חסידות סטרטין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חסידות סטרטין
אוהל אדמו"רי סטרטין מגליציה
אוהל אדמו"רי סטרטין מגליציה
אוהל אדמו"רי סטרטין מגליציה
שורשים, סיווג והנהגה
דת יהדות
קבוצה תנועת החסידות
מקום ייסוד סטרטין (אוקראינה)
מייסד רבי יהודה צבי ברנדויין
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

חסידות סטרטיןיידיש: סטרעטין) היא חצר חסידית, שמקורה בעיר סטרטין (Stratyn ובאוקראינית Стратин) סמוך לרוהטין, ובאזור לבוב שבגליציה כיום אוקראינה, ומייסדה היה רבי יהודה צבי ברנדויין.

תולדות החסידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האדמו"ר יצחק אייזיק לנגנר מסטרטין

רבי יהודה צבי ברנדויין התגורר בעיירה סטרטין שבגליציה, והיה תלמידו של ("השרף") רבי אורי מסטרליסק. בה'תקפ"ו הסמיך רבי אורי מסטרליסק את רבי יהודה צבי כממלא מקומו, ומאז החלו לנהור אליו המוני חסידים, לקבל ממנו עצה וברכה. על פי המסורת, רבי יהודה צבי היה בן אחר בן שישה עשר דורות של בעלי רוח הקודש.

מהמייסד רבי יהודה צבי התפצלו החסידים לשלושת בניו, רבי אליעזר מאוזופולי, רבי שמואל זאנוויל, ובראשם רבי אברהם מסטרטין, ועם השנים ההתפצלות התמסדה והפכה לחסידויות רבות, ובהן סטרטין, טורקא-סטרטין, בורשטיין, אליק, טולנא, סטאניסלב, קוסובה, לבוב ועוד. לאחר פטירתו של כל אדמו"ר נוספו סניפים והתפצלויות רבות לחסידות סטרטין.

עיקר דרכם של ראשוני אדמור"י סטרטין הייתה כדרכו של רבם השרף מסטרליסק שהיא התמקדות עיקרית בעבודת התפילה והנהגה של פשטות וריבוי צדקה וחסד . אדמו"רי סטרטין (לפחות הראשונים של השושלת) היו ידועים כבעלי מופת עושי ניסים ובעלי כוחות על טבעיים. דברים דומים לזה כתב רבי חיים מצאנז [1] על רבי יהודה צבי הראשון מסטרטין ועל בנו רבי אברהם:

" הלא ידוע שהקדוש רבי אברהם (מסטרטין) ואביו הקדוש (רבי יהודה צבי) זכרונם לחיי העולם הבא לא היו רבנים ורק מחמת גודל קדושתם ויראתם נשמעו דבריהם לכל הגליל וינהו אחריהם ללמוד תורה ויראה מהם גם נתנו להם נדבות לכבד יראי השם כמותם ירבו בישראל ושאלו עצות כאשר ישאל איש בדבר אלקים כי היו בעלי רוח הקודש ותפילתם ודיבורם בקדושה עשו פרי..".

אדמו"רי סטרטין[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מייסד החסידות והאדמו"ר הראשון היה רבי יהודה צבי ברנדויין, הנהיג בין השנים: תקפ"ו - תר"ד, נולד בתק"ם בזוואליב, לרבי שמואל זנוויל בן רבי מרדכי פעשיס אב"ד נראיוב. נפטר י"א באייר תר"ד, ונקבר בחלקת אדמו"רי סטרטין, בגליציה.
 • האדמו"ר השני הוא בנו רבי אברהם ברנדויין מסטרטין, הנהיג בין השנים: תר"ד-תרכ"ה, נולד תקס"ה, ונפטר בג' בטבת תרכ"ה, ונקבר בחלקת אדמו"רי סטרטין, בגליציה. היו לו ארבעה חתנים. רבי ישכר דב מדולינא, רבי אורי ממלא מקומו, רבי אהרן ברנדוויין מפלעשטין (גזע אליק וקרמניץ) ורבי פנחס ברנדווין מברז'אן (גזע קרמניץ)[2]. שניים מחתניו החליפו את שם משפחתם לברנדווין בשביל להקים לו זכר.
 • האדמו"ר השלישי הוא רבי אורי לנגנר מרוהאטין (חתנו של רבי אברהם), הנהיג בין השנים: תרכ"ה-תרמ"ט, נולד תק"ף, בראהטין, לרבי יצחק לנגנר מראהטין, נישא לשרה בת רבי אברהם ברנדויין (האדמו"ר הקודם) ונפטר בי"ח באייר תרמ"ט (ל"ג בעומר), ונקבר בחלקת אדמו"רי סטרטין, בגליציה. עקב תאריך פטירתו, הפך ציון קברו למקום עלייה לרגל ליהודי גליציה, וקיום הילולה במקביל להילולה במירון על ציון קברו של רשב"י[3].

חתנו: רבי חיים יוסף לנגנר נכדם של רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב המגיד הגדול ממעזריטש והבעש"ט, שימש כאדמו"ר בטורקא.

האדמו"ר משולם פייביש לנגנר מסטרטין
 • במקביל לרבי יצחק אייזיק האדמו"ר החמישי, שימש אחיו רבי משה לנגנר אדמו"ר מסטרטין בקוזובה, חתנו של רבי שלום באב"ד אב"ד וואריש. בעת מלחמת העולם הראשונה נמלט ללבוב, וחסידיו הצטרפו אליו. משנת תרפ"א היגר לטורונטו קנדה ושם שימש כאדמו"ר מסטרטין-קוזובא עד פטירתו בתשט"ו. חתניו היו רבי יוחנן טברסקי האדמו"ר מטולנא ורבי דוד פלאם, האדמור מאלעסק מונטריאול.
  • בניו שכיהנו בטורונטו: רבי שלמה, "הנעריווער רב". רבי יצחק-אייזיק "השני". נולד בשנת תרס"ו. חתן רבי אברהם שמואל זילברשטיין, מחבר ספר "קרבן שמואל". כיהן באדמו"רות בשכונת דאון טאון. נודע בפרישותו המופלגת ובריבוי טבילות במקווה. נפטר ללא ילדים בא' בטבת תש"מ.
  • בנו הבכור של רבי משה, הרב מרדכי הנהיג קהילה יהודית גדולה בשכונת הצומת בטורונטו ונקרא הג'נקשונר. עוד בן היה ושמו רבי אברהם שנקרא הפילאדלפיער.
  • חתנו רבי דוד פלאם האדמו"ר מאלעסק בנו של רבי יצחק מקארטשין[4], מגזע המגיד מלוצק. לאחר שהתייתם בגיל צעיר יחסית גדל על ברכי קרוב משפחתו[5] רבי ישכר דב מבעלז. עזב את אירופה למונטריאול ובסוף ימיו היה אדמו"ר בשכונת מאה שערים בירושלים. חתנו היה רבי אברהם יהושע השיל פרנקל אב"ד היבנוב[6].
   • בנו רבי שלום פלאם[7] התחתן עם ביילא ברנדווין בת הזקונים של הרב יחיאל מיכל ברנדווין האדמו"ר מסטרטין-טורקא (בנו של רבי אהרן מפלעשטין חתן רבי אברהם מסטרטין). לאחר פטירת אביו בתש"ל הנהיג את קהל חסידי סטרעטין בברוקלין, נפטר תשס"ד ונקבר בהר הזיתים בחלקת גליציא. חתנו הוא רבי שמשון משה שטרנברג מקוז'ניץ. אחיו הוא הרב ישראל פלאם מייסד בית הספר התיכון היהודי במונסי.
    • בנו רבי משה ממשיך אחריו. בן נוסף הוא הזמר החסידי אברומי פלאם.
 • עוד בנים של רבי יהודה צבי לנגנר היו: רבי אברהם מקנייהניטש (תרכ"ג-כ"ח בתמוז תרע"ז). חתנו של דודו זקינו רבי פנחס ברנדוויין מברז'אן. בגיל 18 התמנה לרב בקנייהניטש ולאחר פטירת אביו כאדמו"ר לחלק גדול מחסידי אביו. בשנת תרע"ד ברח לבודפשט שם נפטר. בניו היו רבי משה מקנייהניטש ורבי אורי (תרנ"ו-תשל"א). רבי אורי החל לכהן בשנת תרפ"א כרב ואדמו"ר בקנייהניטש ובשנת תרפ"ב היגר לארצות הברית שם כיהן כאדמו"ר עד פטירתו. חיבר כ-15 ספרים. היה חתנו של דודו זקינו רבי פנחס ברנדויין מברז'אן. חתנו הוא רבי ברוך נתן מקשאנוב; רבי שלמה מרוהטין כיהן בבורדשאן ורוהטין; רבי ישראל מרוהטין-ברוד.
 • חתניו של רבי יהודה צבי לנגנר היו: רבי יחיאל מיכל מהורודנה (תר"כ-תר"צ), בן הרב שמעון מגליגורה ומתלמידי הרב אליעזר סג"ל מישל, שכיהן ברבנות גליגורה וחותנו מינהו לרב העיר במקומו. במלחמת העולם הראשונה עבר לסטרי; רבי משה פנחס תאומים-פרנקל מחודורוב-טרנוב, בנו של רבי יהושע העשיל נכדו של רבי יחזקאל שרגא הלברשטאם משינאווא; רבי חיים אייזן בן הרב אביגדור שכיהן כרב ואדמו"ר בסווירז'. בני ר' חיים אייזן וחתנו היו: רבי אורי (נפטר כ"ב בטבת תרצ"ו), חתן דודו הרב יחיאל מיכל מהורודנה, שכיהן כרב בסווירז', סטרטין, ברזן ובתר"צ בבוברקה שבה כיהן גם כאדמו"ר, וחיבר ספר בשם "יאיר חיים" שאבד בשואה; ורבי משה פנחס, חתנו וממלא מקומו של דודו רבי ישראל מרוהטין-ברוד, שנרצח בשואה; רבי דב בער שפירא מסטרטין בלבוב, בנו של רבי אלחנן מקאלושין (מיוחס לגזע דומברובה), ובנו היה רבי יעקב יצחק אב"ד בירטש.

ממנהגי סטרטין[עריכת קוד מקור | עריכה]

חסידות סטרטין כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שחרבה לגמרי קהילת סטרטין באירופה, נשארו לפליטה קהילות בארצות הברית ובארץ ישראל.

בשנת תשכ"ו עבר רבי שלום פלאם מטורונטו לגור בברוקלין שבניו יורק, שם פתח את בית מדרשו בשכונת פלטבוש. התפרסם בתפילותיו הנלהבות. בשמחה משפחתית הכריז עליו דודו רבי יעקב יוסף טברסקי כאדמו"ר מסטרטין אך הוא סירב לקבל עליו את התואר. בשנת תש"מ עם פטירת דודו רבי יצחק אייזיק השני מסטרטין החל לנהוג באדמו"רות עד פטירתו בשנת תשס"ג, לאחר פטירתו מונו בניו לממלאי מקומו. בבית מדרשו מכהן בנו הרב משה פלאם, כמו כן בניו הרב דוב בער והרב דוד מכהנים בלייקווד (ניו ג'רזי), שם פתחו בתי מדרש סטרטין.

בברוקלין שבניו יורק קיים "קלויז" נוסף בית כנסת ובית מדרש של חסידות סטרטין, ובהנהגתה עמד האדמו"ר רבי אהרון יעקב ברנדויין (תרצ"ה - ט"ז בסיוון תשע"ד) חתנו של רבי נפתלי מעטשד (נכדו של רבי אברהם אהרן מקולבוסוף). רבי אהרן יעקב הוא בנו של רבי יחיאל מיכל מסטרטין-טורקא (בנו של רבי אהרן מפלעשטין חתנו של האדמו"ר השני רבי אברהם). התייתם בילדותו. למד בישיבת תורה ודעת ובישיבת בית מדרש עליון. לאחר נישואיו החל לכהן באדמו"רות בהוראת רבי יעקב יוסף מסקווירא. הוציא לאור מספרי אדמו"רי סטרטין ואליק.

בארץ ישראל עלו במהלך המאה ה-19 לצפת אישים רבים משושלת החסידות, שכיהנו כאדמו"רים בירושלים, בני ברק ובעיקר בצפת. למשפחה חלקת קבר משפחתית ב"מערת הבאר מים חיים" בבית הקברות העתיק בצפת. הרב יוסף שמואל ברנדויין-מוריה נודע כרבי מסטרטין בארץ ישראל. הרב אברהם ברנדווין בנו של הרב יהודה צבי ברנדויין היה ידוע כ'רבי מסטרטין' בעיר העתיקה בירושלים עד לפטירתו בשנת ה'תשע"ג. את מקומו ממלא בנו רבי משה חיים ברנדוויין. חתנו ותלמידו של רבי יהודה צבי הרב מרדכי שיינברגר מכהן כרב היישוב 'אור הגנוז' שליד צפת. כמו כן הוקם בשנת תשע"ו הארגון 'איגוד צאצאי הרה"ק מסטרעטין העולמי' המנציח את צדיקי השושלת, ואף מארגנת נסיעות להילולא בתאריך י"א אייר בעיירה סטרטין באוקראינה.

גזעים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני רבי יהודה צבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בנו השני של רבי יהודה צבי היה רבי אליעזר מאוזופולי. רק חלק קטן מחסידי אביו נסעו אליו אך משך חסידים רבים מהונגריה. נפטר בכ' באב תרכ"ה. חתניו היו: רבי יהושע העשיל מחודורוב, רבי שמעון בן רבי אברהם חיים השני מלינסק ורבי ישכר בער מסאטמר.
 • בנו השלישי של רבי יהודה צבי היה רבי שמואל זנוויל תלמידם של רבי אורי מסטרליסק, אביו ורבי ישראל מרוז'ין שהסמיכו לאדמו"רות. נדד מעיר לעיר וסירב להתיישב במקום קבוע. נפטר בג' באדר תרמ"ז.

אחרי רבי אליעזר מאוזיפולי כיהנו בניו רבי נחום מבורשטיין ורבי אורי מאוזיפולי שכיהן בסטניסלב. רבי נחום היה חתנו של רבי צבי הירש מפטשניזין. כיהן כאדמו"ר בבורשטיין ובשנת תרע"ד עבר לסטניסלב. חיבר את הספרים:"אמרי טוב" על התורה, "אמרי רצון" על מסורת בראשית, "אמרי ברכה" על אגדות חז"ל ואמרי חיים על תרי"ג מצוות. לאחר פטירת אביו, תבע רבי נחום את ירושת בית הכנסת בסטרטין שהוחזקה בידי חתן דודו, רבי אורי לנגר, בטענה שחתן אינו יורש. רבי חיים מצאנז פסק[8] שהירושות מתחלקות בין שלושת בני רבי יהודה צבי ככל ירושה (מלבד דברים המסופקים), אך לגבי האדמו"רות סירב לפסוק באומרו שאינה שררה העוברת בירושה אלא לפי קדושת הרבי.

בני רבי נחום:

 • רבי אליעזר (השני) מאוזופולי-סטניסלב ("הצדיק מבורשטיין"), חתנו של רבי שמואל רובין מסערט. נולד בשנת תרכ"ט. החל לכהן בשנת תרע"ח בסטניסלב. נפטר במחנה ריכוז בשבט תש"ג.
  • רבי משה מבורשטין חתנו של רבי שלמה מסאסוב. בזמנו גדלה חסידות בורשטין. נחנק למוות בשנת תש"ב והובא לקבורה בסטניסלב.
  • רבי מרדכי חתן רבי לייבוש מברז'אן.
 • חתנו רבי משה אריה מושקוביץ משאץ צ'רנוביץ'.
 • חתנו רבי יוסף אייכינשטיין מטרנופול (בנו של רבי סנדר מזידיטשוב)
 • חתנו רבי יצחק מנחם מפודהייץ.

בנו של רבי אורי, רבי אלעזר מאוזיפולי, כיהן בסטניסלב שם נרצח בשנת תש"ב.

רבי פנחס מבערז'אן חתן רבי אברהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי פנחס היה בנו של רבי יעקב יוסף משנה, בן רבי יחיאל מיכל מוישנוביץ בנו של רבי מרדכי מקרעמניץ בנו של רבי יחיאל מיכל מזלטשוב, כמו כן היה נכדם של הצדיקים רבי יעקב יוסף מאוסטראה רבי פנחס מקוריץ ורבי דוד לייקעס . הוא נשא את הרבנית בלומה, כשנפטר חותנו הוחלט שהאדמורו"ת תעבור בגורל למי שיזכה במקל ובבגדים של הרבי, והוא עלה בגורל, אך סירב לשמש באדמורו"ת ומסר אותה תיכף ומיד לגיסו רבי אורי מרוהאטין. הוא היה דבוק באדמו"ר רבי אברהם יעקב מסדיגורה, ובבנו רבי יצחק מבויאן.

הוא עלה לארץ ישראל בשנת תרס"ז ונפטר בכז' כסליו תרע"ז.

הותיר אחריו בן יחיד ו3 בנות:

 • רבי ישראל הי"ד שימש כאדמו"ר בבערזאן, נספה בשואה ביום כיפור תש"ב.

נשא את הרבנית יענטא גיטל, בתו של רבי חיים יוסף לנגנר מטורקא (סמורזא) חתנו של רבי אורי לנגנר מרוהטין. רבי חיים יוסף היה בנו של רבי יעקב מרדכי רבינוביץ, חתנו של האדמו"ר רבי יחיאל מיכל מזוויהל (בנו של רבי משה מזוויהל בנו של רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב וחתן רבי ישראל חיים מלודמיר בנו של רבי אברהם המלאך ונכדו של המגיד הגדול ממעזריטש), ובנו של רבי משה יוסף מוילקוביסק, חתן רבי יצחק מיאמפלא (חתן רבי ברוך ממז'יבוז') בנו של רבי יוסף מיאמפלא, בנו של רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב .

מזיווג זה נולד לו בנו,

  • רבי יעקב מרדכי בראנדוויין, נולד בבערז'אן, ועלה לארץ ישראל ביחד עם זקינו רבי פנחס מבערז'אן, נשא את הרבנית בריינא פריידא, בתו של הרב החסיד רבי ברוך בנימין זאב ויינשטוק מירושלים (נכדו של הדיין רבי ברוך ויינשטוק).

היה תלמידו הקרוב של רבי יהודה לייב אשלג בעל 'הסולם', נפטר ד' כסליו תשט"ו. מקום מנוחתו בסמיכות לאוהל של רבו בעל 'הסולם'. בניו:

   • רבי פנחס, חסידי סטרעטין בירושלים פנו אליו כמה פעמים על מנת שישמש באדמורו"ת אך הוא סירב.
   • רבי חיים יוסף, מחשובי חסידי באיאן חתן הרב ר' משה יעקב אייזנברג נקבר בסמוך לאביו ר' יעקב מרדכי, נפטר י"א בניסן תשנ"ד מקום מנוחתו בסמוך לאביו ר' יעקב מרדכי,
   • רבי יהודה צבי, חתנו הוא האדמו"ר הנוכחי מסטרעטין רבי משה חיים ברנדויין שליט"א.
   • רבי אברהם, שימש כגבאי צדקה מפורסם בירושלים, וכחבר הנהלת כולל גאליציה.
   • בתו הרבנית בלומה, נישאה לאדמו"ר מטשרנוביל רבי משולם זוסיא טברסקי.
   • הרבנית אסתר יענטא, אשת הרב אברהם יהושע פדר מירושלים, מפארי וחשובי חסידי בעלזא, ומראשי ישיבת בעלזא בטלז סטון.

בזיווג שני נשא את הרבנית נעכא דבורה בתו של רבי אלימלך רובין מיאריטשוב, נכדתם של הרב מאפטא השר שלום מבעלזא ורבי נפתלי מראפשיץ, נספתה בשואה. וממנה נולדו לו:

  • רבי יהודה צבי מגורליץ, חתן רבי אפרים טמפלר מדמביץ, נכדו של רבי פנחס מבריגל. נספה בשואה עם כל בני משפחתו.
  • רבי יצחק. נספה בשואה.
  • מרים. נספתה בשואה.
 • הרבנית בת שבע, אשת הגאון רבי אברהם צבי שור ראב"ד ירושלים, בנו של הגאון רבי שמואל יצחק שור ממונסטריץ', בעל 'מנחת שי'.
 • הרבנית טויבא רחל, אשת אחיינו האדמו"ר רבי אברהם מקנייהניטש.

רבי אהרן מפעלשטין חתן רבי אברהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי אהרן היה בנו של רבי צבי אריה מפעלשטיין בן רבי יוסף דוד מאליק וחתן רבי יצחק מגראנוב. גדל אצל רבי ישראל מרוז'ין. לאחר פטירת חותנו שינה את שם משפחתו מלנדא לברנדוויין. עלה לישראל והתגורר בצפת. נפטר בכסלו תרס"ז ונטמן במערת הבאר מים חיים. חתנו היה רבי פינחס דוד הורוביץ מבוסטון.

בניו היו:

ספרים על אדמורי סטרטין וחסידיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפורי החסידים מחצר זו סופרו שוב בידי סופרים ומספרי סיפורים כש"י עגנון, הרב שלמה זוין[11], יצחק בשביס-זינגר, ר' שלמה קרליבך ואחרים.

בספר "לגעת בשמים לגעת בארץ" מסופר על חסיד סטרטין שהתעשר, אך חש שלא בנוח בסביבתם של שאר החסידים שהיו עניים מרודים. משום כך החל לחלק את עשרו בין החסידים, ולהיפטר מכספו. שמע על כך רבי יהודה צבי, קרא אותו אליו ונזף בו: אם הקב"ה החליט לנסותך ולבדוק אם אתה יכול להישאר בן אדם גם בהיותך עשיר, מי אתה שתוותר על ניסיון זה?[12]

עיירות שהונהגו בידי חצר חסידות סטרטין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסביבתה של סטרטין רבות היו העיירות שבהן יהודי העיירה דבקו בחצר זו. על כך העיד מספר פעמים הסופר ש"י עגנון, שבעצמו התפלל בירושלים בבית הכנסת של חסידים אלו וכתב עליהם בחלק מספריו[13].

בין העיירות שהושפעו מהחסידות או הונהגו בידי חצר זו, העיירות: יזופול (יידיש: איזיפאהל)[14], נרייבה[15], סטרליסק, רוהטין. בעיירות רבות היה בית מדרש פעיל וגדול של חסידי סטרטין ובהן העיירות: לבוב, בודאניב, בוטשטש, נדבורנה[16][17]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ שו"ת דברי חיים חושן משפט חלק ב' סימן ל"ב.
 2. ^ בן רבי יעקב יוסף נכדו של רבי מרדכי מקרמניץ, ראו כאן. בנו של רבי פנחס היה היה רבי ישראל מברז'אן שעזב את האדמו"רות ועלה לארץ ישראל. בנו של רבי ישראל היה רבי יעקב מרדכי חותנו של רבי זושא מצ'רנוביל וחתניו היו בן אחיינו, רבי אברהם מקנייהניטש והרב אברהם צבי שור, ראב"ד בד"צ כוללות החסידים בירושלים.
 3. ^ ספר המועדים, ל"ג בעומר, "בתפוצות ישראל"
 4. ^ בסוף מלחמת העולם הראשונה, נפגע ברגלו בלבוב בעת פרעות פטליורה ומת מפצעיו בבית החולים בעיר
 5. ^ סבו רבי דוד היה חתנו של רבי אלעזר רוקח מבעלז, דודו של רבי ישכר דב.
 6. ^ אבי רבי שמואל, חתנו של רבי אהרן רוקח מבעלז, רבי דוד (תרנ"ח - י"א בסיוון תשל"א) אדמו"ר בלבוב, מונטריאול וניו יורק וחותן רבי יוזפא פרידלנדר מליסקא.
 7. ^ בניו וחתניו של רבי שלום פלאם עוסקים בהוצאת ספריו ודברי תורתו ב"שולחן הטהור" שערך בלילות שבת. כולם עוסקים בפירוש והרחבה לספר דברת שלמה. בה'תש"ע (2009) יצא ספרו "דובר שלום" על ספר במדבר בהוצאה עצמית.
 8. ^ שו"ת דברי חיים חלק ב', חושן משפט סימן ל"ב
 9. ^ כתבה על פטירתו באתר בחדרי חרדים. אשכול אודותיו בפורום אוצר החכמה.
 10. ^ אלפסי. כאן רושמים תרל"ג בצפת.
 11. ^ סיפורים על רבי יהודה צבי
 12. ^ לגעת בשמים לגעת בארץ (אנגלית, עמוד 98)
 13. ^ אמונתי בתי היקרה תחי', באתר הארץ, 1 באפריל 2007
 14. ^ הערך: יזוברוב באנציקלופדיה לחיי היהודיים באירופה לפני מלחמת העולם השנייה (אנגלית, אתר גוגל ספרים)
 15. ^ על חסידי סטרטין בעיירה נרייוב הסמוכה (אנגלית, תרגום ספר יזכור ליהודי ברז'אני, אתר תולדות היהודים)
 16. ^ על בית מדרש קוסוב ישן בנדבורנה בהנהגת רבי חיים ברנדוויין (אנגלית, אתר גליציה היהודית)
 17. ^ העיירה שלנו נדבורנה אלי ויזל (אנגלית, תרגום ספר יזכור ליהודי נדבורנה, אתר תולדות היהודים)