סופרמן: סאגת ניו קריפטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סופרמן: ניו קריפטון
סופרמן: העולם של ניו קריפטון
סופרמן: העמדה האחרונה של ניו קריפטון
Superman: New Krypton
Superman: World of New Krypton
Superman: Last Stand of New Krypton
עטיפת החוברת Superman: New Krypton Special #1 מדצמבר 2008, אמנות מאת רנאטו גואדס.
עטיפת החוברת Superman: New Krypton Special #1 מדצמבר 2008, אמנות מאת רנאטו גואדס.
מידע קומיקס
יוצר ג'ף ג'ונס, ג'יימס רובינסון, סטרלינג גייטס, גרג רוקה
סוגה קרוס-אובר עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת פרסום מקורית דצמבר 2008 – אפריל 2010 (כשנה ו־17 שבועות)
סינדיקציה DC קומיקס
מספר החוברות ניו קריפטון: 10
העולם של: 12
העמדה האחרונה: 11
מלחמת הסופרמנים: 5
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סאגת ניו קריפטון היא קשת סיפור ואירוע קרוסאובר נרחב המשתרעת על פני שלוש מיני סדרות שהתפרסמו בחוברות הקומיקס סופרמן וסופרגירל בין דצמבר 2008 לאפריל 2010. שלוש המיני סדרות הן "סופרמן: ניו קריפטון" (דצמבר 2008 - מרץ 2009), "סופרמן: העולם של ניו קריפטון" (מרץ 2009 - מרץ 2010) ו"העמדה האחרונה של ניו קריפטון" (מרץ - אפריל 2010). הסאגה נכתבה בידי כותבים כג'ף ג'ונס, ג'יימס רובינסון, סטרלינג גייטס וגרג רוקה ומאיירים כאלכס רוס, גארי פרנק, רנאטו גואדס, ג'אמאל איגל ופיט וודס. השלכות הסאגה מתוארות במיני סדרה "מלחמת הסופרמנים", שהתפרסמה במאי 2010.

עלילת הסאגה, שהחלה עם קשת הסיפור "ברייניאק" מתמקדת בהתמודדותו של קלארק קנט/סופרמן עם מותו של אביו המאמץ ג'ונתן קנט, כמו גם לשובה של קנדור - העיר המכווצת בבקבוק - מהתקופה שלפני המשבר, להתיישבותם של מאה אלף קריפטונים על כדור הארץ וכן לשובו של נבל-העל ברייניאק מתור הכסף. בין הדמויות המשתתפות בסאגה נמנים סופרמן, סופרגירל, סופרבוי, סטיל, לגיון גיבורי-העל, ליגת הצדק, חברת הצדק של אמריקה, לויס ליין, פרי וייט, ג'ימי אולסן, לאנה לאנג, סאם ליין, מרתה קנט, והנבלים לקס לות'ר, ברייניאק וגנרל זוד.

המשכיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפורים שלאחר המשבר בעולמות האינסופיים של שנת 1986, קנדור הייתה עיר שאוכלסה בידי תושבי קריפטון שלא היו קריפטונים במקורם. לאחר שהנבל ברייניאק כיווץ את העיר לגודל מיניאטורי, סופרמן הצליח להציל את העיר מידיו ושמר אותה בבקבוק במבצר הבדידות שלו. אולם, כדי להשיב את גלגולה של העיר הקריפטונית מלפני המשבר, הכותב ג'ף ג'ונס הציג שיכתוב שקבע כי העיר המכווצת איננה קנדור האמיתית אלא עיר שנקראה על שמה. שכתובו לדמותו של ברייניאק שמר על שלמות הדמות שלאחר המשבר, תוך שהוא מגלה כי גרסה טלפתית זו היא למעשה גשוש המורכב מנניטים שהכיל את מחשבתו של מילטון פיין. הדבר הביא לכך שברייניאק נלחם בסופרמן למשך שנים מבלי שפגש אותו פנים מול פנים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניו קריפטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות אירועים שתועדו בקשת הסיפור "ברייניאק"[1], העיר קנדור כולה ממוקמת ליד מבצר הבדידות שבקוטב הצפוני, והיא מאכלסת כמאה אלף תושבים קריפטונים. סופרמן מנסה לעזור לקריפטונים בהסתגלותם לחיים בכדור הארץ, למרות שדעתו מוסחת לאחר מותו של אביו המאמץ ג'ונתן קנט. מעט מאוד קריפטונים מעוניינים בכך, וביניהם נמנים זור-אל ואלורה, הוריה של קארה זור-אל. מפגש מתוקשר נערך בין נשיא ארצות הברית לנציגי המשלחת מקנדור, אולם דומסדיי מופיע וזורע הרס. זור-אל ואלורה מקימים כוח תקיפה שמטרתו למנוע איומים אפשריים על העיר קנדור על ידי לכידת אויביו של סופרמן ושליחתם לאזור הפנטום. אולם, מספר שוטרים נהרגים בשעה שהם מסרבים למסור לידם את "הטפיל", מה שמכעיס את סופרמן.

באותה עת, לקס לות'ר מגויס בידי הגנרל סאם ליין לעצור את ה"פלישה" הקריפטונית. הוא משיג שליטה בברייניאק ושולח צבא רובוטי מנבכי ספינת החלל של החייזר, שמוחזק בקנדור. מטאלו וריאקטרון, שעובדים עבור לות'ר וליין, מובלים לתוך קנדור כסוסים טרויאנים כשהם מכילים קריפטונייט. ריאקטרון מצליח להרוג את אביה של סופרגירל, זור-אל.

זעמה של אלורה על מות בעלה גורם לה להתכחש למין האנושי. חברים מליגת הצדק וחברת הצדק של אמריקה מגיעים לקנדור ודורשים להסגיר את אלה שרצחו את השוטרים. מתפתח קרב בין החזיתות, כשסופרמן נקלע ביניהן. הקרב מסתיים רק כאשר מדענים קריפטוניים מצליחים להשתמש בטכנולוגיה של ברייניאק כדי להעלות את קנדור מעל פני האדמה ולהצמיח כוכב שלם מתחתיה, לו הם קוראים בשם "ניו קריפטון". הם ממקמים את הכוכב בצידה השני של מערכת השמש במקביל לכדור הארץ, מה שגורם לכוכב להיות חבוי מהשמש.

אלורה אומרת לסופרמן שהוא אינו רצוי על ניו קריפטון, על אף שסופרגירל עוברת להתגורר שם עם אימה. לבסוף, אלורה משחררת את גנרל זוד מאזור הפנטום כדי לעזור לה להנהיג את אנשיה.

העולם של ניו קריפטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במבוא למיני סדרה "עולם של ניו קריפטון", סופרמן מסכים לערוך עסקה עם דודתו אלורה, לפיה הוא ינתק את קשריו על כדור הארץ כדי לחיות לצידם של הקריפטונים בניו קריפטון. אולם הוא אומר לאשתו לויס ליין שלא ינתק לחלוטין את קשריו עם עולמו המאמץ. הוא מורה לחברו מון-אל להחליף אותו כמושיעו של כדור הארץ ועוזב לחיות בקרב הקריפטונים בניו קריפטון מתוך תקווה להקל על המתחים בינם לבין כדור הארץ וכן ללמד אותם לשלוט בכוחותיהם. הוא מתקבל בקבלת פנים חמה בידי הצבא הקריפטוני, ואלורה אומרת לו לבחור גילדה בה הוא יעבוד בזמן שהוא שוהה על הכוכב. בזמן שהוא שוקל זאת, נודע לו כי גנרל זוד שוחרר מאזור הפנטום והוא נחשב למנהיג דגול ולגיבור. זוד מקבל את תפקידו הקודם של ראש הצבא הקריפטוני, מה שמדאיג את סופרמן. זוד אומר שאין לו כל כוונה להמשיך לשנוא את בני עמו הקריפטוניים משום שקיבלו אותו מחדש לשורותיהם. סופרמן מותקף בידי נון - חברו לשעבר של אביו ג'ור-אל ומתלמדו של זוד. הוא מביס אותו בקלות, ובכך מבהיר לתושבי ניו קריפטון שבשעה שהם רק לומדים לשלוט בכוחותיהם, הוא כבר בעל ניסיון רב בכוחותיו, שנרכשו מאז צעירותו.

אלורה שואלת את סופרמן איזה גילדה הוא בחר להשתייך לה, והוא עונה כי לא נוח לו באף אחת מהן. הוא אף מוסיף ומשווה את תנאי עבודתם לעבדות. לבסוף, הוא נבחר לשמש כחבר הגילדה הצבאית ונקרא בשם "קומנדר אל" בידי זוד.

בכוכב הלכת אואה, שומרי היקום דנים במצב בניו קריפטון וחוששים שהקריפטונים שתחת מנהיגותו של גנרל זוד יחזרו לכיבוש צבאי ממנו פחדו שומרי היקום לפני השמדת קריפטון. בניו קריפטון, זוד ממנה את "קומנדר אל" לפקח על יחידה לאכיפת חוק ולהגנה על האזרחים. סופרמן מלמד את חברי היחידה להשתמש בכוחות לא קטלניים כדי להכניע עדר חיות שמאיים על ההתיישבות, וזוד מתרעם על כך שערער על סמכותו. חבר גילדת המלאכה חוטף כמה קריפטונים כבני ערובה, שביניהם נמנית אלורה. קומנדר גור, הקריפטוני שאחראי להריגתם של השוטרים במיני סדרה "ניו קריפטון", מגיע ואומר שיהרוג את כולם אם בני הערובה לא ישוחררו. סופרמן משכנע את זוד לפתור את המשבר בדרכי שלום ללא כל אלימות. כמחווה של רצון טוב, הוא מסכים להקרנה סולארית אדומה שתבטל את כוחותיו למשך שלושים דקות. מנהיג גילדת המלאכה פורס בפניהם את דרישותיו בעקבות תנאי העבודה שלהם, והם נענים לו בחוסר ברירה פן יפגע בבני הערובה. אולם, קומנדר גור לא קיבל את הפקודה לסגת, והוא מכוון רובה צלפים על מנהיג גילדת המלאכה. סופרגירל מגיעה בזמן ותופסת את הכדור בטרם יפגע במטרתו.

סופרמן חוזר למפקדת הגילדה הצבאית כדי לעדכן את זוד. קומנדר גור מתגרה בו ובין השניים מתפתח קרב, בהתאם לחוקי ניו קריפטון. עם סיום הקרב סופרמן נושא את עיניו מעלה ורואה שלושה מחברי חיל הפקחים הירוקים. הגרין לנטרן האל ג'ורדן אומר שהגיע הזמן שידברו ביניהם[2]. הקריפטונים עורכים לפקחים הירוקים סיור בניו קריפטון. קומנדר נאר מגיעה ומתדרכת אותם ששלושה עשר פושעים הובאו לניו קריפטון מאזור הפנטום. בנוסף, הפקחים הירוקים מודאגים כאשר הם רואים את בנייתו של צי ספינות חלל. נאמר להם כי מדובר במערך אבטחה, אך ג'ורדן חושד שזוד זומם משהו. פיצוץ מסתורי במספנת החלל מוביל אותם למרדף אחר אחד הפושעים, רוצח ידוע לשמצה, וחברי חיל הפקחים הירוקים מתכוונים לקחת אותו לאואה כדי לעמוד למשפט על פשעיו. זוד מופיע ואומר להם כי לניו קריפטון יש סמכות שיפוטית ולאואה אין הסכם הסגרה עימם. ג'ורדן מבקש לערער על החלטה זו, אך ג'ון סטוארט משכנע אותו לסגת בתמורה לכך שזוד לא יוציא להורג את הפושע הקריפטוני. זוד פוקד לכלוא את קאל ונאר באשמת בגידה.

קאל-אל נמצא אשם ונשלח להוצאה להורג. סנגוריית ההגנה קובעת כי לזוד יש היסטוריה ארוכה עם משפחת אל וכי מדובר בעוד נקמת דם. במהלך המשפט, זוד נסוג מהחלטתו לגזור את דינו של קאל, אך לאחר שקאל מגן על פעולותיה של נאר, זוד מבקש להאשים אותו בשנית בבגידה. לבסוף ניתנת לו חנינה מידי הגילדה הדתית בשל קיומו של יום חג בניו קריפטון. בשיאן של החגיגות, זוד נורה בידי מתנקש. בחקירה שנעשתה בעקבות ניסיון ההתנקשות נקבע, כי כלי הנשק בו השתמש המתנקש נוצר בכדור הארץ ולכן קיימים בוגדים בקרב תושבי ניו קריפטון. בעקבות פציעתו האנושה, זוד ממנה את קאל אל לגנרל ולמפקד הצבא של ניו קריפטון.

העמדה האחרונה של ניו קריפטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברייניאק שולח את צבא הרובוטים שלו לעבר ניו קריפטון, ותושבי הכוכב מתמרדים נגדם. סופרמן מצליח לעבור את שדה הכוח של ספינת החלל ולהסתנן לתוכה. סופרגירל מובילה את הקריפטונים במאבק נגד הרובוטים, אך היא מותקפת בידי גשוש אנטי-קריפטוני. סופרבוי, מון-אל ולגיון גיבורי-העל מצטרפים לקרב ומצילים אותה. חברי הלגיון מסבירים לזוד שכשם שהעיר קנדור הייתה מכווצת בבקבוק והוחזקה בספינתו של ברייניאק, כך גם ערים אחרות כלואות בה, ולכן אסור לזוד להשמיד אותה עד אשר הם יצילו אותן. זוד עוצר את חברי הלגיון ומכריז עליהם כטרוריסטים. בינתיים, סופרמן עומד להתעמת מול ברייניאק, אך נורה בידי קרן קריפטונייט על ידי לקס לות'ר ונלכד.

אלורה אומרת לזוד שהלגיונרים אינם טרוריסטים, ובשעה שהשניים מתווכחים, חברי הלגיון מנסים לפרוץ לתוך ספינתו של ברייניאק אך נכשלים. בתוך הספינה, סופרמן ומון-אל ממשיכים לאסוף את הערים הכלואות, אך ברייניאק משיג אותם ומשתגר מהמקום יחד עם הערים הכלואות. הלגיונרים מצליחים להיכנס לספינת החלל בעזרתו של ברייניאק-5, אך ניו קריפטון מכווץ לתוך בקבוק. סופרמן נורה בידי מערכת הנשק של ברייניאק ומוכרז כמת. לות'ר מחבל בספינה וגורם לפיצוצה, וזוד אומר שברייניאק הפסיד במערכה.

סופרגירל נדהמת לגלות את סופרמן משופד על חלקים מספינתו של ברייניאק כתוצאה מהפיצוץ. ברייניאק זועם על לות'ר בגלל שחיבל בספינתו. לות'ר לועג לו ויורק בפניו, וברייניאק שובר את מפרקתו והורג אותו. בינתיים, זוד מתכונן לעימות סופי עם ברייניאק, שקורא לו פחדן משום שהוא מתעמת מולו עם כוחותיו בשעה שצבא בעל כוחות-על עומד מאחוריו. כתגובה, זוד יורה על עצמו בקרני האנרגיה הסולארית האדומה ומבטל את כוחותיו ובכך משווה את מאזן הכוחות ביניהם. ברייניאק-5 נותן לסופרמן עירוי דם מדמו של סופרבוי וחושף אותו למנה מרוכזת של קרני השמש הצהובה. בדרך זו, ברייניאק-5 מצליח להחיות מחדש את סופרמן.

למרות אובדן כוחותיו, זוד מצליח להתגבר על ברייניאק ולהכניעו על ברכיו. הוא מתכוון לירות בו, אך סופרמן מתערב ובין השניים מתפתח ויכוח. זוד אומר לחייליו לעצור את קאל-אל כדי שזוד ימשיך בתוכניתו לגזור את דינו של ברייניאק. באותו רגע, ברייניאק-5 חש שזהו הזמן בו גורלו נחרץ, והוא משגר את עצמו ואת ברייניאק מחוץ לניו קריפטון.

מתברר שלות'ר השתמש ברובוט בדמותו כדי ללוות אותו למשימה בניו קריפטון, והיה זה הרובוט אשר "נהרג" בידי ברייניאק. לות'ר נצפה כשהוא משוחח עם גנרל ליין כיצד המשימה להביא לכאוס בניו קריפטון הושגה בהצלחה, וכי הוא פעל כסוכנו של ליין כל אותה עת. התוהו ובוהו שיצר לות'ר גורם לליין להתכונן למלחמה כוללת על ניו קריפטון, ולות'ר מקבל חנינה נשיאותית בעקבות פעולותיו. הסיפור מסתיים כאשר זוד אוסף את אנשיו למלחמה על כדור הארץ.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Prelude to New Krypton[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Superman #677-680
 • Action Comics #866-870
 • Supergirl Vol.5 #34
 • Superman's Pal, Jimmy Olsen Special #1

New Krypton[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Superman: New Krypton Special #1
 • Adventure Comics Special Featuring The Guardian #1
 • Action Comics #871-873
 • Superman #681-683
 • Supergirl Vol.5 #35-36

World of New Krypton[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Superman: World of New Krypton #1-12

Last Stand of New Krypton Prologue[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Adventure Comics #8

Last Stand of New Krypton[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Superman: Last Stand of New Krypton #1-3
 • Superman #698-699
 • Adventure Comics Vol.2 #8-11
 • Supergirl Vol.5 #51-52

Superman: War of the Supermen[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Superman: War of the Supermen #0-4

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Action Comics #866-870, August-December 2008
 2. ^ Superman: World of New Krypton #3, May 2009