הצייד ממאדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הצייד ממאדים
Martian Manhunter
הצייד ממאדים, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Martian Manhunter Vol.5 #12 מאפריל 2020, אמנות מאת ג'ושוע מידלטון.
הצייד ממאדים, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Martian Manhunter Vol.5 #12 מאפריל 2020, אמנות מאת ג'ושוע מידלטון.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה תור הזהב של הקומיקס:
Detective Comics #225
(נובמבר 1955)
לאחר המשבר בעולמות האינסופיים:
Justice League of America #255
(אוקטובר 1986)
לאחר פלאשפוינט:
Stormwatch Vol.3 #1
(נובמבר 2011)
יוצרים ג'וזף שאמשון
ג'ו סרטה
גילום הדמות דייוויד היירווד, "סופרגירל"
הארי לניקס, "ליגת הצדק: גרסת סניידר"
מידע
שם אמיתי ז'ון ז'ונס
כינויים ג'ון ג'ונס, בלודווינד, רפא הארד, פרנוס, מרקו אקסבייר, גברת קלינגמן, ויליאם דיאר, בטי נרינג, ג'ון ג'ונסטון, ג'ואן ג'ונס, בריינווייב, בלוקבסטר, מר ביסקוויטים
סטטוס פעיל
מקום לידה מאדים עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע חייזר ממאדים
מין זכר
מקצוע גיבור על ובלש
נטייה טוב
כוחות מהירות וסיבולת על, יכולות החלמה, ריפוי עצמי ואריכות ימים, שינוי צורה, בלתי נראות, מעוף בעזרת טלפתיה, תימרון מולקולרי, טלקינזיס
חבר בקבוצה משמר הסערה
חבר לשעבר בקבוצה ליגת הצדק
אאוטסיידרס
חיל הפקחים השחורים
חיל הפקחים הלבנים
משמר הסערה
דארקסטארס
דמויות קשורות
משפחה ז'ארל ז'ונס (אב קדמון, מת)
מ'ירן ושא'שין ז'ונס (הורים, מתים)
מא'אלפא'אק (אח)
מ'יריה (אישה, מתה)
ק'הים (בת, מתה)
ד'אל (חותן, מת)
מגאן מורס/גברת מאדים (אחיינית)
אויבים Ma'alefa'ak, Despero, Human Flame עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הצייד ממאדיםאנגלית: Martian Manhunter) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס של חברת DC קומיקס. הדמות נוצרה על ידי הכותב ג'וזף שאמשון והמאייר ג'ו סרטה והופיעה לראשונה בתור הזהב של הקומיקס בחוברת Detective Comics #225 מנובמבר 1955. בשנת 1998 הדמות זכתה לסדרה משלה בכתיבתו של ג'ון אוסטרנדר ובאיורו של טום מנדרייק.

הצייד ממאדים הוא כינויו של ז'ון ז'ונס, חייזר יליד מאדים שהגיע לכדור הארץ בטעות וניחן בכוחות מיוחדים המקנים לו יכולות של גיבור-על. הוא נוהג להופיע כדמוי אדם ירוק עטוי גלימה, ומסווה את עצמו בדמות בלש בשם ג'ון ג'ונס בעזרת יכולת שינוי הצורה בה ניחן. ז'ונס הוא חבר בליגת הצדק.

דמותו של הצייד ממאדים מדורגת במקום ה-43 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN.[1] את דמותו של ז'ון ז'ונס ב"ליגת הצדק: סדרת האנימציה" והמשכה "ליגת הצדק ללא גבולות" דיבב השחקן קארל למבלי, בעוד את גרסת הלייב אקשן של הדמות בסדרת "סופרגירל" השחקן דייוויד היירווד, שמתחזה בתחילה לראש סוכנות ה-DEO האנק הנשו. בסרט היקום הקולנועי של DC "ליגת הצדק: גרסת סניידר" מוצגת דמותו של קלווין סוונוויק, בגילומו של השחקן הארי לניקס, שנחשף בתור הצייד ממאדים.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי הגרסה המקורית ז'ונס שוגר בטלפורטציה לכדור הארץ על ידי המדען ד"ר ארדל. ההלם הנגרם לד"ר ארדל מהמפגש ביניהם מביא למותו, בכך מותיר את ז'ונס ללא דרך חזרה לעולם ביתו. ז'ונס מחליט להילחם בפשע עד אשר תמצא טכנולוגיה בכוכב מאדים אשר תבטיח את חילוצו. למטרה זו הוא מאמץ את זהות בלש משטרה בשם ג'ון ג'ונס ומשתכן באפקס סיטי (מאוחר יותר שיקגו). בסופו של דבר הוא חשף לעולם את קיומו, החל לתפקד בגלוי כגיבור-על והצטרף לליגת הצדק. לעיתים הוא תפקד כמחליפו של סופרמן (כשם שהחץ הירוק היה מחליפו של באטמן) כיוון ש-DC קומיקס חששו להשתמש יותר מדי בדמויות הדגל של החברה בסיפורי הכותר ולהביא אותן למצב של חשיפת יתר. במהרה הוא נוטש את מסווה הבלש על מנת להילחם בממצא ארכאולוגי רב עוצמה הדורש את מלוא תשומת לבו, ומביים את מותו של הבלש ג'ון ג'ונס. הוא מאמץ את דמותו של מרקו אקסבייר על מנת להסתנן לשורות קרטל פשע.

כאשר סופרמן ובאטמן נהפכו לחברים מן המניין של ליגת הצדק, הופעותיו של ז'ון ז'ונס בליגה התמעטו. הופעתו האחרונה בחוברות ליגת הצדק הייתה במרץ 1968, עת נמצא על ידי בני גזעו וחזר איתם כדי להנהיג את "מאדים החדש". אולם, למשך 15 השנים הבאות, דמותו של ז'ונס שבה והופיעה בכותרי החברה. בשנת 1972, סופרמן שוגר למאדים החדש; בשנת 1975 חזר ז'ונס בחללית לכדור הארץ לתקופה קצרה; ומפגש נוסף בין ז'ונס לבין סופרמן ובאטמן הוביל לכך ששלושתם נלחמו יחדיו במאדים החדש. ז'ונס הוא ממייסדי ליגת הצדק והיה חבר מפתח ברוב גלגוליה השונים למעט אחד, בין סוף שנות ה-60 לשנות ה-70 בגרסה של הכותב בראד מלטאזר, תקופה שבה נדד ז'ונס בחיפוש אחר כוכבים תאומים לכוכב הבית שלו.

הצייד ממאדים שב להופיע ביקום DC באופן קבוע בשנת 1984. הוא החיה את דמות הבלש ג'ון ג'ונס, הפעם כבלש פרטי, אך נאלץ להסביר את היעלמותו למשך 20 שנה. מיני-סדרה משנת 1988 שינתה כמה אספקטים בסיפור מקורה של הדמות. התגלה כי ד"ר ארדל לא מת, וכי צורתו האנושית של ז'ון ז'ונס נגרמה הודות לטראומה פיזיולוגית. עוד סופר כי ז'ונס לא עבר במרחבי החלל אלא גם במרחבי הזמן, וכי בני גזעו ומשפחתו מתו מזה אלפי שנים.

לז'ונס אח מופרע בנפשו בשם מא'אלפא'אק שבעבר השתמש ביכולת שינוי הצורה כדי להתחזות אליו בניסיון לשכנע את חברי ליגת הצדק שז'ון הוא פסיכופת. ז'ונס מצליח לטהר את שמו. בגרסאות מאוחרות נוספו פרטים לסיפור מוצאו כגון הגילוי כי בזמן שז'ונס נלקח ממאדים היה נטול חיים כתוצאה ממגפה שהפיץ אחיו במתכוון.

בסדרה משלו משנת 1998, נחשפים גילויים חדשים אודות עברו מכוכב מאדים ומכדור הארץ ובכללם גם נחשפת זהותו של האדם ג'ון ג'ונס האמיתי, נסיבות מותו והנסיבות שבהם השתלט ז'ון ז'ונס על זהותו.

בסדרת החוברות JLA הופיע סיפור פרי עטו של ג'ו קלי בו מנסה ז'ונס לכבוש את הפחד מפני אש האוחז בו בעזרת הנבלה סקורצ' המתמחה בשימוש באש, שרצתה בתמורה את עזרתו הטלפתית של ז'ונס. הסיפור חושף שלפני 20,000 שנה גזע מסוכן המכונה "השורפים" גבה שרפות רבות על מנת להתרבות בצורה א-מינית. כדי למנוע מהם לזרוע הרס ביקום, שומרי היקום פיצלו את הגזע לשני גזעים – ירוק ולבן, שינו את מערכת הרבייה שלהם וזרעו בהם פחד מאש.

במהלך אירועי המשבר האחרון, ז'ון ז'ונס נהרג. הוא הוחזר לחיים בחוברת מספר 8 של המיני-סדרה "הלילה האפל ביותר".

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחותיו של ז'ונס כוללים במקור את היכולת להפוך לבלתי נראה ולשנות את צורתו, נוסף על כוחות טלפתיה. במשך השנים נוספו לו כוחות תעופה, ראיית רנטגן וחום שמקורם מכוכב מאדים, כוח על, מהירות על וסיבולת על. הוא מאוד רגיש לאש, אשר בקרבתה הוא נחלש ומאבד את כוחותיו. השפעה זו היא לפעמים פיזית ולפעמים פסיכולוגית (תלוי בסיפור).

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בסדרת הטלוויזיה "סמולוויל", השחקן פיל מוריס מגלם את דמותו של ז'ון ז'ונס - חבר וותיק של ג'ור-אל אשר הגיע לכדור הארץ כדי להשגיח מקרוב על קאל-אל ולעזור לו בשעת הצורך. בתחילת העונה השמינית של הסדרה, ז'ון ז'ונס מקריב את כוחותיו כדי להציל את חייו של קאל-אל הפצוע האנושות בכך שהוא לוקח אותו לקרבת השמש כדי שכוחותיו ישובו אליו. אחרי שהצטרף למשטרת מטרופוליס תחת הזהות הבדויה של הבלש ג'ון ג'ונס, כוחותיו חזרו אליו באמצעה של העונה התשיעית בידי דוקטור פיית. פיית בוחר לפתוח פורטל אשר יחזיר את ז'ון ז'ונס לעולם ביתו מספיק זמן כדי שחשיפתו לאטמוספירה של מאדים תשיב לו את יכולותיו.
  • דמותו של ז'ון ז'ונס מופיעה בסדרות השונות של יקום החץ בגילומו של דייוויד היירווד.
    • בסדרת הטלוויזיה "סופרגירל", הדמות מופיעה תחילה תחת הזהות הסודית של האנק הנשו. מתברר בהמשך כי הוא נטל את זהותו של הנשו אחרי שזה מת בניסיון להרוג אותו. כמו כן, מסתבר שהוא חי בכדור הארץ למשך 50 שנה, והוא נאלץ לחשוף את זהותו הסודית אך בוחר לשמור על זהותו של הנשו כסוכן הבכיר של המחלקה למבצעים חוצניים משום שהוא מרגיש נוח יותר לשהות במחיצתם של בני אדם ובזהותו האנושית.
    • הצייד ממאדים מופיע בסדרת הטלוויזיה "הפלאש" בפרק העונה השלישית "דואט" - פרק קרוסאובר עם סדרת הטלוויזיה "סופרגירל", שבו הוא עוזר למון-אל ולסיסקו ראמון ללכוד את החלילן.
    • הצייד ממאדים מופיע בפרק הקרוסאובר "המשבר בעולמות האינסופיים", לפיו היקום המקורי של סופרגירל (ארץ-38) מושמד בידי אנטי מוניטור. הוא עובר יחד עם שאר השורדים לארץ-1, ואחר כך לנקודת ההיעלמות כשכדור הארץ נעלם בידי אנטי-חומר. הוא משתמש במעמדו כמופת הכבוד ונלחם נגד האנטי-מוניטור. אחרי שכדור הארץ מאותחל מחדש, הוא מגלה שארץ-38, ארץ-1 ויקום הברק השחור התמזגו מחדש והוא אחד משבעת החברים היחידים אשר זוכרים את התרחשותו של המשבר. הדבר גורם לו לחפש אחר בני בריתם של המופתים ולהחזיר להם את זיכרונותיהם. הוא גם מוצא את נאש וולס, גרסת יקום החץ למנודה, ומשיב את זיכרונותיו כדי שלא ישכח שהוא זה ששחרר מלכתחילה את האנטי-מוניטור. לבסוף, האנטי-מוניטור שורד והצייד ממאדים משתתף בקרב הסופי, שמוביל לכך שהאנטי-מוניטור נלכד לנצח במצב מכווץ. למרות פציעותיו מהקרב, ז'ון ז'ונס מצטרף לצוות אותו מקים בארי אלן לזכרו של אוליבר קווין.

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הצייד ממאדים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]