ישעיה שטיינר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רבי ישעיה שטיינר מקרסטיר
לידה 1852
ה'תרי"ב
האימפריה האוסטריתהאימפריה האוסטרית זאבריו (אנ'), האימפריה האוסטרית
פטירה 27 באפריל 1925 (בגיל 73 בערך)
ג' באייר ה'תרפ"ה
הונגריה (1920–1945)הונגריה (1920–1945) בודרוגקרסטור, ממלכת הונגריה
כינוי רב ישעיה'לה קערעסטירער
תקופת הפעילות ?–1925 עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות תנועת החסידות
רבותיו רבי צבי הירש מליסקא
רבי חיים הלברשטאם
רבי מרדכי מנדבורנה
תלמידיו בנו רבי אברהם וחתן בנו רבי מאיר יוסף רובין.
ציונו של רבי ישעיה שטיינר

רבי ישעיה שטיינר (מכונה ר' ישעיה'לה מקרסטיר (קערעסטירער)) (ה'תרי"ב, 1852ג' באייר ה'תרפ"ה, 27 באפריל 1925) היה רב ואדמו"ר בעיירה קֶרֶסטוּר על יד מישקולץ שבהונגריה, מייסדה של חסידות קרסטיר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד ב 1852 לרב משה והענטשא מרים שטיינר בכפר זָאבֱריו (Zborov) שליד ברדיוב (כיום בסלובקיה). התייתם מאביו כאשר היה בן שלוש. בגיל שתים עשרה אמו שלחה אותו לבית האדמו"ר רבי צבי הירש פרידמן מליסקא, אשר שלחו ללמוד בסמיהאלי. לאחר חצי שנה חזר לליסקא ולמד שם כמה שנים, בהמשך אף מינה אותו הרבי מליסקא למשמשו. בד' בניסן ה'תרל"ה נשא לאישה את שרה, בת הרב יצחק יונה וויינשטוק. כל ימיו הקפיד לחתום כמשמשו של הרבי מליסקא[1]. כמו כן היה מתלמידי רבי חיים הלברשטאם מצאנז. נהג לנסוע אל רבי מרדכי מנדבורנא, רבי שמואל פרנקל מדאראג ועוד. לאחר שנפטר רבו הוכתר על ידי רבי מרדכי מנדבורנא כאדמו"ר מליסקא לצד רבי חיים פרידלנדר חתנו של רבי צבי הירש מליסקא שאף הוא הוכתר כאדמו"ר מליסקא, אך עקב מתיחות ורדיפות מצד חסידיו עבר מליסקא לקרסטיר[2] שם החל להתפרסם כבעל מופתים ורבבות חסידים באו לחצרו.

נודע בעיקר כמכניס אורחים ובכך שהיה נותן צדקה לנזקקים. כותבי תולדותיו כותבים שגם כשלא נותרה פרוטה בכיסו לווה כדי להמשיך לחלק[3]. ומסופר שגם לפני התקיעות בראש השנה, היה עומד וחותך עוגות ופורס אותן עבור הציבור. כששאלו אותו על כך, השיב: "הצדיקים הגדולים עוסקים כעת ברזין דרזין אבל אני יהודי פשוט, מתעסק בעניין 'לשובע ולא לרזון'"[4].

בזיווג שני היה נשוי למרת שרה בת רבי משה שמעון ראטה אבד"ק דיורע בן רבי יואל צבי ראטה אבד"ק חוסט. בעל שו"ת "בית היוצר".

שמונה מתוך שנים עשר ילדיו נפטרו בחייו[5]. הילדים שנותרו לו היו: רבי אברהם; קריינטשע אשת רבי שמואל גרוס רבה של קרולי; רבקה פייגא אשת הרב ראובן חיים קליין רבה של סונינה (אנ'); רחל אשת רבי ישראל אברהם אלתר לנדא[6] רבה של עדלין ומחבר הספר "בית ישראל". והניה אשת מאיר קראוס, הוריו של החזן משה שמעון קראוס.

שושלת קרעסטיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בנו רבי אברהם מילא את מקומו כאדמו"ר. נולד בשנת תרמ"ג בערך. כיהן פחות משנתיים עד פטירתו בי"ח באדר א' תרפ"ז (1927). אחד מחתניו היה רבי מנחם מנדל כהנא, אדמו"ר מהומנא.
 • את מקומו של רבי אברהם מילא חתנו, רבי מאיר יוסף רובין (בן רבי ברוך מבריזדוביץ). נספה ב-1944 (ט"ו בסיוון תש"ד) במחנה הריכוז אושוויץ. חתנו של רבי מאיר יוסף היה רבי מנחם ישראל רוטנברג מקוסון.
 • את מקומו של רבי מאיר יוסף מילא בנו, רבי ישכר דב, חתנו של הרב חיים מייזליש אב"ד סרוואש. ניצל מהשואה והיגר לארצות הברית שם כיהן כאדמו"ר מקרעסטיר. נפטר באלול תשס"א.
 • את מקומו של רבי ישכר דב ממלא חתנו, רבי יצחק חיים זלטנרייך, אב"ד טשאקאווא בוויליאמסבורג, בורו פארק.

חתנו של רבי אברהם מקרעסטיר, רבי נפתלי גרוס (בן רבי רפאל מברבשט) כיהן כאדמו"ר בדברצין[7]. ניצל מהשואה ואחרי ייסורים הגיע לארצות הברית והקים בית כנסת בקראון הייטס, וכיהן בשם קרעסטיר-ברבשט. התגורר תקופה בישראל ובסוף ימיו במיאמי. נפטר בשנת תשמ"ח (1988).

 • בנו רבי ישעיה מילא את מקומו בוויליאמסבורג בשם קרסטיר-ברבשט. לאחר פטירתו ממלא את מקומו רבי אברהם משה גרוס, בן אחיו הרב מיכאל, חתן רבי שמעון נתן נטע מלעלוב.
 • בן נוסף, רבי יוקל[7], פתח בית כנסת במונסי ובמיאמי בשם קרסטיר-ברבשט.
 • בן שלישי, רבי רפאל (19282007), כיהן במיאמי וכיום מכהן בנו רבי חנניה יום טוב ליפא.

הרב שמואל דוד קרויז, חתנו של הרב ישראל אברהם אלטר לנדא אב״ד עדעלין חתנו של רבי ישעיה, הוא האדמו"ר מאודווארי-קערעסטיר בוויליאמסבורג.

בנו הרב אלטר קרויז הוא האדמו"ר קערעסטיר מאנסי.

הנצחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

תושבים חרדים מבני ברק מקימים עמדה לחלוקת עוגיות ושתייה על מסלול הפגנת השמאל נגד הרפורמה המשפטית בבני ברק במרץ 2023, לזכות רבי ישעיה מקערסטיר
תושבים חרדים מבני ברק מקימים עמדה לחלוקת עוגיות ושתייה על מסלול ההפגנה נגד הרפורמה המשפטית בבני ברק במרץ 2023, לזכות רבי ישעיה מקערסטיר

בקרעסטיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסביבות שנת 2010 נסלל ושוקם השביל המוביל אל ציונו, בשנת 2012–2013 שופץ והורחב האוהל שעל קברו על ידי צאצאיו. שטח הבניין הסמוך ששימש בזמנים עברו לצורכי החברא קדישא הוסב לחדר עבור הכהנים. ובמקביל נבנה אגף עבור עזרת נשים.[8]

החל מאמצע העשור השני של המאה ה־21 הפך קברו לאתר עלייה לרגל[9][10] והחל מנהג המוני לעלות לקברו, בפרט ביום השנה למותו. בנוסף רשת הכוללים 'תורת חסד' פתחו כולל מיוחד לע"נ בנוסף, פתחו נכדיו משפחת רובין וכן משפחת פרידלנדר בתי הַכְנָסַת אורחים לאלפי יהודים המגיעים לפקוד את המקום מדי שנה ומספקים אוכל ושתייה לציבור 24 שעות ביממה במשך כל ימות השנה. במקום אף קיימים בתי מדרש לתורה ולתפילה, ומקוואות טהרה. גם הבית שבו התגורר ברחוב קושוט 67 משמש כבית הַכְנָסַת אורחים[8].

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

"ישיבת ישועת מרדכי" שבנחליאל קרויה גם על שמו[11].

במקביל, התפתח מנהג חלוקת מזון לעילוי נשמתו ביום פטירתו בסמוך לקברו ובריכוזים חסידיים. החל משנת ה'תשפ"א החלו לחלק מזון לעילוי נשמתו לעולי הרגל בשלוש רגלים בסביבות העיר העתיקה ובתוכה, ומאז שנת ה'תשפ"ג התפשטו מוקדי החלוקה והוקמו מהם גם בכניסה לירושלים בסביבות גשר המיתרים.

מספר ארגוני חסד הוקמו לזכרו.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוגים חרדיים יש המשתמשים בתמונתו כסגולה לשמירה מפני עכברים[12], אך לסגולה זו אין כל מקור ואדרבה הוא התנגד נחרצות לעשיית תמונות מדמותו[13].

בשנת תשע"ט הוציא המלחין ר' שמשון ניימן שיר על ר' ישעיה ובמהרה הפך ללהיט שמושמע עד היום. בשנת 2019 הוציאה להקת זושא שיר עליו שנקרא "ר' שעילה"[14].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יוסף מרדכי גינצלער, מי באר ישעיהו, טארנא סלאוואקיי תרפ"ח
 • ישראל יעקב וידובסקי, תולדות הצדיק ר' ישעיה'לע מקערעסטיר, ירושלים: מכון אבן ישראל, תשנ"ו
 • שלום אליעזר ליכטענשטיין, מנחם מענדל רובין (עורכים), מופת הדור: תולדות חייו והליכות דרכו ... של ... רבי ישעיה שטיינער, הנקרא בפי כל רבי ישעי'לע קערעסטירער, ברוקלין תשע"א 2010

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ישעיה שטיינר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ נהג לחתום: הק' ישעי' בן מו"ה משה ז"ל שהי' משמש בקודש אצל הרב הצדיק מליסקא זי"ע. צילום חתימתו נמצא בספרו של הרב וידובסקי המצוין לעיל, עמ' 13.
 2. ^ מופת הדור עמוד עז
 3. ^ מי באר ישעיהו, עמ' לח
 4. ^ רבי ישעיה (ב"ר משה) מקרסטיר, באתר סיפורים
 5. ^ דוד דמן (26 אפר' 2018). "מידע". משפחה (1354): 86. {{cite journal}}: (עזרה)
 6. ^ ראו עליו כאן.
 7. ^ 1 2 ישראל גרובייס (26 אפר' 2018). "מידע". משפחה (1354): 48–57. {{cite journal}}: (עזרה)
 8. ^ 1 2 ההיסטוריה היהודית של קרעסטיר, באתר קרעסטירער היים
 9. ^ אלפים על ציונו באתר JDN
 10. ^ מערכת המחדש, אלפים פקדו את ציון ר' ישעיה'לע זיע"א בקרעסטיר • צפו | המחדש, באתר המחדש, ‏ז' אייר תשפ"ב
 11. ^ ישועת מרדכי - ר ישעיה'לה מקערעסטיער (קערעסטירער) - הרב ישעיה שטיינר, באתר sites.google.com
 12. ^ ר' ישעיה'לה מקרסטיר והסגולה המפורסמת נגד עכברים: 7 עובדות, באתר www.hidabroot.org, ‏2023-06-27
 13. ^ ראה באריכות בספר מופת הדור עמוד תצ.
 14. ^ Zusha Reb Shayaleh || זושא ר׳ שעי׳לה, סרטון בערוץ "Zusha Music", באתר יוטיוב (אורך: 03:49)