לדלג לתוכן

היד השחורה (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
היד השחורה
Black Hand
היד השחורה, כפי שהופיע בחוברת "Blackest Night #0" מיולי 2009, אמנות מאת אייבן רייז
היד השחורה, כפי שהופיע בחוברת "Blackest Night #0" מיולי 2009, אמנות מאת אייבן רייז
סוג נבל-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה "Green Lantern Vol.2 #29"
(יוני 1964)
יוצרים ג'ון ברום, גיל קיין
מידע
שם אמיתי ויליאם האנד
כינויים ד"ר וילבור פאלם
סטטוס פעיל
כוחות הטבעת השחורה:
שאב את אנרגיית החיים מיצורים חיים כדי ליצור מחדש את ידו, ענד את טבעת הכוח השחורה.
טבעת הכוח האינדיגו.
חבר לשעבר בקבוצה שבט אינדיגו
חיל הפקחים השחורים
החברה הסודית של נבלי-העל

היד השחורהאנגלית: Black Hand, גם: "האנד השחור") הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום DC קומיקס, בעיקר בגרין לנטרן. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת "Green Lantern Vol.2 #29" מיוני 1964 ונוצרה על ידי הכותב ג'ון ברום והמאייר גיל קיין.

היד השחורה הוא האלטר אגו של ויליאם האנד (Hand, יד), והוא מופיע במהלך אירועי הלילה האפל ביותר משנים 20092010.

ביוגרפיה בדיונית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויליאם האנד הוא ממציא גאון, המפתח הרגל משונה לדבר בקלישאות. משפחתו ידועה מאוד בקרב תושבי קוסטוויל (פרוור של קוסט סיטי, עיר הולדתו של האל ג'ורדן), אך הוא גדל לתעב אותה ומנסה להתרחק מהשפעתה. אחת הדרכים לעשות זאת היא לפנות לחיי פשע. לאחר מחקר מקיף, הוא הופך לפושע מיומן ומצליח להתחמק ללא הרף מהמשטרה. התנהגותו הנפשעת מחריפה והוא נוטל את זהות "היד השחורה" (בדיחה פנימית שמתייחסת למעמדו כ"כבשה שחורה" במשפחת האנד).

כהכנה לקרב בלתי נמנע עם הגרין לנטרן האל ג'ורדן, האנד ממציא את אחת מהמצאותיו החשובות ביותר. המכשיר שהוא ממציא מאפשר את ספיגת האנרגיה של טבעת הכוח הירוקה מכל חפץ בה היא נוגעת. כאשר המכשיר מתודלק באנרגיה הזו, הוא מסוגל לתפקד בדיוק כמו טבעת הכוח.

מעט לפני אירועי גרין לנטרן: לידה מחדש, המכשיר שברשותו של האנד מאתר טבעת כוח רזרבית הנמצאת אצל החץ הירוק למקרה חירום. הוא נעצר על ידי החץ הירוק והאל ג'ורדן, המשרת כגלגולו הנוכחי של הספקטר. כאשר האנד מנסה להשתמש בטבעת, קשת האמרלד מצמיד את ידו לקיר בעזרת חץ, בשעה שג'ורדן הופך את ידו לפחם, באומרו כי כעת יוכל להצדיק את שמו. האנד נמלט, כשידו הימנית חסרה והוא נדחף לכדי שיגעון מהטראומה. כשהוא שומע על תחייתו המחודשת של ג'ורדן, האנד מחליט להתגורר בקוסט סיטי מתוך מטרה להישאר קרוב אל יריבו. בעת ששהה על מטוס, הוא נחטף בידי חייזרים מסתוריים העורכים עליו ניסויים ומגבירים את כוחותיו. מאז, האנד הופיע באירועי המשבר האינסופי ונראה כשהוא צופה בקאל-L מארץ-2 ובסופרבוי פריים.

סיפור מקורו לאחר המשבר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור מקורו של היד השחורה שוכתב לאחר המשבר האינסופי במיני סדרה "Green Lantern: Secret Origin", ונחקר לעומק יותר באירועי הלילה האפל ביותר.

בסיפור זה, הוריו של האנד ניהלו משרד לחוקרי מוות ובית לוויות, אשר את סמלו האנד מאמץ במהלך קריירת הפשע שלו. בצעירותו, האנד מראה סימני אובססיה למוות ולנקרופיליה, ללא כל סיבה נראית לעין. בתחילה, האנד מנסה לשלוט בדחף זה ומתעסק בפחלוץ, אך תחביב זה הופך לגורם מדאיג לאחר שהוא הורג את כלב המשפחה לצורך פחלוצו. מנקודה זו והלאה, האנד נשלח לפסיכולוגים שונים למשך שארית חייו עם משפחת האנד. הוא מבטל כל ניסיון "לרפאו", ולומד כיצד להסתיר את תאוותו המוזרה.

כחלק מסיפור הרקע של הדמות, נבנה מתקן ספיגת האנרגיות שלו בידי אטרוסיטוס, אויבם של שומרי היקום ומנהיג חיל הפקחים האדומים. אטרוסיטוס מגיע לכדור הארץ כדי לחפש את הישות אשר תביא בסופו של דבר לאירועי "הלילה האפל ביותר". ישות זו מתגלה כוויליאם האנד. הוא מוצא אותו ומתקיפו, בהאמינו כי הכוח השחור שוכן בתוך גופו. הוא נעצר בידי האל ג'ורדן וסינסטרו, בשעה שקול מסתורי אומר להאנד להימלט יחד עם המכשיר. מאוחר יותר הוא נראה בחדר מתים של בית חולים, מנסה לגנוב גופה. מאבטח מוצא אתו, והאנד הורג אותו בעזרת המכשיר.

אותו קול מסתורי ששידל אותו לגנוב את המכשיר מאטרוסיטוס משתלט על הווייתו וגורם לו לשנוא את חיל הפקחים הירוקים. כקרני אור, עצם קיומם מערער את האיזון בין אפלה ומוות. האנד מחליט שעליו לכבות את אורו של כוח הרצון, אך כדי לעשות זאת עליו להתעמת מול הפקחים הירוקים בתחפושת. הוא יוצר לעצמו תלבושת משק מתים ומתחיל לקרוא לעצמו "היד השחורה". במשך השנים, האנד המשיך להתעמת עם ג'ורדן, אך הובס בכל פעם ונמלט לבית הקברות - שם מצא מנוחה ונחמה.

הלילה האפל ביותר

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – הלילה האפל ביותר

בשעה שהוא מובל לכלא, האנד נתקף לפתע בפרץ אנרגיה שהורג את שומריו ומקבל חזיונות של כוכב הלכת המת ריוט ושל סוללת הכוח השחורה. לאחר החזיונות, הוא נודד במדבר, כשהמוות קורא לו. הוא מורה לו להשיג בחזרה את כל הנשמות שהמוות איבד ביקום DC, בין היתר גם נשמותיהם של סופרמן והאל ג'ורדן. האנד חוזר לבית משפחתו, רוצח אותם ומתאבד. במהלך האירועים מופיעה שומרת היקום סקאר ומודיעה שקורבנו מרצה אותה והיא יוצרת את טבעת הכוח השחורה הראשונה, שמחזירה לחיים את האנד. היא מגלה לו כי הוא התגלמותו הגשמית של המוות, באותו אופן שאיון הוא התגלמות כוח הרצון, פאראלקס הוא התגלמות הפחד והטורף הוא התגלמות האהבה. האנד מכריז כי הוא ישתמש בכוחו כדי לכבות את אותו אור.

האנד מרגל אחרי ג'ורדן ופלאש בשעה שהם חולקים כבוד לקברו הלא מסומן של באטמן. לאחר שהם עוזבים, האנד מחלץ את הגופה מהקבר ומתחיל בתהליך גיוסו של גיבור העל המת:

הלילה האפל ביותר נופל מהרקיע,
החושך גודל ואת כל האור מוקיע,
אנו חושקים בלבבותיכם ובמותכם,
במו ידי השחורה - המתים יקומו מקבריהם!

היד השחורה, "Blackest Night #0" (יוני 2009)

The Blackest Night falls from the skies,
The darkness grows as all light dies,
We crave your hearts and your demise,
By my black hand — The dead shall rise!

כאשר הוא מחזיק בגולגולתו של ברוס וויין, היד השחורה אומר לכוח המסתורי שעומד מאחורי הפקחים השחורים (ושוכן בסקטור 666) שאף אחד לא נמלט מהמוות. מאוחר יותר, הוא נראה כשהפקחים השחורים האיש המוארך ואשתו סו דיבני הורגים את קרטר הול ואת קנדרה סונדרס. הוא נכנס לחדר ואומר שלא ימלטו הפעם מהמוות. שתי טבעות כוח שחורות עפות מתוך גולגולתו של באטמן ופוקדות על שני גיבורי העל המתים לקום לתחייה. הוא גם נוכח כאשר הספקטר נשלט בידי הטבעת השחורה, ושמח לאידו שכוחות הקסם של גיבורי על כמו זטאנה לא עומדים בפני עוצמתו של "אדונו".

כשרמת הכוח של הפקחים השחורים מגיעה למאה אחוזים, סוללת הכוח השחורה משגרת את עצמה אל מחוץ לקוסט סיטי, בדיוק מעל חדר המתים של משפחת האנד. האנד מביט בשביעות רצון כאשר נקרון עולה מן המתים, וטבעות כוח שחורות נוספות מגייסות את תושבי העיר שמתו בהשמדתה (באירועי דמדומי הברקת). כשבארי אלן תוקף את נקרון, היד השחורה משתמש בגולגולת של באטמן כאמצעי לרסנו ולהחלישו.

האנד מובס בסופו של דבר כאשר אור לבן של הבריאה הופך מספר פקחים שחורים לפקחים לבנים, וטבעת כוח לבנה מתחברת אליו, מחייה אותו מחדש וגורמת לו ליצור טבעות כוח לבנות מתוך גופו, לשחרר את אנטי-מוניטור ולהשמיד את צורתו הגשמית של נקרון. הוא נראה לאחרונה כשהוא בשבי שבט אינדיגו.

בחוברת "Blackest Night #2" מתוארים זכרונותיו של ויליאם האנד מתקופת ילדותו, וכן מחשבותיו הפרטיות לגבי כל אחד משבעת הצבעים שבספקטרום הרגשי.

היום הבהיר ביותר

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – היום הבהיר ביותר

האנד מתגלה במקום כלשהו על כדור הארץ, כשהוא לכוד בתוך פרוסליט, התגלמות החמלה של שבט אינדיגו, וחברי השבט מתקבצים סביבם.

כשהיד השחורה ואינדיגו-1, מנהיגת השבט, מתעמתים מול האל ג'ורדן, בארי אלן, סינסטרו, סיינט ווקר (מחיל הפקחים הכחולים) ולארפליז (הסוכן הכתום), האנד מסביר שטבעת הכוח הלבנה ריפאה אותו ממחלתו. הדבר גורם לכולם להבין ששבט אינדיגו אינו מסוגל להרגיש שום רגש אחר מעבר לחמלה. ג'ורדן מרמז שבהתחשב למעשיו של האנד בלילה האפל ביותר, כמה מחברי שבט אינדיגו עשו מעשים נפשעים בעברם. אף על פי ששבט אינדיגו מציע לקחת את ישויות הרגש הנותרות למשמורת, ג'ורדן מסרב להצעה באומרו שאין הוא יכול לסמוך עליהם בחיפושו אחר הישויות כשברשותם המידע החדש שרכשו. בדיוק באותו רגע, הדמות המסתורית אשר אחראית לחטיפתן של ישויות הרגש מופיעה יחד עם פאראלקס ומודיעה כי אין אפשרות להאמין לכל אלה המציגים רגשות.

כוחות ויכולות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתקן אנרגיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

היד השחורה מחזיק במכשיר אשר מסוגל לתמרן אנרגיה מטבעות הכוח של הפקחים הירוקים. המכשיר משיג את האנרגיה על ידי ריקונה ישירות מטבעת הכוח או מהמשקעים שהטבעות משאירות מאחוריהן. אולם, כמו הטבעות, גם המכשיר צריך להתמלא מחדש באנרגיה על בסיס קבוע כדי לפעול. האנד בדרך כלל מטעין את המכשיר במהלך קרבות עם פקחים ירוקים, ומשתמש בו כדי לאתר טבעות כוח קרובות. לאחרונה נודע כי המכשיר נוצר בידי אטרוסיטוס.

הניסויים שנערכו על האנד בידי חייזרים העניקו לו את היכולת לכלות את כוח החיים של יצורים חיים כדי ליצור מחדש את ידו, שנהרסה בידי הספקטר באירועי "גרין לנטרן: לידה מחדש".

טבעת הכוח השחורה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר התאבדותו, מעניקה לוסקאר את טבעת הכוח השחורה הראשונה ובכך מחזירה אותו לחיים והופכת אותו לפקח השחור הראשון. טבעת הכוח השחורה - המחפשת ללא ליאות אחר "בשר" - נטענת על ידי הריגתם של יצורים חיים והסרת לבבותיהם. כל לב ממלא עשירית אחוז מכמות הכוח של טבעות הכוח בחיל. פקחים שחורים מסוגלים גם לקרוא את רגשותיהם של יצורים חיים, אשר נראים כהילה של צבעי הספקטרום הרגשי השונים (אדום לזעם, סגול לאהבה, ירוק לכוח רצון, כחול לתקווה, אינדיגו לחמלה וצהוב לפחד).

טבעת הכוח האינדיגו

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהוחזר לחיים, האנד מומר לחבר שבט אינדיגו שטבעת הכוח שלו מסוגלת לחוש בחמלה באחרים ולאלץ חמלה באלה אשר לא קיים בהם הרגש. באופן פרדוקסלי, לאור האינדיגו יש את היכולת לרפא באמפתיה גדולה ולחשוף יצורים חיים לכאב אותם גרמו לאחרים. טבעות הכוח מסוגלות לשגר את העונדים אותן ואת אלה שבסביבתם למרחקים עצומים ביקום. יכולת זו מרוקנת את טבעת הכוח, וחברי החיל משתדלים שלא להשתמש בה לעיתים קרובות.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]