פורטל:אורניתולוגיה/הידעת?/גלריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
1
Shoebill Pengo.jpg

Crystal Clear action 1leftarrow.pngבני הזוג ממין המנעלן מחליפים משמרות דגירה תוך כדי מחוות קידה והחלפת נקישות, בדומה למנהג החסידות. הם משמיעים כ-8 נקישות תוך כדי תנועות שונות-זקיפת הראש לשמיים או השפלתו. הנקישות מתחלקות לשני סוגים עיקריים:

נקישות תכופות - כעשר נקישות לשנייה במשך 1.5-2 שניות, המושמעות תוך ניפוח הלחיים וזקיפת הראש לעבר השמיים.

נקישות איטיות - כשלוש וחצי נקישות לשנייה למשך כ-1.5 שניות, המושמעות תוך נקישת המקור והשפלת הראש אל הארץ.

Crystal Clear action back.png לערך המלא

עריכה | תבנית | שיחה
2
Probosciger aterrimus-20030511.jpg

Crystal Clear action 1leftarrow.png לקקדו הדקלים יש ניבי שיחה שונים במקומות שונים בעולם וביניהם אף "הלו" שדומה לקול השיחה שלנו. הקקדו גם משתמש לעיתים בכלים: הזכר מתופף על ענף עץ עם מקל כנראה להכרזת טירטוריה; רעש חזק היכול להישמע ליותר מ-100 מטרים מהמקום. הוא גם הקקדו היחיד שחי ביער.

לקקדו הדקלים יש תכונה יוצאת דופן נוספת: צבע לחיו משתנה מלבן לאדום על פי מצב רגשותיו.

Crystal Clear action back.png לערך המלא

עריכה | תבנית | שיחה
3
פרס

Crystal Clear action 1leftarrow.png מקור הצבע האדום השכיח בנוצות הרגליים והחזה של עוף הפרס הוא בסלעים עשירים בתחמוצת ברזל בהם הוא מתחכך. מקור נוסף הוא מנהג העופות לשטוף עצמם במים המכילים מינרל זה. במינרל יש תרכובות אורגניות אשר גורמות לשינוי הפיגמנטים.

Crystal Clear action back.png לערך המלא

עריכה | תבנית | שיחה
4
Meleagris ocellata, אחד משני המינים של תרנגול הודו

Crystal Clear action 1leftarrow.png מקורו של תרנגול ההודו אינו בהודו, אלא ביבשת אמריקה ושמו בעברית ובמספר שפות אחרות, כגון צרפתית (dinde) ויידיש (אינדיק), משמר את זיהויו השגוי של העולם החדש עם הודו - אותו בלבול שבגללו נקראים ילידי היבשת אינדיאנים (מילולית, "הודים") במספר שפות. באופן דומה, בהולנדית ובשפות הסקנדינביות נקרא העוף בשיבושים שונים של העיר קוזי'קוד שבהודו. בשפות אחרות משמר השם טעויות אחרות בזיהויו: מקור השם turkey באנגלית הוא טקסונומיה שגויה של תרנגול ההודו כעוף גינאה (פנינייה), שהגיע לאירופה מאפריקה דרך טורקיה ומכאן קיבל את שמו. בפורטוגזית נקרא העוף "פרו", כשמה של מלכות המשנה של פרו, ועל כן בברזיל, בה משמש הפועל "לאכול" כביטוי סלנג לקיום יחסי מין, מקבל הביטוי "לאכול תרנגול הודו" משמעות חדשה. בערבית נקרא העוף "תרנגול רומאי", ואילו ביוונית - "תרנגול צרפתי".

Crystal Clear action back.png לערך המלא

עריכה | תבנית | שיחה
5
דודו אפור

Crystal Clear action 1leftarrow.pngעץ הדודו הוא עץ הקרוי על שם העוף הנכחד דודו אפור, ובעצמו עמד להיעלם מן העולם. כשנתגלה במאוריציוס ב-1973 נותרו רק 13 פרטים ממנו וכולם בגיל שמעל 300 שנה, מהתקופה שבה הדודו האפור חי. התברר שעוף הדודו ניזון מזרעי העץ ואלה יכלו לנבוט רק לאחר שנשחקו במערכת העיכול שלו. בהיעדר הדודו על האי, לא יכול היה לצמוח דור חדש של עצים, ועץ הדודו כמעט שנכחד. לאחר שהתברר שגם תרנגולי הודו שוחקים את הזרעים בעכלם אותם, אפשר היה להציל את העץ מכליה.

Crystal Clear action back.png לערך המלא

עריכה | תבנית | שיחה
6
שמי הוא בונד, ג'יימס בונד

Crystal Clear action 1leftarrow.pngדמותו של הסוכן החשאי ג'יימס בונד, "נולדה" בראשו של הסופר איאן פלמינג כשהחל לכתוב את ספרו הראשון "קזינו רויאל" ב-1952. לאחר מלחמת העולם השנייה עבר פלמינג להתגורר בג'מייקה, ועסק גם בצפרות. כך התוודע לספר עופות האיים הקריביים, שנכתב על ידי אורניתולוג אמריקאי בשם ג'יימס בונד. איאן פלמינג החליט לקרוא לגיבור ספרו על פי שמו, וכך כתב לאשתו של בונד האמיתי: "שם זה - קצר, לא רומנטי, אנגלו-סקסי, ויחד עם זאת גברי - הוא בדיוק השם שהיה נחוץ לי". לג'יימס בונד האמיתי (19001989) לא היה כל קשר לעולם הריגול. הוא נולד והתגורר רוב שנותיו בפילדלפיה, וזכה במדליות ממוסדות אקדמאיים שונים, כהוקרה על עבודתו בחקר העופות. בתחילת הסרט ה-20 בסדרת ג'יימס בונד, "למות ביום אחר", נראה השחקן פירס ברוסנן - המגלם את דמותו של הסוכן ג'יימס בונד - מעיין בספר "עופות האיים הקריביים".

Crystal Clear action back.png לערך המלא

עריכה | תבנית | שיחה
7
נקר Colaptes auratus

Crystal Clear action 1leftarrow.pngלשונם של חלק מהנקריים ארוכה מאוד ויכולה להגיע לגודל של פי ארבעה ממקורו. הלשון מגולגלת מסביב לגולגולת כדי להחזיק אותה ומוגנת כדי למנוע זעזועים בניקור. בלשון יש בלוטות רוק העושות את הלשון דביקה, תכונה שימושית לשליפת החרקים מהחורים שבהם הנקר מנקר.

Crystal Clear action back.png לערך המלא

עריכה | תבנית | שיחה
8
Ramphastos sulfuratus -Mexico-8a.jpg

Crystal Clear action 1leftarrow.pngלטוקנים ולקלאונאים יש מקור מיוחד: שניהם בנויים כך שיהיו חזקים מבחוץ אך רכים מאוד מבפנים ובצורה של חלת דבש. מדענים מנסים להעתיק את מבנה המקור הזה ליצירת מטוסים קלים וחזקים יותר. למקורם של הטוקניים עוד תכונה: הוא ארוך יותר מגופם.

עריכה | תבנית | שיחה
9
Male and female pheasant.jpg

Crystal Clear action 1leftarrow.pngרוב הזכרים של העופות, דוגמת המנדרין הסיני או הברכייה, הם צבעוניים בעוד שהנקבות חומות או אפורות. הצבעוניות משמשת בדרך כלל לצורך חיזור והרשמת הנקבה, ולעיתים הנוצות הצבעוניות אף נושרות אחרי תקופת החיזור והקינון. מקרים שהזכר והנקבה נראים שונה זה מזה נקראים דו-צורתיות זוויגית.

אך למרות זאת, ישנם כמה עופות שהזכר והנקבה דומים זה לזה. עופות אלה בדרך כלל מחזרים בעזרת צלילים שהם משמיעים או בניית קינים.

Crystal Clear action back.png לערך המלא

עריכה | תבנית | שיחה
10
-
הוספה
11
-
הוספה
12
-
הוספה
13
-
הוספה