קהילת וויען

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קהילת וויען היא קהילה יקית שמרכזה בשכונת וויליאמסבורג שבברוקלין, ניו יורק. הקהילה נוסדה על ידי יהודים יוצאי וינה בבית כנסת בשם "קהל עדת יראים וויען" (וינה ביידיש). כיום לקהילה בתי כנסת גם בבורו פארק ובמונסי וכן מוסדות חינוך הכוללים תלמוד תורה, ישיבה קטנה וישיבה גדולה. כיום יש לקהילה מאפיינים חסידיים על אף היותה קהילה יקית. הקהילה מונה כ-500 משפחות.

הקהילה נוסדה על ידי פליטי שואה מווינה. הם קנו בניין תיאטרון והפכוהו לבית כנסת. רבם הראשון היה הרב יונתן שטייף, שכיהן לפני המלחמה כדיין בבודפשט ונפטר בשנת תשי"ח. בשנת תשכ"א מונה במקומו הרב עזריאל יהודה ליבוביץ. משנת תשנ"ב מכהן הרב אשר אנשיל כ"ץ. דייני הקהילה בעבר וכיום הם הרב יוסף אליהו שטיינר בוויליאמסבורג, הרב יחזקאל הורוביץ והרב צבי הלפרין בבורו פארק והרב מנחם פישר במונסי.

רבה הנוכחי של הקהילה, הרב כץ, החליף בשנת תשס"ח את נוסח התפילה בבית הכנסת המרכזי בוויליאמסבורג מנוסח אשכנז לנוסח ספרד והחל לערוך טישים. במונסי נשאר נוסח אשכנז. בבורו פארק שלוש קהילות. אחת מתפללת בנוסח אשכנז ושתיים בנוסח ספרד.

קהילות עם מאפיינים דומים בברוקלין הן חסידות פאפא, וקהילות צאהלים, נייטרא קרסנה וקאשוי.

הרב אשר אנשיל כץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב כץ הוא בנו של הרב יהושע, רבה של סומבטהלי[1], אחיו הם הרב חיים לייב אב"ד סרדהלי בבורו פארק והרב שלמה זלמן רב קהילת תולדות אהרן בוויליאמסבורג. מספריו: "שמן ראש" על התורה, "נחל הברית" על הלכות מילה ו"אוצר השבת" על הלכות שבת.

בנו הגדול, הרב יואל משה מרדכי, הוא חתנו של הרב מנדל הגר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ משפחת כ"ץ היא משפחת רבנים גדולה בהונגריה ובארצות הברית. אביו של רבי יהושע מסומבטהלי היה רבי אשר אנשיל, רבה של סרדהלי, חתן רבי שלמה זלמן ערנרייך, רבה של שימלוי. לאביו של רבי אשר אנשיל, רבי יהונתן בנימין היה כתב ייחוס עד הסמיכת חכמים. ראו גם כאן, בפורום היידי "אידישע וועלט פארומס". וראו גם משפחת הכהן שוורץ.