באטמן: האש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האש
Hush
עטיפת האוגדן Batman: Hush. אמנות מאת ג'ים לי.
עטיפת האוגדן Batman: Hush. אמנות מאת ג'ים לי.
עטיפת האוגדן Batman: Hush. אמנות מאת ג'ים לי.
מידע קומיקס
יוצר ג'ף לוב וג'ים לי
סוגה קומיקס
תקופת פרסום מקורית אוקטובר 2002 – ספטמבר 2003 (כ־48 שבועות)
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית
מוציא לאור DC קומיקס
מספר החוברות 12
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

האשאנגלית: Hush) היא קשת סיפור, שפורסמה בחוברות הקומיקס באטמן ביקום DC על ידי חברת DC קומיקס, והיא נמשכה לאורך שתים עשרה חוברות בין אוקטובר 2002 לספטמבר 2003. את הסיפור כתב ג'ף לוב, וג'ים לי אייר אותו.

הסיפור מתאר מטריד מסתורי בשם האש שמתכוון לפגוע בבאטמן מרחוק. הסיפור כולל הופעות אורח רבות של הנבלים של באטמן, חברי משפחת העטלף, ואף הברית בינו לבין סופרמן. הסיפור בוחן גם את הפוטנציאל הרומנטי בין באטמן לקאטוומן.[1]

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

"האש" פורסם בגיליונות חודשיים בקומיקס באטמן, 608–619 (אוקטובר 2002 – ספטמבר 2003) על ידי DC קומיקס. הגיליון הראשון של הקשת זכה להצלחה ודורג ראשון ב-300 הקומיקסים המובילים בחודש אוקטובר 2002, עם כ-113,061 מכירות מוזמנות מראש.[2] מאוחר יותר הוא נאסף לשני כרכים בכריכה קשה וכריכה רכה, ומאוחר יותר DC קומיקס שחררה את קשת הסיפור בכרך אחד באוגוסט 2009. מהדורת כריכה קשה בה מוצגות יצירות האמנות של ג'ים לי בשלב העיפרון, שוחררה תחת הכותרת Batman: Hush Unwrapped Deluxe Edition, ב-22 בפברואר 2011.[3]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באטמן מציל ילד שנחטף על ידי קילר קרוק, אך קאטוומן גונבת את כספי הכופר. בשעה שבאטמן מסתובב בעיר גות'אם במרדף אחריה, וו האחיזה שלו נחתך והוא נופל ארצה, ושובר את גולגולתו. הוא כמעט נהרג על ידי קבוצת עבריינים לפני שהוא ניצל על ידי הציידת. המשרת שלו, אלפרד פניוורת', פועל בהתאם להוראותיו ומזמין את חבר ילדותו, תומאס אליוט, כיום מנתח מוח ידוע. ד"ר אליוט מסיר את שברי הגולגולת ממוחו של ברוס. באטמן מתאושש ומגלה כי פויזן אייבי השתמשה בקאטוומן כדי לגנוב את הכופר, ולקחה אותו ממנה. קאטוומן זועמת על כך שאייבי השתלטה עליה מוחית. באטמן מציל אותה ממוות וקושר איתה קשר רומנטי. הוא מחליט לסמוך על קאטוומן ומגלה לה את זהותו כברוס ויין.

באטמן מאפשר לקילר קרוק להימלט מארקהם, כך שיוכל לעקוב אחריו. קרוק מוביל את באטמן לחממה נטושה של אייבי. אך לפני שהוא יכול לחקור את קילר קרוק, הוא נלכד.

באטמן וקאטוומן עוקבים אחר פוייזן אייבי למטרופוליס. שם הם מגלים שאייבי השתלטה על סופרמן, והיא מצווה עליו להרוג את באטמן. באטמן מבחין כי סופרמן מתנגד בתת-המודע להשפעתה של אייבי, ומרסן את עצמו בניסיונותיו להרוג את באטמן. באמצעות מגוון אמצעי לחימה, כולל רימוני פלאשבנג, קול היפר-סוניק, זרם חשמלי וטבעת קריפטונייט שהפקיד בידו סופרמן, באטמן מעכב את סופרמן בזמן שקאטוומן משליכה את לויס ליין מבניין הדיילי פלאנט. סופרמן משתחרר משליטתה של אייבי כדי להציל את לויס, והוא ובאטמן לוכדים אותה.

מאוחר יותר, בגות'אם סיטי, ברוס ויין, סלינה קייל, לזלי תומפקינס וד"ר אליוט צופים באופרה ליצנים, שעה שהארלי קווין מבצעת שוד בתיאטרון. במהלך המאבק, נראה כי ד"ר אליוט נורה למוות על ידי הג'וקר. באטמן בזעמו מכה בג'וקר מתוך כוונה להורגו. בעודו נזכר בכל המוות והכאב שגרם הג'וקר לידידיו של באטמן, הוא מכה גם בהארלי ואף בקאטוומן בניסיונם לעצרו. הוא כמעט חונק אותו למוות, אך נעצר בעקבות שכנועיו של מפקח המשטרה ג'יימס גורדון.

דיק גרייסון חוזר לגות'אם להלווייתו של אליוט. באטמן שח לו על חשדותיו כי יש מוח כלשהו שעומד מאחורי כל הנבלים שמתנהגים באופן מוזר. מאחורי הקלעים מגיח אדם שפניו חבושות, ונראה כי הוא מתזמר את העלילה, הוא מתכנה בשם האש.

לאחר סיכול שוד של איש החידות, נייטווינג ובאטמן מגלים ראיות לקשר של ראס-אל-גול למתרחש. באטמן חוטף את בתו, טליה, ומניח אותה תחת שמירתה של קאטוומן. באטמן מאתר את ראס וחושף מפיו כי מישהו בעברו טבל בבור לזארוס, בעל היכולת לרפא ולהחיות מתים. בינתיים קאטוומן מנוצחת בידי ליידי שיווה שנשלחה לחלץ את טליה, אך טליה גורמת לה לאבד את הכרתה ומצילה את קאטוומן. בהמשך באטמן חוזר לגות'אם ומוצא את קאטוומן מותקפת בידי הציידת שלוקה בהזיות. הוא מסייע לה לשתק אותה ונאבק מיד לאחר מכן בדחליל שגרם לה להזות. בבית הקברות הוא מגלה שהרובין הנוכחי, טים דרייק, נחטף בידי קודמו ג'ייסון טוד, שלמעשה מת מספר שנים קודם לכן במאורעות מוות במשפחה. לאחר מאבק בטוד, הוא מתגלה כפני חימר שהתחזה לו.

לאחר מכן במהלך בדיקה במערה, מוצא באטמן מכשיר זר בתוך המחשב שלו. הוא פונה להיפגש עם הטכנאי האמין שלו, הארולד. הוא קובע עמו פגישה לאחר שנעדר מאז מאורעות שטח הפקר. הארולד מודה שמראהו המעוות טופל בתמורה למכשיר, אך הוא נורה ונהרג על ידי האש לפני שהוא חושף את שמו. תומאס אליוט מתגלה כיורה וכפנים שמאחורי התחבושות (בהמשך מובן כי פני חימר התחזה לאליוט בעת שנורה באופרה). אליוט נטר טינה למשפחת ויין עוד מאז שאביו של באטמן, ד"ר תומאס ויין, הציל את חיי אמו של אליוט לאחר תאונת דרכים. אליוט חיבל ברכב הוריו כדי לזכות בירושה, והאשים את אביו של ברוס, שלא אפשר לתוכניתו להצליח. במהלך עימותם, אליוט נורה על ידי הארווי דנט הבריא, ונופל למים, אך באטמן אינו מספיק לחשוף את פניו ומניח שמדובר בתומאס אליוט. גופתו לא נמצאה.

באפילוג לאחר עימותו עם אליוט, באטמן מגלה כי המוח האמיתי מאחורי הקונספירציה הוא איש החידות. הוא השתמש בבור לזרוס כדי להחלים ממחלה סופנית, ובשהותו בבור, הסיק כי זהותו של באטמן היא ברוס ויין. לאחר שפנה להציע לתומאס אליוט תרופה למחלת אמו (בור לזרוס), במקום זאת העדיף אליוט לקשור קשר נגד ויין. איש החידות היה גם הנבל היחיד שבאטמן לא האמין שפעל באופן יוצא דופן במהלך כל הסאגה; השוד שעצר באטמן היה אופייני למדי לאיש החידות באותה תקופה. הוא גם אומר לו שהוא ואליוט התייחסו לעלילה כעלילת ה"האש". עוד הוא מגלה שהוא יודע את זהותו של באטמן כויין, אך באטמן לא נבהל מכיוון שחידה שכל אחד יודע את תשובתה תהיה חסרת ערך עבור ניגמה. בנוסף, באטמן מזהיר אותו כי אם יחשוף את סודותיו, הוא יחשוף כי איש החידות השתמש בבור לזרוס של ראס-אל-גול, ויהיה צפוי לנקמת ליגת המתנקשים.

בסצנת הסיום נפגשים באטמן וקאטוומן. הוא ממשיך שלא להאמין בה ואינו בטוח שהיא לא הייתה מודעת לסיפור יותר ממה שהודתה. בזמן שהיא מנסה לנחם אותו, קאטוומן אומרת לו שלא בכוונה "האש", שניות לפני שניסתה לנשק אותו, מה שמעורר תגובה קשה מצד באטמן, שמאלצת אותה לסיים את הקשר. לפני שהיא עוזבת, היא אומרת שלא אכפת לה שמערכת היחסים ביניהם התחילה בעקבות כישוף. זה עבד בגלל מי שהם, ויום אחד הוא ילמד לסמוך עליה. באטמן גם חושב שזה אכן ייתכן "יום אחד".

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-IGN Comics דורגו שני הכרכים של באטמן: האש כמספר 10 ברשימת 25 הרומנים הגרפיים הגדולים ביותר של באטמן, ואמרו כי "יש כמה רגעים בלתי נשכחים באמת" ו"יצירות האמנות של ג'ים לי לא יאומנו ".[4]

אוגדנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל סיפור נאסף בשני כרכים ובהמשך לכרך אחד.

 • Batman: Hush (320 pages, paperback, August 2009, מסת"ב 1-4012-2317-6; unwrapped deluxe hardcover, July 2011, מסת"ב 1-4012-2992-1; 372 pages, absolute edition hardcover, December 2011, מסת"ב 1-4012-0426-0)
 • Batman: Hush Volume One (collects Batman vol. 1 #608–612 and a story from Wizard magazine #0, 128 pages, paperback, August 2004, מסת"ב 1-4012-0060-5)
 • Batman: Hush Volume Two (collects Batman vol. 1 #613–619, 192 pages, paperback, November 2004, מסת"ב 1-4012-0092-3)
 • Batman Noir: Hush Volume 1 and 2

במדיה אחרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב -1 במרץ 2007, המפיק אלן ברנט הצהיר כי הם ניסו לעבד את קשת הסיפור "באטמן: האש" לפרק "שמועות" של "הבאטמן". עם זאת, בסיום, מנהלי די.סי שכנעו את צוות ההפקה שלא להשתמש בהאש לפרק ובמקום נוצר הנבל המקורי שמועה, שדיבב רון פרלמן.[5] בשנת 2010, כשברוס טים נשאל אם סרט על באטמן: האש יצא בעתיד כחלק מסרטי האנימציה המקוריים של DC, הוא הצהיר כי כמו באטמן: ליל כל הקדושים הארוך, קשת הסיפור טובה יותר לקומיקס מאשר לסרט, אבל באטמן: האש יכול לשמש גם כסדרת טלוויזיה.[6]

סרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר קבלת הפנים המוצלחת של באטמן נגד דרקולה, המפיק ג'ף מטסודה ניסה לעשות סרט שני של הבאטמן שכותרתו באטמן נגד האש. הסרט היה אמור לכלול גם הופעות של הג'וקר, קאטוומן, פני חימר, הפינגווין, מיסטר פריז ואיש החידות. עם זאת, הפרויקט מעולם לא יצא לפועל.[7] גם קווין קונרוי וגם מארק המיל בקשו ליצור סרט באטמן: האש.[8] ב־20 באוגוסט 2017, קונרוי הצהיר שאף על פי שהתוכניות לבצע עיבוד טרם החלו, הוא ישמח לעשות זאת.[9]

ערך מורחב – באטמן: האש (סרט)

ביולי 2018 הוכרז על עיבוד לסרט אנימציה של הסיפור, הסרט מבוסס ברובו על הקשת אך כולל בתוכו שינוי של מספר חלקים מהעלילה, כשהמרכזי שבהם הוא העובדה שדמות האש האמיתית אינה דוקטור אליוט אלא איש החידות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Wallace, Dan (2008). "Batman". In Dougall, Alastair (ed.). The DC Comics Encyclopedia. London: Dorling Kindersley. pp. 40–44. ISBN 0-7566-4119-5.
 2. ^ "Top 300 Comics--October 2002". icv2.com. נבדק ב-2008-03-24.
 3. ^ "A look at what's in store for Spring 2011 collected editions". dcu.blog.dccomics.com. אורכב מ-המקור ב-2010-08-19. נבדק ב-2010-09-18.
 4. ^ Hilary Goldstein (13 ביוני 2005). "The 25 Greatest Batman Graphic Novels". IGN. News Corporation. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ "Comics Continuum by Rob Allstetter". www.comicscontinuum.com. 1 במרץ 2007. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ Marnell, Blair. "'Green Lantern' And 'Wonder Woman' Animated Sequels Aren't Happening, Says Bruce Timm". MTV News.
 7. ^ MacNabb, Matt. "The Batman vs. Hush Scrapped DTV Animated Film". Legionsofgotham.org. נבדק ב-2013-10-10.(הקישור אינו פעיל, 29.12.2021)
 8. ^ "Mark Hamill & Kevin Conroy Tease Hush & Death in the Family Animated Films". ScreenGeek. 5 בספטמבר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ Conroy, Kevin (20 באוגוסט 2017). "No plans for Hush yet but I would love to record it". {{cite web}}: (עזרה)
DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןפרי וייטלאנה לאנגלויס לייןסופרבוי (קון-אל)סופרגירלסטילבלאדספורטביזארוברייניאקגנרל זודדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדיק גרייסוןהציידתדמיאן וייןאלפרד פניוורת'קסנדרה קייןנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
וונדר וומן אנטיופההיפוליטההרקולסוונדר גירלסטיב טרבורדונה טרויאטה קנדיארסמקסוול לורדסירסיצ'יטה
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאריסיהסיימון באזהאל ג'ורדןג'יידגאי גרדנרחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםג'ון סטוארטאלן סקוטקרול פריסקילווגקייל ריינרשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסג'וני קוויקאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
אקוומן אטלנהאקווגירלאקוולאדמירהאדון האוקיינוסאוכל נבלותאורקהמנטה שחורהסירנהקינג שארק
החץ הירוק מיה דירדןקונור הוקהקנרית השחורהרוי הרפרקונסטנטין דרייקוןהרוזן ורטיגומרליןאדי פיירסשאדו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
האלים החדשים אוריוןביג ברדהמיסטר מיראקלגלוריוס גודפריגראני גודנסדארקסיידדווילאנסדסאדמטרוןסטפנוולףפראדמונים (עולם רביעיניו ג'נסיסהמקורקופסת אםמשוואת אנטי-חייםאפוקוליפס)
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסג'ון קונסטנטיןדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהחיפושית הכחולההחרק האורבהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפיסמייקרפלסטיקקילר פרוסט
קבוצות-על
אאוטסיידרסהטיטאנים הצעיריםחברת הצדק של אמריקהחיותיחידת המתאבדיםלגיון גיבורי-העלליגת הצדק (דמויות)ליגת הצדק האפלסיירת האבדוןציפורי הטרףשאדופאקטWatchmen (יקום חלופי)
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 קומיקס בלשים (מרץ 1937) • אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000–2009 החץ הירוק: אשפת חיצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
2010–2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017) • שעון יום הדין (נובמבר 2017)
ורטיגו
הלבלייזרWE3 ‏• Y: האיש האחרוןוי פור ונדטהטרנסמטרופוליטןסנדמן (הנצחייםחלוםלוציפרהקורינתי)פייבלספריצ'ר
עיבודים למדיות נוספות
אנימציה
סרטים ארוכים באטמן נגד דרקולהבאטמן נגד צבי הנינג'ההסיפור של באטמןסרט לגו באטמןהטיטאנים: צרות בטוקיוכוח הטיטאנים! חיים בסרטכוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעיריםליגת DC סופר-פטס
הסרטים המקוריים של DC באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 1באטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 2באטמן: מתחת לברדס האדוםבנו של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעבאטמן: האשמותו של סופרמןסופרמן: הבן האדוםוונדר וומןוונדר וומן: השושלת ממשיכהליגת הצדק: מלחמהאי צדק
סדרות טלוויזיה הבאטמןגרין לנטרן: סדרת האנימציההטיטאניםכוח הטיטאנים! • ליגת הצדק - הדור הבאהארלי קווין
סדרות רשת ליגת הצדק בפעולהויקסןלוחמי החופש: הריי
סדרות וסרטים קשורים באטמן - הסדרה המצוירתסופרמן: סדרת האנימציהבאטמן: הדור הבאליגת הצדק: סדרת האנימציהבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקר
לייב אקשן
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2 (הגרסה של ריצ'רד דונר)סופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלהיצור מן הביצהחזרתו של היצור מן הביצהסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרסטילבאטמן לנצחבאטמן ורוביןאישה חתולבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלג'ונה הקסהמפסידניםגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןג'וקרבאטמן (2022)
היקום הקולנועי של DC איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקוונדר וומןוונדר וומן 1984ליגת הצדקליגת הצדק (גרסת סניידר)יחידת המתאבדים (2016)יחידת המתאבדים (2021)ציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתשהאזאםבלאק אדםשהאזאם! 2: זעם האליםאקוומןאקוומן והממלכה האבודההפלאשפיסמייקר
סדרות טלוויזיה סודותיה של איזיסאשת חילבאטמןהיצור מן הביצההברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןמורשת העטלףאיי זומביגות'האםקונסטנטיןהחץהפלאשסופרגירלאגדות המחרברק שחורבאטוומןסופרמן ולויסטיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצהפניוורת'Y: האיש האחרוןסנדמן
כותבים ומאיירים: אד בניסאד ברובייקרג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'רי סיגלגייל סימוןגרדנר פוקסביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר