חיה (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חיה

Astonishing X-Men Vol 3 26.jpg
חיה, כפי שהוא מופיע על עטיפת החוברת "Astonishing X-Men Vol.3 #26" מאוקטובר 2008, אמנות מאת סימון ביאנצ'י.
סוג גיבור-על
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The X-Men #1
(ספטמבר 1963)
יוצר/ת סטן לי, ג'ק קירבי
שחקן/ית קלסי גרמר[1] ("אקס-מן 3: המפלט האחרון", "אקס-מן: העתיד שהיה")
ניקולס הולט[2] ("אקס-מן: ההתחלה", "אקס-מן: העתיד שהיה", "אקס-מן: אפוקליפסה")
מידע
שם אמיתי הנרי פיליפ "האנק" מק'קוי
כינויים ד"ר מק'קוי, האנקו, היצור, מוטאנט 666, מגילה גורילה
סטטוס פעיל
גזע מוטנט
כוחות פיזיולוגיה חייתית המקנה לו כוח, מהירות, סיבולת וחושי-על, אינטלקט ברמה גאונית, יכולת ריפוי עצמית, תימרון פרומונים, בעל טופרים ושיניים חדות כתער.
חבר האקס-מן הצעירים (מנהיג), בעל ברית של הבלתי אנושיים
חבר לשעבר אקס-מן, אקס פקטור, דפנדרס, האוונג'רס הסודיים, S.W.O.R.D, אילומינטי, היוזמה, מועדון אקס, אקסטרים אקס-מן
דמויות קשורות
משפחה נורטון ועדנה מק'קוי (הורים)
ג'ון מק'קוי (דוד)
הנרי פיליפ מק'קוי השני(מקבילו מיקום מקביל)

חיהאנגלית: Beast) הוא דמות בדיונית של גיבור-על מוטאנט המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת X-Men #1 מספטמבר 1963 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

חיה הוא האלטר אגו של ד"ר הנרי פיליפ "האנק" מק'קוי, מוטאנט בעל כוחות פיזיים על-אנושיים וחושים מחודדים כשל קוף אדם מגודל. למשך שנות הופעתו, חיה עובר שינויי צורה מתקדמים בפיזיונומיה שלו, ומקבל איפיונים חייתים יותר הכוללים פרווה כחולה, אוזניים מחודדות, ניבים וטופרים. למרות הופעתו החייתית, חיה מתגלה כאדם אינטליגנטי מאוד בעל תארים באומנות ובמדע. הוא מקור בר סמכה לביוכימיה וגנטיקה, ומשמש כרופא ומדריך מתמטיקה ומדע במכון אקסבייר. חיה גם הוא אקטיביסט מעורב פוליטית בסוגיות חברתיות הקשורות לזכויות המוטאנטים. הוא נלחם ללא הרף באינסטינקטים החייתים שלו ובנידוי חברתי עקב מראהו, ומקדיש את כישוריו המנטליים והפיזיים למען עולם טוב יותר בין בני האדם למוטאנטים. בנוסף, הוא ידוע בחוש ההומור השנון שלו.

חיה היה אחד מחמשת החברים המייסדים של קבוצת אקס מן המקורית, שכללה גם את סייקלופס, ג'ין גריי, אייסמן ואנג'ל. הוא הופיע בעקביות בחוברות הקומיקס, ואף היה חבר בקבוצות הדפנדרס והאוונג'רס. דמותו מדורגת במקום ה-58 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN.[3] את דמותו של חיה בסרט "אקס-מן 3: המפלט האחרון" מגלם השחקן קלסי גראמר, ואת דמותו הצעירה בסרט "אקס-מן: ההתחלה" מגלם השחקן ניקולס הולט, כאשר השניים שבים לגלם את דמותו ב"אקס-מן: העתיד שהיה". הולט ישוב לגלם את גרסתו הצעירה של חיה בסרט "אקס-מן: אפוקליפס".

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנרי "האנק" פיליפ מק'קוי נולד באילינוי לעדנה ונורטון מק'קוי. לפני לידתו של הנרי, אביו נחשף לרדיואקטיביות גרעינית במפעל שעבד, מה שגרם לבנו להיוולד כמוטאנט. חיה נולד עם אינטליגנציה מפותחת, ידיים ורגליים ארוכות מהרגיל, וכן כפות ידיים ורגליים גדולות במיוחד. למעשה, פרופורציות הגוף שלו הקנו לו מראה של גורילה, מה שתרם להקנטות רבות מצד חבריו ללימודים.

הצטרפות לאקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוטציה של הנרי מתפתחת יותר בשנות התבגרותו, ומספקת לו כוח וזריזות על-אנושיים. למרות שיכולות אלו מאפשרות לו להצטיין באתלטיקה בבית הספר, עד מהרה הוא מעורר איבה מצד חבריו לספסל הלימודים ובני אנוש אחרים שאינם מוטאנטים. הוא מחפש אחר מקום מפלט, עד אשר מוצא אותו צ'ארלס אקסבייר ומזמין אותו לבית הספר לצעירים מחוננים ע"ש אקסבייר. הנרי רואה את ההזדמנויות הרבות הגלומות במקום שכזה ונענה להזמנה. הוא מוצא את בית הספר כמאגר בלתי נדלה של מידע מדעי. הוא מוצג בפני חברי האקס-מן, שמקבלים אותו לשורותיהם ונותנים לו את שם הקוד "חיה". לצד אימונים בחדר הסכנה תחת הדרכתו של אקסבייר, הנרי חוקר מגוון נושאים, החל ממשוואות דיפרנציאליות וכלה בעבודותיו של מרסל פרוסט.

במשימת השטח הראשונה של הקבוצה, חיה נלחם לראשונה לצד חברי האקס-מן בנבל-העל מגנטו ובאחוות המוטאנטים שלו. בתקופה זו הוא עורך עם חברי הקבוצה מסע לארץ הפראית, נלחם נגד ג'אגרנוט אך נפצע אנושות,[4] וכן נלחם נגד זקיפי הסנטינל.[5]

לאחר האקס-מן - שינוי צורה ראשוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנק עוזב את האקס-מן מעט אחרי יום הולדתו העשרים, בציינו כי הוא לא עוד אחד מאותם צעירים מוזרים כשהיה. הוא מתחיל לעבוד כמדען מחקר בתאגיד בראנד, מתקן מחקר גנטי. העוזרת שלו, לינדה דונלדסון, הופכת עד מהרה לחברתו. האנק מבודד מרכיב הורמונלי אשר מאפשר לבני אדם רגילים להפוך למוטאנטים לפרק זמן קצר, ומשתמש בנסיוב המוטגן על עצמו כדי להסוות את חיצוניותו, בו בזמן שהוא מסכל ניסיון גניבה של מחקרו.[6] אולם, הוא מחכה יותר מדי זמן כדי להפוך את התהליך, מה שמשאיר אותו תקוע בשינוי הצורה. הוא מגדל פרווה אפורה (שמאוחר יותר הופכת לכחולה) בכל חלקי גופו, מקבל אוזניים מחודדות, ניבים מאורכים, טופרים, את האפשרות לרוץ על קירות ותקרות כעכביש, חושים מחודדים, ריפוי עצמי מהיר וצד חייתי שהוא נאבק להשתלט עליו ללא הרף. הוא מצטרף באופן זמני לאחוות המוטאנטים כאשר מאסטרמיינד מוחק את זכרונו, אך הוא מחלים. בחזרה בתאגיד בראנד, הנרי מגלה שחברתו היא סוכנת של ארגון פשע, והם נפרדים.

לא הרבה לאחר שינוי הצורה שלו, הנרי מגויס לקבוצת האוונג'רס, בתחילה כחבר זמני,[7] ולאחר זמן מה כחבר קבוע.[8] הוא נשאר בקבוצה למשך שנים רבות, ונהפך לחברו הטוב של וונדר מן. מדי פעם, הנרי עוזב את הקבוצה כדי להצטרף לאקס-מן בעת הצורך (כמו למשל באירועי "סאגת הפניקס האפלה").[9] הוא חוזר בכל פעם מחדש לאוונג'רס, אך לבסוף עוזב כדי לאפשר למגויסים חדשים להצטרף במקומו.[10]

מאוחר יותר, הנרי מצטרף לקבוצת הדפנדרס,[11] והוא אחד מחבריה ששרדו את מתקפתם של מונדרגון ודרקון הירח.[12] יחד עם חבריו לקבוצה אייסמן ואנג'ל, הוא מקבל הזמנה מסייקלופס ומג'ין גריי להצטרף לקבוצת אקס פקטור החדשה.

אקס פקטור - רגרסיה חייתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנרי מצטרף לקבוצת אקס פקטור יחד עם שאר חברי קבוצת אקס-מן המקורית. בתחילה הוא עדיין בחזותו הפרוותית, אך לאחר משימתה השנייה של הקבוצה הוא נלכד ועובר טיפולי כימותרפיה ורדיואקטיביות בניסיון למצוא תרופה למוטציה. לאחר שמוזרק בו נסיוב, הוא עובר דום לב. קבוצת אקס פקטור מגיעה ומצילה את האנק. כשהתחבושות מוסרות מפניו, מתגלה כי האנק איבד את הפרווה הכחולה שלו.[13] הדבר למעשה עוזר לקבוצה כסיפור כיסוי להיותם בני אנוש שמשמשים כציידי מוטאנטים להשכרה (אם כי הם לבסוף עוזרים למוטאנטים שהם לוכדים). כאשר הם רואים שיש צורך להשתמש בכוחם, הם עוטים תלבושות חדשות, קוראים לעצמם בשם "אקס-טרמינייטורס", ומתחזים למוטאנטים עריקים. חיה עוטה מסיכה כבעבר, היות שהוא נראה אנושי.

קבוצת אקס פקטור נתקלת במוטאנט העתיק ורב העוצמה אפוקליפס,[14] וזאת לאחר שאנג'ל איבד את כנפיו בקרב ונעדר מהקבוצה. אפוקליפס הופך את אנג'ל ל"מוות", החזק ביותר מבין ארבעת פרשיו. במהלך הקרב ביניהם, מגפה נוגעת בחיה, וזה האחרון מושפע בכך בצורה קיצונית - במקום שבדרך כלל מגעה גורם לכאב וסבל איומים, בכל פעם שחיה משתמש בכוחות העל שלו, רמת האינטליגנציה שלו פוחתת.[15] למרות שהקרב נוצח, הדבר עולה במחיר אינטליגנציה מופחתת של חיה ואובדן אנושיותו של אנג'ל. מצבו של חיה נעשה גרוע יותר עם הזמן. כאשר מוחו עובר רגרסיה לזה של תינוק, הוא נתקל במוטאנטית העונה לשם אינפקציה. לאינפקציה יש יכולת לשנות את המבנה המולקולרי של מוטאנט באמצעות מגע יד, ועל ידי כך ליצור "מפלצות" מוטאנטיות. כשהיא מנשקת את חיה, הוא מתחיל לשנות צורה חזרה לדמותו החייתית ולסירוגין.[16] לבסוף, הוא מתייצב בחזותו הפרוותית, שומר על האינטליגנציה שלו, והוא כעת חזק יותר מתמיד.[17] הוא עוטה את תלבושתו הישנה, אך אין לו צורך יותר במסיכה.

במהלך אירועי "אינפרנו", חיה וקבוצת אקס פקטור עוזרים לקבוצת אקס-מן ולגיבורי-על אחרים להציל את העיר מפלישתם של כוחות רוע.[18] עם סיום "אינפרנו" מתחילה קשת הסיפור "אג'נדת ההכחדה", שבה מוטאנטים נענשים באי ג'נושה בעוון פשעי מלחמה וחיה משחק תפקיד חשוב בה. לקראת סיום גלגולה המקורי של קבוצת אקס פקטור, הקבוצה נלחמת במלך הצללים במהלך "סאגת האי מיואר". בקרב הסופי, אקסבייר נותר משותק, וקבוצת אקס פקטור מצטרפת מחדש לקבוצת האקס-מן.[19]

חזרה לאקס-מן - וירוס הירושה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מאתגריו הגדולים ביותר של הנרי היה התפרצות וירוס הירושה הקטלני של המוטאנט סטרייף. בתקופה זו, לאחר שחצה את גיל שלושים, האנק כבר מיואש מחייו ומפקפק בהישגיו עד כה. תסכוליו הרבים מעמיקים כאשר פרופסור אקסבייר וד"ר מוירה מק'טאגרט לא מבקשים את עזרתו במחקר שנעשה על הוירוס. כפי שהתברר, אקסבייר רק רצה להעניק להאנק מעט פרטיות. האנק בוחן את המידע שלהם, ורואה שהבעיה חמורה משחשב. כל העת האמין שהוא מסוגל לפתור כל בעיה אם יינתן לו זמן. אי לכך, העיסוק בוירוס הירושה הופך לאובססיה שלו. הוא אף מרחיק לכת ומחליט החלטה לא אתית - לתת לנבל מיסטר סיניסטר מידע אודות הוירוס, מכיוון שיש ברשותו משאבים גדולים יותר, וכפי שכבר ידוע לכל, גם פחות מוסר.

נקודת מפנה מגיעה כאשר דארק ביסט - גרסה אפלה של חיה, שחברה לעתיד בקבוצת "אקס-מן האפלים" של נורמן אוסבורן - מסיים חלק מהנוסחה. הצעד הקריטי ביותר למציאת פתרון קרה כאשר ד"ר מק'טאגרט מגלה את המניפולציה השרירותית שעושה מיסטיק על הוירוס. אולם, התרופה אינה שלמה, והאנק נחוש בדעתו לרקוח תרופה. בהתבסס על רישומיה של מק'טאגרט, הוא ממציא נוגדן, מה שמרומם את רוחו, אך במחיר כבד. קולוסוס בוחר להקריב את חייו כדי להפיץ את התרופה.[20]

לאחר שהתאבל על מותו של חבר לקבוצה, האנק עוזב לזמן קצר את האקס-מן יחד עם סטורם וקבוצת אקסטרים אקס-מן שלה כדי לחפש אחר יומניה של דסטיני. לאחר שהם מותקפים בידי ורגאס ופסיילוק מוצאת את מותה, חיה נפצע אנושות וחוזר לקבוצה.

אקס-מן החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם מתרחשת התפרצות יילודה מוטאנטית, ורבים מהמוטאנטים חווים מוטציות "משניות", הווה אומר יכולות נוספות או מוגברות. לאחר התקפתו של ורגאס, המוטציה המשנית של חיה פורצת באמצעות כוחותיה של חברת האקס-מן סייג'. מוטציה זו גורמת לחיה לפתח פיזיולוגיה חתולית יותר, ובתחילה קשה לו להסתגל לכך. תקיפה מנטלית של קסנדרה נובה, אחותו המרשעת של צ'ארלס אקסבייר, גורמת להשפלתו של האנק. הוא מוכה קשות, ונרדף בידי המחשבה שמוטציה זו הינה שלב נוסף ברגרסיה האבולוציונית שלו. חברתו באותם ימים, העיתונאית טריש טילבי, עוזבת אותו לאחר שהשינוי במראה החיצוני שלו גורם להאשמתה בזואופיליה בתקשורת. למדך הזמן, חיה מפתח קשרי חברות הדוקים עם אמה פרוסט, ובמקרה אחד אף מביא לה פרחים כדי לעודד אותה. האנק מוצא את צורת היהלום של פרוסט מנופצת ומנסה להרכיב אותה מחדש. פרוסט חוזרת לחיים בהמשך בעזרת פרץ אנרגיה יונית של ג'ין גריי.

מאוחר יותר, האנק מוצא מוטאנטית בעלת מאפיינים חתוליים, כמו מצבו. הדבר מעלה בו תקוות כי מצא בת זוג לחיים, אלא שמתברר כי מדובר בחתולה מוטאנטית שמתנהגת כמו בן אדם. יתר על כן, החתולה נמצאת בשלב מתקדם בחייה, והאנק מאפשר לה לעזוב את האחוזה ולמות בשלווה.

כאשר מגיעות חדשות על תרופה למוטציה, האנק שוקל ברצינות לקחת אותה ולחזור למצב אנושי. וולברין מצליח לשכנעו שלא לקחת אותה, היות שהדבר ישלח מסר שלילי לשאר המוטאנטים שחבר אקס-מן לקח את התרופה. לאחר שלמד שהתרופה היא פרי פיתוחה של עמיתתו למקצוע, הגנטיקאית קביטה ראו, באמצעות ניסויים על גופות מוטאנטים - כמו גם גופתו המתה של קולוסוס, האנק עוזר להפיל את מחקרה של ראו. כאשר מועדון הלפייר המרושע מתקיף את האקס-מן, קסנדרה נובה מפשיטה טלפתית את האנק מהתודעה האנושית שלו, ומותירה אותו עם האינסטינקטים החייתיים שלו בלבד. הוא צד אחר וולברין לכל אורך הקמפוס, עד אשר הוא הוחזר למצב נורמלי בידי מכשיר שהוא ואקסבייר בנו למקרה והתודעה שלו תיאבד.

מלחמת אזרחים, זן בסכנת הכחדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת אזרחים (קומיקס)

כאשר מלחמת אזרחים פורצת בין גיבורי מארוול, האנק לוקח את הצד הנטרלי יחד עם שאר חברי האקס-מן. אולם, הוא לא אהד במיוחד את המדיניות, ומספק בחשאי לספיידרמן תחפושת הולוגרפית כדי שימשיך ללמד בתיכון מידטאון לאחר שהזהות שלו נחשפה לציבור.[21] חרף רגשותיו האמיתיים לגבי חוק רישום העל-אנושיים, האנק משכיר את שירותיו ליוזמת חמישים המדינות בסיום המלחמה כדי לעזור באימון הדור הבא של הגיבורים.[22]

בית אם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בית אם

לאחר אירועי "בית אם", בהם מספר המוטאנטים צנח באופן דרמטי ממאות מיליונים לכמה מאות בלבד, חברי האקס-מן ומוטאנטים אחרים נוכחים בהלווייתו של ילד מוטאנט בשם מאט לנדרו, שנהרג בתאונת דרכים. האנק מהרהר בנושא ההשפעה שיש לכך על הגזע המוטאנטי ומתכנן לבטל את השפעתו של יום ההשמדה. אולם, הוא אינו מצליח במחקרו למרות עזרה מדארק ביסט, חיפוש דרכים למציאת פתרון בממדים אחרים, או ניסיון לאתר את מכשפת השני, שכוחותיה לשינוי מרקם המציאות הם אלה שגרמו לכך.

תסביך משיח, אנו עומדים מופרדים, הייעוד הגלוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן: תסביך משיח

האנק עוזר לאקסבייר לתקן את סרברו, המכשיר לאיתור מוטאנטים, כאשר האקס-מן מאתרים אחר התינוקת בעלת הגנים המוטאנטים. כשאחוזת אקס מותקפת בידי זקיפי הסנטינל, האנק עובד לצד פרודיג'י כדי ליצב את מצבם של חברי הקבוצה שנפגעו מהקרבות עם קבוצות נבלי-העל "המטהרים" ו"המשוטטים". כמו כן, הוא נוכח בקרב באי מיואר, והוא הראשון שהגיע לאקסבייר לאחר שזה האחרון נורה בידי בישופ. מעט לאחר מכן, גופתו של אקסבייר נעלמת.

בעקבות אירועי "תסביך משיח", סייקלופס שולח את האנק לחפש אחר פרופסור אקסבייר, שמצבו אינו ידוע.[23]

האנק ושאר חברי הקבוצה מארגנים את בסיס המבצעים החדש של האקס-מן בסן פרנסיסקו. הוא עוזר ללמד את טביתה סמית' להשתמש במחקר במקום בכוחה כדי להביס מוטאנט בעל כוחות הרדמה.[24] הוא ואנג'ל עושים את דרכם לבואנוס איירס כדי לגייס את עזרתו של דוקטור נמסיס בהצלת גזע המוטאנטים. יחדיו, הם יוצרים מתקן מסע בזמן, אשר באמצעותו הם מתכננים להגיע לעתיד ולמצוא את משיחת המוטאנטים. אולם, עקב פרק הזמן הקצר בו הרכיבו את המכשיר, הביולוגיה של אלה המשתמשים במתקן מתפרקת לאחר כ-30 שעות אם לא יצליחו לחזור בזמן.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימת אפשרות שהמוטציה של חיה היא תוצרתו של אטביזם גנטי.[25] אולם, הוא גם מחזיק באיפיונים נאוטנים, מה שמסביר את האינטלקט הגבוה שלו למרות מאפייניו החייתיים. בנוסף, לחיה יש כוחות, מהירות וזריזות על-אנושיים. הוא מיומן בקרב פנים-מול-פנים, ומשלב בלחימתו סגנון אקרובטי אותו למד מקפטן אמריקה.

פיזיולוגיה פרימטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור, האנק מחזיק באיפיונים הבסיסיים של בני אדם רגילים לצד פיזיולוגיה פרימטית (איברי גוף ארוכים וגפיים גדולות) הדומה לקופי האדם. מוטציה זו מעניקה לו כוח על-אנושי, נוסף למהירות, רפלקסים וזריזות מוגברים וכן סיבולת ומיומנות גבוהים. הוא מיומן בשימוש בארבעת גפיו, ולבצע משימות מקבילות בו זמנית. עקב כישוריו והכשרתו, ביצועיו של חיה יכולים לעקוף את אלה של אתלט ברמה אולימפית, לעקם את גופו ולבצע תמרונים אוויריים בקלות ובחינניות. כוחו ומיומנותו מאפשרים לו לטפס על משטחים אנכיים באמצעות ידיו ורגליו,[26] לקפוץ למרחקים ארוכים,[27] ולשרוד נפילות שבדרך כלל הורגות אדם רגיל.[28] בנוסף, חיה הוא בעל חושים מחודדים ויכול לאתר אנשים למרחקים גדולים במרחבים פתוחים.[29] כפות רגליו הן רגישות דיין כדי לגלות אותות אלקטרוניים (כדוגמת פצצות, מתקני האזנה וכיוצא בזה) דרך קירות ורצפות.[30] מאוחר יותר, האנק שותה נסיוב נסיוני שאותו הכין בעצמו, עובר מוטציה נוספת - הפרווה האפורה מכסה את כל גופו, ויכולותיו העל-אנושיות מתחזקות. הוא גם מפתח כוח ריפוי כמעט מיידי.[31] ההשפעות הפסיכולוגיות של שינוי הצורה הראשוני שלו גורם לחיה לאמנזיה לטווח קצר וקושי בשליטה באינסטינקטים החייתיים שלו, מה שגורם לו להתפרצויות זעם אלימות במהלך קרבות בהם השתתף. באופן פתאומי, גופו עבר מוטציה נוספת, וצבע הפרווה הפך לשחור (אם כי טכנולוגיית ההדפסה של אותם ימים הציגה צבע כחול). רמות הכוח שלו חזרו למצב נורמלי והוא איבד את כוח הריפוי.[32] לאחר המוטציה השנייה שלו, הוא היה יכול לשלוט ביתר קלות באינסטינקטים החייתים שלו.

חיה קיבל גם את היכולת לשחרר פרומונים לשינוי מצבי רוח.

פיזיולוגיה חתולית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהאנק נפצע אנושות,[33] גופו עובר מוטציה משנית. התוצאה היא חזות יותר חתולית הדומה יותר לחתולים גדולים. כוחו, מהירותו, הסיבולת, היציבות וחושיו מתגברים עקב כך. הוא מקבל זריזות, גמישות, שיווי משקל וקואורדינציה בדומה לחתול, וכן כוח ריפוי מוגבר. עקב שינוי גודלן של כפות הידיים והרגליים שלו מצורת קוף-אדם לחתולית, המיומנות שלו נפגמת. לאחר שהאקס-מן עוברים לסן פרנסיסקו, האנק מגלה ששבו אליו כמה מהמיומנויות הידניות הישנות. כמו כן, בגיליון הראשון של Astonishing X-Men שבהרצת וורן אליס, האנק מציין שהוא יותר לא נזקק לשינה מלאה.

אינטלקט ברמה גאונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר הנרי מק'קוי הוא מבריק מבחינה אינטלקטואלית. הוא ביוכימאי ידוע ברמה בינלאומית, בעל תארים בביופיזיקה וגנטיקה,[34] אשר ריפא את וירוס הירושה. הוא מתפקד כרופא בשטח ופיזיקאי של קבוצת אקס-מן, למרות שטכנית אין לו תואר ברפואה. האינטליגנציה והמומחיות שלו הם שוויי ערך לאלה של צ'ארלס אקסבייר, ד"ר מוירה מק'טאגרט וד"ר קביטה ראו. למרות זאת, הוא מעולם לא קיבל פרס נובל או שנבחר לאקדמיה הלאומית למדעים. מק'קוי הוא איש אשכולות, בעל ניסיון רב בתחומים רבים, כולל שפות (יודע לדבר שוטף אנגלית, גרמנית, צרפתית, לטינית, ספרדית, יפנית, ערבית, רוסית וכן השפה הלטבריאנית הבדיונית),[35] ספרות, פילוסופיה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, היסטוריה, אמנות והיסטוריה אמנותית, אנתרופולוגיה, בלשנות ומוזיקה, כמו גם מדע המדינה וכלכלה, בייחוד מדע וטכנולוגיה. הידע המדעי הנרחב שלו נע בין פיזיקה תאורטית, מכניקת הקוונטים, משוואות דיפרנציאליות, ננוטכנולוגיה, אנטומיה, כימיה אנליטית, הנדסת חשמל והנדסת מכונות. כמומחה אלקטרוניקה, הוא מבצע תיקונים בסרברו ומשדרג את מערכות חדר הסכנה. יחד עם ריד ריצ'רדס, מק'קוי יוצר מספר מתקני דאוס אקס מכינה, כולל מתקן שפושט את כוחן של ישויות קוסמיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ גרסה מבוגרת
 2. ^ גרסה צעירה
 3. ^ Top 100 Comic Book Heroes: #58 - Beast
 4. ^ The X-Men #13, September 1965
 5. ^ The X-Men #14-16, November 1965-January 1966
 6. ^ Amazing Adventures Vol.2 #11, March 1972
 7. ^ The Avengers #137, July 1975
 8. ^ The Avengers #151, September 1976
 9. ^ The X-Men #134-137, June-September 1980
 10. ^ The Avengers #211, September 1981
 11. ^ The Defenders #104, February 1982
 12. ^ The Defenders #152, February 1986
 13. ^ X-Factor #1-3, February-April 1986
 14. ^ X-Factor #6, July 1986
 15. ^ X-Factor #24, January 1988
 16. ^ X-Factor #31, August 1988
 17. ^ X-Factor #33, October 1988
 18. ^ X-Factor #39, April 1989
 19. ^ Uncanny X-Men #281, X-Men Vol.2 #1, October 1991
 20. ^ Uncanny X-Men #390, February 2001
 21. ^ Friendly Neighborhood Spider-Man #14, January 2007
 22. ^ Civil War: Battle Damage Report #1, March 2007
 23. ^ X-Men: Divided We Stand #2, July 2008
 24. ^ X-Men: Manifest Destiny #1, November 2008
 25. ^ Yaco, Linc, Haber, Karen (February 2004). The Science of the X-Men. I Books/Marvel. ISBN 0-7434-8725-7
 26. ^ The X-Men #2, #8, #48, #50-52
 27. ^ The X-Men #8, November 1964
 28. ^ The X-Men #48, September 1968
 29. ^ The X-Men #10, March 1965
 30. ^ The X-Men #11, #38
 31. ^ Amazing Adventures Vol.2 #11-14
 32. ^ Amazing Adventures Vol.2 #15, November 1972
 33. ^ X-Treme X-Men #2-4, August-October 2001
 34. ^ Uncanny X-Men #308, January 1994
 35. ^ The Avengers #211, September 1981
אקס-מן
אקס-מן - דמויות אומגה סנטינלאורורהאייסמןאינקאיש אקסאליקסיראםאנג'לאנולארמורבאנשיבולטבום-בוםבישופבלינג!בלינקג'וביליג'ין גרייגמביטדאזלרדאסטדרוויןדומינוהאבוקהאסקהליוןהמשוכפלוולפסבייןוורפאת'חיהחפציבהלונגשוטמאגמהמארוול גירלמג'יקדניאל מונסטארליילה מילרמסווה ופגיוןמרקורינורת'סטארנייטקרולרהופ סאמרססאן-ספוטסאנפיירסברהסורג'סטורםסטרונג גאיסייג'סייפרסייקלופססייריןפולאריספורג'פיקסיפנטומאקספסיילוקפרודיג'יפרופסור אקסאמה פרוסטפרנזיצ'יימברקאנונבולקארמהקולוסוסקוקיות סטפורדקייבלרוגרוקסליידריקטורשאדוקאטשאטרסטארת'אנדרבירד
קבוצות אקס אקס פורסאקס פקטוראקסקליברג'נריישן אקסהאורותהמוטאנטים החדשים
נבלי-על אוולאנשאומגהאונסלות'אפוקליפסאקסודוסבאסטיוןבלה דונה בודרובלובג'אגרנוטדארק ביסטהוד התפתחותווולקןטואדלגיוןמאסטרמיינדמגנטומימיקמיסטיקמיסטר סיניסטרמכשפת השנימלך הצלליםסאורוןסטרייףסלנהעזאזלפיירומדלין פריורטום קאסידי השחורקוויקסילברקיווי בלאקמיקאיל רספוטיןסבסטיאן שו
קבוצות נבלי-על אחוות המוטאנטיםאקס-מן האפליםהבוזזיםהמטהריםהמשוטטיםהשוליותמועדון הלפיירזקיפי הסנטינלפלנקספרשי אפוקליפס
סיפורים ביקום אקס-מן סאגת הפניקס האפלהימי עבר עתידיהאל אוהב, האדם הורגטבח המוטאנטיםנפילת המוטאנטיםאג'נדת ההכחדהשירת התלייןמשיכות קטלניותאמנת הפלנקסעלייתו של אפוקליפסעידן אפוקליפסמבצע אפס סובלנותהתריסרערב ההשמדהבית אםהשמדהזן בסכנת הכחדהתסביך משיחאנו עומדים מופרדיםהייעוד הגלוימלחמת המשיחאוטופיהאומת אקסהביאה השנייהפילוגבריאה מחדשאוונג'רס נגד אקס-מןקרב האטוםאוונג'רס ואקס-מן: הציר
שונות אדמנטיוםאימפריית השי'ארהחוק לרישום המוטאנטיםוירוס הירושהכוח הפניקסמוטאנטיםמורלוקיםמשפחת סאמרסנשק אקססטארג'אמרס
וולברין X-23ג'ון ווריית'וולברין: לוגאן הזקןמאווריק (•) אומגה רדגורגוןדאקןהסמוראי הכסוףויילד צ'יילדליידי דת'סטרייקסייברטות'
דדפול אאוטלוואלתיאה העיוורתבוב, סוכן הידרהילדת הסנאיסוכן אקססמורקופיקאט (•) אייאקסברבור שחור
עיבודים למדיות נוספות סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסלוגאן
אקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מן
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה איזאיה בראדליג'יימס בארנסג'ק פלאגסוכן ארצות הבריתפטריוטפלקוןשרון קרטר (•) באטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרטאסקמאסטרטופר צהובמוקסיןמרסק הדגליםניוקסיןקרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
אדווין ג'רביסאיירון פטריוטוור משיןהאפי הוגאןמריה הילפפר פוטס (•) איירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסר
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרג'יין פוסטרהיימדיילהלוחמים שלושהולקיריהסיף (•) האיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
ג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןגוון סטייסיהארי אוסבורןהחתולה השחורהמרי ג'יין ווטסוןסילבר סייבלסילקספיידרוומןסקרלט ספיידרפלאש תומפסוןקיין (•) אלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (•) אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
דרדוויל (דמויות) והמעניש (דמויות) אלקטרהאקובן יוריקג'. וו. ברידג'האלמנה השחורהמיקרוצ'יפפוגי נלסון (•) בולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסימיסטר היידטיפואיד מריניוקפיקסרקינגפין
הענק הירוק דוק סמסוןבטי רוס/הענקית האדומההענקית הירוקהליירהמרלו צ'נדלרסקאארריק ג'ונסת'נדרה (•) אבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים אריק אוגריידיאיש הנמלהג'וקסטההצרעהויז'ןויקטור מנצ'הסטאטורסקוט לאנג (•) אולטרון
קוסמי אדם וורלוקגאמורהגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטוריסאם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידר (•) אגו הכוכב החיהאספןמונסטוןמקסימוסנבולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתנוס
על-טבעי בליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'העתיקויקאןניקו מינורו (•) ברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגרטרוד יורקס ואולד לייסהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סאם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איירון פיסטאיש המכונהארסג'סיקה ג'ונסדומיניק פורצ'וןהווארד הברווזהוקאייהסנטריהפנתר השחור (ווקאנדה)הרקולסוונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלוק קייג'מון נייטמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישורי (•) אדם-קוףאמן החרבותארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוכמיסטרונחש הפלדהקונסטריקטורקורנל קוטונמאות'קלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהמשמידיםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדולים (•) אדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRA • ‏A.I.Mששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי-סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • אונסלות' (מאי 1996)
שנות ה-2000 מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • ענק הכוכב (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • ענק מלחמת העולם (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • ענקי מלחמת העולם (פברואר 2010) • הציווי של תנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהנוקמים: מלחמת האינסוף (הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאיםארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבורים
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציהאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןסוכני S.H.I.E.L.Dהסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיה
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס