Batman: No Man's Land

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף באטמן: שטח הפקר)
באטמן: שטח הפקר
Batman: No Man's Land
כריכת האוגדן הראשון של Batman: No Man's Land, אמנות מאת אלכס מאליב.
כריכת האוגדן הראשון של Batman: No Man's Land, אמנות מאת אלכס מאליב.
מידע קומיקס
יוצר ג'ורדן ב. גורפינקל
גרג רוקה
סוגה גיבור-על
קרוסאובר
תקופת פרסום מקורית מרץ 1999 – נובמבר 1999 (כ־246 ימים)
סינדיקציה DC קומיקס
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מוציא לאור DC קומיקס עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר החוברות 83 חוברות חודשיות
4 חוברות ספיישל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

באטמן: שטח הפקראנגלית: Batman: No Man's Land) היא קשת סיפור רחבת היקף בכותרי הקומיקס באטמן, שפורסמה בין מרץ לאוגוסט 1999 על ידי חברת DC קומיקס למשך 83 חוברות חודשיות ו-4 חוברות ספיישל. הסדרה נכתבה על ידי כותבים כצ'אק דיקסון, פול דיני, גרג רוקה, ג'ורדן ב. גורפינקל, סקוט ביטי, בוב גייל, דייוויד ק. גרייסון, קלי פאקט ולארי האמה.

סיפור הרקע החל ב-Batman: Cataclysm ("באטמן: תהפוכות"), Aftershock ("רעידה עוקבת") ו-The Road to No Man's Land ("הדרך לשטח ההפקר"), בהם רעידת אדמה עוצמתית במיוחד פוקדת את גות'אם סיטי, וממשלת ארצות הברית מכריזה על פינוי העיר ולאחר מכן נוטשת ומבודדת את אלה אשר נותרו מאחור. עלילת הסיפור עוקבת אחרי חייהן של הדמויות הפועלות מרגע ההסגר ועד לפתיחתה של העיר ובנייתה מחדש. הסיפור הציג לראשונה את דמויותיהן של קסנדרה קיין, שתהפוך בהמשך לבאטגירל השלישית והארלי קווין (שהופיעה עד כה בבאטמן - הסדרה המצוירת).

קשת הסיפור זכתה בפרס ה-Comics Buyer's Guide של שנת 1999 לסיפור הקומיקס הפופולרי ביותר.[1] חלקים מהסיפור היוו השראה לסרט הלייב אקשן "עלייתו של האביר האפל".

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסיפור העיקרית פורסמה למשך כל כותרי באטמן - Batman, Detective Comics, Batman: Shadow of the Bat ו-Batman: Legends of the Dark Knight, כאשר מספר חוברות ספין אוף נוספות שימשו כחוט מקשר לקצוות העלילה. בסך הכל, העלילה פורסמה למשך 83 חוברות חודשיות ו-4 חוברות ספיישל, כאשר באחת מהם, Batman: Harley Quinn, הוצגה הארלי קווין כחלק מיקום DC (לאחר שהדמות הוצגה לראשונה בבאטמן - הסדרה המצוירת).

העלילה מחולקת לכמה קשתות סיפור. חלק מהסיפור נמשך מחוברת אחת לשנייה שפורסמה בשבוע שאחרי, בדומה לכותרי סופרמן באותה תקופה. שלא כמו בסיפורי סופרמן - בהם אותו צוות יצירתי נשמר לכל סדרת כותרים - אותו צוות נשמר למשך כל קשת הסיפור בכותרי באטמן.

עלילת הסיפור המרכזית נאספה בחמישה אוגדנים שהתפרסמו בין ספטמבר 1999 לאפריל 2001. אולם, בשל מורכבות הסיפור והמספר הרב של החוברות, רק כ-40 מהם נאספו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גות'אם סיטי סבלה מרעידת אדמה בעוצמה של 7.6 בסולם ריכטר. כתגובה לכך, ממשלת ארצות הברית מכריזה על העיר כשטח הפקר, משמידה את הגשרים המובילים לעיר ואוסרת על אנשים להיכנס או לצאת ממנה. עד מהרה, כנופיות שונות ונבלי-על בהם לחם באטמן במשך השנים מתחילים לפשוט על העיר, במיוחד הפינגווין. ג'יימס גורדון וחלק ממשטרת גות'אם נותרו מאחור כדי להגן על האזרחים שנותרו בעיר. אורקל והציידת אף הן נותרו מאחור. ברוס ויין עזב את העיר כדי לנסות לשכנע את הממשלה שלא לנתק את העיר, אך נכשל. גורדון ואנשיו חיכו לשובו, אך זמן היעדרותו הממושכת גרם להם להאמין שהוא נטש אותם.

הציידת מנסה להשליט סדר תחת זהותה של באטגירל. היא מגלה שהפושעים מפחדים ממנה יותר כשהיא מתפקדת כבאטגירל מאשר הציידת, והיא מצליחה לשלוט בטריטוריה משלה. כשבאטמן חוזר, הוא מאשר לה להמשיך לשאת בנטל באטגירל, אך כאשר היא נכשלת בהדיפתו של דו-פרצוף ואנשיו ומאבדת את הטריטוריה עליה שמרה, היא נוטשת את הזהות.

באטמן וקציניו של גורדון עובדים בנפרד כדי להשיג בהדרגה שליטה מחדש על גות'אם על ידי הכנעתם של מנהיגי הכנופיות וסימון הטריטוריה שלהם בגרפיטי. מספר תתי-עלילות שזורות במהלך הקרבות. פויזן אייבי עברה להתגורר בפארק רובינסון, ובאטמן הרשה לה להישאר שם כל עוד היא מבטיחה לשמור על יתומים שעברו להתגורר שם לאחר מות הוריהם ברעידת האדמה, ולדאוג לרווחתם. סופרמן ביקר בעיר לזמן קצר וניסה להשליט בה סדר, אך לנוכח האנרכיה ההולכת וגואה החליט לעזוב. סיפור שהתרחש בו-זמנית בכותרי ליגת הצדק גילה כי חברי הליגה פיקחו על גות'אם בזמן זה על ידי מניעת נבלי-על מלהשיג שליטה מחדש בשטחם.

לפני מאורעות הסיפור, גורדון חבר לדו-פרצוף כדי להשיב לחזקתו טריטוריה, אך דו-פרצוף בגד בברית זו כדי להחזיק בחלקת אדמה גדולה יותר לעצמו. זה האחרון גם שכר את המתנקש דייוויד קיין כדי להרוג את גורדון, אך ניסיון ההתנקשות נמנע בידי בתו, קסנדרה, שהפכה לאחת מסוכנותיה של אורקל. קסנדרה נוטלת בהמשך את נטל באטגירל השלישית כדי לנקות את העיר הבצורה מפשיעה. מאוחר יותר, דו-פרצוף חוטף את גורדון ומעמיד אותו למשפט על הפרת הברית ביניהם. קצינת המשטרה רנה מונטויה מצליחה להגיע אל אישיותו החצויה של הארווי דנט, שהגנתו מזכה את גורדון מכל אשמה. לפי דנט, דו-פרצוף סחט את דרכו של גורדון לתוך הברית ובתוך שכך ההסכם ביניהם מבוטל.

נקודת המפנה לעלילת "שטח הפקר" מגיעה כאשר לקס לות'ר מגיע עם מסוקיו כדי לבנות מחדש את גות'אם. אולם, תוכניתו החשאית כוללת את השגת הנכסים בעיר, מכיוון שהנכסים המקוריים אבדו בשריפה אותה הצית ביין, ומרבית ממחזיקי הנכסים מתו ברעידת האדמה או שהיו חלשים מדי לעמוד במלחמות משפטיות עקב קריסת הונם. לושיוס פוקס מגלה עותק של הנכסים ומיידע את לות'ר. לות'ר מנסה להרוג את פוקס, אך באטמן מתערב ומגלה שהוא זה שנתן מידע אנונימי למנהל "תעשיות ויין", אומר ללות'ר שגות'אם אינה למכירה ושעליו לעזוב.

ממשלת ארצות הברית חוזרת בה מהחלטת שטח ההפקר, ומאפשרת לגות'אם סיטי להצטרף מחדש לשטחי ארצות הברית. גורדון וקציני המשטרה ששרדו מקודמים בדרגתם. בדפים האחרונים של הקומיקס, הג'וקר חוטף את תינוקות גות'אם, אך אינו הורג אותם. כאשר שרה אסן-גורדון מגלה את מקום הימצאם של התינוקות, הג'וקר יורה בראשה כשהיא מחזיקה באחד מהם. באטמן משכנע את גורדון האבל שלא להרוג את הג'וקר ובכך לשמור על רמת מוסריות בעיר המושחתת. כאשר הג'וקר מתריס בגורדון ושואל אותו אם יש לו מישהו אחר במשפחה שלא נפגע עדיין ממנו, גורדון יורה לו בפיקת הברך ונשבר, כאשר באטמן מנחם אותו.

הסיפור מסתיים עם בואה של השנה החדשה. באטמן מתכנן לעצמו שנה נוספת כמגנה של העיר גות'אם סיטי, בעוד גורדון נפרד לשלום מאשתו ומאחל לה שנה טובה.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Azrael #50-61
 • Batman #563-574
 • Batman: Harley Quinn (רומן גרפי)
 • The Batman Chronicles #16-18
 • Batman: Day of Judgment (כחלק מאירועי "יום הדין")
 • Batman: Legends of the Dark Knight #116-126
 • Batman: No Man's Land #0-1
 • Batman: No Man's Land Secret Files and Origins #1
 • Batman: Shadow of the Bat #83-94
 • Catwoman #72-77
 • Detective Comics #730-741
 • JLA #32
 • Nightwing #35-39
 • Robin #67-73
 • Young Justice Special #1

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]