מנחם זולאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מנחם זולאי

ד"ר מנחם זוּלַאי (Zulay; ב' באדר תרס"א, 1901, גליציהד' בכסלו תשט"ו, 29 בנובמבר 1954, ירושלים) היה חוקר הפיוט והשירה העברית בימי הביניים. התמקד בקטעי הגניזה הפיוטיים, ועליהם כתב את ספרו הגדול "פיוטי יניי״" (1938).

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנחם זולאי נולד בכפר אושציאנצי שליד העיירה רוּדקי (רידיק) בגליציה, שהשתייכה אז לאימפריה האוסטרו-הונגרית והייתה משויכת תרבותית ללשון הגרמנית. הוא למד כילד אצל אביו, ועבר עם המשפחה לבירת האימפריה וינה. עלה לארץ ישראל בשנת תר"ף (1920), בהיותו כבן 19. את שנותיו הראשונות בארץ עשה בירושלים, שם עבד כפועל בניין והשלים לימודיו בבית המדרש למורים של תנועת "המזרחי" אצל ר' אליעזר מאיר ליפשיץ. בתרפ"ד סיים את לימודיו, ויצא להורות בכפר חסידים.

בשנת 1926 נסע מנחם זולאי לצוויקאו שבגרמניה, כדי להצטרף לצוות המקורב לשלמה זלמן שוקן בספרייתו. הוא היה מורה לעברית של ילדיו של שוקן, ועסק במיון ובקיטלוג ספרייתו העשירה של שוקן. תוך עבודתו בחקר הפיוט העברי הקדום, בסיוע אוצרות כתבי היד ודפוסים ראשונים, שרכש שוקן לספרייתו, גם השלים את לימודיו בפקולטה לפילוסופיה של אוניברסיטת בון אצל פרופ' פאול קאלה, עם דוקטורט בנושא הליטורגיה של יהדות בבל (הדיסרטציה, שכותרתה Zur Liturgie der babylonischen Juden: Geniza-Texte ediert, übersetzt und bearbeitet sowie auf ihre punktation hin untersucht, תורגמה לעברית על ידי בתו עדה ירדני במלאת חמישים שנה למותו).

בשנת 1930 התמנה מנחם זולאי לעוזרו של חיים ברודי בספריית שוקן, קודם בגרמניה, ועם חזרתו לארץ, לירושלים, בשנת 1933, הצטרף לצוות הספרנים כשהועברה ספריית שוקן לירושלים, בשנת 1934. הוא עבד בספריית שוקן עד פטירתו.

מנחם זולאי היה מראשוני החוקרים של כתבי היד של הפיוט העברי הקדום. הוא שגילה לעולם המדעי ולקורא המשכיל את הפייטן הארצישראלי הקדום יניי; הוא אסף, ליקט, פירש וההדיר את פיוטי יניי. מנחם זולאי תרם תרומה ראשונית וחשובה גם לחקר שירתו של רב סעדיה גאון.

נפטר בשנת 1954 בירושלים, בן 53 במותו. הותיר אישה ובת - ד"ר עדה ירדני.

ספריו ומחקריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • האסכולה הפייטנית של רב סעדיה גאון, ירושלים: מכון שוקן, 1964.
  • ארץ ישראל ופיוטיה: מחקרים בפיוטי הגניזה, בעריכת אפרים חזן, ירושלים: מאגנס, 1996.
  • מפי פייטנים ושופכי שיח, בעריכת שולמית אליצור, ירושלים: מכון בן צבי, 2004.
  • פיוטי יניי, מלוקטים מתוך כתבי הגניזה ומקורות אחרים ויוצאים לאור על ידי מנחם זולאי, ברלין: שוקן, 1938.
  • פיוטי רבי נחמיה בן שלמה בן הימן הנשיא, ההדיר מנחם זולאי, ברלין: שוקן, 1938.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביבליוגרפיה:

  • א"מ הברמן, 'רשימת כתבי ד"ר מנחם זולאי', ידיעות המכון לחקר השירה העברית בירושלים ז (תשי"ח), ס–סג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.