לדלג לתוכן

קרונה (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרונה
Krona
שומר היקום לשעבר קרונה, כפי שהוא נראה בחוברת JLA-Z #2, אמנות מאת ג'ו פראדו.
שומר היקום לשעבר קרונה, כפי שהוא נראה בחוברת JLA-Z #2, אמנות מאת ג'ו פראדו.
סוג נבל-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה Green Lantern Vol.2 #40
(אוקטובר 1965)
יוצרים ג'ון ברום (כותב)
גיל קיין (מאייר)
מידע
כינויים אנטרופי, השומר העריק
סטטוס פעיל
מקצוע רוצח המונים, מדען
כוחות חוזק, סיבולת, יכולת ריפוי ואינטלקט על-אנושיים, אלמותיות, תמרון אנרגטי, כוחות מנטליים.
חבר לשעבר בקבוצה שומרי היקום
דמויות קשורות
אויבים האל ג'ורדן, חיל הפקחים הירוקים עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קרונהאנגלית: Krona) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס גרין לנטרן בפרסומה של חברת DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Green Lantern Vol.2 #40 מאוקטובר 1965 ונוצרה על ידי הכותב ג'ון ברום והמאייר גיל קיין.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרונה הוא מדען תושב אואה שנולד בכוכב הלכת מאלטוס. הוא הפך לאובססיבי בניסיונו לצפות בבריאת היקום, חרף אגדה עתיקה שמציינת כי ניסיון שכזה עלול להמיט אסון. קרונה בונה מכונה המנקבת את המחסום הזמני ומאפשרת צפייה בתחילתו של הזמן עצמו. הוא עד ליד הבריאה המפקידה את הכתם שיהפוך ליקום כולו. המכונה שלו מתפוצצת באותו רגע והיקום מתנפץ, מה שגורם ליצירתו של המולטי-יקום, כאשר היקום משוכפל למספר אינסופי של יקומים מקבילים. כמו כן, יקום האנטי-חומר נוצר ומשחרר על פני היקום את הרוע. לפיכך, המוניטור והאנטי-מוניטור נולדים. כעונש על מעשיו, קרונה נהפך לישות אנרגיה טהורה בידי אחיו היושבים באואה ונשלח לנדוד ביקום לעולמים. מעשיו הנפשעים הם אלה שמובילים את תושבי אואה להפוך לשומרי היקום[1].

קרונה שב למצבו הקודם בעזרת הכוח שבטבעת המיסטית של הגרין לנטרן מתור הזהב אלן סקוט, אך שוב חוזר למצב אנרגיה בידי שומרי היקום[2]. לבסוף, קרונה מוחזר לצורתו המקורית בידי נקרון ומנסה להרוג את כל השומרים[3].

איום בין-יקומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמן שהוא מנסה להבין את סוד יצירת היקום, קרונה מחריב יקומים שלמים ומגיע ליקום מארוול. שם הוא מתעמת מול הגראנדמאסטר, שבניסיון להציל את היקום שלו, מודיע לקרונה על קיומה של ישות אשר חזתה במפץ הגדול. בתמורה לכך שקרונה לא ישמיד את יקומו, הגראנדמאסטר עורך איתו משחק - שתי קבוצות, אחת מכל יקום, תחפש תריסר ממצאי כוח - שישה מכל יקום. אם קבוצת האוונג'רס של קרונה תנצח, הגראנדמאסטר יעניק לו את המידע בו הוא חפץ בתמורה שזה יחוס על יקומו. אך כאשר קבוצת ליגת הצדק של הגראנדמאסטר מנצחת - הודות לגילוים של באטמן, קפטן אמריקה ואטום אודות טיבו של המשחק, קרונה תוקף את הגראנדמאסטר בחמת זעם ושואב ממנו את הידע שלו על הישות, שמתגלה כגלקטוס. לאחר שגלקטוס מזומן, קרונה שואב גם את הידע שלו[4], אך גראנדמאסטר מהתל בו ומשתמש בכוח הממצאים כדי ללכוד את קרונה בצומת דרכים בין-יקומית, שגם מאחדת בין יקום DC ליקום מארוול[5].

אולם, תקוות הגראנדמאסטר מתרסקות כאשר מתברר שקרונה ממשיך - אפילו ממקומו המסוכן ביותר - במסעו המטורף לחזות בבריאת היקום, למרות הסיכונים הכרוכים בכך. אף ממקומו בצומת הדרכים, קרונה ממשיך במסע החורבן שלו להשמדת יקום DC ויקום מארוול לצורך יצירת יקום חדש, כדי שיוכל להיות עד אישית ליצירתו. בסופו של דבר, הודות למאמציהן המשותפים של שתי הקבוצות, קרונה נכלא בתוך "ביצה קוסמית" אשר ממנה ייווצר בסופו של דבר היקום[6].

הביצה נשמרת במפקדתם של חברי ליגת הצדק, והתנודות שבה הן הסיבה למחקרים רבים הנעשים בה בסיפור Syndicate Rules ("חוקי הסינדיקט")[7]. לאחר שהליגה מאמינה כי המצב נמצא תחת שליטה, הם מוציאים לפועל סריקות מעמיקות יותר על הביצה, כך שאפילו התנודות הזעירות ביותר יפעילו אזעקה. בסוף הסיפור, האל החדש מטרון מניח מספר מתקנים מסביב לביצה היוצרים סריקות כוזבות, והמאפשרים לביצה להתפתח באין מפריע.

טריניטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביצה הקוסמית נלקחת בידי דספרו בסדרת החוברות "טריניטי"[8]. דספרו, מורגן לה-פיי ואניגמה משתמשים בביצה כדי ליצור מפלצות רבות עוצמה, והיא שומשה בריטואל שנועד לעצב מחדש את העולם[9]. לאחר האירועים הללו, קרונה משוחרר מכלאו. הוא מגייס לצידו את "המפקחים" (סיעה אחת של תושבי מאלטוס) בניסיון לתקשר עם תודעות היקום, אך נבגד על-ידם, כאשר הם רוצים לספוג את האנרגיות שלו ולחקור אותן. כתגובה, קרונה משמיד אותם ואת עולם המעבדה שלהם ומגלה שתודעתו של הכוכב "השתחררה" מ"כלאה". הוא ממשיך לעשות זאת לעולמות רבים אחרים[10].

מורגן ובני בריתה פונים לקרונה, ומבקשים את כוחו כדי להדוף את חברי הטריניטי (סופרמן, באטמן ווונדר וומן). מורגן מציעה לו את תודעתו של כדור הארץ בתמורה ולהחליפו בנשמת ביתה של אניגמה[11]. קרונה מסכים, וקרב ארוך מתרחש בינו לבין ליגת הצדק, חברת הצדק של אמריקה, הטיטאנים הצעירים, וגיבורים ונבלים אחרים. בסופו של הקרב, קרונה משחרר את מלוא עוצמת כוחותיו ומשמיד את כדור הארץ.

מעט לפני השמדתו של הכוכב, קרונה פוגש בתודעתו, "נשמת העולם", אשר משנה ללא הרף את הופעתה - מילדה קטנה, לאישה ולזקנה. קרונה חוקר אותה אודות חוקי היקום וכיצד היא וישויות אחרות מתפקדות ומתקיימות, מתוך תקווה לגלות תוכנית על כלשהי. אולם, הוא חרד לגלות כי אין לנשמת העולם תפקיד כלשהו אלא היא פשוט קיימת, יוצרת תהודה ומבקשת להיות אחת עם היקום - דבר הנוגד כל לוגיקה או מדע אותו חקר קרונה ולמעשה גורם לחייו להיות חסרי משמעות. בחמת זעם, הוא מנסה להרוג את נשמת העולם, אך נעצר בידי הטריניטי, ששרדו את השמדת הארץ. הם מלכדים את כוחותיהם עם אלה של נשמת העולם, לוכדים את קרונה כנשמת העולם של ארץ מקבילה, ומשיבים את כדור הארץ על כנו בטרם הושמד[12].

מלחמת הפקחים הירוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת הפקחים הירוקים

לאחר אירועי הלילה האפל ביותר, זר העוטה ברדס מופיע על כוכב הלכת המת ריוט ומתהלך ליד מקדש עתיק עם שבעה עמודי תווך הנושאים את חותמי הספקטרום הרגשי. הוא זומם כנגד חיל הפקחים הירוקים[13].

פעולתו הראשונה של הזר היא לחטוף את ישות הפחד הצהובה פאראלקס בסופו של "הלילה האפל ביותר", וכבילתו לעמוד הנושא את חותם חיל סינסטרו. או אז, הוא ממשיך ומסיר את ישות כוח הרצון הירוקה איון מגופו של סודאם יאט, ובתוך שכך הופך חזרה את השמש של כוכב דאקסאם חזרה לאדומה, מה שהורג אלפים[14]. מאוחר יותר הוא עוזר להקטור האמונד להימלט מהכלא, כדי לרדוף אחר ישות תאוות הבצע הכתומה אופידיאן הלכודה בסוללת הכוח של לארפליז, הסוכן הכתום.

הזר נראה כשהוא עובד יחד עם האנק הנשאו (סייבורג סופרמן) באומרו לו ששיעבודם ושינוי מצבם של חברי האלפא לנטרן ישיב לו את אנושיותו. נוסף על כך, הוא עובד עם טלפת בשם זארדור כדי להשתלט על מוחם של חברי חיל הפקחים הירוקים הצעירים ולהביא לנפילתו של החיל[15]. הזר משחרר גם את ליסה דראק מהספר השחור ואומר לה כי עזרתה נחוצה משום שספר נוסף ייעשה ויידרש לו שומר[16].

הזר המסתורי מופיע בקו החוף המזרחי של ארצות הברית כשהוא גורר את פאראלקס מאחוריו, ומתעמת מול האל ג'ורדן, ניקול מוריסון (המארחת החדשה של אדארה, ישות התקווה הכחולה), לארפליז, סיינט ווקר (מנהיג חיל הפקחים הכחולים) ושבט אינדיגו, כאשר הוא מבקש להוסיף את אדארה ואת פרוסליט, ישות החמלה האינדיגו, לאוספו.

כאשר הזר לוכד את הישויות בכך שהוא קורע את מארחיהן מעליהן, הוא מתעמת מול ג'ורדן. הדמות מזדהה כקרונה, וכי התחבושות העוטפות אותו עוזרות לרפא את גופו לאחר שניזוק במפגשים קודמים. הוא מספר שלפני שגורש בידי שומרי היקום, הוא טיפל והגן על הישויות, ולפיכך יכול לשלוט בהן וביכולות שלהן. הדבר מסביר כיצד הוא ידע היכן למצוא את ישות התאווה הכתומה[17]. למרות שילוב כוחותיהם של השומרים החדשים, קרונה מצליח להדוף אותם בעזרתו של אופידיאן. הוא אף מגלה מאופידיאן את מיקומו של "הקצב", ישות הזעם האדומה, אותו הוא מחלץ מסוללת הכוח של אטרוסיטוס. או אז, הוא משחרר את מלוא עוצמתן של הישויות ומביס את השומרים החדשים. ללא כל סיבה נוספת להישאר בכדור הארץ, קרונה עוזר, עם הישויות מאחוריו[18].

מנהיגי החיל עושים את דרכם לזאמארון, מקום מושבן של כוכבות הספיר - היות שישות האהבה הסגולה היא היחידה שעדיין חופשייה. הם מוצאים את קרול פריס כשהיא תחת הזיות, והיא אומרת להם שקרונה לכד את הטורף. בעזרתה של אינדיגו-1 הם עוקבים אחרי קרונה לכוכב המת ריוט. בראותו את השומרים החדשים ניצבים לפניו, הספר השחור נפתח ומגלה את ההיסטוריה של קרונה - שהוא זה שהיה אחראי לפגם בהגיון של ציידי האדם, שהוביל לטבח בסקטור 666. הוא עשה זאת כדי להוכיח כי בכוח המשטרתי חסר הרגשות קיימים פגמים. הוא גם היה זה שיצר את כפפת השריון שהכילה את כוח הרצון, הבסיס לטבעת הכוח של חיל הפקחים הירוקים. כאשר הוא הפך לשומריהן של ישויות הרגש, הוא השתמש בכפפה כדי לרתום את כוחותיהן וקרא לה כפפת הכוח, כיוון שהיא יכלה לרתום את כל הרגשות[19].

בהווה, קרונה עורך מתקפה על אואה. בעזרתן של הישויות הוא משתלט על ששת שומרי היקום הנותרים (גאנטת נמצא ביקום האנטי-חומר באותה עת), כאשר פאראלקס נכנס בתוך סוללת הכוח הראשית. כעת כשהטומאה הצהובה חוזרת לסוללת הכוח הראשית, כל חברי חיל הפקחים הירוקים - למעט אלה שהשתלטה עליהם ישות הפחד בעבר - הופכים להיות בשליטתו של קרונה[20]. אפילו חיל אלפא לנטרן מושפע מהטומאה הצהובה, והוא נכנס למעין תרדמת[21]. שומר היקום לשעבר מכריז כי הוא יראה ליקום את כוחם האמיתי של הפקחים הירוקים[22]. אולם, למרות ניסיונותיו לעצור אותם בהשתמשו במוגו נגדם, ג'ורדן, סטוארט, גרדנר וריינר מצליחים להילחם בו בעזרת טבעות הכוח של חילות הפקחים האחרים - ג'ורדן עונד את טבעת הכוח הצהובה של סינסטרו ואת הכתומה של לארפליז, גרדנר עונד את האדומה של אטרוסיטוס והסגולה של קרול פריס, ריינר עונד את הכחולה של סיינט ווקר, וסטוארט עונד את האינדיגו של אינדיגו-1 - ולהמלט מהשפעתו של פאראלקס מספיק זמן כדי להרוג את מוגו[23] ולשחרר את פאראלקס מסוללת הכוח הראשית באואה[24]. קרונה אינו מושפע מכך ומתקיף אותם חזרה בעזרת שבע טבעות הכוח יחדיו, אך למרות כוחו העצום הוא מובס בידי ג'ורדן ונהרג[25]. לאחר מכן, שומרי היקום מבקשים לכבד את שומר היקום הנופל ומניחים את גופתו בקריפטה באואה, לצד פקחים מתים אחרים, למרות שפקחים רבים חולקים על דעתם. מאוחר יותר, גאנטת מקיים את הבטחתו לאטרוסיטוס ונותן לו את גופתו של קרונה[26].

ה-52 החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשי
ראו גם – אטרוסיטוס#הפקחים האדומים

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרונה הוא בעל אינטלקט ברמה גאונית ביותר, אך שחצנותו, חוסר סבלנותו ומזגו החם הפכו למגרעותיו. היה זה השיגעון שהביא לגירושו ולתבוסותיו התכופות.

כמו יתר בני הגזע שלו, גם קרונה ניחן ביכולות פיזיות מפותחות, יכולות מנטליים כמו טלפתיה וטלקינזיס ואלמותיות. הוא מסוגל להחלים מכל פצע, ולא לנשום, לאכול או לישון. כוחו נעשה עוצמתי יותר בעזרתו של נקרון, אדון המתים, וקרונה הופך לחזק יותר מאשר שומרי היקום עצמם.

כאנטרופי, קרונה עשוי מחומר אנטי-אנרגטי ומסוגל לספוג אחרים לתוך גופו והפיכתם לאנטי-אנרגיה, מה שהוביל ליצירתו של צבא אנטי-אנרגטי שתחת שליטתו. במהלך אירוע הקרוסאובר JLA/Avengers, שבהם קרונה החזיק בכוחם של היקומים אותם השמיד, הוא הביס בקלות את הגראנדמאסטר ואת גלקטוס.

בנוסף, כשומריהן של ישויות הרגש, שהן התגלמויותיהן הטהורות ביותר של הרגשות המרכיבות את הספקטרום הרגשי - קרונה מחזיק בכוחו של הספקטרום הרגשי כולו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Green Lantern #40, October 1965; Crisis on Infinite Earths #7-10, October 1985-January 1986; History of the DC Universe #1, 1988; Green Lantern: Ganthet's Tale, March 1992; Zero Hour: Crisis in Time #4-0, 1994
 2. ^ Green Lantern #40, October 1965
 3. ^ Tales of the Green Lantern Corps #3, May-July 1981
 4. ^ JLA\Avengers #2, October 2003
 5. ^ JLA\Avengers #3, November 2003
 6. ^ JLA\Avengers #4, December 2003
 7. ^ JLA #107-114, 2004-2005
 8. ^ Trinity #7, July 2008
 9. ^ Trinity #17, September 2008
 10. ^ Trinity #20, October 2008
 11. ^ Trinity #45, April 2009
 12. ^ Trinity #50, May 2009
 13. ^ Green Lantern Vol.4 #53, May 2010
 14. ^ Green Lantern Vol.4 54, June 2010
 15. ^ Green Lantern Corps Vol.2 #50, July 2010
 16. ^ Untold Tales of the Blackest Night, October 2010
 17. ^ Green Lantern Vol.4 #60, December 2010
 18. ^ Green Lantern Vol.4 #62, March 2011
 19. ^ Green Lantern Vol.4 #63, April 2011
 20. ^ Green Lantern Vol.4 #62, March 2011
 21. ^ Green Lantern Corps Vol.2 #58, March 2011
 22. ^ Green Lantern Vol.4 #62, March 2011
 23. ^ Green Lantern Corps Vol.2 #60, May 2011
 24. ^ Green Lantern: Emerald Warriors #10, May 2011
 25. ^ Green Lantern Vol.4 #67, July 2011
 26. ^ War of the Green Lanterns: Aftermath #2, August 2011