קרול פאריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כוכב ספיר
Carol Ferris
Green Lantern Vol 4 45 Variant.jpg
קרול פאריס, כפי שהיא מופיעה על עטיפת החוברת Green Lantern Vol.4 #45 מאוקטובר 2009, אמנות מאת דאג מאנק ופרנסיס מנפול.
סוג נבל-על
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה כקרול פאריס:
Showcase #22
(ספטמבר 1959)
ככוכב ספיר:
Green Lantern Vol.2 #16
(אוקטובר 1962)
יוצר/ת קרול פאריס:
ג'ון ברום, גיל קיין
כוכב ספיר:
רוברט קאניגר, לי אליאס
מידע
שם אמיתי קרול פאריס
כינויים כוכב הספיר, הטורף
סטטוס פעיל
כוחות טבעת הכוח הסגולה, יכולת תעופה, חסינות, יצירת פרצי אנרגיה בדומה לטבעת הכוח הירוקה.
חבר כוכבות הספיר
השומרים החדשים
חבר לשעבר פאריס תעופה
הזאמארונות
החברה הסודית של נבלי-העל
דמויות קשורות
משפחה קארל פאריס (אבא, מת), כריסטין פאריס (אמא, מתה)

קרול פאריסאנגלית: Carol Ferris) היא דמות בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס גרין לנטרן של חברת DC Comics. הדמות הופיעה לראשונה כקרול פאריס בחוברת Showcase #22 מספטמבר 1959 וכנבלת-העל "כוכב ספיר" (Star Sapphire) בחוברת Green Lantern Vol.2 #16 מאוקטובר 1962. היא נוצרה לראשונה בידי הכותב ג'ון ברום והמאייר גיל קייל, וככוכב ספיר בידי רוברט קאניגר ולי אליאס.

קרול פאריס היא מושא אהבתו של הגרין לנטרן מתור הכסף האל ג'ורדן. את דמותה בסרט הלייב אקשן "גרין לנטרן" מגלמת בלייק לייבלי. את דמותה בסרט הלייב אקשן "איש הפלדה" ו-"באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק" גילמה השחקנית כריסטינה וורן.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

השנים הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרול פאריס היא סמנכ"ל חברת "פאריס תעופה", והיא בתו היחידה של התעשיין קארל פאריס. היא שכרה את האל ג'ורדן לחברתה, ועד מהרה נמשכה לטייס הצעיר והאמיץ. אולם, מערכת היחסים הרומנטית ביניהם התארכה זמן קצר, שכן היא קיבלה את מושכות החברה מידי אביה, והוכתרה בידי בנות זוגם של שומרי היקום, הזאמארונות, ככוכב ספיר החדשה. כאשר הזאמארונות גילו שפאריס מאוהבת בג'ורדן, שהיה הגרין לנטרן ומשרתם של שומרי היקום, הן שלחו אותה להלחם נגדו.

במשך השנים, גרין לנטרן וכוכב ספיר נלחמו ללא הרף, אך ג'ורדן תמיד החזיר אותה לשפיותה.

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוברת Green Lantern: Secret Origins, ההיסטוריה המשותפת של ג'ורדן ופאריס נכתבה מחדש. בסיפור זה, השניים נפגשו כשהיו בני שמונה כאשר חזו באביו של ג'ורדן (וחברו הטוב של קארל פאריס) מתרסק עם מטוסו מעל המדבר. עם השנים, האשמה על המקרה השפיעה קשות על אביה של קרול, שחלה והעביר את השליטה בחברתו לבתו. ג'ורדן - שבתחילה שנא את אביה בעקבות כך - למד אודות האמת, והשניים התנחמו זה בזרועות זו. אולם, מערכת היחסים ביניהם התקררה בשל סירובה של קרול לצאת עם עובדיה.

הטורף[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשקרול פאריס נרפאה מזהותה של כוכב ספיר, היא פיתחה אישיות תת-הכרתית נוספת, "הטורף" הזכרי. היא מצאה בדמות זו את כל מאווייה - גבריות, חוזק והגנה, בעיקר משום שנמנעה ממנה אהבתו של ג'ורדן. הטורף הוא ישות נפרדת מגופה של פאריס, עוזר לה להדוף איומים על "פאריס תעופה" ואף מחזר אחריה - בתקופה שהיא לא ידעה שהוא חלק ממנה - ונלחם בג'ורדן על אהבתה. ג'ורדן הביס את הטורף ועד להתאחדותו עם קרול פאריס לכדי נבלת-העל כוכב ספיר.

כנבלת-על, קרול תפסה את השלטון בזאמארון, אולם שלטונה היה קצר מועד. בעקבות המשבר בעולמות האינסופיים, הזאמארונות נטשו את מלכתן ואת עולמן ועברו לחיות בממד אחר יחד עם בני זוגם שומרי היקום. קרול זעמה על כך ונשבעה לנקום בג'ורדן ובחיל הפקחים הירוקים. לאחר מספר קרבות ביניהם, פאריס מצאה הזדמנות לפגוע במאהבה לשעבר ורצחה את קאטמה טוי, שטבעת הכוח שלה איבדה מכוחה לאחר השמדת סוללת הכוח הראשית בכוכב הלכת אואה. ג'ורדן התאמץ לרסן את ג'ון סטוארט - בעלה של קאטמה - מלהרוג את פאריס, ויחסי החברות ביניהם נותרו מתוחים מאז.

בכרך השלישי של חוברות גרין לנטרן, ישותו של הטורף שוכתבה כישות חייזרית טפילה מכוכב מאלטוס (מקום מוצאם של שומרי היקום), שהשתלטה על פאריס וגרמה לה לרצוח את קאטמה. חיל הפקחים הירוקים חילצו את הישות מגופה של פאריס והצילו את חייה תוך כדי. עם זאת, זמנה תחת שליטתו של הטורף, השמדת עיר הולדתו של ג'ורדן קוסט סיטי ועצם הידיעה כי אביה ביים את מות אמה, גרמו לה לדחות מעליה את ג'ורדן מלא הצער. פאריס בחרה להשאר עם אמה, שלמעשה נלקחה לבית חולים פסיכיאטרי אך ברחה בעקבות השמדת קוסט סיטי, ולמצוא את יעודה בעצמה.

פאריס הפכה למנהלת המתקן מאונט ת'נדר של קבוצת צדק אקסטרים. היא גילתה לתדהמתה שהיא בהריון, למרות שלא הייתה נתונה בקשר כלשהו. עד מהרה התגלה כי התינוק שברחמה נוצר כאשר הטורף אנס את כוכב ספיר הראשונה. כמו כן, התגלה שפאריס לא הפכה לכוכב ספיר אם כי מדובר בישות אנרגטית ששכנה בגופה. או אז, השד נרון הופיע והציע לטהר אותה משתי הישויות. קרול מסכימה ועדה להריגתם של הטורף וכוכב ספיר בידיו של נרון, שעזב עם התינוק.

בסופו של דבר, אירועי המשבר הביאו למחיקתם של האירועים עד כה. החוברת Blackest Night #1 מציינת כי בסיפור שלא סופר, קרול השתחררה מהישות כוכב ספיר זמן קצר לפני מותה של קאטמה טוי, והייתה זו מארחת חדשה לכוכב ספיר שרצחה את טוי. נוסף על כך, ישות הטורף שוכתבה מחדש כחלק מ"הספקטרום הרגשי", והיותו התגלמות האהבה. הישות הוחזקה בידי הזאמארונות בעולם ביתן עד אשר שוחררה באירועי הלילה האפל ביותר, כשסינסטרו שיחרר את חיל הפקחים הצהובים שלו מאחיזתו של מונגול.

סופה של כוכב ספיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוברת Green Lantern Vol.3 #119, ג'ורדן מחליט לבקר את קרול, בשעה שהוא נתון לשליטתו של הספקטר. הוא אומר לה שהוא עומד לעזור לה אך היא לא תזכור את המפגש ביניהם. הוא מחלץ מגופה את אבן הספיר, מה שגורם לתחיית ישותה של כוכב ספיר, אך תוחם את הישות בתוך אבן החן. הוא מעניק לקרול את אבן החן ונותן לה להשלים את העבודה, מה שמטהר אותה סופית מאחיזתה של הישות.

בחוברת Green Lantern: Rebirth #6, ג'ורדן ופאריס נזכרים בעברם - פאריס בחייה המוקדמים לפני שהפכה לכוכב ספיר וג'ורדן בעת שהיה הספקטר. ג'ורדן מתנצל על הדברים שעברה קרול, והיא מחליטה לבנות מחדש את חייה עם בעלה ולא למכור את "פאריס תעופה". היא מציעה לג'ורדן תפקיד בחברתה, אך הוא מסרב באומרו שיש לו תוכניות אחרות.

חזרתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריסטל כוכב הספיר משתלט על קרול באופן זמני, אך כאשר היא מגלה שלג'ורדן יש רגשות כלפי הטייסת ג'יל פרלמן, הקריסטל עוזב את גופה ועובר לפרלמן. פאריס וג'ורדן עובדים יחדיו כדי לחלץ את הקריסטל מגופה של פרלמן. קרול מגלה שהיא עדיין אוהבת את ג'ורדן, ומחליטה להתגרש מבעלה.

כוכבות הספיר, בראותן את כאב הלב אותה חשה קרול על אי יכולתה להתקרב להאל, שולחות לה טבעת כוח סגולה והופכות אותה לאחת משלהן. המיני סדרה Blackest Night: Tales of the Corps שופכת אור על החיבור בין קרול פאריס לטבעת הכוח הסגולה שנשלחה אליה. הטבעת מגלה כי כל אלה אשר נבחרו לענוד אותה חייבות להסכים לכך מתוך רצון. היא אומרת לקרול שליבה עבר סבל ושהיא השליכה לצד את אושרה הפרטי למען אושרם של אחרים. יש באפשרותה להיות כוכב הספיר הגדולה והעוצמתית ביותר שידע היקום, וכי הזאמארונות מתכוונות לאפשר לה להפוך לאחת משלהן כדי להוביל את חילן לתוך הקרב לצידם של חיל הפקחים הירוקים. קרול עדיין ממאנת לקבל את האחריות על עצמה, כאשר הזאמארונות מראות לה חיזיון של מלחמת האור הממשמשת וקרבה - אותה ג'ורדן לא ישרוד לבדו - ומציינות כי יש באפשרותה להציל אותו אם תקבל על עצמה את הכוח. קרול מסכימה ונקראת חזרה לכוכב זאמארון, היכן שהמלכה אגאפו ממתינה עם יתר הלוחמות במטרה להגן על הכוכב מפני חיל סינסטרו.

קרול נלחמת נגד סינסטרו ושניהם מגיעים לשוויון כוחות עד אשר קרול מנסה לתחום אותו במבנה אנרגטי, שמשמש את הזאמארונות לצורך שטיפת מוחות ו"לגייס" חניכות חדשות. סינסטרו פורץ את המחסום האנרגטי לאחר שהוא חוזה באהובתו לשעבר ארין סור, ולוכד את קרול בעזרתם של שניים מחברי חילו. אולם, בטרם ינחית את המכה הסופית, הפקחים השחורים פולשים בראשותו של אמון סור, ושניהם ניצלים בידי ג'ורדן ושבט אינדיגו. הקבוצה נמלטת מהכוכב מעט לפני שטבעות הכוח השחורות מקימות לתחיה את שתי הישויות שמתדלקות את סוללת הכוח הסגולה, והכוכב מתפוצץ. משום מה, אובדנה של סוללת הכוח הסגולה לא משפיע על כוחותיה של קרול, ומתברר מאוחר יותר שהמלכה תיגברה את טבעות הכוח הסגולות בעצמה, מה שגרם להזדקנותה בטרם עת.

בניסיון מבוים של נקרון לאחד את טבעת הכוח שלה עם אלה של ששת מנהיגי החילות הנוספים מתוך מטרה להקים לתחייה גיבורי על מתים, שומר היקום לשעבר גאנטת מאלץ את קרול לחפש אחר מועמדת נוספת לטבעת הכוח, אשר תשמש כסגניתה. היא מוצאת את וונדר וומן ומכתירה אותה ככוכב ספיר זמנית בשל יכולתה להרגיש אהבה. הדבר גורם להפרדתה של וונדר וומן מטבעת הכוח השחורה אותה ענדה ולהפסקת שליטתו של נקרון עליה. או אז, הפקחים מותקפים בידי הספקטר, שהפך לפקח שחור. בניסיון לעצור אותו, ג'ורדן משחרר את ישותו של פאראלקס ומבקש להתאחד עמו בשנית. קרול מנסה לעצור אותו ומתוודה על אהבתה אליו, אך הוא נותן לפאראלקס להשתלט עליו.

באפילוג ללילה האפל ביותר, פאריס וג'ורדן נלקחים לזאמארון, שם המלכה מקריבה את חייה כדי להצית מחדש את סוללת הכוח הראשית. היא מעניקה לקרול את תואר המלכה.

שבועת כוכבות הספיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו לחיל הפקחים הירוקים ולשאר חילות הפקחים, גם לכוכבות הספיר קיימת שבועה שבעזרתה הן מטעינות את טבעותיהן:

עבור לבבות אבודים זה מכבר ומפוחדים,
לאלה שבליל אפל בודדים,
קבלו את טבעתנו והצטרפו למאבקנו,
האהבה כובשת הכל - הסגול הוא אורנו

קרול פאריס, Green Lantern Vol.4 #38 (מרץ 2009)

For hearts long lost and full of fright,
For those alone in blackest night,
Accept our ring and join our fight,
Love conquers all - with violet light!

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאזרחית, קרול פאריס היא טייסת מוכשרת ומנהלת אדמיניסטרטיבית. ככוכב ספיר, היא מסוגלת להשתמש באבן הספיר לעוף וליצור פרצי אנרגיה בדומה לטבעות הכוח הירוקות של חיל הפקחים הירוקים. יתר על כן, כוחות אלו מעניקים לה את היכולת להיות חסינה ולשרוד בחלל המחוסר בחמצן.

במהלך אחד הקרבות האחרונים, קרול קיבלה את כוחות הטבעת הירוקה כתוצאה מחשיפתה לטבעת הכוח של ג'ורדן. היא שמרה על תלבושתה של כוכב הספיר, אך נוסף לה עיצוב של הפקחים הירוקים. כוחותיה ככוכב ספיר מתעצמים בעת קבלת טבעת הכוח הסגולה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילפרי וייטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מקסיזפטלקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
אלפרד פניוורת'באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדמיאן וייןהעטלף השחורהציידתנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גול
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאלן סקוטאריסיהגאי גרדנרג'ון סטוארטג'יידהאל ג'ורדןחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםסיימון באזקייל ריינרקילווגקרול פאריסשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'וני קוויקג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
החץ הירוק ספידיהקנרית השחורהקונור הוקרוי הרפרמרליןקונסטנטין דרייקוןשאדוהרוזן ורטיגו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסאקווהלאדאקווהמןבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוונדר גירלוונדר וומןוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקמירהסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקצ'יטהקילר פרוסטקינג שארק
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • הבדיחה ההורגת (1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
שנות ה-2000 החץ הירוק: אשפת חצים (אפריל 2001) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הגלימה (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010 ואילך היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן לנצחבאטמן ורוביןבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטין
היקום הקולנועי של DC: איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקיחידת המתאבדיםוונדר וומןליגת הצדקאקוומןשאזאםהג'וקרוונדר וומן 1984ציפורי הטרף
סדרות טלוויזיה
ואנימציה
לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןסמולווילבאטמןבאטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן: מתחת לברדס האדוםבאטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהםהבן של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעבאטמן: הבדיחה ההורגתהברקליגת הצדק: סדרת האנימציההטיטאניםיחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזלליגת הצדק - הדור הבאכוח הטיטאניםקונסטנטיןגות'האםלוציפרקריפטוןטיטאניםסיירת האבדון
יקום החץ: החץהפלאשאגדות המחרסופרגירלויקסן • (משבר בארץ-Xעולמות אחרים)
ורטיגו
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר