריסט אקולוגי. הסיפור אינו מבהיר באיזה הוקמן מדובר, למעט העובדה שמדובר ב"שילוב רוחו של הישן עם בשרו החוצני של החדש". הדבר מרמז שמדובר בקרטר הול, בגופו של אל הנץ התאנאגארי שמלפני שעת אפס: משבר בזמן. הוא נהרג בפיצוץ הגרעיני.
 • פאוור וומן - פאוור גירל לשעבר, אשר גופה שודרג לממדי פיתוח גוף. אוכפת החוק של הליגה.
 • הקרן - בנו של הקרן הראשון. אחד משורדי הפיצוץ על הגולאג מאחר שהשתגר משם בידי פיית. פעמיים היה אחראי על הסרת הקרינה הרדיואקטיבית על קנזס - האחת אחרי האסון של בטליון הצדק והשנייה אחרי הפצצת הגולאג.
 • דונה טרוי - וונדר גירל לשעבר החליפה את אחותה והמנטור שלה וונדר וומן כשגרירת האמזונות. נראית כשהיא לבושה בגלימות אמזוניות. שלא כמו דיאנה, דונה הזדקנה באופן ניכר יותר. נהרגת בפיצוץ הגרעיני.
 • החץ האדום - היה ידוע בזהויות ספידי וארסנל. הולך בדרכי המורה הרוחני שלו, החץ הירוק. נהרג בפיצוץ הגרעיני.
 • אקווהמן - גארת, אקווהלאד לשעבר, יורש את זהותו של מורו הרוחני אקווהמן. לובש גרסה משלו לשריון הגוף של אקווהלאד, אך חזותו כוללת זקן עבות. נהרג בפיצוץ הגרעיני.
 • רובוטמן 3 - ויקטור סטון - סייבורג לשעבר, בנוי כעת כולו ממתכת נוזלית. התאייד בפיצוץ הגרעיני.
 • אטום סמאשר - בן הסנדקות של אטום המקורי. המונח "אטום סמאשר" הוטבע ברומן הגרפי. לפני כן היה ידוע בכינוי "נוקלון".
 • קינג מארוול - פרדי פרימן המבוגר הוא נשוי כעת ואב ליורש החוקי לכוחו של שאזאם. הוא ומשפחתו הושארו מאחור ככוח גיבוי במפקדת הלוויין לפני המתקפה על הגולאג.
 • ליידי מארוול - מרי באטסון-פרימן, אשתו של פרדי ואמו של האשף.
 • האשף (The Whiz) - בנם המתבגר של פרדי ומרי, שנבחר לשמש כיורש החוקי לכוחו של שאזאם. נקרא על-שם קומיקס האנתולוגיה Whiz Comics משנות ה-40 אשר הציג לראשונה את דמותו של קפטן מארוול והיה אחד מהעיצובים הראשונים של אלכס רוס.
 • אלייה סטריינג' - בתו של אדם סטריינג', אשר נטלה את זהותו של אביה. נהרגה בפיצוץ הגרעיני.
 • הטורנדו האדום הראשון - גיבורת תור הזהב של הקומיקס מתילדה האנקל, חמושה היטב. משמשת ככוח גיבוי.
 • סייקלון - מקסין האנקל, טורנדו אדום ממין נקבה ובעלת כוחות רוח.
 • טורנדו - אולת'ון, אלוף הטורנדו המקורי. הישות החוצנית מכוכב ראן שהייתה חלק מטורנדו האדום השני ג'ון סמית'. התאייד בפיצוץ הגרעיני.
 • מידנייט - רוחו של ד"ר צ'ארלס מק'ניידר, המופיעה כענן שחור וסמיך ולובשת את הברדס שלו.
 • קפטן קומט - אדם בלייק, גיבור מוטאנט שנבחר בידי סופרמן לשמש כסוהר הגולאג. נהרג בהתפרעות הכלא כשוון באך שבר את מפרקתו.
 • איש השעה - ריק טיילר, יורשו של איש השעה הראשון. אינו מחזיק במגבלות זמן כמו קודמו.
 • סאנדמן - סאנדי, נער הזהב לשעבר. סנדרסון הוקינס נטל את זהות הדמות אחרי מותו של ווסלי דודס. מהדורת האוסף של הרומן הגרפי מרמזת ש"חולות הזמן עמדו במקומם לזכרו", מה שמרמז שהוא חסר גיל.
 • סטארמן - סטארבוי המקורי מלגיון גיבורי העל. הועבר בטעות ליקום הזה בזמן הפיצוץ הגרעיני בזמן שערך מסע בזמן עם לגיון הארץ החדשה.
 • מיטסר מיראקל, ביג ברדה ואוויה פרי - בני משפחת האלים החדשים. שומרי הגולאג, ששרדו את הפיצוץ הגרעיני דרך השער הבין-ממדי.

האאוטסיידרס של באטמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות האאוטסיידרס של באטמן המופיעות ב"קץ הממלכה", איור מאת אלכס רוס.

ברוס ויין הקים קבוצה של בני אדם רגילים ובעלי כוחות - שרבים מהם גיבורי-על מהדור השני - כדי להילחם בליגת הצדק ובחזית החירות האנושית, האאוטסיידרס.

 • באטמן - מאז שזהותו הסודית נחשפה, הבאטמן לא מסתתר יותר מאחורי חזותו הפוחזת של ברוס ויין. כתוצאה מכך, אחוזת ויין הושמדה בידי דו-פרצוף וביין. פציעותיו הרבות ממרוצת השנים מאלצות אותו ללבוש שלד חיצוני. הפך את גות'אם סיטי למדינת משטרה, ועוזרים לו "אבירי עטלף" המפטרלים את העיר ונשלטים מתוך מערת העטלף החסומה. חוסר האמון שלו בסופרמן ובלות'ר גורמים לו להקים את קבוצת האאוטסיידרס, בהאמינו שהאנושות מסוגלת להחליט בעצמה על גורלה וטעויותיה.
 • טד קורד - אחד משלושת סגניו של באטמן. לבוש בחליפת קרב של החיפושית הכחולה המונעת בידי חיפושית מיסטית שהעניקה לדן גארט את כוחותיו. נהרג בפיצוץ הגרעיני.
 • אוליבר קווין - סגנו של באטמן. נשא לאשה את דיינה לאנס, אהובתו משכבר ימים, ולשניים נולדה בת. חזותו דומה לזו שברומן הגרפי "האביר האפל חוזר". משכנע כמה מהגיבורים הצעירים ההולכים בדרכו של סופרמן לשנות את דעתם ולתמוך במטרתו של באטמן. נהרג בפיצוץ הגרעיני.
 • דיינה קווין - סגניתו של באטמן. הקנרית השחורה לשעבר מאמצת את קריירת הלחימה בפשע של בעלה. אחת מנפגעי התפרעות הגולאג ומתה בזרועות בעלה במהלך הפיצוץ הגרעיני.
 • ז'ון ז'ונס - הצייד ממאדים לשעבר. אחרי שנגע במוחותיהם של כלל האנושות, איבד מצלמו ומחזיק בגוף שאינו גשמי. אינו משתתף בלחימה בפשע עד אשר באטמן משכנעו לעזור פעם אחת אחרונה.
 • גרין לנטרן - ג'ני לין-היידן, ג'ייד לשעבר ובתו של אלן סקוט. לקחה את נטל הגרין לנטרן מקייל ריינר. בעלת כל כוחותיהם של חיל הפקחים הירוקים, אך אינה זקוקה לטבעת הכוח. מצילה רבים מהעל-אנושיים בהתקפת הגולאג באמצעות שדה כוח אנרגטי.
 • אובסידיאן - טוד רייס, בנו של אלן סקוט ואחיה של ג'ני-לין. מפעיל מניפולציות על צללים וחושך. חזותו דומה לזו של גיבור הספרות הזולה "הצל".
 • פיית - המכשף נאבו מסוגל כעת לתעל את תודעתו דרך קסדתו, גלימתו והקמע שלו ללא צורך בגוף מארח.
 • קיד פלאש - איריס וסט, בתו של וולי.
 • טולה - בתם של גארת' ודבי פרקינס. נהרגת בפיצוץ הגרעיני.
 • ויילדקאט - איש-פנתר בעל רוחו של הויילדקאט הראשון. יותר מאוחר, המשכיות יקום DC הציגה דמות דומה לגלגול זה בשם טום ברונסון, בנו של טד גרנט.
 • סטיל - אחרי שסופרמן בחר בחיי פרישות, ג'ון הנרי איירונס החליף את נאמנותו לבאטמן. לובש שריון גוף עם סמל באטמן ומחזיק בגרזן קרב מפלדה בצורת עטלף.
 • זטארה - בנם המתבגר של זטאנה וג'ון קונסטנטין, נכדו של ג'ובאני זטארה. נוסף להיותו קוסם, הוא ניחן ביכולתו של אביו לראות את המתים.
 • דארקסטאר - בנם של דונה טרוי וטרי לונג. לקח את מקומה של אמו כדארקסטאר של כדור הארץ.
 • הציידת - גיבורה אפריקנית המבוססת על גיבורת תור הזהב פולה ברוקס.
 • הברדס האדום - ליאן הרפר, בתם של החץ האדום ושכירת החרב צ'שייר.

חזית החירות האנושית של לות'ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לקס לות'ר - מנהיג חזית החירות האנושית. הוטל עליו לעבוד באחוזת ויין בטיפול קורבנות ההתקפה על הגולאג. באפילוג הסיפור, באטמן מציין כי תפס פעמיים את לות'ר כשהוא הסתנן לתוך מערת העטלף וניסה לפרוץ את המחשב.
 • קפטן מארוול - סגנו שטוף המוח של לות'ר. בילי באטסון הוא כעת אדם מבוגר, וכמעט אי אפשר להבחין בהבדל בינו לבין זהותו כקפטן מארוול. שותפיו של לות'ר מאמינים כי קפטן מארוול הוא זה שדואג לצרכיו של לות'ר. שטיפת מוחו התאפשרה הודות לתולעים מהונדסות גנטית שנוצרו בידי אויבו הוותיק דוקטור סיבאנה. נהרג כאשר גרם לפצצה הגרעינית להתפוצץ טרם זמנה.
 • ונדל סאבאג' - נבל עתיק-יומין ואלמותי. ברומן הגרפי, הספקטר מביע את מפח נפשו על כך שאינו יכול לגזור דין עליו בשל אלמותיותו. סאבאג' - כמו לות'ר - עוזר לקורבנות הפיצוץ הגרעיני. באפילוג הסיפור, באטמן משבח את סאבאג' על הניסיון רחב השנים שלו בריפוי.
 • איבן אל זופאש - בנם של באטמן וטליה אל-גול, יורשו של ראס-אל-גול לאימפריית הפשע שלו. משמש כחפרפרת על מנת להסתנן לחזית החירות האנושית של לות'ר. תפקידו מתגלה בחוברת השלישית של הסיפור (עמוד 144 ברומן הגרפי), כשהוא עומד לצד קבוצת האאוטסיידרס בדיוק לפני שזטארה משגר את באטמן למערת העטלף.
 • סלינה קייל - החברה הנשית היחידה בליגת החירות של לות'ר. לפי הרומן הגרפי, היא נהפכה לעשירה ביותר הודות לחברת קוסמטיקה בראשותה. עדיין בעלת חיבה לחתולים, היות שהיא נראית בחברתו של איש הפנתר לפני שליגת החירות מנוטרלת בידי צוותו של באטמן. נפרדת בעצב מבאטמן בלווייתו כעשרים שנה מאוחר יותר.[3]
 • אדוארד ניגמה - נמנה בין חברי הקבוצה רק מתוך כבוד לסלינה קייל. מצליח להרגיז רבות את לות'ר. נראה בסוף באחוזת ויין, כשהוא מטפל בנפגעי הגולאג לצד סלינה.
 • לורד נאגה - מנהיג כת שידוע בשם קוברה. מציין את העובדה שכמה מהעל-אנושיים פורעי החוק הם נבלי-על לשעבר שסומנו מחדש בידי ליגת החירות.
 • מלך עלה שחור - ג'וזף קרני, מנהיג כנופיית רויאל פלאש והמגויס הטרי של ליגת החירות. אלמותי כמו ונדל סאבאג'.

בטליון הצדק של מגוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגוג ומאמיניו הם פורעי חוק אלימים אשר נוקטים בגישה מעוותת של צדק בכך שרוצחים את כל מי שביצע פשע. מלבד מגוג וסגסוגת, חברי הבטליון לקוחים מחברת שרלטון קומיקס, אשר נקנתה בידי DC קומיקס, והם משמשים השראה לדמויות הראשיות של קבוצת השומרים.

 • מגוג - נקרא באופן אירוני כ"איש המחר" החדש. הוא וסגסוגת הם השורדים היחידים של הבטליון, והאחראים בעקיפין להשמדתה של קנזס. זו הסיבה שבגללה מגוג מבקש לכפר על עוונותיו והוא נושא גיבורי-על פצועים לעבר שדה הכוח של ג'ייד. בסיומו של הרומן הגרפי, מגוג חי באי פרדייז ומחנך את סווסטיקה בדרכי משמעת, כעת כשהגיע לשלווה וריסון עצמי. לדברי אלכס רוס, מגוג נקרא על שם הדמות התנכית ומייצג את חטא העגל. בנוסף, הצלקת שמסביב לעינו העיוורת הימנית גם היא סימבולית לעינו של רע. מאפייניו החיצוניים מבוססים על דמויותיהם של קייבל ושאטרסטאר ממארוול קומיקס, ועל יוצרם רוב ליפילד.[4]
 • סגסוגת - צורתם המשולבת של אנשי המתכת. הוא ומגוג הם השורדים היחידים של האסון בקנזס. מצטרף בהמשך לליגת הצדק. הותך בעקבות הפיצוץ הגרעיני.
 • קפטן אטום - חבר בבטליון הצדק של מגוג. הפיצוץ שלו בידי הטפיל והקרינה הרדיואקטיבית בקנזס הם אלה שהביאו לכך שסופרמן שב לפעילות.
 • ג'ודומאסטר - חברה בבטליון הצדק של מגוג. נהרגה ביחד עם שאר חברי הקבוצה כשקפטן אטום התפוצץ.
 • נייטשייד - חברה בבטליון הצדק של מגוג. נהרגה כשקפטן אטום התפוצץ.
 • משכין השלום - חבר בבטליון הצדק של מגוג, ושריונו מזכיר את השריון של בובה פט. נהרג כשקפטן אטום התפוצץ.
 • ת'נדרבולט - חבר בבטליון הצדק של מגוג. נהרג כשקפטן אטום התפוצץ.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • וסלי דודס - איש המסתורין שהיה ידוע בכינוי סאנדמן. נתקף בחזיונות חוזרים ונשנים של קרבות אפוקליפטיים בין העל-אנושיים לגיבורים בני התמותה. על ערש מותו הוא מעביר את החזיונות לנורמן.
 • המלך אורין - ארתור קורי ויתר על זהותו כאקווהמן והקדיש את זמנו כשליט מונרכיית אטלנטיס. מתבקש על ידי וונדר וומן להשתמש באוקיינוסים כמקום התיישבות הגולאג, אך מסרב לקבל את בעיותיהם של תושבי הקרקע למרות תמיכתו בגארת', האקווהמן החדש.
 • בוסטון בראנד - נראה בדמות שלד ולובש את התלבושת הישנה והדהויה שלו. אינו מזוהה בשם "דדמן" ומציג את עצמו פשוט כבוסטון. הוא מסביר לנורמן שאף אחד מקבוצת 'היסוד החמישי' לא יתערב בנעשה מתוך פחד שמא הדבר רק יחמיר את הכל, ומביא כדוגמה את התערבותו של זאוס בנעשה בטרויה.
 • קבוצת 'היסוד החמישי' - חבר שומרי היקום לשעבר גאנטת, ראש האלים החדשים האב-העליון, פנטום סטריינג'ר, המכשף שאזאם וזאוס. חמשת חברי 'היסוד החמישי' חזקים דיים כדי שכל אחד מהם יכול לעצור לבדו את האפוקליפסה המתקרבת. אולם, מתוך פחד שהתערבותם תגרום לאסון גדול יותר, הם מחליטים שלא לעשות כלום בנדון.
 • אוריון - דמותו של אוריון מופיעה במהדורה לאספנים של הרומן הגרפי בדפים אותם הוסיף אלכס רוס. בתוספת זו, אוריון הרג את אביו דארקסייד ולקח את מקומו כשליט הכוכב אפוקוליפס. תסכולו הרב כתוצאה מנטל השלטון גורם לו להיראות כמו אביו גם במראה וגם בהתנהגות. הוא מנסה להנחיל דמוקרטיה באפוקוליפס, אך הוא נבחר בידי המון העם הפשוט וחסר המחשבה, שעדיין פוחד משלטון אביו.
 • הטפיל - מתואר ברומן הגרפי כנבל מעורער בנפשו הסובל מבעיה חמורה של זיכרון לטווח קצר. הוא גרם לפיצולו של האטום, תרתי משמע, כאשר התעמת עם קפטן אטום וגרם לפיצוץ גרעיני אשר השמיד את קנזס.
 • אמריקומנדו ואנשי הדקה - קבוצת פטריוטים ג'ינגואיסטים פראיים שהחלו להרוג את המוני המהגרים שהצטברו ליד פסל החירות. כולם חובשים מסיכות אייקוניות אמריקניות כדוגמת ראשי הר ראשמור. מנהיגם אמריקומנדו הוא איש מיליציה ימני-קיצוני הלובש שריון דמוי זה של השופט דרד. כל חברי הקבוצה נשלטו בידי "בריין טראסט" המסתורי לפני שנתפסו בידי ליגת הצדק.
 • וון באך - דיקטטור יוגוסלבי המדבר בשפה הגרמנית. נאסר בגולאג בעוון רציחתם של מתנגדיו אשר נכנעו אליו. הושפל בידי קפטן קומט במהלך תקופת מאסרו, וכאשר החלה ההתפרעות שבר את מפרקתו. נהרג בידי וונדר וומן בקרב על הגולאג לפני שהצליח להרוג את זטארה.
 • סווסטיקה - איש מיליציה ואנרכיסט אמריקני. ספג פציעה חמורה בצווארו במהלך הקרב על הגולאג. ניצל בידי מגוג וג'ייד מהפיצוץ הגרעיני. מתחנך לבסוף מחדש בידי מגוג באי פרדייז.

הופעות בהמשכיות המיינסטרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הממלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקב הפופולריות שצברה המיני סדרה, מארק וייד ואלכס רוס החלו לפתח סקיצה לסיפור המשך-מקדים בשם "הממלכה". כוונתו המקורית של רוס הייתה שגוג - נבל הסיפור - יהיה חייזר בגודל כפול מאדם רגיל, אשר הגיע מכוכב הלכת אורגרונד, שהתפצל לשני כוכבי הלכת אפוקוליפס וניו ג'נסיס. זאת ועוד, הוא התכוון שמגוג יהיה בנם המבוגר של סופרמן ווונדר וומן, ואשר גוג ייקח עליו את חסותו. וייד ורוס לא הסכימו על מספר אלמנטים ורוס החליט לעזוב את הפרויקט.

ללא מעורבותו של רוס, וייד המשיך את הסיפור במהדורה המוגבלת "רוע השנה החדשה: גוג" (New Year's Evil: Gog). בעקבותיה פורסמה מיני סדרת ההמשך "הממלכה", בת שני חלקים, הכוללת גם מספר גליונות המתמקדים בדמויות מפתח. הסדרה הציגה את קונספט ה"היפר-זמן" של גראנט מוריסון - רשת של קווי זמן חלופיים שמקורם ביקום DC. אותם קווי זמן חופפים מדי פעם, גורמים לשינויים במציאות ומאפשרים לדמויות המאכלסות אותם לעבור מקו זמן אחד למשנהו.

תבוא מלכותך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגיליון האחרון של סדרת החוברות "52", נקבע כי היקום החלופי בו מתרחשת עלילת "קץ הממלכה" נקרא "ארץ-22".

בחוברות הכרך השלישי של חברת הצדק של אמריקה, מופיע סטארמן חדש בתלבושת שדומה לזו שלבשה הדמות ב"קץ הממלכה". מתברר בהמשך כי אכן מדובר באותה דמות, ושמו טום קאלור - תושב מקומי של כוכב זנטו מהמאה ה-30 וחבר בלגיון גיבורי-העל. כתוצאה משגיאה במסע בזמן, סטארמן ערך מסע לארץ-22 לפני שהגיע לכדור הארץ של המאה ה-21.

הסיפור "תבוא מלכותך" (Thy Kingdom Come) בחוברות חברת הצדק, נכתב על ידי ג'ף ג'ונס ומציג איורים פרי מכחולו של אלכס רוס. בסיפור מופיע סופרמן מהמיני סדרה "קץ הממלכה". אותו סופרמן רואה קשר ישיר בין גוג של הארץ החדשה לבין מגוג מארץ-22. הוא וחברת הצדק מבקשים למנוע את הפיכתו של כדור הארץ החדש בדרך הדומה לזו של ארץ-22, ומנסים לעצור את גוג במסע הצלב שלו להיפטר מהאלים החדשים, לפני שיוכל למצוא לעצמו יורש בדמותו של מגוג. חברת הצדק חלוקה בדיעותיה לגבי גוג. כמה מאמינים שהוא באמת נדיב לב, בעוד אחרים חושדים במניעיו האמיתיים. כדי להוכיח את עצמו, גוג מרפא כמה מחברי חברת הצדק כמו סטארמן, דוקטור מידנייט ודאמאג', ומחייה מחדש את לאנס כדי שיהיה ממשיכו מגוג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Forbidden Planet's 50 Best Graphic Novels, List Challenges, forbiddenplanet.com
 2. ^ Kingdom Come #4, August 1996
 3. ^ Justice Society of America Vol.3 #22
 4. ^ Ten Years Later: Reflecting on “Kingdom Come” with Alex Ross, May 10th 2006