אקס-מן: הביאה השנייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הביאה השנייה
Second Coming
עטיפת החוברת X-Men: Second Coming #1 ממאי 2010, אמנות מאת אדי גרנוב, דייוויד פינץ' וג'ייסון קית'.
עטיפת החוברת X-Men: Second Coming #1 ממאי 2010, אמנות מאת אדי גרנוב, דייוויד פינץ' וג'ייסון קית'.
מידע קומיקס
יוצר קרייג קייל, כריסטופר יוסט, מאט פרקשן, זב ולס, מייק קארי
סוגה קומיקס
תקופת פרסום מקורית מרץ 2010 – יולי 2010 (כ־17 שבועות ו־4 ימים)
סינדיקציה מארוול קומיקס
מסת"ב מסת"ב 0-7851-4678-4
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר החוברות 23
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הביאה השנייהאנגלית: Second Coming) הוא אירוע קרוסאובר ביקום מארוול שפורסם בחוברות אקס-מן על ידי חברת מארוול קומיקס בין מרץ ליולי 2010 למשך 23 חוברות. את הסיפור כתבו קרייג קייל, כריסטופר יוסט, מאט פרקשן, זב ולס ומייק קארי.

"הביאה שנייה" הוא האחרון בטרילוגיית סיפורים שהחלה ב"אקס-מן: תסביך משיח" והמשיכה ב"אקס-מן: מלחמת המשיח". המוטאנט נוסע הזמן קייבל ממשיך במאמציו להציל את הילדה הופ מידיו של בישופ, שרודף אחרי משיחת המוטאנטים מאז רגע לידתה, בו בעת שנבל-העל באסטיון פותח במתקפה חסרת תקדים נגד האקס-מן. הסיפור ממשיך עלילות נוספות משנת 2009 כמו "אוטופיה", "אומת אקס" ו"נקרושה".

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור העלילה עוקב אחר שובם של קייבל והופ מזמן העתיד לזמן ההווה. עצם חזרתם מצית תגובה מצד גורמים אנטי-מוטאנטים כבאסטיון ובני בריתו בוליבר טראסק, ויליאם סטרייקר, סטיבן לאנג, גריידון קריד וקמרון הודג'. באסטיון אומר להם שמשיחת המוטאנטים חזרה ונותן להם הוראה להרוג אותה.

קרב אש פורץ במלון דרכים בין קייבל, הופ וקבוצת "המטהרים" של סטרייקר. וולברין והאחרים מגיעים כדי לעזור להם. כאשר צוות אלפא (שכולל את וולברין, X-23, אנג'ל, קולוסוס, נייטקרולר, פסיילוק ומג'יק) נלחם בסטרייקר ובקבוצתו, מג'יק עושה את דרכה להופ בהוראותיו של וולברין כדי לשגר אותה לאוטופיה, אי המקלט למוטאנטים. אחד מחברי המטהרים פותח שער לממד לימבו שמג'יק אינה יכולה לשלוט בו, והיא נמשכת אליו באמצעות זרועות דמוניות. קבוצתו של סטרייקר מנטרלת את נייטקרולר באמצעות נשקים מיוחדים שמונעים ממנו להשתגר. קבוצתו של וולברין מוצאת את קייבל ואת הופ ולאחר עימות קצר עם קבוצה יריבה נוספת, האקס-מן וקייבל מחליטים על טקטיקה להסחת דעתם. קייבל נשאר מאחור עם כמה מחברי אקס-מן לאחר שלמדו מהמוטאנטים החדשים שיש איתור על קייבל, בזמן שרוג, הופ ונייטקרולר עוזבים כדי להגן על הילדה.

במקביל, חברי המוטאנטים החדשים מגיעים למתקן של קמרון הודג'. בקרב ביניהם לבין הודג', הוא משפד את רגלה של קארמה, מה שמצריך את קטיעתה. המוטאנטים החדשים מנצחים בקרב כאשר צבאו של הודג' נהרג בידי וורלוק לבקשתו של סייפר - הוא סופג את כוח החיים באמצעות החיבור המשותף שלהם לוירוס טכנו-אורגני.[1] המוטאנטים החדשים מזהירים את סייקלופס מפני המגדלים של באסטיון.

באסטיון שם למטרה את המוטאנטים בעלי כוחות הטלפורטציה. במתקפת טילים, סייקלופס מאבד קשר עם קבוצות האלפא והבטא. קבוצת אלפא מותקפת בידי חיילים משוריינים ומטוס סילון, וכתגובה, פסיילוק שולחת את X-23 באופן טלקינטי כדי להשתלט על המטוס. נייטקרולר, רוג והופ מגיעים לנבדה, ובאסטיון מופיע לפניהם ומכה באכזריות את רוג. בדיוק כאשר באסטיון שולח את ידו להרוג את הופ, נייטקרולר משתגר ביניהם ומשתפד בחזהו. הוא משגר בשארית כוחותיו את הופ לאוטופיה, ואומר לה שהוא מאמין בה לפני שהוא מת. כשקבוצת אלפא חוזרת לאוטופיה, קולוסוס רוצה שפיקסי תציל את אחותו איליאנה מממד הלימבו. בנבדה, באסטיון מתקן את עצמו ואומר למאמיניו להתכונן לתוכנית ב'. ברדת הלילה, האקס-מן נוכחים בעת הלווייתו של נייטקרולר, וחיה מטיל את האשמה על כתפיו של סייקלופס.

כשישה וחצי ק"מ ימית לסן פרנסיסקו, מועדון אקס חוקר אסדת קידוח ומגלה שעון עצר מתקתק. לפתע מתרחש פיצוץ וסייקלופס משוכנע שמטוסי הציפור השחורה של הקבוצות הושמדו. דונלד פירס עומד בין ההריסות ומתחרט על העובדה שלא יחיה לראות את השמדת הגזע המוטאנטי. סייקלופס מחסל אותו בעזרת מטח אנרגיה אופטי ומתריע את האקס-מן מפני התקפה קרבה. ללא מוטאנטים בעלי יכולת טלפורטציה, ללא מטוסים וללא מתקן האיתור סרברה, סייקלופס מכריז על כך שהם לכודים באוטופיה. בינתיים, צוות המדע של מועדון אקס לכוד במלכודת לאחר שהתאושש מפיצוץ אסדת הקידוח ונותר נטוש לא הרחק מסן פרנסיסקו ואוטופיה.[2]

לפתע, פיצוץ הרחק מהחוף מזעזע את האי אוטופיה. האקס-מן מתאספים באזור המפרץ ומגלים שכיפת אנרגיה עצומה מכסה את סן פרנסיסקו ואוטופיה. הקבוצה מנסה להשמיד את הכיפה אך לשווא. נאמור מופיע ומודיע לסייקלופס שהכיפה נמשכת גם אל מתחת לפני הים והדבר למעשה אומר שצורתה כדורית. בחורבות אסדת הקידוח, מועדון אקס מנסה לנתח את הכדור ולהיפטר ממנו. לאחר הסבר מפורט של מדיסון ג'פריס, מועדון אקס מוצא את עצמו פנים אל פנים מול קבוצת האוונג'רס, שהופיעה לאחר שנדמה כי סן פרנסיסקו נעלמה מעל פני השטח. בסן פרנסיסקו, מאגמה, נאמור וסייקלופס סוקרים את הנזק שנגרם בידי הכדור ונפגשים לאחר מכן בגשר שער הזהב. בגשר, הם מבחינים בכדור כסוף וקטן יותר, ומסיקים מכך שהוא כנראה מפעיל את הכיפה. האקס-מן מגיעים למקום, ותחת הוראתו של סייקלופס, אייסמן מתקיף את הכדור הכסוף אך נחנק מזרוע מתכתית גדולה שלופתת אותו. שאר חברי האקס-מן מביטים באימה כאשר לגיון של זקיפי סנטינל מדגם נמרוד מגיחים.

כאשר צבא זקיפי הסנטינל מדגם נמרוד ממשיכים להגיח משער הזמן של באסטיון, קרב אימתני מתפתח בין האקס-מן ובני בריתם לבין כוחותיו של באסטיון. האקס-מן מנצחים בקרב, אולם חלק מחברי הקבוצה סובלים מפציעות חמורות. סייקלופס מורה לחברי הקבוצה החזקים ביותר לשמור על השער בזמן שהאחרים נלקחים בחזרה לאוטופיה. באסטיון אומר לנתיניו שזקיפי נמרוד שהתעמתו מול האקס-מן היו רק חוליית תצפית.[3] באוטופיה, סייקלופס אוסף את חבריה העיקריים של האקס-מן ומתדרך אותם על המצב שנוצר בעקבות הקרב. חיה מסביר שהשער של באסטיון מתופעל על ידי מקור כוח בלתי ידוע והוא עשוי מחומר מסתורי. עוד הוא מסביר שהשער הוא זמני והוא מחבר אותם לתקופה אחרת בהיסטוריה. פרודיג'י מאקס-מן החדשים סורק את השער ומגלה שלפחות 170 אלף זקיפים מחכים בצד השני. סייקלופס מתחיל לתכנן אסטרטגיה חדשה שמסתמכת על כך שקייבל ישתמש בזינוק הזמן האחרון שלו כדי לקחת את קבוצת אקס פורס לעתיד ולנטרל את הזקיפים. התגלית בדבר קיומה של קבוצת אקס פורס הסודית מחרידה את חברי האקס-מן, שלא היו מודעים לכך שהקבוצה הייתה קיימת או שרצחה איומים שונים לגזע המוטאנטים. לאחר מכן, סייקלופס שולח לעבר שער הזמן את כל המוטאנטים הכשרים לקרב ואומר להם לחכות למתקפה. קוקיות סטפורד אומרות לסייקלופס שגל נוסף של זקיפי נמרוד מגיע. קולוסוס, נאמור, רוקסלייד ודאסט מתכוננים לקרב. קייבל מפעיל את קפיצת הזמן וחברי אקס פורס עוזבים את תקופת הזמן הנוכחית.

קבוצת האקס-מן נלחמים עם זקיפי הנמרוד בכל רחבי העיר ובאוטופיה. זקיף אחד מגיע לאוטופיה ופורץ את חומתה החיצונית. סייקלופס מכבה מיד כמה מקומות המתחם מלבד לנחוצים ביותר, והפיצוץ שנוצר כתוצאה מכך משמיד את הזקיף. בתוך העיר, סטורם, סורג', אייסמן, פסיילוק ופנטומאקס מצליחים להשמיד כמה מהזקיפים במאמצים משולבים, בשעה שבנמל אוקלנד נאמור נלחם בכמה מהם לבדו ומזעיק עזרה כאשר חמישה נוספים מופיעים לפתע. למרות שרמות הכוח שלו חלשות בעקבות תרדמת, מגנטו מגן על אוטופיה נגד לגיון הזקיפים המסתער בזמן שחיה מפנה את הפצועים.

בזמן העתיד, קבוצת אקס פורס עושה את דרכה לתוך מרכז להרכבת זקיפי הסנטינל, היכן שסייפר משתלט על התכנות של מאסטר מולד, רובוט ענק שמשמש כמתקן אחסון נייד ומפעיל את הזקיפים. עקב כך, הם משתקים את כל זקיפי הנמרוד, גם בעתיד וגם בהווה. הקבוצה נמלטת בחזרה לשער הזמן יחד עם קייבל וסייפר, אך במהלך הכאוס המתחולל, X-23 מקבלת כוויות חמורות כאשר היא מנסה לעבור דרך השער. חברי אקס פורס מגיעים למסקנה שרק חומר אנאורגני יכול לעבור דרך השער. ללא כל אפשרות חלופית, קייבל מקריב את חייו כדי להחזיק את השער פתוח בזמן שהאחרים חוזרים לזמן ההווה.

בזמן ההווה, כל זקיפי הנמרוד נכבים לפתע, והאקס-מן מביטים בתדהמה ומנסים להבין את מה שמתרחש.[4] מחוץ לכיפה, באסטיון מופיע יחד עם גריידון קריד וסטיבן לאנג ומציין שבשעה שזקיפי הנמרוד אינם עוד, המוטאנטים עדיין לכודים וכי הוא יתמודד איתם לבדו. לאחר שהופ הייתה עדה לקורבנו של קייבל, היא סופגת כוחות מחברי אקס-מן שונים כמו השריון המנטלי של ארמור והפלדה האורגנית של קולוסוס, והורגת בעצמה את קריד ולאנג. בעזרתם של האקס-מן, היא מחסלת את באסטיון ומנפצת את הכיפה שמקיפה את העיר.[5] במדורה שנערכת לכבוד חגיגת הניצחון, אמה פרוסט שמה לב שלהבות המדורה מסביב להופ לוקחות את צורתה של הפניקס, והדבר מעורר בה פלשבק לסיפור אחוות המוטאנטיות, שבו ג'ין גריי שוחררה מהאשליות של ליידי מאסטרמיינד ונאמר לה "להתכונן". פרוסט נתקפת באימה ומזהירה את סייקלופס. בטרם היא מצליחה להזהירו, סייקלופס מיידע אותה שמתקן איתור המוטאנטים סרברה איתר חמישה מוטאנטים חדשים ברחבי העולם - טראנסוניק, ולוסידד, אויה, פריימל וזירו (שידועים מאוחר יותר בתור קבוצת "האורות").

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

March 2010[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • X-Men: Second Coming Prepare #1
 • X-Men: Second Coming #1

April 2010[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Uncanny X-Men #523
 • New Mutants Vol.3 #12
 • X-Men Legacy #235
 • X-Force Vol.3 #26
 • X-Factor #204

May 2010[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Uncanny X-Men #524
 • New Mutants Vol.3 #13
 • X-Men Legacy #236
 • X-Force Vol.3 #27
 • X-Factor #205
 • X-Men: Hellbound #1
 • X-Men: Blind Science #1

June 2010[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Uncanny X-Men #525
 • New Mutants Vol.3 #14
 • X-Men Legacy #237
 • X-Factor #206
 • X-Men: Hellbound #2

July 2010[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • X-Force Vol.3 #28
 • X-Men: Second Coming #2
 • X-Men: Hellbound #1
 • X-Men: Phoenix Force Handbook #1

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Uncanny X-Men #523, June 2010
 2. ^ X-Men Legacy #236, July 2010
 3. ^ X-Force Vol.3 #27, July 2010
 4. ^ Uncanny X-Men #525, August 2010
 5. ^ X-Force Vol.3 #28, September 2010


מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)פרנקלין ריצ'רדסאניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרון
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)גברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןנובהתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקארן פייג'קולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
(היסטוריה פרסומית לאירועי קרוסאובר של מארוול קומיקס)
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019) • אימפריה (יולי 2020) • מלך בשחור (דצמבר 2020) • שלטון השטן (דצמבר 2021) • אוונג'רס: התאספו (נובמבר 2022)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3 (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה (לייב אקשן ואנימציה) האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
כותבים ומאיירים: גארת' אניסבריאן מייקל בנדיסאד ברובייקרסטיב דיטקוג'ונתן היקמןמארק ויידסטן ליגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס