ג'יי גאריק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הפלאש
Jay Garrick
ג'יי גאריק, הפלאש מתור הזהב, כפי שהוא מופיע על עטיפת החוברת JSA #78 מדצמבר 2005, אמנות מאת אלכס רוס.
ג'יי גאריק, הפלאש מתור הזהב, כפי שהוא מופיע על עטיפת החוברת JSA #78 מדצמבר 2005, אמנות מאת אלכס רוס.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה Flash Comics #1
ינואר 1940)
יוצרים גרדנר פוקס, הארי למפרט
גילום הדמות ג'ון וסלי שיפ ("הפלאש", "סטארגירל")
מידע
שם אמיתי ג'ייסון פיטר "ג'יי" גאריק
כינויים

מאיץ השני

הפלאש מכדור הארץ 2 (Earth Two Flash)
סטטוס פעיל
מקצוע מדען, שחקן פוטבול, גיבור-על
כוחות מסוגל לרוץ במהירות האור הודות לכוח המהירות.
צורה פלאש עריכת הנתון בוויקינתונים
חבר בקבוצה לאחר פלאשפוינט:
פלאות העולם
לפני פלאשפוינט:
חברת הצדק של אמריקה
משפחת הפלאש
יחידת אול-סטאר
אזרחות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מגורים Keystone City עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה ג'וזף גאריק (אב)
ג'ואן ויליאמס (אישה)
בארט אלן (בן משמורת)
אויבים Edward Clariss, Rag Doll, Fiddler עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ג'יי גאריקאנגלית: Jay Garrick) הוא דמות בדיונית של גיבור-על מתור הזהב המופיע בחוברות קומיקס פלאש וחברת הצדק של אמריקה בפרסומה של חברת DC קומיקס. הוא נוצר על ידי הכותב גרדנר פוקס והמאייר הארי למפרט והופיע לראשונה בחוברת Flash Comics #1 מינואר 1940. מחליפו הוא בארי אלן, הפלאש מתור הכסף.

בעונה השנייה של סדרת הטלוויזיה "הפלאש", השחקן טדי סירס מגלם את נבל העל האנטר זולומון/זום המתחזה לג'יי גאריק. את ג'יי גאריק האמיתי מכדור הארץ 3 מגלם השחקן ג'ון וסלי שיפ.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון פיטר גאריק הוא תלמיד מכללה מניו יורק, ששואף אדי מים קשים לאחר שנרדם במעבדה בה עבד (סיפורים מאוחרים קבעו כי מקורו הוא מהעיר הבדיונית קי-סטון סיטי וכי הוא שאף אדי מים כבדים). כתוצאה מכך, הוא מגלה שהוא יכול לרוץ במהירות על-אנושית ויש לו רפלקסים מהירים (השכתוב לדמות אף קבע ששאיפת המים גרמו להפעלתו של מוטגן רדום בדמו). לאחר קריירה קצרה בקבוצת הפוטבול במכללה, גאריק עוטה חולצה אדומה עם סמל ברק על החזה וכן חובש קסדת מתכת בעלת זוג כנפיים, בהתבסס על דמותו של האל הרומאי מרקוריוס, ומתחיל להילחם בפשע בזהותו של הפלאש. הקסדה הייתה שייכת לאביו, ג'וזף, שלחם במלחמת העולם הראשונה.[1] גאריק השתמש בקסדה ככלי נשק וכמגן, כפי שנראה באירועי המשבר האינסופי.[2] הוא משתמש בו גם כדי להסיט קרן אנרגיה אל אקליפסו, רוח נקמתו המקורית של אלוהים, לפני שהספקטר נטל את הזהות.

בסיפורים מוקדמים, גאריק השתמש בזהותו כפלאש, אם כי סיפורים מאוחרים יותר קבעו כי יש לו זהות סודית, וכי הוא היה מסוגל לשמור על זהותו בסוד וללא צורך במסיכה כאשר רטט ללא הרף במהירויות גבוהות ולא היה ניתן לצלם תמונה שלו.

כמו הפלאש שלאחריו, גאריק הוא חברו הטוב של הגרין לנטרן מזמנו, אלן סקוט, אותו הכיר בחברת הצדק של אמריקה.

חברת הצדק של אמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד מהרה, הפלאש נודע לגיבור-העל הידוע ביותר בתור הזהב. הוא עזר ליסד את חברת הצדק של אמריקה ושימש כיו"ר הקבוצה.[3] הוא עזב את הקבוצה בחוברת מספר 6, אך חזר אליה מספר שנים לאחר מכן, בחוברת מספר 24. מספר מקורות של היסטוריה רטרואקטיבית מילאו את החסר בעברו של גאריק. בשנת 1951, הקבוצה נחקרה בידי "ועדת הקונגרס המשותפת לפעילות אנטי-אמריקנית" הבדיונית, המבוססת על ועדת בית הנבחרים לפעילות אנטי-אמריקנית שהוקמה לאחר מותו של ג'וזף מקארתי בהמשכיות המקבילה של ארץ-2. חברי הקבוצה הואשמו בקשרים עם הקומוניסטים והתבקשו לחשוף את זהויותיהם. חברי הקבוצה סירבו לכך, ומרביתם פרשו בשנות ה-50 של המאה ה-20, ביניהם גם גאריק, שנשא לאישה את חברתו ג'ואן. מי שבסופו של דבר עמד מאחורי המזימה היה נבל-על בשם פֵּר דגאטון. כמדען מומחה, גאריק החזיק מעבדה לרשותו למשך כמה דורות. החוברת השנתית All-Star Squadron Annual #3 ציינה כי חברי חברת הצדק לחמו בישות בשם איאן קרקול אשר העניק להם אנרגיה שהאטה את קצב הזדקנותם ואיפשרה להם להישאר פעילים למשך שארית המאה ה-20 ללא כל אפשרות להידבק במחלה.

ארץ-2[עריכת קוד מקור | עריכה]

גאריק שב מפרישתו בשנת 1961 כדי לפגוש בפלאש של תור הכסף בארי אלן מהיקום המקביל. עולמו של גאריק נקבע כארץ-2, בשעה שזה של אלן היה ארץ-1. שאר חברי חברת הצדק הצטרפו אליו במהלך שנות ה-60 של המאה ה-20, אם כי עלילותיהם (מלבד פגישתם עם ליגת הצדק) אינן מתוארות בהרחבה. גאריק היה חבר מרכזי בקבוצה במהלך הרפתקאותיהם בשנות ה-70 של המאה ה-20, ועזר להתחיל את הקריירה של קבוצת גיבורי-העל "אינסופיות בע"מ". בעקבות אירועי המשבר בעולמות האינסופיים, כל היקומים המקבילים התמזגו לאחד, וקי-סטון סיטי הפכה לעיר התאומה של סנטרל סיטי, עירו של בארי אלן. סיפור מאוחר מגלה כי קי-סטון סיטי בהמשכיות חדשה זו נהפכה לבלתי נראית ונמחקה מזכרונם של תושבי העולם כתוצאה מפעולותיהם של מספר נבלי-על.

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המאה ה-21, רבים מחבריו של ג'יי גאריק פרשו או מתו, אך גאריק נותר חבר קבוע בגלגולה הנוכחי של חברת הצדק. מבחינה פיזית, הוא בשנות ה-50 לחייו הודות להשפעותיהם של ניסויים מאיטי הזדקנות, אך גילו הכרונולוגי מתקרב לגיל 90. הוא אחד מחברי חברת הצדק ששרד את אירועי שעת אפס: משבר בזמן,[4] שבו הגרין לנטרן מתור הכסף האל ג'ורדן יצא למסע רצחני ביקום DC בעקבות השמדת עיר הולדתו קוסט סיטי בידי הנבל מונגול. משלושת חבריו לצוות (יחד עם אלן סקוט וטד גרנט), גאריק הוא האבהי מכולם.

המשבר האינסופי ושנה לאחר מכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יי ואשתו ג'ואן מחזיקים באפוטרופסות לבארט אלן לאחר היעלמותו של מקס מרקורי. במהלך אירועי המשבר האינסופי, גאריק מציין כי כוח המהירות אבד לאחר קרב שבו מאיצים רבים - חיים ומתים - הדפו בכוח את סופרבוי פריים לתוך כוח המהירות ונעלמו. גאריק נשאר מאחור משום שהגיע למגבלות מהירותו ולא יכול היה לעקוב אחריהם. לאחר מכן, בארט אלן חוזר, כשהוא מבוגר יותר בארבע שנים, וסופג לתוכו את כל כוח המהירות בעקבות מרדף אחר סופרבוי-פריים. גאריק טוען, שבלעדי כוח המהירות, כוחו אינו כבעבר והוא איטי יותר: כמו וולי וסט באירועים שאחרי המשבר בעולמות האינסופיים, הוא יכול לרוץ רק במהירות הקרובה למהירות הקול. עוד הוא מציין, כי משום שכוח המהירות כבר לא מאט את קצב הזדקנותו, קצב מהירותו פוחת עם הזמן. לאחר שבארט עוזב את קי-סטון סיטי לטובת לוס אנג'לס, גאריק הוא שוב המגן היחיד של עירו. כאשר גאריק שומע על מותו של בארט, הוא מתמוטט מצער, ומתנחם בזרועותיה של ג'סי צ'יימברס.

ג'יי גאריק ממשיך להיות חבר בחברת הצדק החדשה, תחת מנהיגותה של פאוור גירל. לאחר מותו של הפלאש בארט אלן, מהירותו הגבוהה של גאריק חוזרת. באותה תקופה, גאריק הוא ראש העיר של מונומנט פוינט, מקום מושבה של חברת הצדק. הוא ניצב בפני בעיות מאחר שהקבוצה התמקמה בעיר, אך מקבל חזרה ביטחון לאחר שבכיר בעירייה מייעץ לו שגאריק עצמו אינו פוליטיקאי, ולכן אין לו מה לחשוש לגבי היבחרות מחדש.[5] מעט לאחר מכן, הוא עורך הלווייה לאלן סקוט, שנהרג בזמן שהביס את הנבל ד'ארקן ואומר לחברת הצדק שעליהם להחזיק מעמד.

כפיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיפור "אאוטסיידרס: שנה לאחר מכן", כפיל של גאריק מופיע כאנטגוניסט שנוצר בידי קבוצת נבלי-העל אחוות הרשע. הוא נראה בסוף שנות ה-20 לחייו והוא עובד עבור עריץ ברפובליקת מאלי. ברשותו כוחות-העל של גאריק, אך לא זיכרונותיו וניסיונו הרב. הוא מובס בכוחותיהם המשולבים של האאוטסיידרס,[6] וגופתו חסרת ההכרה נלקחת לחזקתו של אלן סקוט, המלך הלבן של ארגון שחמט. עקב בעיות מתמשכות בתהליך השיבוט, שנעשות גם בלתי צפויות בגלל המוטגן עצמו, הכפיל מודבק בגרסה מואצת של מגפה שמחמירה ומקצרת את אורך חייהם של הכפילים ביקום DC. הדבר מקשה על ארגון שחמט להעיר אותו ולנטרל את שטיפת המוח שעבר, משום שלמרות שהוא לובש חליפה מיוחדת שנועדה לעכב את תהליך ההתדרדרות, נגזר עליו למות מוות איטי כאשר יתעורר מהקפאה קריוגנית.

ה-52 החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות אירועי פלאשפוינט של שנת 2011, בהם יקום DC אותחל מחדש, דמותו של ג'יי גאריק הוצגה מחדש בחוברות Earth-2. גרסה זו של גאריק היא של בוגר מכללה בן 21 שזוכה לזלזול מצד חברתו ג'ואן וצפוי לו עתיד קלוש מבחינת קריירה. הדמות קיבלה את מהירות-העל שלה מאל אולימפי גוסס בשם מרקוריוס, שרואה סימני גבורה בגאריק, והוא האל האחרון שנפל כתוצאה ממלחמה עם אפוקוליפס. לטענתו, הוא הוחזק למשך עשור בידי איום גדול יותר מאשר אפוקוליפס.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפלאש, ג'יי גאריק מסוגל לרוץ במהירות-על, ובעל רפלקסים מהירים ביותר. ההילה שלו מונעת מחיכוך האוויר להשפיע על גופו ועל בגדיו בשעה שהוא זז. שלא כמו בארי, ג'יי הוא על-אנושי, ואמנם יש לו חיבור לכוח המהירות, אין הוא מהיר כמו הפלאשים הבאים אחריו. יש באפשרותו "לגנוב" מהירות ממאיצים אחרים. כשכוח המהירות נספג לתוך גופו של בארט אלן בעקבות המשבר האינסופי, המהירות הגבוהה ביותר של ג'יי הייתה מהירות הקול. לאחר מותו של בארט וחזרתו של בארי, כוח המהירות חזר לתפקד כרגיל, ומהירותו של גאריק מתקרבת כעת למהירות האור ומאפשרת לו להגיע למהירותו של הנבל זום. אולם, משום שגופו נעשה חלש עם הזמן בהשפעות הגיל, הוא אינו יכול לאמץ את גופו כבעבר: שימוש לא נכון במהירויות העל שלו יכול להביא לסיבוכים בלתי הפיכים, כמו דום לב.

בחוברות Earth 2, גאריק קיבל את כוחותיו כברכה מהאל האולימפי מרקוריוס, והוא יכול לשנות את בגדיו באורח קסם לחליפתו של הפלאש כל אימת שירצה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Flash Vol.2 #208, May 2004
  2. ^ Infinite Crisis #4, March 2006
  3. ^ All-Star Comics #3, December 1940
  4. ^ Zero Hour: Crisis in Time #2, September 1994
  5. ^ Justice Society of America Vol.3 #49, May 2011
  6. ^ Outsiders #36, July 2006
DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןפרי וייטלאנה לאנגלויס לייןסופרבוי (קון-אל)סופרגירלסטילבלאדספורטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדיק גרייסוןהציידתדמיאן וייןאלפרד פניוורת'קסנדרה קייןנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
וונדר וומן אנטיופההיפוליטההרקולסוונדר גירלסטיב טרבורדונה טרויאטה קנדיארסמקסוול לורדסירסיצ'יטה
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאריסיהסיימון באזהאל ג'ורדןג'יידגאי גרדנרחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםג'ון סטוארטאלן סקוטקרול פריסקילווגקייל ריינרשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסג'וני קוויקאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
אקוומן אטלנהאקווגירלאקוולאדמירהאדון האוקיינוסאוכל נבלותאורקהמנטה שחורהסירנהקינג שארק
החץ הירוק מיה דירדןקונור הוקהקנרית השחורהרוי הרפרקונסטנטין דרייקוןהרוזן ורטיגומרליןאדי פיירסשאדו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסג'ון קונסטנטיןדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהחיפושית הכחולההחרק האורבהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפיסמייקרפלסטיקקילר פרוסט
קבוצות-על
אאוטסיידרסהטיטאנים הצעיריםחברת הצדק של אמריקהחיותיחידת המתאבדיםלגיון גיבורי-העלליגת הצדק (דמויות)ליגת הצדק האפלסיירת האבדוןציפורי הטרףשאדופאקטWatchmen (יקום חלופי)
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 קומיקס בלשים (מרץ 1937) • אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000–2009 החץ הירוק: אשפת חיצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
2010–2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017) • שעון יום הדין (נובמבר 2017)
ורטיגו
הלבלייזרWE3 ‏• Y: האיש האחרוןוי פור ונדטהטרנסמטרופוליטןסנדמןפייבלספריצ'ר
כותבים ומאיירים
ג'ף ג'ונסמארק ויידג'ף לובג'ים ליג'ף למיראלן מורגרנט מוריסוןפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר
עיבודים למדיות נוספות
אנימציה
סרטים ארוכים באטמן נגד דרקולהבאטמן נגד צבי הנינג'ההסיפור של באטמןסרט לגו באטמןהטיטאנים: צרות בטוקיוכוח הטיטאנים! חיים בסרטכוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעיריםליגת DC סופר-פטס
הסרטים המקוריים של DC באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 1באטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 2באטמן: מתחת לברדס האדוםבנו של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעבאטמן: האשמותו של סופרמןסופרמן: הבן האדוםוונדר וומןוונדר וומן: השושלת ממשיכהליגת הצדק: מלחמהאי צדק
סדרות טלוויזיה הבאטמןגרין לנטרן: סדרת האנימציההטיטאניםכוח הטיטאנים! • ליגת הצדק - הדור הבאהארלי קווין
סדרות רשת ליגת הצדק בפעולהויקסןלוחמי החופש: הריי
סדרות וסרטים קשורים באטמן - הסדרה המצוירתסופרמן: סדרת האנימציהבאטמן: הדור הבאליגת הצדק: סדרת האנימציהבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקר
לייב אקשן
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2 (הגרסה של ריצ'רד דונר)סופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלהיצור מן הביצהחזרתו של היצור מן הביצהסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרסטילבאטמן לנצחבאטמן ורוביןאישה חתולבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלג'ונה הקסהמפסידניםגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןג'וקרבאטמן (2022)
היקום הקולנועי של DC איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקוונדר וומןוונדר וומן 1984ליגת הצדקליגת הצדק (גרסת סניידר)יחידת המתאבדים (2016)יחידת המתאבדים (2021)ציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתשהאזאםבלאק אדםשהאזאם: זעם האליםאקוומןאקוומן והממלכה האבודההפלאשפיסמייקר
סדרות טלוויזיה סודותיה של איזיסאשת חילבאטמןהיצור מן הביצההברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןמורשת העטלףאיי זומביגות'האםקונסטנטיןהחץהפלאשסופרגירלאגדות המחרברק שחורבאטוומןסופרמן ולויסטיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצהפניוורת'Y: האיש האחרוןסנדמן