לדלג לתוכן

פרופסור זום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרופסור זום
Eobard Thawne
פרופסור זום, כפי שהוא מופיע בעטיפת חוברת The Flash: Rebirth #4, אמנות מאת אית'ן ואן סקייבר
פרופסור זום, כפי שהוא מופיע בעטיפת חוברת The Flash: Rebirth #4, אמנות מאת אית'ן ואן סקייבר
סוג נבל-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה Flash #139
(ספטמבר 1963)
יוצרים ג'ון ברום, קרמיין אינפנטינו
גילום הדמות טום קוואנו ומאט לשטצ'ר (יקום החץ)
מידע
שם אמיתי איאוברד ת'ון, האריסון וולס
כינויים הפלאש ההפוך, אדריאן זום
סטטוס פעיל
מקצוע פרופסור, מורה דרך, נוסע בזמן, נבל-על, אוצר, מדען, פושע, רוצח
כוחות מהירות-על
חבר לשעבר בקבוצה החברה הסודית של נבלי-העל, חיל הפקחים השחורים
אזרחות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מגורים סנטרל סיטי עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה Cobalt Blue (אבי השושלת) עריכת הנתון בוויקינתונים
אויבים בארי אלן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פרופסור זוםאנגלית: Professor Zoom) הוא דמות בדיונית של נבל-על מהמאה ה-25 המופיע בחוברות הקומיקס פלאש ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Flash #139 מספטמבר 1963 ונוצרה על ידי הכותב ג'ון ברום והמאייר קרמיין אינפנטינו.

פרופסור זום הוא האלטר אגו של איאוברד ת'ון, הפלאש ההפוך השני ואחד מיריביו המושבעים של בארי אלן. משפחת ת'ון ומשפחת אלן היו בסכסוך מתמיד במאה ה-25. איאוברד היה צאצאו של מלקולם ת'ון, הידוע בכינוי קובלט כחול - אחיו התאום האבוד של בארי אלן. הסכסוך בין המשפחות הסתיים לקראת המאה ה-30, כאשר מלוני ת'ון התחתנה עם דון אלן והביאה להולדת בנם בארט אלן, שידוע בכינוי אימפולס ומאוחר יותר קיד פלאש השני ופלאש הרביעי. אולם, אביה של מלוני יצר אימפולס הפוך - כפיל של בארט אלן בשם תדאוס ת'ון, הידוע בכינויו אינרציה.

דמותו של פרופסור זום מדורגת במקום 31 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN.[1] את דמותו של איאוברד ת'ון מגלמים השחקנים טום קוואנו ומאט לשטצ'ר בסדרת הטלוויזיה "הפלאש".

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

איומו של הפלאש ההפוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופעתו הראשונה של פרופסור זום הייתה בסיפור "איומו של הפלאש ההפוך".[2] במקור, איאוברד ת'ון היה פושע מהמאה ה-25 ונודע בקרב המשטרה והפושעים כ"פרופסור" בעקבות נטיותיו המדעיות. הפלאש היה לדמות המועדפת עליו, אך הוא למד לשנוא אותו משום ההבדל ביניהם - הפלאש היה איש חוק וצדק בעוד ת'ון היה ההיפוך לו. הוא מצא קפסולת זמן שהכילה מזכרות מהמאה ה-20, כולל גם את תלבושתו של הפלאש מתור הכסף. באמצעות טכנולוגיה פשוטה מהמאה ה-25, הוא הגביר את אנרגיית התאוצה של החליפה, אשר העניקה לו מהירות-על כל עוד לבש את החליפה. כהיפוך לפלאש, ת'ון צבע את החליפה בצבעים הפוכים - את החליפה עצמה לצהוב, את המגפיים, החגורה וסמל הברק שעל החזה לאדום, והעיגול הלבן הנושא את הסמל לשחור. ת'ון השתמש בכוחות המהירות כדי לבצע פשעים עד אשר נעצר בידי פלאש, שנסע קדימה בזמן למאה ה-25 והיה עד לפתיחתה של קפסולת הזמן מכיוון שהיא הכילה שעון אטומי שאיים להתפוצץ כפצצה גרעינית. לאחר מרדף עיקש וקרב הרסני בין הפלאשים, אשר במהלכו ת'ון התרברב על כי השתמש בציפוי כימיקל כהגנה מפני חיכוך אוויר, פלאש דחף את ת'ון כה מהר עד אשר הציפוי התפוגג, מה שגרם לכוויות רבות בגופו ולכניעתו. אולם, הדבר התברר כבזבוז מוחלט של זמן, כיוון שת'ון לא ידע כלל על השעון האטומי. פלאש מצא את הפצצה בזמן והעביר אותה למקום מבודד בטרם התפוצצה.

אויבנו הפלאש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפור "אויבנו הפלאש",[3] ת'ון נמלט מהכלא והיה נחוש להחזיר לעצמו את כוחותיו, מכיוון שהפלאש לקח ממנו את החליפה. הוא גילה אלמנט מיסטי שהעניק לו את כוחותיו בשעה שענד תליון המכיל את החומר על צווארו. אולם, האלמנט לא היה יציב, ות'ון איבד את כוחותיו זמן קצר לאחר מכן. מתוך שאיפה לתקן את הפגם, ת'ון החזיר בזמן את דמותו האסטרלית ויצר קשר עם אל דזמונד, יריבו של הפלאש דוקטור אלכימיה שחזר למוטב והיה המומחה לאלמנטים מיסטיים. הוא אילץ אותו להרכיב חומר רדיואקטיבי שישלח את גופו של ת'ון חזרה בזמן למאה ה-20 וכן לשחזר בניגוד לרצונו את אישיותו הפושעת לבצע פשעים על מנת לטהר את האלמנט שהעניק לת'ון את כוחות המהירות שלו. כשהמלאכה הושלמה, ת'ון השתמש במסילת הכושר הקוסמית לחזור לזמנו וניסה לשחד את הממשלה תוך איום לשחרר אסירים מסוכנים תמורת סכום עתק של כסף. הפלאש הגיע בעקבותיו לעתיד ועזר לשלחו לכלא.

בסיפור "האגרוף החזק ביותר מכל הזמנים",[4] ת'ון חקר רבות את תחום מהירות-העל בזמן שהותו בכלא ופיתח רדיואקטיביות שיכולה לאלץ אחרים לעשות כדברו, לשלוט במוחם וכן לגנוב מהירות מאחרים. לאחר שנה, אורגן לו מבחן על מנת לבדוק את מידת שיקומו והוא עבר אותו לאחר שטיפל במכשיר. לאחר שחרורו מהכלא, ת'ון בנה מסילת כושר קוסמית משלו ובעזרת המדע שרכש על מהירות-על החזיר לעצמו את הכוחות שאיבד. הוא חזר בזמן למאה ה-20 כדי לבחון את הרדיואקטיביות על אל דזמונד. הוא השתמש ביכולתו לשלוט במוחם של אחרים כדי לגרום לראשי העיר סנטרל סיטי לאסור מהירות-על ברחבי העיר, מה שהגביל מאוד את הפלאש שומר החוק. מאיץ השני נלכד בידי ת'ון, שהזמין את אל דזמונד - שהפך חזרה לדוקטור אלכימיה - להרוג את אויבם המשותף. אולם, דזמונד דאג מבעוד מועד לשתול בתוכו מסר תת-הכרתי להציל את הפלאש, והוא שחרר אותו מכלאו. ת'ון זעם על הבגידה בו, אך פלאש הנחית עליו מכה שגרמה לאובדן הכרתו. כשת'ון נשלח בחזרה למאה ה-25, הוא נמצא בידי הרשויות ונכלא בשנית.

רצח איריס אלן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפריל 1975 ועד מרץ 1980 החלה קשת סיפור רחבה שעסקה בנסיונותיו של ת'ון להשתלט על חייו של אלן. ת'ון האשים את פלאש בתבוסתו, והחל לערוך מסעות לעבר כדי לנקום בו, כאשר הוא משתמש בידע שלו על ההיסטוריה כיתרון. הוא גם נהיה אובססיבי להחליף את בארי אלן לא רק כפלאש אלא גם כבעל לאיריס וסט אלן. לאחר שאיריס מבהירה לו שהדבר לא יקרה, הוא הורג אותה במסיבה בכך שרוטט את ידיו לתוך ראשה. לקח לאלן זמן רב לאסוף את שברי חייו לאחר אירוע זה. מעט לאחר שמצא אהבה חדשה, פרופסור זום שב בשנית בחוברת 323 מיולי 1983, ואיים להרוג את ארוסתו ביום חתונתם. אלן חשש שההיסטוריה תחזור על עצמה, והוא שובר את מפרקתו של יריבו בקרב ביניהם. לאחר שנמצא לא אשם במשפט שנערך עד לסוף הרצתו של הכרך הראשון באוקטובר 1985, בארי פרש למאה ה-31 כדי לחיות בשלווה עם אשתו איריס, שחזרה לחיים, אך בהמשך הוא מת באירועי המשבר בעולמות האינסופיים.

שובו של בארי אלן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המשבר בעולמות האינסופיים, סיפור מקורו של פרופסור זום שוכתב מחדש. כפי שנראה בסיפור "שובו של בארי אלן" מאת מארק וייד,[5] איאוברד ת'ון היה פרופסור שהתגעגע לימי הגבורה של המאה ה-20. הוא התמנה לעמוד בראשות מוזיאון פלאש במאה ה-25 והחל להעריץ את הפלאש של המאה ה-20, בארי אלן. לאחר שקיבל מהירות-על בזכות שכפול התאונה שגרמה לבארי לקבל את כוחותיו, ת'ון אפילו עבר ניתוחים פלסטיים כדי להידמות לו, לקח את הביוגרפיה שלו וחזר בזמן כדי לפגוש את גיבורו באמצעות המסילה הקוסמית. אולם, כוונונים שגויים במסילת הכושר (כתוצאה משנים רבות ללא שימוש) גורמים להגעתו לעבר לאחר מותו של בארי, כשוולי וסט הוא הפלאש. כשביקר במוזיאון פלאש, ת'ון נוכח לדעת כי גורלו הוא להפוך לנבל פרופסור זום. הדבר דחף אותו לכדי שיגעון והוא אט אט האמין כי הוא עצמו בארי אלן. הוא נלחם נגד גרין לנטרן, ג'יי גאריק, מקס מרקורי וג'וני קוויק, ולאחר זמן מה, טבעו האמיתי התגלה כאשר וסט גילה את עמוד הביוגרפיה שלו. ת'ון יצא למסע נקם בעיר סנטרל סיטי, עד אשר הובס בידי משפחת הפלאש. בעימות מול וולי וסט במוזיאון הפלאש, ת'ון החליף לתלבושת הצהובה של פרופסור זום, והיה אחראי לשבירת המחסום הפסיכולוגי שמנע מוסט להגביר את קצב מהירותו משום שחשש להיות שווה ערך לבארי אלן. ת'ון נשלח חזרה לעתיד, וכל זיכרון אודות העבר נמחק מזיכרונו.

למרות שת'ון לא זכר כלל את אירועי מסעו בזמן, הוא נותר עם שנאה יוקדת לבארי אלן.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנים בהן ניסה תדרי רטט שונים, פרופסור זום הצליח לשחרר את עצמו מהכלא הבין-ממדי בו היה כלוא. הוא נלקח מזמנו בידי הפרופיילר לשעבר האנטר זולומון, הידוע בכינויו זום. זום החדש, שאינו יכול להשתמש במסילת הכושר הקוסמית, מבקש מפרופסור זום להפעיל אותה כדי ששניהם יגרמו לוסט לחיות מחדש שוב ושוב את הקרב הראשון שלו עם פרופסור זום, שגרם לאשתו לינדה פארק להפיל את ילדיהם. אולם, בארי אלן התערב ובאמצעו של מרדף על-קולי, עצירה פתאומית של ת'ון הובילה לשבירת מפרקתו.

פלאש: לידה מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – פלאש: לידה מחדש, בארי אלן#הפלאש: לידה מחדש

פרופסור זום מופיע בתוך כוח המהירות בסיפור "פלאש: לידה מחדש", כאשר גופתו תוחזר לחיים באירועי העתיד לבוא, וכי גופתו עדיין קבורה בזמן ההווה. מתגלה כי בזמן המשבר האחרון הוא יצר את כוח המהירות השלילי ואחראי לשובו של בארי אלן והפיכתו לפלאש השחור - התגלמות המוות בקרב המאיצים השונים. כשהוא מופיע מחדש, הוא הורג את ג'וני קוויק. הוא לוכד את בארי אלן ואת מקס מרקורי בתוך כוח המהירות השלילי ומתקיף את ילדיו של וסט, ג'יי ואיריס. בניסיון להרוג אותם על ידי ניתוקם מכוח המהירות, הוא נעצר ע" ג'יי גאריק ובארט אלן. הוא מביע בפני בארט את שנאתו הרבה על כך שהוא קיים - צאצאם של בני משפחת ת'ון ואלן גם יחד. כתגובה, בארט אומר לו שאין לו כל רגש אליו, היות שהוא יודע עד כמה האדם פסיכופת. זום מביס את ג'יי ומתכנן להרוג את בארט כאשר מקס, בארי ווולי מגיעים ומתקיפים אותו. ג'סי צ'יימברס ואיריס מצטרפות למאבק ונוטלות את הזהויות ג'סי קוויק ואימפולס. לאחר שת'ון גילה לבארי כי הוא אחראי לכל דבר רע שקרה בחייו, וסט ובארי לוכדים את ת'ון ושמים אותו במתקן מיוחד שאותו יצרו ליגת הצדק, חברת הצדק של אמריקה והאאוטסיידרס, אשר מנתק את זום מכוח המהירות השלילי. לבסוף, הוא נכלא בכלא "איירון הייטס".

הלילה האפל ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הלילה האפל ביותר

גופתו המתה של ת'ון חוזרת לחיים כחבר חיל הפקחים השחורים, והוא מכריז על עצמו כפלאש השחור החדש. הוא מתקיף את בארי אלן, אך זה מצליח להימלט ממנו. כאשר הנבלים, שהפכו לפקחים שחורים, מתקיפים את איירון הייטס, הם נתקלים בפרופסור זום החי, וטבעות הכוח שלהם מתקלקלות לפתע ומציגות סמל מוזר (שמוסבר באירועי "היום הבהיר ביותר"). כשהפקח השחור זום מתקרב לזום החי, הוא עוצר ומוקפא בידי רימון קור של קפטן קור. בחוברת האחרונה, הפקח השחור זום מוחזר לחיים בידי אור הבריאה הלבנה, ומצליח להימלט דרך כוח המהירות השלילי. יש להניח, כי זום המוחזר לחיים חזר בזמן כדי להשלים את אירועי "פלאש: לידה מחדש", שגורמים לו להפוך לגרסה החיה של פרופסור זום.

באירועי הקרוסאובר "היום הבהיר ביותר", פרופסור זום של זמן ההווה עדיין כלוא באיירון הייטס. כשדדמן מפעיל את סוללת הכוח הלבנה, ישות החיים הלבנה מדברת אל תריסר הגיבורים והנבלים שהפכו לחיל הפקחים הלבנים בסוף אירועי "הלילה האפל ביותר" ואומרת לכל אחד את משימתו כדי להשיב את החיים לסדרם ביקום ולמנוע מהלילה האפל ביותר להתרחש בשנית. זום היה הראשון שמילא בלא יודעין את משימתו כאשר שחרר את בארי אלן מכוח המהירות, וכתגמול לכך הוא מוחזר לחיים וקשריו בהווה ובעתיד לפלאש השחור מתנתקים. הוא משוחרר מאיירון הייטס בידי קפטן בומרנג, שמבקש הסבר למעשיו.

סיפור מקור שלאחר המשבר האינסופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפור "הפלאש ההפוך: לידה מחדש" בכתיבתו של ג'ף ג'ונס, ת'ון משתמש בכוחותיו כדי לשכתב את ההיסטוריה שלו מחדש.[6] הוא מוחק את קיומו של אחיו, פרופסור דרייק, שהיה גם יריבו, בכך שהורג את הוריו. ת'ון מתאהב בעיתונאית שנשלחה לראיין אותו, אך גילה שהיא מאורסת. הוא חוזר שנית בזמן והורג את ארוסה וכן את כל מי שהיה בקשר עמה, אך היא אינה משיבה לחיזוריו, מה שמביא אותו לחזור לזמן ילדותה ולהטיל בה מום שמנע ממנע לדבר וגרם לאשפוזה. לבסוף, הוא מאפשר לאני הצעיר שלו למצוא את חליפת הפלאש ולהפוך לפלאש של המאה ה-25. הוא מציין כי הוא לעולם לא ימצא אהבה, לעולם לא יהיה בארי אלן, וכי אלן הרס את עתידו וזהו הזמן שזום יהרוס את עתידו של אלן.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופסור זום מסוגל לרוץ במהירויות על-אנושיות, לרוץ על מים, ליצור מערבולות אוויר ולרטוט את מולקולות גופו במהירויות-על, מה שמאפשר לו לעבור דרך חומרים מוצקים. ב"פלאש: לידה מחדש" מתגלה כי בכך ששכפל את התקרית שהעניקה לבארי אלן את כוחותיו, הוא יצר את כוח המהירות השלילי. דרך כוח זה, זום מסוגל ליצור כפילים מרובים כמו האנטר זולומון, זום המודרני, וכן לערוך מסעות בזמן ולשנות אירועים בהיסטוריה - כולל מחיקתם של אנשים מקיום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Top 100 Comic Book Villains of All Time: #31 - Professor Zoom
  2. ^ The Flash #139, September 1963
  3. ^ The Flash #147, September 1964
  4. ^ The Flash #153, June 1965
  5. ^ The Flash Vol.2 #74-79' March-August 1993
  6. ^ The Flash Vol.3 #8, February 2011