צבי מאיר זילברברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח לא אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אין תמונה חופשית

הרב צבי מאיר זילברברג הוא משפיע ודרשן חסידי וראש חבורת נחלת יעקב.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד במונסי שבניו יורק לרב משה שמעון חיים זילברברג, חסיד גור, מחבר ספר "זיכרון צבי מאיר" על הש"ס, ובעבר ר"מ בישיבת בית מדרש עליון במונסי. אביו הוא נכדו של הרב אברהם בנימין זילברברג. מצד אמו הוא נכדו של הרב גדליה שור מראשי ישיבת תורה ודעת בפלטבוש. נקרא על שם סבו (אבי אביו), ר' רפאל צבי מאיר זילברברג, שנפטר בי"ט בטבת, ה'תש"ך.

בבחרותו למד בישיבת סלבודקה בבני ברק. כבר בבחרותו התייגע בעבודת ה' והיה קם מדי יום לפנות בוקר ללימוד ותפילה. לאחר חתונתו היה קומנדאנט בחסידות גור. לאחר כמה שנים החל להתקרב לאמשינוב. בתחילת שנות הה'תש"ן (שנות ה-90 של המאה ה-20) החל לערוך סעודה שלישית בביתו שם אמר שיחת חיזוק על ענייני עבודת ה'. בשנת תשנ"ו (1995) פתח בית כנסת וחבורה חסידית בשם נחלת יעקב (סעודה שלישית נקשרת בקבלה ובחסידות ליעקב אבינו). לשיחתו בסעודה שלישית מגיעים מדי שבוע מאות שומעים, גם שאינם חסידים. לרב זילברברג יש גישה ייחודית בחינוך ילדיו ולשם כך פתח את תלמוד תורה "קדושת התורה" לבניו, ישיבה קטנה וישיבה גדולה. לרב זילברברג יש שני בנים ושש בנות נשואים. בין חתניו: הרב הורוביץ בנו של אב"ד לינסק, הרב אליעזר גלדצהיילר, נכדו של הרב אליהו יהושע גלדצהלר, שניים מנכדיו של הרב אליהו שמרלר.

חבורת נחלת יעקב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הכנסת של הרב זילברברג נמצא בשכונת עזרת תורה בירושלים בתלמוד תורה ויז'ניץ, ובימי חול בבית הכנסת מחנובקא בגוש 80. התפילות נמשכות שעות ארוכות. כך תפילת שחרית של שבת אורכת כשלוש שעות. תפילת מנחה של שבת מתחילה בשקיעה ולאחר מכן נערכת סעודה שלישית במקום. מספר דקות לפני צאת הכוכבים לשיטת רבינו תם מתחיל הרב זילברברג בשיחתו ביידיש שנמשכת כשעה. שיחותיו אינן קשורות לפרשת השבוע כנהוג בדרך כלל אלא בעניינים כלליים בעבודת ה' ולפי ענייני הזמן. בכל חודשיים מוסר הרב זילברברג שיחות על נושא אחד. שיחותיו לא מאופיינות בחידושים אלא בהיקף נושא, חלק מהשיחה נוגע על חשיבות הנושא וחלק אחר על דרכי העבודה עליו. בדרך כלל מזכיר הרב זילברברג בשיחתו את חשיבות תוספת שבת שבזכותה זוכים ל"נחלת יעקב", שהיא על פי הקבלה התפשטות הטוב ללא גבולות.

במשך השבוע מחזיק הרב זילברברג כולל אברכים, וכולל למניין לתפילת שחרית וכולל אחר הצהריים בו לומדים 5 שעות רצופות. בימי שובבי"ם ישנם בכולל סדרי לימוד ממושכים, לעיתים של 12 שעות רצופות. ביום שישי מוסר הרב זילברברג שיעור הכנה לשבת, השיעור משודר בלוויין לכמה מוקדים בישראל.

בשנת תשס"ו פתח הרב זילברברג חבורה לבחורים שהתפללו אצלו ושמעו את שיחותיו. לחבורה יש תנאי קבלה וסדרי לימוד ותפילה כפי הוראות הרב זילברברג.

הרב זילברברג אומר שאינו מתיימר להוות תחליף לאדמו"רים או לחסידויות אלא רק לעורר ולהשפיע באופן אישי. לדבריו פתח את החבורה רק בלחצים מצדיקים ואדמו"רים. לפני חתונת בתו הראשונה ביקש שלא יבואו עם מלבושי שבת כנהוג אצל אדמו"רים, אך רוב שומעיו ומתפללי בית מדרשו הגיעו עם לבוש שבתי. כמה מאות חסידים משתייכים לחצרו של הרב זילברברג, ואחרים מגיעים לשמוע את שיחותיו על אף שהם שייכים לחצרות חסידיות אחרות.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סט ספרים שיחות התחזקות - שיחותיו השבועיות (בחמישה כרכים), שיחות מיוחדות בענייני מועדים ובענייני חינוך ונישואין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]