לדלג לתוכן

הוקגירל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הוקגירל
הוקגירל, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Justice League of America Vol.2 #5 מפברואר 2007, אמנות מאת ארט אדמס ואלכס סינקלייר.
הוקגירל, כפי שהופיעה על עטיפת החוברת Justice League of America Vol.2 #5 מפברואר 2007, אמנות מאת ארט אדמס ואלכס סינקלייר.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה הול:
Flash Comics #1
(ינואר 1940)
סונדרס:
JSA Secret Files #1
(אוגוסט 1999)
יוצרים גרדנר פוקס, דניס נוויל (הול)
ג'ף ג'ונס, דייוויד גויר, ג'יימס רובינסון (סונדרס)
גילום הדמות קיארה רנה (יקום החץ)
מידע
שם אמיתי צ'אי-ארה
שיארה סנדרס הול
קנדרה סונדרס
סטטוס פעיל
מקצוע ארכאולוג, גיבור-על
כוחות תעופה, גלגול נשמות, החלמה מואצת, חוזק-על, חושים על-אנושיים עריכת הנתון בוויקינתונים
כלי נשק אלת קרב תאנגארית
חברוּת בקבוצה ליגת הצדק (קנדרה)
חברת הצדק של אמריקה (שייארה)
חברוּּת לשעבר בקבוצה ליגת הצדק, חברת הצדק של אמריקה, יחידת אול-סטאר, חיל הפקחים הלבנים (שיארה)
חברת הצדק של אמריקה, ציפורי הטרף (קנדרה)
דמויות קשורות
משפחה קרטר הול (בעל)
הקטור הול (בן)
קנדרה סונדרס (אחיינית / גלגול מחודש)
חלום (נכד)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הוקגירלאנגלית: Hawkgirl) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות הקומיקס ליגת הצדק וחברת הצדק של אמריקה ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Flash Comics #1 מינואר 1940, ונוצרה על ידי הכותב גרדנר פוקס והמאייר דניס נוויל. הוקגירל היא אחת מגיבורות-העל הראשונות בתולדות הקומיקס, והיא מוצגת כשותפתו וכמושא אהבתו של הוקמן.

הוקגירל היא האלטר אגו שאותו חולקות שתי דמויות - שיארה סנדרס הול, הוקגירל מתור הזהב של הקומיקס וקנדרה סונדרס, הוקגירל מהעידן המודרני של הקומיקס. את דמותה של קנדרה סונדרס / הוקגירל בסדרת הטלוויזיה "אגדות המחר" מגלמת השחקנית קיארה רנה, אשר גילמה את הדמות בסדרה "הפלאש" ובסדרה "אגדות המחר" ובהופעת אורח כחלק מצמד פרקי קרוס-אובר בסדרה "החץ".

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תור הזהב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – תור הזהב של הקומיקס

הוקגירל הופיעה לראשונה באותו סיפור בו הוצג הוקמן מינואר 1940, בכתיבתו של גרדנר פוקס ואיורו של דניס נוויל. בסיפור זה, הארכאולוג קרטר הול חלם חלום שבו הוא הנסיך המצרי הקדום ח'ופו ולו יש מאהבת בשם שיארה (בסיפורים מודרניים יותר היא נקראת צ'אי-ארה). ביום למחרת, קרטר פוגש באשה בשם שיארה הנראית בדיוק כמו זו שבחלומו. קרטר עוטה את חליפת הוקמן ושיארה הופכת לחברתו. היא הופיעה כהוקגירל בחוברת All-Star Comics #5 מיולי 1941, בתחפושת אותה עיצב האמן שלדון מולדוף. במהלך קטע קצר שבו מופיע הוקמן בסיפור של חברת הצדק של אמריקה, שיארה עוטה על עצמה כנפיים רזרביות ממתכת שלילית שפותחו בידי הוקמן, ומתחזה אליו כדי להוליך שולל חבורת פושעים. שיארה ממשיכה לעטות את התחפושת בסיפורים מאוחרים יותר, ולבסוף נוטלת את הזהות הוקגירל.

תור הכסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – תור הכסף של הקומיקס

עם דעיכת הפופולריות של גיבורי-העל בסוף שנות ה-40 של המאה ה-20, פרסומה של החוברת בה הופיע הוקמן הסתיים בשנת 1949. בשנת 1956, חברת DC קומיקס החייתה מחדש את פלאש על ידי כך שיצרה דמות חדשה עם סיפור רקע שונה, בארי אלן. בעקבות ההצלחה לה נחל הפלאש החדש, החברה שכתבה מחדש גם את דמותו של הוקמן באותה דרך[1]. הוקמן והוקגירל של תור הכסף היו זוג שוטרים חייזרים מכוכב הלכת תאנאגאר שהגיעו לכדור הארץ כדי ללמוד טכניקה משטרתית ארצית. הוקגירל מתור הכסף הוצגה כשאיירה הול, ולמרות שהוקמן הצטרף לליגת הצדק[2], הוקגירל לא הורשתה להצטרף אלא רק מאוחר יותר[3]. בשנת 1981, הדמות שינתה את שמה להוקוומן[4].

עם ביסוסה של מערכת המולטי-יקום של DC קומיקס בעקבות הסיפור "הפלאשים משני העולמות", נקבע כי הוקגירל מתור הזהב חיה ב"ארץ-2" ואילו הוקגירל מתור הכסף חיה ב"ארץ-1". למרות שהוקגירל מתור הזהב מופיעה בציוות שבין ליגת הצדק וחברת הצדק בשנת 1963, היא אינה מופיעה שוב אלא בשנת 1976, עם הרצתו המחודשת של הכותר All-Star Comics.

לאחר המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות אירועי המשבר בעולמות האינסופיים של שנת 1986, ההיסטוריה המלאה של היקומים מתמזגת לאחד, עם עבר, הווה ועתיד עקביים. כתוצאה מכך, הגרסאות של הוקמן והוקגירל הן מתור הזהב והן מתור הכסף חיות על כדור הארץ. בעקבות המשבר, הוחלט שעצם קיומה של חברת הצדק הוא מיותר, ורוב הקבוצה כולל הוקמן והוקגירל עזבו במהדורה מיוחדת בשם Last Days of Justice Society ("הימים האחרונים של חברת הצדק"). הסיבה שניתנה לעזיבתם היא לכידתם בממד לימבו, שם הם יילחמו לנצח נצחים לצורך מניעתה של אחרית הימים.

במקור, הוקמן והוקגירל מתור הכסף נותרו ללא שינוי בהמשכיות ביקום שלאחר המשבר בעולמות האינסופיים. אולם, חברת DC שינתה את החלטתה ואתחלה מחדש את ההמשכיות של הוקמן לאחר הצלחת המיני סדרה "עולם הנץ" (Hawkworld), שהתרחשה בעבר ושכתבה את סיפורי המקור של הוקמן והוקגירל. אולם, לאחר שהמיני סדרה זכתה להצלחה, החברה הפכה אותה לסדרה חודשית המתרחשת בזמן ההווה, כששני הגיבורים מופיעים על כדור הארץ לאחר אירועי "פלישה". הופעותיה הקודמות של הוקגירל מתור הכסף בליגת הצדק הוסברו על ידי כך שהוקגירל מתור הזהב החליפה את מקומה. למרות זאת, הוקוומן המשיכה להופיע במספר הרפתקאות של ליגת הצדק שלפני "עולם הנץ", בזמן שבו הוקגירל מתור הזהב הייתה לכודה בלימבו יחד עם חבריה לקבוצה. כדי להסביר את הטעות הזו, נוצרה דמות חדשה שנטלה את הכינוי הוקוומן, שרון פארקר.

לאחר האתחול של עולם הנץ, הוקגירל (הוקוומן) הייתה כעת שאיירה ת'אל, והיא לא הייתה נשואה לקאטאר הול אלא שותפתו לכוח המשטרה. בהמשכיות שלאחר עולם הנץ, שאיירה מאמצת את הכינוי הוקוומן בתחילת הקריירה שלה בלחימה בפשע ולעולם לא השתמשה בכינוי הוקגירל. בסופו של דבר, הוקגירל מתור הזהב חזרה מהלימבו, אך במהלך אירועי שעת אפס: משבר בזמן היא מתמזגת עם קאטאר הול והוקמן מתור הזהב לכדי אישיות חדשה.

הוקגירל חדשה הוצגה כחלק מההרצה המחודשת של כותרי חברת הצדק של אמריקה בשנת 1999. הוקגירל החדשה היא קנדרה סונדרס, והיא הופיעה באופן רציף בסדרת JSA ובסדרת הוקמן. בשנת 2006, סדרת Hawkwoman נקראה מחדש Hawkgirl החל מחוברת מספר 50, כחלק מאירועי "שנה מאוחר יותר", כשקנדרה מחליפה את הוקמן בתור הדמות הראשית. סדרה זו בוטלה בחוברת מספר 66. הוקגירל הייתה חברה בליגת הצדק בהרצה המחודשת שלה, אך עזבה את הקבוצה בעקבות פציעות שנגרמו לה במהלך "המשבר האחרון". בהמשך, קנדרה נהרגה באירועי "הלילה האפל ביותר" לצד הוקמן המקורי (קרטר הול). הוקמן השני (קאטאר הול) מעולם לא חזר כשהמקורי הוחייה מחדש בגוף חדש לאחר שהופרד מקאטאר ושיארה בקרב שלהם עם אל הנץ העריק. קרטר ושיארה הוחיו מחדש מאז, וקנדרה נעדרת מאז שענדה את טבעת הכוח הלבנה.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיארה הול[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוקגירל מתור הזהב הייתה שיארה סנדרס הול, גלגול נשמתה של נסיכה מצרית בשם צ'אי-ארה ושותפתו של קרטר הול, הוקמן מתור הזהב. לפני עידנים, צ'אי-ארה ואהובה הנסיך ח'ופו נהרגו בידי יריבם האת'-סת עם סכין שחושל בידי מתכת שלילית (Nth Metal). התכונות של המתכת המיוחדת וכן חוזק אהבתם של בני הזוג יצרו קשר בלתי שביר ביניהם, מה שגרם להם להיוולד מחדש פעם אחר פעם במהלך העידנים.

בתחילת המאה ה-20, צ'אי-ארה נולדה מחדש כשיארה סנדרס. היא נחטפה בידי ד"ר אנטון האסטור (הגלגול המחודש של האת'-סת), אך ניצלה בידי הוקמן, גלגולו המחודש של הנסיך ח'ופו. שיארה הפכה לשותפתו ולמושא אהבתו. לבסוף, היא קיבלה לרשותה תלבושת משלה וכן חגורה העשויה ממתכת שלילית הנוגדת את כוח הכבידה, והצטרפה להרפתקאותיו כהוקגירל.

הצמד היה חבר ביחידת אול-סטאר, ובעוד הוקמן היה חבר גם בחברת הצדק של אמריקה, הוקגירל רק עזרה להם מדי פעם. בסופו של דבר, קרטר ושיארה התחתנו ונולד להם בן, הקטור הול, שהפך ברבות השנים לאחד מגלגוליו של דוקטור פיית. שכתוב נוסף לעלילות הדמויות הביא להצטרפותם של הוקמן והוקגירל לליגת הצדק בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20, כאשר הם שימשו כקישור בין קבוצה זו לבין חברת הצדק.

שיארה מתה כאשר היא התמזגה עם קרטר הול וקאטאר הול כדי ליצור גרסה חדשה של הוקמן, יצור שכונה בשם "אל הנץ", במהלך אירועי "שעת אפס: משבר בזמן". היא הוחייתה מחדש באירועי "הלילה האפל ביותר" בידי טבעת הכוח הלבנה של כוח החיים.

קנדרה סונדרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קנדרה סונדרס הייתה אשה צעירה מוכת גורל, רדופת סיוטים בעקבות רצח הוריה בידי שוטר מושחת, שלבסוף נוטלת חייה בכפה. כאשר נשמתה עזבה את גופה, נשמתה של הוקגירל מתור הזהב נכנסה אליה (דודתה שיארה הול). סבה ספיד סונדרס, קצין המשרד לשירותים אסטרטגיים, זיהה את השינוי שחל במראה החיצוני ועודד אותה להפוך להוקגירל החדשה. שיארה הול, שהאמינה כי היא קנדרה, פצחה בקריירת הרפתקנות בהשתמשה בתלבושת המקורית של הוקגירל מתור הזהב במטרה למצוא את ילד הגורלות (שהתברר כילדהּ הקטור הול). הדבר הוביל למפגש עם חברת הצדק ולהצטרפותה אליה.

נשמתה זו של שיארה הול מחזיקה בכל זכרונותיה של קנדרה אולם לא בזכרונותיה של שיארה, פרט לניסיונה הקרבי. הדבר יוצר מתח בינה לבין הוקמן, שזוכר את כל חייהם הקודמים ומאמין שהם נועדו אחד לשני. הוקגירל פעלה כשותפתו של הוקמן אך רק לאחרונה החלה להודות במשיכתה אליו. האמת אודות זהותה של קנדרה התגלתה לה לבסוף בידי המלאך זוריאל.

שיארה שבגופה של קנדרה נלחמה בחלל בזמן מלחמת ראאן-תאנאגאר. בעקבות אירועי המשבר האינסופי, תקלה שבמשגר קרן זטה פצע רבים מהגיבורים ששוהים בחלל, ביניהם הוקגירל, שגבהה לגודל עצום ממדים. בהמשך, היא חזרה לממדיה הרגילים ושירתה כחברה קבועה בליגת הצדק החדשה. מאז, קנדרה חזרה אל עצמה היות שנשמתה של שיארה הול עזבה את גופה אל עבר החיים לאחר המוות, בתקווה שעצם מותה יסיר את הקללה של האת'-סת סוף כל סוף[5].

הלילה האפל ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הלילה האפל ביותר

עם תחילתם של אירועי "הלילה האפל ביותר", קנדרה מבקשת לבקר את קברה של ג'ין לורינג יחד עם בעלה, אטום, אך נקלעת בשל כך לוויכוח עם הוקמן. בזמן הריב ביניהם, שתי גופות שהוחיו מחדש של ראלף וסו דיבני - כעת חברי חיל הפקחים השחורים - נכנסות למאורתו של הוקמן. השניים תוקפים את הוקמן והוקגירל, וסו משפדת את הוקגירל על חנית. ראלף מתעמר בהוקמן ואומר לו שהוקגירל מעולם לא אהבה אותו – טענה שהוקגירל מפריכה בנשימתה האחרונה. הוקמן נהרג מעט לאחר מכן, ושני הגיבורים קמים לתחייה מחדש כפקחים שחורים בידי היד השחורה בעצמו[6].

במהלך הקרב בקוסט סיטי, עירו הולדתו של החץ הירוק, האטום נבחר בידי שבט אינדיגו להצטרף לשורותיהם ולהיות יותר יעיל נגד כוחותיו של נקרון[7]. האטום אומר לאינדיגו-1, מנהיגת השבט, לשמור על מעורבותו בפריסת הכוחות כסוד, ומבקש ממנה למצוא דרך להחיות את הוקמן והוקגירל[8]. בקרב הסופי, הצמד משנים את צורתם בידי הגרין לנטרן האל ג'ורדן לחברי חיל הפקחים הלבנים, ועם השמדתו של נקרול, שניהם קמים לתחייה מחדש. הוקגירל אומרת שהיא זוכרת את כל חייה הקודמים, ולאחר מכן מסירה את מסכתה ומתגלה כשיארה. היא וקרטר מתאחדים שוב בשמחתם[9].

היום הבהיר ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – היום הבהיר ביותר

באירועי הקרוס-אובר "היום הבהיר ביותר", קרטר ושיארה עוקבים אחר האת'-סת, שאסף את עצמות גופותיהם מחיים קודמים ויצר מתוכם שער בין ממדי לעולם הנץ. כאשר השניים מגיעים לשם, ישות החיים הלבנה אומרת לשיארה לעצור את האת'-סת מלהרוג את קרטר, משום שאם הוא ימות פעם נוספת הוא לא יוכל לעבור שוב את מחזור הגלגול מחדש[10]. שיארה מותקפת בידי האת'-סת במבוכים התת-קרקעיים של עולם הנץ ונשבית על ידו. היא נלקחת למלכה של עולם הנץ, שמגלה לה כי היא אמה[11]. הוקגירל נקשרת בידי האת'-סת והמלכה קיה לשער הבין ממדי, והם מכים אותה כדי לפתות את הוקמן להגיע למקום. הוקמן וקבוצתו מגיעים ומתקיפים את עולם הבית של אנשי הנץ. הוקמן משיג את תשומת לבו של האת'-סת, והוקגירל משתמשת בכך כדי להטות את כף המאזניים, שוברת את מפרקתו והורגת אותו. בינתיים, הוקמן מוחזק תחת שליטתה של המלכה קיה במתכת השלילית. המלכה פותחת את השער ועוברת אל עולם הבית של הזאמארונות, בנות זוגם של שומרי היקום[12]. כוכב הספיר קרול פריס מגיעה לשחררם ולעצור את פלישתה של המלכה. הוקגירל מתעמתת מול אמה, אבל ישות הרגש של כוכב הספיר מרגישה את המחסור באהבה שבליבה של קיה, ואינה יודעת אם היא תוכל להכיל את מלוא עוצמתה של אהבת אמת[13].

ישות הרגש של כוכב הספיר, הטורף, הופכת את קיה למארחת שלה, אך שיארה וקרטר מצליחים להפריד ביניהם על ידי כך שהם דוקרים את קיה בעזרת כלי נשק שעשויים מטכנולוגיה זאמארונית. עצמותיהם של הוקמן והוקגירל מחיים קודמים נפרדות מהשער ובעזרת כוח האור הסגול של האהבה תופסים את קיה ולוכדים אותה בסוללת הכוח הראשית בזאמארון. שיארה וקרטר ממלאים בכך את משימתם וחייהם מושבים אליהם. הם מאושרים מכך שהצליחו להביס את הקללה והם פוגשים בדדמן, שאף הוא חזר לחיים בזכות טבעת הכוח הלבנה. הטבעת נותנת לשניים הוראה לפיה שניהם צריכים לחיות בנפרד כדי לחיות את החיים במלואם. קרטר מסרב לכך באומרו שהם לא מתכוונים שוב להיפרד. הטבעת מגיבה לכך ומפיצה אור לבן שמפורר את השניים לאפר, בזמן שדדמן מביט בבעתה[14]. הוא פוקד על הטבעת להחיות את השניים, אך היא מסרבת ואומרת לו שהוקגירל מיוחדת במינה וכי היא הוחזרה לחיים כדי להתגבר על מה שהחזיק אותה בחייה הקודמים, ומשום שהיא חיונית להצלתו של כדור הארץ[15].

נודע כי הוקגירל והוקמן הם חלק מהאלמנטלים. ישות החיים הלבנה שינתה את צורתם כדי להפוך לאלמנטל האוויר ועל מנת שיגנו על היער החדש שנוצר בסטאר סיטי מפני האווטאר האפל, שזהותו התגלתה בפני כולם – גרסת הפקח השחור של אלק הולאנד, היצור מן הביצה[16]. לאחר מכן, האלמנטלים מתמזגים לתוך גופו של הולאנד כדי שישתנה ליצור מן הביצה החדש ויילחם נגד האווטאר האפל. עם הבסתו של האווטאר האפל, נדמה כי היצור מן הביצה השיב את האלמנטלים על כנם, אך כאשר הוקמן מחפש אחר שיארה, הוא מגלה שהיא לא הוחזרה לחיים כמותו. נאמר לו בידי היצור מן הביצה כי שיארה נמצאת בכל מקום וכי היא עדיין אלמנטל האוויר, ליגונו הרב של הוקמן[17].

ה-52 החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך האתחול המחודש של יקום DC בספטמבר 2011, נודע כי קנדרה סונדרס תחזור לדמותה של הוקגירל בארץ-2. סיפור המקור שלה לא נחשף פרט לעובדה שהייתה חלק מתוכנית סודית שכללה את אל פראט.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוקגירל חייבת את כוחותיה לחגורת המתכת השלילית, חומר שמגיע מכוכב הלכת תאנאגאר (עולם ביתם של קאטאר הול והוקוומן). למתכת יש אפשרות תגובה למחשבותיו של המשתמש בה, ויש בצורתה הבסיסית מספר תכונות אלקטרומגנטיות וכבידתיות. לאנשי הנץ היא מעניקה יכולת תעופה, כוח על-אנושי, ראייה חדה ביותר ויכולת ריפוי מתקדמת.

בנוסף, הוקגירל מציגה יכולות קרב פנים אל פנים מתקדמות ביותר. כמו הוקמן, היא מחזיקה בידע קרבי של חיים קודמים. כלי הנשק העדיפים עליה הם חנית או אלת קרב, אך היא גם השתמשה לעיתים בחרבות, גרזנים, מגנים וכלי לוחמה נישאים אחרים.

לפגיון שעשוי ממתכת שלילית, אשר הרג את הוקגירל בגלגול המקורי שלה כצ'אי-ארה, היה אפקט מיוחד על נשמתה ועל נשמת מאהבה ח'ופו (הוקמן). השניים נעולים במעגל אינסופי של מוות ותחייה מחודשת למשך העידנים. למרות שהדבר לא נחשב ככוח-על, יכולת זו איפשרה להוקגירל לרמות את המוות ולחזור לתפקידה הקודם בגלגול הנוכחי.

לאחרונה, קנדרה גילתה שיש לה יכולות ריפוי וריחוף מוגבלות כאשר היא לא לבשה את המתכת השלילית. היא משערת שהדבר אפשרי הודות לחשיפתה הממושכת לחומר החייזרי. אין אפשרות לדעת אם היא עדיין מחזיקה ביכולות אלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ The Brave and the Bold #34, 1961
 2. ^ Justice League of America #31, 1964
 3. ^ Justice League of America #146, 1977
 4. ^ World's Finest Comics #274, 1981
 5. ^ Hawkgirl #66, September 2007
 6. ^ Blackest Night #1, July 2009
 7. ^ Blackest Night #6, December 2009
 8. ^ The Atom and Hawkman #46, January 2010
 9. ^ Blackest Night #8, March 2010
 10. ^ Brightest Day #7, August 2010
 11. ^ Brightest Day #8, August 2010
 12. ^ Brightest Day #13, November 2010
 13. ^ Brightest Day #17, January 2011
 14. ^ Brightest Day #18, January 2011
 15. ^ Brightest Day #19, February 2011
 16. ^ Brightest Day #23, April 2011
 17. ^ Brightest Day #24, April 2011