פורטל:הממלכה המאוחדת/הידעת?/קטעי הידעת?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
1
הנסיך צ'ארלס

צ'ארלס, נסיך ויילס, משמש כיורש העצר של בריטניה, והראשון בסדר הירושה לכתר הבריטי, מאז מות סבו המלך ג'ורג' השישי ועלייתה של אמו, המלכה אליזבת השנייה, לכס המלוכה ב-1952. אִם אמו תאריך ימים כאמהּ, המלכה האם שנפטרה בגיל 101, הוא ישבור שני שיאים מלכותיים: יורש העצר שכיהן הזמן הרב ביותר בהיסטוריה הבריטית (עבר את אדוארד השביעי ב-21 באפריל 2011) והמלך הבריטי שעלה לכס המלכות בגיל המבוגר ביותר (עבר את ויליאם הרביעי ב-18 בספטמבר 2013).

עריכה | תבנית | שיחה
2
הנסיך אנדרו, הדוכס הנוכחי מיורק

יש הטוענים כי התואר הדוכס מיורק מקולל. זאת מכיוון שהתואר, אשר מוענק לאחיו הצעיר של יורש העצר, הנסיך מוויילס, לא הועבר בירושה על ידי אף אחד מעשרת הדוכסים שכיהנו מאז 1474. ארבע פעמים הדוכס מת ללא בנים וחמש פעמים הפך הדוכס למלך. גם לדוכס הנוכחי, הנסיך אנדרו, הרביעי בסדר הירושה לכתר הבריטי, אין בנים, רק בנות. ראשון הדוכסים מיורק היה אדמונד, בנו הרביעי של המלך אדוארד השלישי, שהעביר את התואר בירושה לבנו אדוארד, שנהרג בקרב אז'נקור. משם התואר עבר לאחיינו של אדוארד, ריצ'רד ומשם לבנו, אדוארד הרביעי, שתפס את המלוכה כנציג בית יורק במה שנקרא לימים מלחמות השושנים. צפוי שהדוכס הבא מיורק יהיה הנסיך הארי, בנו של הנסיך צ'ארלס ואחיו הצעיר של הנסיך ויליאם. מקומות רבים נקראו על-שם דוכסי יורק השונים, ביניהם העיר ניו יורק שנקראה על שמו של ג'יימס סטוארט, בנו השני של צ'ארלס הראשון שלימים מלך בשם ג'יימס השני.

עריכה | תבנית | שיחה
3
ג'ורג' החמישי

רופאו האישי של מלך בריטניה ג'ורג' החמישי, הודה שזירז את מותו של המלך, ב-20 בינואר 1936 בשעה 11:55 בלילה, על ידי הזרקת קוקאין ומורפיום. הוא הסביר את מעשהו בכך שרצה למנוע סבל נוסף ממשפחתו של המלך הגוסס וכדי שהחדשות על מותו של המלך יספיקו להתפרסם במהדורת הבוקר של עיתון הטיימס של לונדון. למרות זאת, כאשר עלה נושא המתת החסד לדיון בבית הלורדים, התנגד לו הרופא.

עריכה | תבנית | שיחה
4
המלכה ויקטוריה

שלושה מצאצאיהם של ויקטוריה מלכת בריטניה ובעלה הנסיך אלברט נקראו על שמו של אלברט, אך איש מהם לא מלך בשם זה כשמו המלכותי. בנם, הנסיך אלברט אדוארד, בחר בשם אדוארד השביעי; נכדם, הנסיך אלברט ויקטור מת בחיי אביו; ונינם, הנסיך אלברט, בחר בשם ג'ורג' השישי. לאחר פטירת אביה, כאשר אליזבת השנייה עלתה לכס המלוכה, היא נשאלה תחת איזה שם תרצה למלוך. היא ענתה "השם שלי, אלא מה?". בנה הנסיך צ'ארלס, הראשון בסדר הירושה לכתר הבריטי, רמז בעבר כי ייתכן שימלוך תחת השם ג'ורג' השביעי.

עריכה | תבנית | שיחה
5
המלך אדוארד השביעי

מלך הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד אדוארד השביעי, היה ידוע בכינוי "הדוד של אירופה". זאת משום שקשרי המשפחה הפנימיים בין משפחות המלוכה של אירופה גרמו לכך, שדרכו או דרך אשתו המלכה אלכסנדרה, הוא היה דודם של קיסר גרמניה וילהלם השני, צאר רוסיה ניקולאי השני ואשתו הנסיכה אלכסנדרה, ויקטוריה מלכת ספרד, אשת יורש העצר של שוודיה, מריה מאדינבורו מלכת רומניה ואשת המלך פרדיננד הראשון והרוזנים מהסה וסקסה-קובורג-גותה. כמו כן היה בן דודם של מלכי בלגיה, פורטוגל, בולגריה והולנד וגיסם של מלכי דנמרק ויוון.

עריכה | תבנית | שיחה
6 מפברואר 1952 ועד מרץ 1953 כהנו בבריטניה שלוש מלכות, זו לצד זו: המלכה השולטת - אליזבת השנייה, שעלתה לשלטון עם מות אביה, ג'ורג' השישי; אמה אליזבת, המלכה האם, אלמנתו של המלך ג'ורג' השישי; וסבתה, המלכה מרי, אלמנתו של המלך ג'ורג' החמישי.

עם מותה של המלכה מרי הצטמצם מספר המלכות לשתיים, ובשנת 2002 מתה גם המלכה אליזבת המלכה האם. המלכה הבאה של בריטניה - לפי סדר הירושה - תהיה קמילה, דוכסית קורנוול. עם הכתרתו של בעלה, היא תהפוך באופן אוטומטי למלכה - כשם שהיום היא נסיכת ויילס באופן רשמי. אולם, כשם שהיא אינה משתמשת בתואר המזוהה עם הנסיכה דיאנה, כך הועלו השערות כי הדוכסית לא תישא בתואר מלכה ותזכה בתואר הנסיכה בת-הלוויה. תואר המלכה האם בבריטניה אינו צפוי להיות בשימוש לפחות בשני הדורות הבאים: אמו של הנסיך צ'ארלס לא תהיה בחיים, ככל הנראה, עם עלייתו לכס המלכות, ואמו של הנסיך ויליאם מתה זה מכבר. התואר הנכבד ישוב לשימוש, אם לא יקרו שינויים דרמטיים, רק עם עלייתו למלכות של הנסיך ג'ורג' - ובתנאי שאמו קתרין תאריך ימים עד אז.

עריכה | תבנית | שיחה
7
מרי, מלכת הסקוטים

מרי, מלכת הסקוטים שמלכה על סקוטלנד מאז מות אביה, ג'יימס החמישי כשהייתה בת שישה ימים, הייתה גם מלכת צרפת בזמן שהייתה נשואה לפרנסואה השני מלך צרפת. לאחר שהתאלמנה ממנו חזרה לסקוטלנד והייתה מעורבת בקשר רידולפי להדחת דודניתה אליזבת הראשונה מלכת אנגליה. הקשר נכשל ולבסוף הוביל להוצאתה להורג של מרי. בנה של מרי, ג'יימס השישי מלך סקוטלנד מלך על אנגליה, סקוטלנד ואירלנד, לאחר איחוד הכתרים, תחת השם המלכותי ג'יימס הראשון.

עריכה | תבנית | שיחה
8
הנס המלכותי לשימוש באנגליה, בווילס ובצפון אירלנד
הנפת דגל בחצי התורן היא ביטוי לאבל במדינות רבות. אחד ההסברים למקור המנהג הוא מתן קדימות לדגל הסמלי הבלתי נראה של המוות. הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת, אשר משמש את ריבון הממלכה המאוחדת, להבדיל מדגל הממלכה המאוחדת אשר משמש את המדינה, אינו מורכן לעולם לחצי התורן, אפילו לאות אבל על מותו של הריבון, משום שאף על פי שהריבון מת, תמיד יהיה מי שימלוך תחתיו, לפי העיקרון של "המלך מת, יחי המלך!".
עריכה | תבנית | שיחה
9
ויליאם הנרי הנובר

יחסים מעורערים בין ויליאם הרביעי מלך הממלכה המאוחדת לגיסתו, ויקטוריה, דוכסית קנט, אימה של יורשת העצר הנסיכה ויקטוריה, הובילו לתקרית הבאה: במסיבת יום ההולדת ה-71 שלו, אמר ויליאם הרביעי כי הוא מקווה שאלוהים יאריך את ימיו בעוד תשעה חודשים, כדי הנסיכה ויקטוריה תגיע לגיל 18 ואימה לא תשמש כעוצרת הממלכה. המלך אכן מת כעבור עשרה חודשים.

עריכה | תבנית | שיחה
10
ג'ון סטיוארט, מטפח הישבן של המלך ג'ורג' השלישי

משרה נחשקת בחצרות המלוכה באנגליה של המאה ה-16 הייתה מטפח הישבן של המלך. חביב המלך שזכה בתואר הנכסף היה אמור להתלוות אל המלך לחדר השינה, לדאוג לנוחיותו, ובעת הצורך להיות נוכח בבית הכיסא ולדאוג לניקיון אחוריו לאחר עשיית הצרכים. נושאי משרה רמת דרג זו, שבדרך כלל נשמרה לבני אצילים, נעשו לעיתים קרובות לאנשי סודו של המלך, משום שהייתה להם גישה לחדריו הפרטיים. הריח שאפף את בית הכיסא, שכונה אז "garderobe", הגן על הבגדים מפני עשים ומכאן מקור המילה האנגלית "wardrobe" שמשמעותה כיום חדר ארונות או ארון בגדים.

עריכה | תבנית | שיחה
11
מימין לשמאל: הכובען, הארנביב ואליס

רבות מהדמויות בספרו הנודע של לואיס קרול אליס בארץ הפלאות מבוססות על ניבים ומונחים שונים מהתקופה הוויקטוריאנית. דמות הכובען המטורף קיבלה השראה מהביטוי "מטורף כמו כובען", שמקורו בשיגעון שגרמה הרעלת כספית בה לקו מעבדי לבד לכובעים; שמו של ה"ארנביב", הלחם של ארנב ואביב, ובמקור "ארנב מרץ", בא מהביטוי "משוגע כמו ארנב מרץ" משום שעונת הייחום של הארנבים הזכרים היא במרץ; ה"צב-לא-צב" או "צב מזויף", Mock Turtle, מבוסס על "Mock Turtle soup", מרק עשוי בשר בקר המהווה תחליף זול למרק צבים; וחתול הצ'שייר שיכול להיעלם ולהשאיר מאחוריו רק את חיוכו קיבל את שמו מהביטוי "מחייך כמו חתול צ'שייר". העיר צ'שייר היא בירת מחוז הולדתו של קרול. הביטוי נוצר בעקבות שלטים בעיר שעליהם היו מצוירים אריות מחייכים, או בהשפעת עיצובן של אריזות גבינת הצ'שייר שעליהן הופיע חתול מחייך.

עריכה | תבנית | שיחה
12
שחקני פרסטון שזכו לכינוי "הבלתי מנוצחים"

זכייה באליפות הליגה הבכירה בכדורגל האנגלי ללא הפסד היא הישג נדיר ביותר. המועדונים שעשו זאת זכו לכינוי "הבלתי מנוצחים". פרסטון נורת' אנד עשתה זאת בעונת 1888/1889, שהייתה גם העונה הראשונה בתולדות הליגה הראשונה של הפוטבול ליג. פרסטון סיימה העונה במאזן 18 ניצחונות ו-4 תוצאות תיקו. לאחר מכן היא זכתה בגביע ה-FA ללא ספיגת שער, והפכה לקבוצה הראשונה, והיחידה עד כה, שזוכה ב"דאבל" האנגלי ללא הפסד. רק בעונת 2003/2004, כעבור 115 שנים, שוחזר ההישג על ידי ארסנל, שזכתה באליפות אנגליה ללא הפסד, אך עם הבדלים אחדים. היא סיימה במאזן של 26 ניצחונות ו-12 תוצאות תיקו, שהיו חלק מרצף שיא של 49 משחקים ללא הפסד בליגה הבכירה. ארסנל גם לא זכתה בגביע ה-FA, לאחר שהודחה בחצי הגמר על ידי מנצ'סטר יונייטד.

עריכה | תבנית | שיחה
13
דיוקן ויליאם פיט הבן

ראש הממשלה הצעיר ביותר בתולדות בריטניה היה ויליאם פיט הבן. פיט, בנו של ויליאם פיט האב, שהיה ראש ממשלת בריטניה בעצמו, מונה בפעם הראשונה לתפקיד בגיל 24 שנים ו-205 ימים. כהונתו הראשונה נמשכה 17 שנים, ולאחר הפסקה של שלוש שנים מונה שנית לתפקיד. לאורך השנים, נאלץ פיט להתמודד עם גרעון תקציבי ענק ממלחמת העצמאות של ארצות הברית, ניהול המלחמות הנפוליאוניות ומחלת הנפש של המלך ג'ורג' השלישי. אם לא די בכך, הרי שפיט חלה במחלת שיגדון תורשתית ונפטר בגיל 47 בלבד, בעודו מכהן כראש ממשלה.

עריכה | תבנית | שיחה
14
ההתנקשות בספנסר פרסיבל

ב-1812 רצח אזרח בריטי בשם ג'ון בלינגהאם את ראש ממשלת בריטניה, ספנסר פרסיבל. זה מקרה הרצח היחידי של ראש ממשלה בבריטניה. הנרי בלינגהאם, שלמרות שמו אינו צאצא של הרוצח, המכהן כיום בבית הנבחרים הבריטי מטעם המפלגה השמרנית הבריטית, התמודד במערכת הבחירות של 1997 מול רוג'ר פרסיבל, צאצא של ספנסר פרסיבל.

עריכה | תבנית | שיחה
15
בית מולי

בית מולי (אנגלית: Molly House) הוא מונח אנגלי ארכאי מן המאה ה-18 לתיאור בית מרזח או חדר פרטי שבו הומוסקסואלים וקרוס-דרסרים יכלו להיפגש זה עם זה ולמצוא בהם פרטנרים מיניים אפשריים. בתי מולי היו נפוצים ברוב הערים הגדולות באנגליה, והם למעשה קדמו לגיי באר המודרני.

במאה ה-18 באנגליה, "מולי" היה כינוי לגברים נשיים או סדומאים.

בית המולי המפורסם ביותר היה "מאד'רס קלאפ" (Mother's Clap), שאותו ניהלה מרגרט קלאפ בשכונת הולבורן שבמרכז לונדון.

עריכה | תבנית | שיחה
16
ארמון הסולטאן לאחר ההפגזה

מלחמת אנגליה-זנזיבר הייתה המלחמה הקצרה בהיסטוריה. היא נערכה ב-27 באוגוסט 1896 בין האימפריה הבריטית לזנזיבר ונמשכה 38 דקות בלבד. בפרק זמן זה השמידו הבריטים את ארמון הסולטאן בית אל חוכם, את ספינותיו ואת המגדלור של האי וגרמו נזק לבית הפלאים ולמבנים נוספים.

עריכה | תבנית | שיחה
17
מפת קורנוול באנגלית ובקורנית

קורנית היא שפה ממשפחת השפות הקלטיות. שפה זו נכחדה בשנת 1777, עם מותו של דוברה האחרון כשפת אם. במאה ה-20 הוחייתה השפה, וכיום דוברים אותה כ-3,500 מתושבי קורנוול, מחוז בקצה הדרום-מערבי של אנגליה.

עריכה | תבנית | שיחה
18
הוצאתה להורג של ג'יין גריי, ציור של פול דלרוש

ליידי ג'יין גריי, נינתו של הנרי השביעי, הייתה מלכת אנגליה בשנת 1553. גריי ידועה כ"מלכת תשעת הימים" שכן מלכותה נמשכה בין 10 ביולי עד 19 ביולי בלבד. מרי העקובה מדם שמלכה אחריה, פקדה להוציאה להורג במצודת לונדון ב-12 בפברואר 1554, והיא בת 16 בלבד.

עריכה | תבנית | שיחה
19
מרי מלכת הסקוטים

מרי מלכת הסקוטים הואשמה בבגידה באנגליה בטענה כי שיתפה פעולה עם מחתרת קתולית שפעלה נגד המלוכה. למלכת אנגליה, אליזבת הראשונה, היו מספר סיבות להסס מלפסוק כי מרי אכן אשמה בבגידה, דבר שהעונש עליו באותם ימים היה עונש מוות: ראשית, מרי ואליזבת היו קרובות משפחה. שנית, מרי הייתה מלכתה של סקוטלנד, מדינה עצמאית באותם ימים, ועלתה השאלה האם סמכותו של בית המשפט האנגלי לדון ראשי מדינות אחרות למוות. שלישית, הוצאה להורג של מלכה אחת עלולה ליצור תקדים לחיסולה של מלכה אחרת: אליזבת בעצמה. לכן, היה צורך להוכיח מעל כל ספק סביר כי מרי אשמה בבגידה. בסופו של דבר נמצאה ההוכחה: מסרים מוצפנים בצופן החלפה שכללו התכתבויות בין מרי ובין חברי המחתרת, שפוענחו באמצעות ניתוח תדירות. ההוכחה הזו הביאה לקביעת אשמתה של מרי במיוחס לה ולהוצאתה להורג.

עריכה | תבנית | שיחה
20 בית המלוכה הבריטי הנוכחי הוא למעשה שושלת מלוכה גרמנית. ב-1714 עלה לשלטון המלך ג'ורג' הראשון, שהיה נסיך גרמני בשם גאורג לודוויג, שאפילו לא ידע לדבר אנגלית. נינו, ג'ורג' השלישי, כבר דיבר אנגלית שוטפת. נכדתו של ג'ורג' השלישי, המלכה ויקטוריה, הייתה גרמניה משני הוריה. ב-1839 נישאה ויקטוריה לנסיך הגרמני אלברט סקסה-קובורג-גותה, שנתן את שמו לבית המלוכה החל מ-1901. ב-1917, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, החליף המלך ג'ורג' החמישי את שם משפחתו משמה הגרמני סקסה-קובורג-גותה לשם בעל הנופך הבריטי וינדזור, הואיל ונטען כי אין זה יאה שיהיה שם גרמני לבית המלוכה, בזמן שגרמניה היא אויב לבריטים. עריכה | תבנית | שיחה
21
ציור של הנרי השמיני על ידי הצייר האנס הולביין הבן

על מנת להינשא לאן בוליין היה על מלך אנגליה, הנרי השמיני, להתגרש מאשתו, קתרין מאראגון. האפיפיור התנגד, ובתגובה הקים הנרי את הכנסייה האנגליקנית. לאחר שלוש שנים הוא החליט להיפטר גם מבוליין ובשנת 1536 האשים אותה בכישוף ובחמש מערכות יחסים עם גברים אחרים, ביניהם אחיה ואפילו מטפח הישבן שלו, סר הנרי נוריס. ייחוסו הגבוה של נוריס מנע מתומאס קרומוול להתעלל בו בזמן החקירה, והוא טען לחפותו עד העלאתו לגרדום. אן הוצאה להורג יומיים מאוחר יותר, וכעבור 11 ימים נוספים נשא הנרי השמיני את ג'יין סימור לאישה. ג'יין, שמתה כעבור שנה, הייתה היחידה מבין שש נשותיו שילדה לו בן זכר.

עריכה | תבנית | שיחה
22
אניית המערכה יו.אס.אס וינסטון צ'רצ'יל

בכל ההיסטוריה של הצי המלכותי רק שתי ספינות שאינן שייכות לצי זכו בכבוד להניף את הנס הלבן, דגלו של הצי הצבאי, על סיפונן. הראשונה הייתה אניית צי הסוחר הבריטי בריטניה הגדולה, בת המאה ה-18, אשר למרות היותה ספינת סוחר, הניפה (ועדיין מניפה במבדוק היבש בו היא עוגנת כיום) את הנס הלבן שכן ביום הפלגתה הראשונה שהה על סיפונה הנסיך אלברט בעלה של המלכה ויקטוריה ומלווים צבאיים נוספים. השנייה היא המשחתת האמריקאית יו.אס.אס וינסטון צ'רצ'יל כאות כבוד והצדעה לראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל. מסיבה זאת מוצב קצין מהצי המלכותי הבריטי בסגל הפיקוד של המשחתת.

עריכה | תבנית | שיחה
23
ויליאם יוארט גלאדסטון

במשך שנים רבות נהג ראש ממשלת בריטניה, ויליאם יוארט גלאדסטון, להסתובב בלילות ברחובות לונדון ולשכנע פרוצות לחדול מעיסוקן. גלאדסטון רשם יומן מפורט ובו שמות הפרוצות שפגש.

עריכה | תבנית | שיחה
24
ריצ'רד השלישי

מלך אנגליה ריצ'רד השלישי הוצג על ידי ויליאם שייקספיר כנבל שרצח את אחייניו הילדים, מה שכנראה נכון. אך בסקר מאה הבריטים הגדולים, שערך ה-BBC בשנת 2002, הוא מקדים במקום אחד את הסופרת הפופולרית ג'יי קיי רולינג, יוצרת סדרת ספרי הארי פוטר שנמצאת במקום ה-83. ב-BBC סבורים שהישג זה נובע מהצבעה מרוכזת של קבוצת לחץ בשם "ריקרדיאנים", ששמה לה למטרה לטהר את שמו.

עריכה | תבנית | שיחה
25
אדוארד השלישי

מלחמת מאה השנים הייתה סכסוך בין ממלכת אנגליה וצרפת שתחילתו בשנת 1337 וסיומו בשנת 1453. הסכסוך החל בשל תביעתו של אדוארד השלישי לכתר צרפת והיה בעצם סדרת מערכות המופרדות על ידי תקופות רגיעה, לוחמה והפסקת אש. מבחינה רשמית, המלחמה הסתיימה רק בשנת 1802, כאשר בעקבות המהפכה הצרפתית ועלייתו של נפוליאון, הסיר הכתר האנגלי את תביעתו למלכות צרפת.

עריכה | תבנית | שיחה
26
מאגרי ראשי הנפץ הגרעיניים של ארצות הברית וברית המועצות/רוסיה

האתלט הבריטי פיליפ נואל-בייקר זכה במדליית כסף בריצת 1,500 מטר באולימפיאדת אנטוורפן (1920). באולימפיאדה זו ובאולימפיאדת פריז (1924), בה נטל חלק בן ארצו המפורסם הרולד אברהמס, שימש נואל-בייקר גם כמנהל מקצועי. בהמשך חייו הוא נבחר לפרלמנט של בריטניה ופעל רבות למען עזרה לפליטי מלחמה, בקרה על ייצור נשק ופירוק נשק. בפרט הוא פעל למען פירוק נשק גרעיני והתנגד להמשך ייצורו. על עבודתו זו הוא זכה בפרס נובל לשלום לשנת 1959.

עריכה | תבנית | שיחה
27
Constructing the Metropolitan Railway.png

הוצאה להורג בתלייה הייתה פופולרית מאד באנגליה במשך מאות שנים. עד מחצית המאה ה-19 בוצעו רוב התליות באופן פומבי, כך שהציבור, כולל ילדים, יכול היה לחזות במעשה על כל פרטיו. התלייה הפומבית האחרונה בוצעה בלונדון בשנת 1868, כאשר הרכבת התחתית כבר פעלה בעיר זה חמש שנים. למרבה האירוניה יכלו תושבי לונדון להגיע לאירוע, הנחשב היום פרימיטיבי, בכלי התחבורה המתקדם ביותר באותה עת. התלייה כעונש חוקי המשיכה להתבצע בבתי הכלא באנגליה ובמושבותיה עוד כמאה שנים, כולל בארץ ישראל המנדטורית, בה הועלו לגרדום אסירי המחתרות. ההוצאה להורג בתלייה בוטלה באנגליה באופן רשמי רק ב-1964.

עריכה | תבנית | שיחה
28
Alan Turing Memorial Closer.jpg

המתמטיקאי הבריטי אלן טיורינג,ממניחי היסודות למדעי המחשב והדמות המרכזית במאמץ הבריטי במלחמת העולם השנייה לפצח את הצופן של מכונת ההצפנה "אניגמה" של הצבא הגרמני, מעולם לא הסתיר את עובדת היותו הומוסקסואל. בשנת 1952 הורשע טיורינג בהומוסקסואליות, התנהגות שהייתה עבירה פלילית באנגליה של אותה עת. בגזר הדין ניתנה לו האפשרות לבחור בין עונש מאסר לבין טיפול הורמונלי, וטיורינג בחר באפשרות השנייה. הטיפול כלל זריקות הורמונים נשיים, על מנת לדכא יצרו המיני. ככל הנראה בשל תופעות הלוואי של ההורמונים (צמיחת שדיים), שם קץ לחייו כעבור שנתיים, ב-7 ביוני 1954.
ב-2009, בעקבות עצומה אותה יזם ג'ון גרם-קמינג ושעליה חתמו למעלה מ-30 אלף בריטים, פרסם ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, הודעת התנצלות "בשם ממשלת בריטניה, וכל מי שבזכות עבודתו של אלן חי בחופש", על היחס אליו זכה טיורינג ממוסדות השלטון הבריטי. בהצהרה הכיר בראון בטיורינג כ"כקורבן המפורסם ביותר של ההומופוביה בבריטניה".

עריכה | תבנית | שיחה
29
הרולינג סטונס בהופעה, 2006

על אף שארצות הברית ובריטניה לחמו זו בזו מספר פעמים, כאשר משתמשים במונח "הפלישה הבריטית", אין הכוונה לפלישה צבאית, אלא לגל סיבובי ההופעות של הביטלס, האבנים המתגלגלות, המי ולהקות בריטיות נוספות בארצות הברית, בשנות ה-60.

עריכה | תבנית | שיחה
30
המלך ג'ורג' השישי וקלמנט אטלי, לאחר בחירות 1945

ראש ממשלת בריטניה קלמנט אטלי וג'ורג' השישי, מלך הממלכה המאוחדת לא נטו להרבות בדיבור. הראשון היה טיפוס לקוני ועצור למדי ואילו השני לקה בגמגום, שאף הפך לנושא סרט הקולנוע זוכה פרס אוסקר, "נאום המלך". בשנת 1945, לאחר ניצחונו של אטלי בבחירות, נפגשו השניים בפגישה טקסית. משך זמן מה עמדו זה לצד זה שותקים, עד שאטלי פתח ואמר, "ניצחתי בבחירות". המלך השיב לו באמירה: "אני יודע. שמעתי על כך בחדשות השעה שש".

עריכה | תבנית | שיחה
31 הזמרת סנדי שו, נציגת בריטניה לתחרות האירוויזיון ב-1967, כלל לא רצתה בתחילה להשתתף בה, שכן חששה שהדבר יפגע בתדמיתה. היא גם סלדה מן השיר ששרה - Puppet on a String ("בובה על חוט") - והתאכזבה כאשר הוא נבחר לייצג את בריטניה מתוך חמישה שירים מועמדים, שהיא ביצעה בתוכנית הקדם-אירוויזיון הבריטית. היא סברה כי השיר סקסיסטי ולא מייצג היטב את הסגנון המוזיקלי שלה. מעבר לכך, לפני התחרות שקלו ברשת ה-BBC להדיח אותה מייצוג בריטניה באירוויזיון, כיוון שהייתה המאהבת בפרשיית גירושין מתוקשרת. בתחרות עצמה הוביל השיר לניצחון סוחף וגרף יותר מכפליים הנקודות שקיבל השיר שהגיע למקום השני. היה זה הניצחון הבריטי הראשון באירוויזיון. בנוסף לכך, היה השיר ללהיט בינלאומי, הגיע לפסגת המצעדים במדינות רבות באירופה, וכן זכה ליותר מ-200 גרסאות כיסוי ב-30 שפות שונות (את חלקן ביצעה שו עצמה). עריכה | תבנית | שיחה
32
הנסיכה אליזבת בחברת אחותה מרגרט וסבתן, המלכה מרי

כנכדתו של ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת החזיקה אליזבת השנייה מלידתה בתואר נסיכה. בעת לידתה הייתה השלישית בסדר ירושת הכתר, לאחר דודה אדוארד ואביה אלברט (לימים ג'ורג' השישי). ההנחה הייתה שהיא תידחק למקום נמוך יותר בין הטוענים לכתר, לאחר שדודה ואביה יולידו במשך הזמן בנים יורשים, ועל כן לידתה לא עוררה עניין ציבורי רב. בפועל, דודה ויתר על הכתר ונותר חשוך ילדים, ואילו הוריה לא הביאו לעולם בנים. לפיכך, הפכה אליזבת באופן בלתי-צפוי ליורשת העצר, ולימים למלכת אנגליה.

עריכה | תבנית | שיחה
33
כריכת המהדורה העברית של הספר "היסטוריה של העמים דוברי האנגלית"

סר וינסטון צ'רצ'יל היה מגדולי המדינאים במאה ה-20 וכן כותב פורה כל ימי חייו, שאף זכה בפרס נובל לספרות בשנת 1953 בשל ספרי ההיסטוריה שכתב: הראשון על מלחמת העולם הראשונה, השני על מלחמת העולם השנייה והשלישי על "היסטוריה של העמים דוברי האנגלית", תיאור ההיסטוריה של בריטניה ומושבותיה. הספרים על מלחמות העולם נכתבו מנקודת מבט ייחודית של אדם שעמד במרכזם של האירועים, וצ'רצ'יל הציב את בריטניה, ואת עצמו, במרכז הסיפור. על דרכו כהיסטוריון הוא אמר "ההיסטוריה תהיה אדיבה כלפיי, מכיוון שאני עומד לכתוב אותה.". ארתור בלפור תיאר את ספריו על מלחמת העולם כ"ביוגרפיה המבריקה של וינסטון, המוסווית כהיסטוריה של היקום".

עריכה | תבנית | שיחה
34
צ'רצ'יל מסמן "וי" בידיו לפני המונים בבית הממשל בלונדון ב-8 במאי 1945, היום שבו הודיע על סיום המלחמה באירופה

על אף שוינסטון צ'רצ'יל גילם באישיותו את עוז הרוח הבריטי שהביא לניצחון במלחמת העולם השנייה, הובסה מפלגתו השמרנית של צ'רצ'יל בבחירות שנערכו בסמוך לניצחון במלחמה, בשנת 1945. הוא הוחלף באמצע ועידת פוטסדאם, שבה נקבע סדר היום בעולם שלאחר סיום המלחמה. היסטוריונים רבים מאמינים כי העם הבריטי סבר כי האיש שהוליך את העם באומץ בעת המלחמה, ייכשל בהולכתו בעת שלום. קלמנט אטלי, איש הלייבור, מונה לתפקיד ראש הממשלה. על בחירתו של אטלי הגיב צ'רצ'יל באמרה המפורסמת "מכונית ריקה הגיעה לרח' דאונינג 10 (מעון ראש הממשלה) וממנה יצא קלמנט אטלי", בהדגישו את אפסותו של ראש הממשלה החדש בעיניו.

עריכה | תבנית | שיחה
35
שני עורבים בטאוור גרין שבמצודת לונדון

העורבים של מצודת לונדון הם קבוצה של עורבים שחורים הגדלים בתנאי שבי במצודת לונדון. אגדה עתיקת יומין גורסת כי נוכחות העורבים מגינה על המלוכה הבריטית ועל המצודה; קיימת אמונה טפלה ולפיה אם העורבים של מצודת לונדון ימותו או יימלטו, אזי הכתר ובריטניה ייפלו. הקבוצה מונה לכל הפחות שבעה פרטים, מהם שישה שהם המינימום הנדרש והשביעי כגיבוי למקרה שאחד מהם ימות. מעבר לכך, עורבי המצודה מגויסים לכוחות המזוינים של הממלכה כמו חיילים רגילים, והם מקבלים תעודות זיהוי כמו חיילים ושוטרים. בדומה לחיילים, ניתן לשחרר את העורבים משירות בגין התנהגות בלתי הולמת.

עריכה | תבנית | שיחה
36
קריקטורה שפורסמה במגזין פאנץ' ב-1855, כתגובה למכתב ששלח המדען מייקל פארדיי בנושא הזוהמה בתמזה

עד המאה ה-19 נהגו לשפוך את שפכי העיר לונדון לנהר התמזה. התמזה היוותה גם אחד ממקורות מי השתייה של העיר, והמים המזוהמים הביאו להתפשטות מחלות זיהומיות רבות. זיהום התמזה הגיע לשיאו בסירחון הגדול של 1858, שבו נאלצו תושבי מרכז לונדון לעזוב את העיר בשל ריח הביוב שעלה מנהר התמזה. רק לאחר הסירחון הגדול הקציב הפרלמנט הבריטי תקציב לפתרון הבעיה, הקים ועדה מיוחדת לפתרון המצב והוקמה מערכת ביוב ללונדון.

עריכה | תבנית | שיחה
37 גנרל פרנק מסרווי, שפיקד על יחידות של צבא בריטניה וצבא הודו הבריטית במלחמת העולם השנייה, ולאחר מכן שימש כמפקד צבא פקיסטן, היה מפקד חי"ר מצטיין, אך מפקד שריון כושל. כאשר פיקד על דיוויזיה משוריינת בקרב גזאלה, הצליחו כוחותיו של רומל לכבוש את מפקדתו. מסרווי, שהיה ידוע בכינויו "המזוקן", בשל מנהגו שלא להתגלח במהלך הקרבות, תלש את סימני הדרגה שלו, הורה לחיילים שהיו עמו שלא לקרוא לו "סר", ולאחר שנפל בשבי, הצליח לשכנע את הגרמנים שהוא אינו מפקד הדיוויזיה כי אם משרתו האישי. כעבור יום הצליח להימלט לאחר שקפץ ממשאית נוסעת, שספגה אש ארטילרית בריטית, והצליח להגיע ברגל אל קווי הצבא הבריטי, ולקבל מחדש את הפיקוד על הדיוויזיה שלו. עריכה | תבנית | שיחה
38
בול הפני השחור

בריטניה היא המדינה הראשונה בעולם אשר הנפיקה בולי דואר. ביום 1 במאי 1840 החלו למכור בבתי הדואר ברחבי בריטניה שני בולים, הראשון (הידוע בתור הפני השחור) היה בערך נקוב של פני אחד ובצבע שחור והשני היה בערך נקוב של 2 פני ובצבע כחול. הבולים נכנסו לתוקף ביום 6 במאי 1840.

מאחר שזה היה הבול הראשון בעולם, ונועד רק לשימוש בתוך גבולות בריטניה, לא היה כל טעם להדפיס עליו את שם המדינה. גם כאשר נקבע בשנות השבעים של המאה ה-19 נוהל המחייב את מדינות העולם לציין את שמן על בולי הדואר שהן מנפיקות, נשמרה לבריטניה זכות הראשונים, והיא המדינה היחידה בעולם הפטורה מרישם שמה על בולי הדואר שלה.

עריכה | תבנית | שיחה
39
מערכת הפעמונים בראש המגדל, כולל הביג בן

רבים מכנים את מגדל השעון המפורסם של בתי הפרלמנט הבריטיים בשם "ביג בן", למרות שהבריטים מכנים בשם זה רק את פעמון הבאס ממערכת הפעמונים של המגדל. פעמון זה, ששוקל כ-13 טון, הועלה לראש המגדל בשנת 1859, בלא שימוש במעלית או במנופים בעלי מנוע. הפעמון נדחף במעלה המדרגות, במשך עשרות שעות, בידי אנשים רבים, על גבי משטח, שהושם על גלילים. פעמון זה ניצק מהמתכת שממנה ייצרו קודם פעמון גדול יותר, ששקל 16 טון, ונועד להיות הביג בן. אך את הפעמון הגדול יותר לא הצליחו להעלות למגדל.

עריכה | תבנית | שיחה
40
קטע מטירת דבלין

בשנת 1922, נערך טקס החזרת טירת דבלין מידי בריטניה לממשלת אירלנד. הטקס סימל את סיום הכיבוש הבריטי באירלנד. אלא שעד לטקס זה, האירים מעולם לא שלטו בטירה זו וגם לא בעיר דבלין. האבירים אנגלו-נורמנים, שהיו השכבה השלטת בבריטניה, הקימו את הטירה כדי לשלוט בעיר זו, שהם כבשו מהוויקינגים - מייסדי העיר.

עריכה | תבנית | שיחה
41
סמל הממלכה המאוחדת לשימוש בסקטולנד

סמל הממלכה המאוחדת הוא שלט אצולה המייצג את הממלכות אשר הרכיבו את הממלכה המאוחדת עם חוק האיחוד של 1800. בסמל, אירלנד מיוצגת עלי ידי נבל בריאן בורו ברבע השלישי, סקוטלנד מיוצגת על ידי אריה אדום על רקע זהב, ברבע השני ועל ידי חד קרן כתומך הסיניסטרי, ואנגליה תופסת מקום של כבוד על ידי שלושה נמרי זהב על רקע אדום ברבעים הראשון והרביעי ועל ידי אריה מוכתר כתומך הדקסטרי. אולם, מאז חוקי האיחוד של 1707 נהוגה בסקוטלנד מסורת כי בסמלים המלכותיים יינתן מקום של כבוד בעבור סימנים סקוטיים, וכך, האריה הסקוטי דחק את מקומם של הנמרים האנגליים והחד-קרן הכסוף הוכתר בכתר סקוטלנד והוצב מימינו של השלט, במקומו של האריה אשר עבר לשמאלו.

עריכה | תבנית | שיחה
42
שליש גינאה בריטית מימי ג'ורג' השלישי

בשנת 1971 הונהגה שיטת החלוקה העשרונית על ההילך החוקי של בריטניה, הלירה שטרלינג. לפני כן הלירה שטרלינג התחלקה ל-20 שילינג, כאשר כל שילינג התחלק ל-12 פני. כלומר, ליש"ט הכילה 240 פני. עד אמצע שנות ה-50 של המאה ה-20 היה המטבע הקטן ביותר בבריטניה, רבע פני. כלומר 1/960 לירה שטרלינג, והוא כונה פרת'ינג (Farthing). במאה ה-19 הונפקו ערכים נמוכים יותר, של חצי פרת'ינג, שליש פרת'ינג ואף רבע פרת'ינג. עם המעבר לשיטה העשרונית, המטבע הקדם-עשרוני של 6 פני (Sixpence) הוחלף ב-2.5 פני עשרוניים. לכן, כדי להקל על ההמרה, הונהג באופן זמני גם מטבע של חצי פני חדש (ששווי היה למעשה 1/200 של לירה שטרלינג).

היו גם חלוקות חלופיות של הלירה שבוטאו במטבעות. למשל, רבע לירה כונה "כתר" (Crown) ושוויו היה 5 שילינגים (כלומר, 60 פני ישנים), ושמינית הלירה כונתה "חצי כתר" (Half a Crown), ושוויה היה 2 שילינגים ו-6 פני (כלומר, 30 פני ישנים). עד 1971 היה נהוג גם לנקוב חלק מהמחירים ב"גינאה" או "גיני" (Guinea). הגינאה הייתה מטבע זהב, שבוטל ב-1816, ואשר שוויו היה 21 שילינג (כלומר לירה אחת ושילינג אחד, או 1.05 לירות). כיום נעשה שימוש במונח "גינאה" רק במרוצי סוסים, כעניין של מסורת.

עריכה | תבנית | שיחה
43
סמל העיר

דרי היא עיר בצפון אירלנד, ששמה נתון במחלוקת. מחלוקת שהיא רק סמל למחלוקת העזה השוררת בין היוניוניסטים לבין הלאומנים באירלנד. בתחילה נקראה העיר דרי (אירית: Doire, "חורש אלונים"; כתיב אנגלי: Derry). בשלהי המאה ה-18 נבנתה העיר מחדש בסיוען של תרומות מלונדון, ובשל כך הוסף לשמה השם "לונדון" והיא נקראה "לונדונדרי" (Londonderry). שם זה משמש כיום את היוניוניסטים, ואילו אלו התומכים בפירודה של צפון אירלנד מן הממלכה המאוחדת ובשיבתה לחיקה החמים של אירלנד, משמיטים משם העיר כל הקשר בריטי, ומשתמשים בשם המקורי, דרי. שדר הרדיו המקומי, ג'רי אנדרסון, שקידם רעיון פשרה, שלפיו שם העיר יהיה "דרי/לונדונדרי", כונה בלגלוג "ג'רי/לונדונג'רי". למרות הלגלוג, כיום משמש שם זה כשמה הרשמי של העיר.

עריכה | תבנית | שיחה
44
-
הוספה