חסידות קוריסטשוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חסידות קוריסטשוב הייתה חסידות אוקראינית, ענף מחסידות צ'רנוביל. ראשון האדמו"רים היה רבי משה, בנו השני של רבי מרדכי טברסקי. בקוריסטשוב התגורר גם דודו של רבי משה, רבי אברהם טברסקי בנו של רבי צבי שהיה מגיד מישרים בקוריסטשוב וחתנו של רבי מנחם נחום מצ'רנוביל.

תולדות השושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי משה נולד בשנת תקמ"ט לרבי מרדכי ושרה בתו של רבי אהרן הגדול מקרלין. נישא לבתו של רבי יעקב יוסף מאוסטרהא (נכדו של רב ייב"י). בשנים הראשונות לאחר פטירת אביו לא רצה לנהל אדמו"רות אך לאחר מספר שנים עבר לקוריסצ'ב שם החל להתנהג באדמו"רות. לאחר פטירת אשתו נישא בשנית לבתו של רבי צבי אריה מאליק. נפטר בי"ח בטבת תרכ"ו. חתניו היו אחיינו רבי ברוך אשר מצ'רנוביל ורבי ברוך אוירבך מאיווניץ נכדם של הבעל שם טוב ושל התולדות יעקב יוסף[1]

בנו רבי מרדכי מילא את מקומו. נולד בשנת תר"ב[2]. נישא לגיטל לאה טברסקי, בת דודו הרב אברהם טברסקי מטריסק. בשנת תרנ"ז עבר לז'יטומיר. בשנת תער"ב נאסר בשל עלילת דם שאירעה בפאסטוב[3]. הוא נחקר במשך שלוש שעות ונחלש בגלל החקירה[4] נפטר בל' בשבט תרע"ו. חתניו היו רבי יעקב טברסקי מליניץ בנו של רבי אברהם יהושע השיל מסקווירא, אחיינו רבי משה אריה לייב טברסקי מחלם ורבי משה העשיל מזינקוב.

בניו של רבי מרדכי היו:

בנו של רבי דוד יעקב היה רבי יצחק אברהם משה האדמו"ר האחרון מגזע קוריסטשוב (נפטר בי"ט בתשרי ה'תשמ"ב). שהה תחת השלטון הקומוניסטי ולאחר סבל רב עלה לישראל והתיישב בבני ברק.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ היה בנו של רבי ישראל בנו של רבי יעקב פנחס שהיה בנו של רבי אברהם דב מפולנאה וחתנו של רבי ברוך ממז'יבוז'. רבי אברהם דב מפולנאה היה חתנו של התולדות יעקב יוסף.
  2. ^ בחסידות צ'רנוביל מקובל שנולד בשנת תקצ"ח. על פי המסופר שם, רבי מרדכי מצ'רנוביל נפרד מבנו בחג הפסח תקצ"ז, כשהוא אומר לו שיוולד לו בן וידע בעצמו איזה שם לתת לו. כעבור חודש נפטר רבי מרדכי, ורבי משה קרא לבנו על שמו.
  3. ^ נמצאה בכפר גופת נער יהודי, יוסף בן החייט אפרים פאשקוב. הגויים העלילו שזו גופת גוי שהחייט רצח, ובשל הגילוי העלים את בנו. תקופת מה לפני כן נעלם נער גוי בשם טארנינקו והמשטרה קישרה בין ההיעלמות לגופה בפאסטוב.
  4. ^ הצפירה, 15 במרץ 1914. המודיע כ"ב באדר תרע"ד.