גלי צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גלי צה"ל
Galatz.png
פרטי התחנה
סוג: רדיו ממלכתי
שפה: עברית
מדינה: ישראל Flag of Israel.svg
אזור קליטה: צפת ואצבע הגליל
נקלט בתדר: 93.9FM , 1368AM
אזור קליטה: חיפה
נקלט בתדר: 102.3FM , 1368AM
אזור קליטה: בקעת בית שאן
נקלט בתדר: 99.8FM
אזור קליטה: תל אביב
נקלט בתדר: 104.0FM , 1287AM
אזור קליטה: מרכז
נקלט בתדר: 96.6FM , 1287AM
אזור קליטה: ירושלים
נקלט בתדר: 96.6FM
אזור קליטה: באר שבע
נקלט בתדר: 102.3FM , 1224AM
אזור קליטה: רמת הנגב
נקלט בתדר: 100.7FM
אזור קליטה: הערבה
נקלט בתדר: 1368AM
אזור קליטה: אילת
נקלט בתדר: 104.0FM
אתר האינטרנט
לוחית זיכרון לגלי צה"ל בבית הספר "המנחיל" ברמת גן ממנו שידרה התחנה בשנים 1950 - 1958
חגיגת 64 לגלי צה"ל בבית הספר "המנחיל". מימין-קצין חינוך ראשי אבנר פז צוק, ראש עיריית רמת גן ישראל זינגר, מפקד גלי צה"ל ירון דקל

גלי צה"לראשי תיבות: גל"צ) היא תחנת רדיו צבאית, בפריסה ארצית, הפועלת במסגרת צה"ל, כיחידה של חיל החינוך והנוער. מפקד התחנה הוא העיתונאי ירון דקל[1].

שידורי גלי צה"ל כוללים יומני חדשות, תוכניות אקטואליה, תוכניות מוזיקה, תוכניות תרבות, שידורים של מופעי מוזיקה, מגזינים בנושאי צבא וביטחון ועוד. בין התוכניות הבולטות של התחנה: "בוקר טוב ישראל", "נכון להבוקר", "מה בוער", "המילה האחרונה", "ציפורי לילה", "קולה של אמא" ועוד, ותוכניות העבר "אוניברסיטה משודרת", "נכון לעכשיו", "שעתיים בשתיים", "24 היום שהיה", "מה יש".

מכוח חוק רשות השידור, ועדת גלי צה"ל של רשות השידור אחראית לפקח על השידורים הלא צבאיים של התחנה (המהווים למעלה מ-90% משידוריה)‏[2].

אולפני גלי צה"ל ממוקמים מאז 1958 ברחוב יהודה הימית ביפו, והם צפויים לעבור לעיר לוד[3]. התחנה מפעילה גם אולפנים בבית החייל בירושלים, הקרויים על שמו של העיתונאי ואיש הצבא עמירם ניר.

תקציב התחנה הוא חלק מתקציב הביטחון של ישראל, וכן יש לתחנה הכנסה מפרסומות ומתשדירי שירות. על פי הערכות עלות הפעלת התחנה היא כ-40 מיליון ש"ח בשנה וההכנסות מפרסומות וחסויות הן כ-20 מיליון ש"ח בשנה‏[4].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלי צה"ל החלה את שידוריה ב-24 בספטמבר 1950 בשעה 18:30. לאחר תרועת חצוצרה ונגינת "התקווה", פתח את שידורי התחנה ראש הממשלה ושר הביטחון דאז דוד בן-גוריון. באותו טקס, הגדיר ראש הממשלה את שתי המטרות העיקריות של התחנה החדשה. הראשונה — להיות מכשיר ביטחון והתגוננות, אמצעי קשר יעיל לכוחות הצבא הסדיר וצבא המילואים. והשנייה — להיות מכשיר לחינוך הנוער והעם, אמצעי לקליטת העולים, להנחלת הלשון וידיעת הארץ. סיפוק צרכים בידוריים כלשהם לא עמד במוצהר כלל על הפרק‏[5].

בהמשך מעמדה הממלכתי של גלי צה"ל קיבל תוקף בחקיקה ב-1956, בסעיף 48 לחוק רשות השידור, אשר מעניק לגלי צה"ל מעמד של תחנת רדיו ממלכתית. שידורי התחנה הועברו מבניין בית הספר "המנחיל" שברמת-גן, ששימש את התחנה עד מאי 1958, אז עברה התחנה לבניין ברחוב יהודה הימית ביפו אשר משמש אותה עד היום. התחנה אמורה לעבור ללוד[6].

ב-23 בספטמבר 2014, במלאת 64 שנים לגלי צה"ל, הוסר הלוט בטקס חגיגי מעל לוחית זיכרון בבית הספר "המנחיל" ברמת גן ממנו שידרה התחנה בשנים 1950 - 1958.

במשך שנים רבות שידרה התחנה שידורים המופנים בעיקר לחיילים, תוכניות מוזיקה עם ד"שים (דרישות שלום) מחיילים ותוכניות שונות על צה"ל. משנת 1973, לאחר מלחמת יום הכיפורים, עברה התחנה לשדר 24 שעות ביממה, הרחיבה את שידוריה לכלל אזרחי המדינה והוסיפה שידורי חדשות ותוכניות אקטואליה.

ב-1983 החליט הרמטכ"ל, רב אלוף משה לוי, להפסיק את שידורי החדשות של גלי צה"ל, לקצץ את תקציב התחנה ולצמצם את מספר עובדיה. בעקבות לחצים שהתעוררו בכנסת ובוועד המנהל של רשות השידור בוטלה תוכניתו. ב-1992 הציע הרמטכ"ל החדש, רב אלוף אהוד ברק, לסגור את התחנה או להעבירה מצה"ל לידי משרד החינוך. בעקבות לחץ ציבורי, גם הצעה זו לא מומשה.

ב-1993 החלה גלי צה"ל להפעיל ערוץ רדיו נוסף בשם גלגלצ, המשדר מוזיקה בשילוב דיווחי תנועה בשיתוף הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

במרץ 2012 מונה העיתונאי ירון דקל למפקד התחנה, וערך בה שינויים ארגוניים ותוכניים בולטים. החל מספטמבר 2012 לבשו מהדורות החדשות, המובאות בכל שעה עגולה, צורה חדשה. המהדורה נקראה: "מה שקורה עכשיו" והיא נפתחת ומסתיימת באות חדש. תוכנית הדגל "אוניברסיטה משודרת" בוטלה. בנוסף, בוטלו מרבית מבזקי החצי, יומן הצהריים ויומן חצות‏[7] ומחלקות התחנה השונות אוחדו לשלוש מחלקות בלבד - אקטואליה, תוכניות וגלגלצ‏[8] בעקבות ביטול התקנים פרשו בעלי תפקידים בולטים בתחנה, ביניהם ראש מחלקת התרבות אתי אנטה-שגב, השדרן הוותיק אהוד גרף שעמד בראש מחלקת התעודה, ראש מחלקת התוכן גלעד אמיליו שנקר, אחראי הארכיון שמוליק לדרמן ועוד‏[9] שינויים אלו עוררו ביקורת בקרב גורמים בתחנה ואנשי תקשורת שונים‏[10].

ביולי 2013 אושרו בכנסת חוק גלי צה"ל‏[11] (שהיה עד לאישור זה הוראת שעה), המסדיר את שידורי החסות של התחנה, ותקנות מכוח חוק זה‏[12].

הזיקה לצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין גלי צה"ל ברחוב יהודה הימית ביפו

גלי צה"ל פועלת במסגרת צה"ל, כיחידה של חיל החינוך והנוער, ובעל התפקיד הבכיר בתחנה מוגדר כ"מפקד גלי צה"ל". תקציב התחנה הוא חלק מתקציב הביטחון של ישראל.

אחד המאפיינים הייחודיים לגלי צה"ל הוא שילובם של חיילים בשירות סדיר בתפקידים בתחום התקשורת, כולל קריינים, כתבים, עורכים, מפיקים, מגישי חדשות, מגישי מוזיקה, עורכים מוזיקליים ועוד. לצידם עובדים בתחנה עיתונאים המועסקים על ידי צה"ל (אזרחים עובדי צה"ל - אע"צ). שילוב זה הפך את גלי צה"ל לחממה המצמיחה עיתונאים ואנשי תקשורת, שמועסקים אחר כך בעיתונים ובערוצי השידור האזרחיים. בין אנשי התקשורת שצמחו בגלי צה"ל ניתן למצוא את גאולה אבן, יעקב אילון, יצחק איתן, עודד בן-עמי, טל ברמן, אריה גולן, דב גיל-הר, אברי גלעד, אילנה דיין, ירון דקל, ארז טל, גולן יוכפז, יונית לוי, תמר איש-שלום, גדי ליבנה, קרן מרציאנו, קרן נויבך,עמית סגל, גיא פינס, סיון רהב-מאיר, עידו רוזנבלום, רפי רשף, יעל שטרנהל, מתן חודורוב, ועוד.

כמה מבוגרי התחנה השתלבו בפוליטיקה, וביניהם מרב מיכאלי, ניצן הורוביץ, ומפקד התחנה לשעבר נחמן שי.

קבלה לשירות בגל"צ[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאלפיים מלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון – צעירים לפני גיוס) מבקשים לשרת בגל"צ מדי שנה, אך רק כשלושים מהם מתקבלים לשירות בתחנה, בסופו של תהליך מיון ארוך ומורכב. תהליך המיון כולל בחינות ידע כללי וידיעת הארץ, ידע במסורת ותרבות, אתיקה עיתונאית, בחינות קול, ראיונות וסימולציות (הדמיות). הדרישות הבסיסיות העיקריות הן אינטליגנציה וידע כללי נרחב, כושר ביטוי הולם, עברית ברמה גבוהה ויכולת אלתור. כמו כן, תהליך המיון כולל שלב ראיון אישי, ובו נדרש המועמד להוכיח את איכותו מול בוחנים בכירים. קורס העיתונאים של גל"צ מתקיים אחת לשנה, בחודשים אוגוסט-ספטמבר, והעוברים אותו מתחלקים לתפקידים השונים: כתבים, קריינים, מפיקי חדשות, מפיקי תוכניות, עורכי מוזיקה ועורכי אינטרנט.

מחלקות ומדורים בגל"צ[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקליטיית גל"צ

תחנת גלי צה"ל מורכבת ממספר מחלקות העוסקות בשידור:

 • גלגלצ - נחשבת בתחנה כמחלקה, אך למעשה היא תחנת שידור נפרדת. מנהל התחנה הוא נדב רביד.
 • מחלקת החדשות - מפיקה את תוכניות החדשות בתחנה כגון "בוקר טוב ישראל", "5 בערב" עם ירון וילנסקי, "עושים צהריים" עם יעל דן, ומבזקי חדשות.
 • מחלקת התוכניות - מחלקה חדשה, שהוקמה בשנת 2013 כאיחוד של מחלקת הקריינים, מחלקת האומר והתעודה, מחלקת מבצעים מיוחדים, מחלקת שידורי חיילים וצבא וחטיבת התרבות והמוזיקה. בין תוכניות המחלקה: "שאלות אישיות", "ספרים רבותי, ספרים", "יהיה בסדר", "על אזרחי", "גל עברי ירוק", "ביטחון אישי", "רצועת הביטחון", "שטח שש", "קולה של אימא", "הולך בחצות", "ציפורי לילה", "בילוי נעים", "הפרעת קשב" ועוד. ראש המחלקה היא מאיה להט.
 • מחלקת הדיגיטל - אחראית על תפעול, עדכון ועריכת אתר האינטרנט של התחנה הכולל את רוב תכני הרדיו וכמו כן תכנים מיוחדים לאתר. ראש המחלקה הוא ברק חיימוביץ'.
 • מחלקת שיווק ומדיה - אחראית על שיווק התחנה ועל הפרסומות בה. ראש המחלקה היא קרן גונן.
 • מחלקת אחריות שידור ופרומו - אחראית על בניית לוח השידורים של התחנה, על התנהלות במצבי חירום וכן על יצירת ושיבוץ הפרומואים שמשודרים בגלי צה"ל ובגלגלצ. ראש מחלקת אחריות שידור הוא דוד גביוס וראש מחלקת פרומו הוא עודד דוידוב.
 • מדור ארגון - אחראי על הנושאים המנהלתיים, כוח אדם, משמעת, משרדי הרכב, שלישות, תקציבים, מטבח ולשכת מפקד גלי צה"ל.
 • חטיבת ההנדסה - אחראית על הפן הטכני בתחנה ותחתיה פועלים טכנאי אולפנים ומדור המחשב, האחראי על הטיפול במחשבים בתחנה.
 • הממונה על פניות הציבור - ערן אליקים.

גלי צה"ל און-ליין[עריכת קוד מקור | עריכה]

את פעילות התחנה מלווה אתר האינטרנט של תחנת הרדיו, "גלי צה"ל און-ליין" שזוכה ליותר מ‭125-‬ אלף דפים נצפים ביום‏[13].

האתר הוקם ב-1999 על ידי מיקרוסופט ישראל והופעל על ידי פורטל MSN. גל"צ לא שילמה ל‭MSN-‬ או לחברת אינטרנט זהב עבור הפעלת האתר אך פרסמה אותם בשידורי התחנה ובאתר. בשנת 2004 מתח מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, ביקורת על התחנה וקבע כי ההתקשרות בין הצדדים נעשתה ללא "תמחור כולל של השירותים שנותן כל אחד מן הצדדים"‏‏‏[14]. עקב כך דרש המבקר מהתחנה לצאת למכרז מחודש לבחירת אתר חסות‏‏‏[15].

תוכניות בולטות בתחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך השנים נוצרו בתחנה תוכניות, אשר הפכו עם הזמן לנכסי צאן ברזל, חלקן משודרות כבר לאורך עשרות שנים.

תוכניות בימי חול[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בוקר טוב ישראל - יומן הבוקר של גלי צה״ל, בהגשת אסף ליברמן. היומן, המשודר בין שבע ושמונה בבוקר, ממותג כ״חדשות הראשונות של הבוקר״, על פי סקרי TGI הוא יומן החדשות המואזן ברדיו הישראלי. היומן מורכב מכתבות ומשניים-שלושה ראיונות.
 • נכון להבוקר - שעה יומית של אקטואליה בהגשת ניב רסקין, בעריכת עדן ארדינסט. בימי חמישי מגישה אילנה דיין.
 • מה בוער - תוכנית חדשות בהגשת רזי ברקאי. מפיקות התוכנית הן תם ויינטראוב לוק ושירה אראל, עורכת נורית קנטי. בימי חמישי מגיש רינו צרור.
 • המילה האחרונה - שיחה קלילה בין שני ידוענים על ענייני היום.
 • עושים צהריים - יומן הצהריים של התחנה בהגשת יעל דן המשודר בימים א'-ד'. מעבר לנושאים הנמצאים על סדר היום מלווה תוכן היומן לעתים קרובות גם בנושאים שוליים וחברתיים יותר הנמצאים על סדר היום בתחומים כגון להט"ב, תרבות, זכויות הנשים, מדיה חברתית וכו'. בנוסף התוכנית כוללת את פינת "צהריים בחוץ" המוקדשת לחדשות מעניינות מחו"ל.
 • בילוי היום - מגזין של רבע שעה על ענייני תרבות ופנאי.
 • יהיה בסדר - תוכנית כלכלית צרכנית בהגשת אביב לביא ויונה לייבזון. שבה מנסים המגישים לעזור למאזינים שנתקלו בקשיים או בעוולות מצד משרדי ממשלה, חברות וגופים ביורוקרטיים שונים.
 • ארבע אחרי הצהרים - תוכנית יומית של שירים עבריים, המשודרת בשעה ארבע אחר הצהריים.
 • באופן מילולי - פינה יומית של אבשלום קור בענייני השפה העברית.
 • חמש בערב - יומן הערב, בהגשת ירון וילנסקי. היומן ממותג כ״סיכום אירועי היום״, ומורכב מיומן כתבות קצר ולאחריו פרק ראיונות עם דמויות בולטות בחדשות היות.
 • ציפורי לילה היא מהתוכניות הוותיקות בתחנה. התוכנית עלתה לשידור בשנת 1976, ומשודרת מאז ברציפות עד היום. מגישי הרצועה משתנים בין ימות השבוע.

תוכניות ביום שישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפן התחנה
 • קולה של אימא - תוכנית המעלה לשידור אמא (או קרוב אחר) של חייל סדיר לשיחה קלילה. התוכנית שודרה גם בעבר בשידור חי בחינוכית של ערוץ 2.
 • בילוי נעים - מגזין של שעתיים, בימי שישי, על ענייני תרבות ואומנות, בהגשת מולי שפירא.

תוכניות שמשודרות מדי פעם ולא באופן קבוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות בולטות ששודרו בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יש עם מי לדבר - תוכנית שנתנה במה למאזינים להעלות נושאים בעלי עניין לציבור. בשנת 2010 התוכנית הוסרה מלוח השידורים.
 • מה יש - תוכנית מערכונים ובידור ששודרה בשנות ה-80 של המאה ה-20 והייתה לדעת רבים אחת מנקודות המפתח בהפיכת הרדיו מממלכתי ומעונב לקליל וחופשי.

ביקורת ציבורית כלפי גל"צ[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכב שידור של גלי צה"ל

על תחנת השידור הצבאית מתחו במשך השנים ביקורת אישי ציבור, אזרחים ועיתונאים בנושאים שונים. הטיעונים המרכזיים שהועלו היו:

 • מאז הקמתה לבשה התחנה אופי אשכנזי, חילוני ותל אביבי מה שהביא להדרה של תרבות המזוהה עם חלקים נרחבים של האוכלוסייה מהתכנים המשודרים על ידי התחנה. טענות נמתחו מצד שדר התחנה, אברי גלעד, אשר סיפר כי בעת שירותו הצבאי בתחנה כחייל, היו מתקיימים טקסים של הטחת תקליטים מזרחיים אל הקיר בכל עת שאלו היו נשלחים לתחנה מטעם האמנים. על פי עדותו, הטקסים לוו בתחושות "סיפוק", "עליונות" ו"יהירות"‏‏‏[17]. בשנים האחרונות נשמעת ביקורת כלפי מדיניות הפלייליסט של גלגלצ (מחלקה ותחנת בת של גלי צה"ל), על פיה השירים המושמעים בתחנה נקבעים על ידי מספר מצומצם של עורכים.
 • נטען שהתחנה סובלת מחוסר איזון והטיה פוליטית. המבקרים טוענים כי שדרים רבים בתחנה מנצלים את הבמה הציבורית שניתנת להם על מנת לקדם אג'נדה פוליטית. הביקורת מגיעה בעיקר מצידה הימני של המפה הפוליטית‏[18], אך גם מהשמאל‏‏‏[19]. תנועת ישראל שלי פתחה ב-2011 במסע פרסום נגד התחנה בטענה שזו פועלת נגד חיילי צה"ל ומביעה אג'נדה פוליטית שמאלית קיצונית. מסע הפרסום כלל סרטונים ביוטיוב בהם ציטוטים "מפלילים" הלקוחים משידורי התחנה וכן הקלטות של פעילי טרור פלסטינים המביעים תמיכה בתחנה. בשנת 2011 למעלה מ-100 חיילי מילואים יוצאי יחידות קרביות, הפגינו מול תחנת גלי צה"ל בקריאה להפריט את התחנה או לאזן את שידוריה באופן שיהלום כלי תקשורת הנושא את התווית "שידורי צבא ההגנה לישראל"‏[20].
 • הבעייתיות בעובדה שהצבא מממן תחנת רדיו המשדרת לציבור הכללי‏‏‏[21]
 • העיתונאי נחום ברנע ביקר את הקונספט של גל"צ וטען כי בזמן שחיילים רבים משרתים שירות קרבי תובעני ואינם יוצאים עם מקצוע לאחר שחרורם מצה"ל, חיילי גל"צ בונים לעצמם קריירה תקשורתית מבטיחה בזמן שירותם. העיתונאית יעל פז מלמד ביקרה אף היא את גל"צ וכתבה שהעובדה שאנשי התקשורת הישראלית בילו ברובם את שירותם הצבאי ככתבים בתחנה, לא אפשרה להם להכיר את גווניה של החברה הישראלית ולקבל פרספקטיבה רחבה ואמינה יותר כלפיה.
 • תנאי העסקת העובדים בתחנה בוקרו בשל האחוז הגבוה של שדרנים העושים את עבודתם בהתנדבות. לצד חיילים בשרות סדיר ואזרחים עובדי צה"ל מועסקים בתחנה שדרנים רבים כפרילנסרים ללא תנאים סוציאליים, או אף ללא שכר כלל. על פי התחנה והמתנדבים עצמם, מצב זה נגרם בשל בעיות תקציב מחד והיוקרה המקצועית והציבורית על שידור בתחנה מאידך‏[22] דוגמה בולטת למצב זה היא רצועת ציפורי לילה.
 • ביקורת ציבורית על התבטאויות שדרנים בגנות פעולות צה"ל, על השמעת שירים של משתמטים משירות בתוכניות גל"צ ועל העסקתו של הזמר אביב גפן בתוכנית "ציפורי לילה". ביקורת מסוג זה הביאה בין היתר להשעיית השדרנית רונית כפיר‏‏‏[23].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מרדכי נאור, רדיו חזק – הסוד והקסם של גלי צה"ל, הוצאת אבן-חושן, 2014.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ערן בר-און, מפקד גלי צה"ל החדש: ירון דקל, באתר ynet‏, 5 בפברואר 2012
 2. ^ אמילי גרינצווייג, רשות השידור תקבע נוהלי פיקוח על גל"צ, באתר הארץ, 14 במאי 2012.
 3. ^ אחרי יותר מ-50 שנה, גלי צה"ל תעבור מיפו ללוד
 4. ^ נתי טוקר, הערכות: גלי צה"ל תקצץ בתקציבה העומד על כ-40 מיליון שקל בשנה, באתר TheMarker‏, 16 באפריל 2012
 5. ^ ‏ד"ר אורן סופר, האנומליה של גלי צה"ל, האוניברסיטה הפתוחה.
 6. ^ שר הביטחון:החלטתי להעביר את גלי צה"ל ללוד, באתר עיריית לוד
 7. ^ אמילי גרינצווייג, גל"צ תקצר את מהדורות החדשות ותבטל יומנים, באתר הארץ, 14 באוגוסט 2012‬
 8. ^ דוד אברהם, מהפכה בגל"צ - מחלקות התוכן יאוחדו, באתר וואלה!, 3 ביוני 2013.
 9. ^ דוד אברהם, גלעד אמיליו שנקר יסיים את תפקידו כמנהל הפיתוח בגלי צה"ל, באתר וואלה!, 23 ביולי 2013.
 10. ^ נתי טוקר, מה שקורה עכשיו - מפקד גל"צ החדש ערך בה שינוי היסטורי - בדרך הוא גם פיטר טאלנטים והפחית את השכר, באתר TheMarker‏, 30 באוגוסט 2013.
 11. ^ חוק גלי צה"ל - שידורי רדיו של צבא הגנה לישראל (שידורי חסות ותשדירי שירות), ס"ח 2403 מיום 25 ביולי 2013
 12. ^ התקבלו בכנסת חוק ותקנות גלי צה"ל, אתר הפרקליטות הצבאית
 13. ^ עידו קינן, האם הקשר הבעייתי בין גלי צה"ל ל‭MSN-‬ ישראל יסתיים?, באתר ynet‏, 18 במרץ 2008
 14. ^ מתוך דו"ח מבקר המדינה
 15. ^ מכה נוספת ל-MSN:‬ עשויה לאבד את גל"צ
 16. ^ [www.israelstory.org סיפור ישראלי - דף הבית]
 17. ^ ‏במהלך התוכנית "המילה האחרונה‏" בגלי צה"ל, 25/01/2009
 18. ^ ‏לדוגמה: גבי אביטל, גלי צה"ל – הרדיו של מרצ, מעריב‏
 19. ^ לדוגמה, ‏ברית מילה: בשמאל מתלוננים על "המילה האחרונה"
 20. ^ לוחמי המילואים כבשו את גל"צ, ערוץ 7
 21. ^ עמי דור-און, גל"צ, חממת השמאל בתקשורת, באתר חדשות מחלקה ראשונה (News1)‏, 1 בנובמבר 2008
 22. ^ ‫נעמי דרום, כך עושקים אתכם - כל הדרכים להעסיק עובדים בלי לשלם, באתר TheMarker‏, 11 באוגוסט 2012.‬
 23. ^ ‏עידן יוסף, בניהו: גל"צ משדרת שירי משתמטים, מחלקה ראשונה.
 24. ^ אראל סג"ל, אחים בדם, nrg מעריב, פורסם במקור ב"מוספשבת" של מעריב, 26 ביוני 2011.
 25. ^ עמיר בניון, ‏גלגלצ מצנזרים אותי מסיבות פוליטיות, באתר ‏mako‏‏, ‏19 ביוני 2011‏
 26. ^ nrg יהדות, גל“צ נכנעו ללחץ: ”מסתייגים מהאמירות נגד החרדים“, באתר nrg‏, 9 במאי 2014


מפקדי גלי צה"ל Glzlogo.jpg
צבי ברוש בנו צור דן בוהם יצחק לבני מרדכי נאור צבי שפירא רון בן ישי נחמן שי אפרים לפיד עמוס גלבוע משה שלונסקי זאב דרורי אבי בניהו יצחק טוניק ירון דקל
1950 - 1952 1952 - 1965 1965 - 1967 1967 - 1974 1974 - 1978 1978 - 1983 1983 - 1985 1985 - 1989 1989 - 1991 1991 1991 - 1997 1997 - 2000 2001 - 2007 2007 - 2011 2012 -
Flag of Israel.svg
צבא הגנה לישראל
זרועות, פיקודים ואגפים
אגפים אגף המבצעים · אגף המודיעין · אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה · אגף התכנון · אגף כוח האדם · אגף התקשוב
זרועות זרוע היבשה · זרוע האוויר והחלל · זרוע הים
פיקודים פיקוד הצפון · פיקוד המרכז · פיקוד הדרום · פיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאיים · הפרקליטות הצבאית · המכללות הצבאיות · דובר צה"ל · הרבנות הצבאית · מפקדת העומק
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגלים · חיל השריון · חיל התותחנים · חיל ההנדסה הקרבית · חיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואה · חיל הלוגיסטיקה · חיל החימוש · חיל המודיעין · חיל הקשר והתקשוב · חיל המשטרה הצבאית · חיל השלישות · חיל החינוך והנוער · החיל הכללי
חילות היסטוריים חיל מדע · חיל נשים