חסידות אלעסק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

חסידות אלעסק הייתה חסידות גליציאנית. אבי החסידות היה רבי חנוך העניך מייער, חתנו של רבי שלום רוקח מבעלז. נכון לתש"ע, מכהנים מצאצאי השושלת באדמו"רות סטניסלב ואלעסק. חסידות נוספת מגזע זה היא חסידות סאסוב.

תולדות החסידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי אהרן מנחם מנדל אייכנשטיין

רבי חנוך העניך נולד בשנת תק"ס (1800) לרב שמואל מאיר מאלעסק. נישא לפריידא בתו של רבי שלום מבעלז. היה חסידם של רבי אורי מסטרליסק, של רבי נפתלי צבי הורוביץ מרופשיץ ושל חותנו. בילדותו היה אצל החוזה מלובלין. כיהן ברבנות בסטינוב ובאלעסק שבגליציה, (אולסקו, כיום אוקראינה). לאחר פטירת חותנו החל לכהן באדמו"רות. נודע כבעל מופת ופועל ישועות. חיבר ספרים בשם "לב שמח" על התורה, הגדה של פסח וסידור. נפטר בא' באלול תרמ"ד (1884). חתניו היו רבי משה זילברפרב, רבי צבי רוקח ורבי אשר אנשיל אשכנזי (בנו של רבי יואל אשכנזי, רבה של זלוטשוב, מחבר שו"ת מהר"י אשכנזי,[1] חתן רבי צבי הירש תאומים[2]).

בנו רבי יצחק מילא את מקומו. נולד בשנת תקפ"ט (1829). היה חתנו של רבי יוסף יוסקה מלאשקביץ. לאחר חתונתו שהה אצל רבי מאיר מפרמישלאן (חותן חותנו). היה חסידם של רבי ישראל מרוז'ין ושל סבו רבי שלום מבעלז. לאחר פטירת אביו מילא את מקומו. היה מפורסם כגדול בתורה. נפטר בכ"ד באדר תרס"ד (1904). חתנו היה רבי אהרן מנחם מנדל אייכנשטיין בנו של רבי אלכסנדר סנדר מזידיטשוב מילא את מקום חותנו באדמו"רות. במלחמת העולם הראשונה עבר ללבוב ונפטר שם בי"ט באב תרפ"ג (1923). בן נוסף של רבי חנוך הניך היה רבי שלמה, אבי חסידות סאסוב.

נכדו של רבי חנוך הניך (בן חתנו רבי משה), רבי משולם זלמן כיהן כרב ואדמו"ר בטופורוב. נולד בשנת תר"ל (1870). היה חתנו של רבי אהרן מקוידנוב. נרצח ביער טופורוב בשנת תש"ד. חתנו היה רבי חיים מאיר יחיאל שפירא מנארול. רבי חנוך דב זילברפרב, בנו של רבי משולם זלמן, כיהן כאדמו"ר בבוטושאן ובתל אביב כאדמו"ר מקוידנוב. ממנו נמשכת היום חסידות קוידנוב.

נכון לשנת ה'תש"ע מכהן בניו יורק רבי יצחק אשכנזי, צאצא של רבי חנוך העניך דרך חותנו רבי אשר אנשיל אשכנזי.[3]

שושלת סטניסלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי אשר אנשיל אשכנזי (חתנו של רבי חנוך העניך) כיהן לאחר פטירת חותנו כאדמו"ר מאלעסק בסטניסלב. לאחר פטירת אביו נקרא לכהן ברבנות זלוטשוב אך סירב. נפטר בכ"א בחשוון תרנ"ז[4].

ילדיו של רבי אשר אנשיל כיהנו אחריו בסטניסלב:

בנו של רבי צבי הירש, רבי משולם יששכר כיהן באדמו"רות סטניסלב-לונדון אחרי השואה. נפטר בג' בכסלו תשנ"ה. נכון לשנת ה'תש"ע מכהן בנו רבי צבי הירש מסטניסלב-אלעסק בארצות הברית. בן נוסף היה רבי אורי (חתן רבי אשר ישעיהו מנדבורנה חדרה) שכיהן באדמו"רות סטניסלב-לונדון עד לפטירתו מנגיף הקורונה בא' בניסן ה'תש"ף. את מקומו באדמו"רות סטניסלב-לונדון מילא בנו רבי קלונימוס קלמן יהושע. בן נוסף, רבי יצחק, מכהן כאדמו"ר מסטניסלב ארצות הברית.[3]

רבי אורי אשכנזי מסטניסלב-לונדון

בנו של רבי משה דוד, רבי יחיאל כיהן כאדמו"ר מאלעסק בארצות הברית. נולד בשנת תרמ"ב. נישא לבת רבי אברהם לנדמן רבה של סטרליסק וצאצא לשושלת סטרליסק. בשנת תרע"ב החל לכהן בגרוסוורדיין ובשנת תרפ"ט היגר לארצות הברית. נפטר בט"ז באדר א' תרצ"ב. בניו היו רבי יואל אב"ד יאשי ורבי נחום אב"ד חאטין (חותן רבי משה מאיר משאץ). חתנו היה רבי חיים בן ציון הגר בן רבי פנחס מבורשה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Yoel of Zlotshov יואל (זלטשיב) Ashkenazi". Geni. בדיקה אחרונה ב-5 באוקטובר 2012. 
  2. ^ "Tzvi Hirsh / צבי הירש Hirsch Thumim (תאומים) (Teomim-Frankel)". Geni. בדיקה אחרונה ב-5 באוקטובר 2012. 
  3. ^ 1 2 אדמו"רים מכהנים, בחדרי חרדים, ‏13 ביולי 2010
  4. ^ יצחק אלפסי, החסידות, הוצאת ספרית מעריב, מהדורה שנייה, 1977, עמ' 158
  5. ^ ראו עליו ומשפחתו כאן.
  6. ^ אריאל שרפר, ברוך דיין האמת: הגאון הרב אלימלך אשכנזי זצ"ל, רדיו קול חי, ‏י' באלול תשע״ב 28 באוגוסט 2012
  7. ^ אביו של רבי אברהם אהרן, רבי יקותיאל יהודה, היה חתנו של רבי משה דוד אשכנזי אביו של רבי יואל מזלוטשוב.