החיפושית הכחולה (חיימה רייס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החיפושית הכחולה
Blue Beetle
חיימה רייס כחיפושית הכחולה, מתוך Blue Beetle #1 משנת 2011
חיימה רייס כחיפושית הכחולה, מתוך Blue Beetle #1 משנת 2011
סוג גיבור-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה

כחיימה רייס:
Infinite Crisis #3 (פברואר 2006)

כבלו ביטל:
Infinite Crisis #5 (אפריל 2006)
יוצרים קית' גיפן
ג'ון רוג'רס
קולי האמנר
גילום הדמות שולו מרידואניה (בלו ביטל)
מידע
שם אמיתי חיימה רייס
כינויים החיפושית הכחולה
סטטוס פעיל
מקום לידה סיודאד חוארס עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע אנושי
מין זכר
מקצוע גיבור-על, תיכוניסט
כוחות חליפה משוריינת
טיסה
חוזק ועמידות משופרים
תרגום של שפה חייזרית
ייצור נשק
מגן אנרגיה
חבר בקבוצה ליגת הצדק
הטיטאנים הצעירים
אזרחות אמריקאית
מקום מגורים אל פאסו, טקסס
דמויות קשורות
חברים בוסטר גולד
אויבים החיפושית השחורה, כאראפקס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

החיפושית הכחולהאנגלית: Blue Beetle) או חיימה רייס (Jaime Reyes[1]) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס של חברת DC קומיקס האמריקאית. הדמות נוצרה על ידי קית' גיפן, ג'ון רוג'רס וקולי האמנר,[2] והופיעה לראשונה בחוברת Infinite Crisis #3 שפורסמה בפברואר 2006.

חיימה רייס הוא השלישי לשאת את השם "החיפושית הכחולה", אך הוא שונה מהותית משני קודמיו. החיפושית הכחולה המקורי, דן גארט (פורסם לראשונה בשנת 1939 בחברת Fox Comics שנסגרה) היה שוטר שקיבל כוחות על לאחר שקיבל את "ויטמין 2X". גרסה חדשה של הדמות הוצגה ב-1964 (תחת חוברת של חברת "קרלטון קומיקס", אף היא כבר לא קיימת), שם הוצג גארט כארכאולוג שקיבל כוחות מיסטיים מחרפושית מצרית. טד קורד, החיפושית הכחולה השנייה (הוצג לראשונה בחוברת של צ'רלטון מ-1966 ולאחר מכן המשיך גם ל--DC קומיקס), היה סטודנט של גארט שהמשיך את מורשתו כלוחם צדק במסכה, אך ללא כוחות על.

בשנת 2006 הוצג לראשונה חיימה רייס, החיפושית הכחולה השלישית. בחוברות אלו התברר שהחרפושית היא ממקור חייזרי. זמן קצר לאחר מותו של קורד, החרפושית מתחברת לרייס ומספקת לו שריון חייזרי. רייס, נער צעיר, מתחבר לחבריו של קורד ועם חברו הטוב ביותר בוסטר גולד, מצטרף לטיטאנים הצעירים ולליגת הצדק.

שולו מרידואניה מגלם את הדמות בסרט בכיכובו כחלק מהיקום הקולנועי של DC.

היסטוריית פרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

רייס הפך לגלגולה השלישי של החיפושית הכחולה בחוברת מספר 5 בסאגת "המשבר האינסופי" (מרץ 2006). סדרת החוברות "החיפושית הכחולה" בכיכובו, שהיוותה את הכרך השביעי בגלגולי פרסום החוברת, החלה להתפרסם כחודשיים לאחר מכן (מאי 2006).[3] כותבי הסדרה הראשונים היו קית' גריפין וג'ון רוג'רס, וקולי האמנר צייר.[4] גיפן עזב לפני צאת הגיליון העשירי ורוג'רס הפך לכותב היחיד, כשאליו הצטרף הצייר רפאל אלבקרקי.[5] רוג'רס עזב אחרי הגיליון ה-25 במטרה להתמקד בבימוי "העוקץ" אותה גם יצר.

לאחר מספר גיליונות ללא כותב קבוע הפכה ליילה סטארג'ס (אז עדיין בשמה הקודם מת'יו סטארג'ס) לכותבת הראשית של הסדרה, החל מהגיליון ה-29.[6] בפברואר 2009, בגיליון ה-36, הוחלט על ביטול הסדרה.[7] דן דידיו, העורך, הסביר את הביטול במכירות נמוכות ומסר שהסדרה "החיפושית הכחולה" החלה עם ציפיות גבוהות מאוד, אך איבדה קהל לאורך הזמן.[8]

ביוני 2009 חזרה הדמות ככוכבת משנה בחוברות "בוסטר גולד" הפופולריות יותר.[9]

הסדרה חזרה לכרך שמיני במסגרת "ה-52 החדשים", החל מספטמבר 2011, והתפרסמה עד ינואר 2013 (סך הכל 17 חוברות).

בספטמבר 2016 החל להתפרסם הכרך התשיעי של הסדרה במסגרת אירועי "הלידה מחדש" של יקום DC. סדרה זו מתפרסמת עד היום.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיימה מתגורר באל פאסו שבמדינת טקסס עם אביו, אמו ואחותו הקטנה. אביו הוא בעליו של מוסך. חיימה מציע לסייע לאביו במוסך, אך אביו מסרב מאחר שהוא סבור שחיימה צריך ללמוד ולהנות מילדותו ככל שניתן. לחיימה תחושת אחריות גדולה בכל הקשור למשפחתו וחבריו, אך הוא מתלונן על כך שהוא צריך לפתור את בעיותיהם. חיימה שואב כוח ואומץ מתמיכת משפחתו, ורוצה עבורם את הטוב ביותר.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החרפושית מחוברת לעמוד השדרה של חיימה, והיא מחזיקה במספר כוחות אותם היא מפעילה כשהיא מעוניינת בכך. הפעלת הכוחות גורמת לזרמי חשמל כחולים היוצאים מהמחושים. בתחילה לא הייתה לחיימה שליטה על כוחותיה של החרפושית, אך עם הזמן הוא החל להשיג שליטה מסוימת בכוחותיה. כשחיימה נמצא בסכנה החרפושית מופעלת, יוצאת אל מחוץ לעמוד השדרה של חיימה ויוצרת סביב גופו חליפת שריון מתוחכמת, חזקה ועמידה מספיק על מנת לאפשר לחיימה חזרה בטוחה מהחלל לאטמוספירת כדור הארץ. כשהסכנה חולפת החרפושית מבטלת את חליפת השריון וחוזרת למקומה על עמוד השדרה של חיימה, מה שגורם לחיימה לכאבים עצומים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יש לבטא את ה-J כ-ח' מאחר שהדמות ממוצא היספני
  2. ^ Irving, Christopher. Blue Beetle Companion: His Many Lives from 1939 to Today. Raleigh: TwoMorrows Publishing, 2007. ISBN 1-893905-70-5
  3. ^ Beatty, Scott (2008). "Blue Beetle". In Dougall, Alastair (ed.). The DC Comics Encyclopedia. London: Dorling Kindersley. p. 57. ISBN 0-7566-4119-5.
  4. ^ Who's That Bug? Hamner on Blue Beetle (cached), Newsarama, December 17, 2005
  5. ^ Giffen Ready to Give Blue Beetle's Reins to Rogers/Albuquerque (אורכב 23.05.2007 בארכיון Wayback Machine), Newsarama, November 3, 2006
  6. ^ Talking Blue Beetle with Matt Sturges, Newsarama, August 13, 2008
  7. ^ Hail and Farewell: Sturges on Blue Beetle's End, Newsarama, November 14, 2008
  8. ^ Dan DiDio: 20 Answers, 1 Question, Newsarama, November 12, 2008
  9. ^ "Blue Beetle & Ravager to Get 'Co-Features' in DC Titles". Newsarama.com. נבדק ב-2011-04-25.