ימ"מ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ימ"מ (יחידה משטרתית מיוחדת)
Semel-Yamam.jpg
פרטים
כינוי היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור
מדינה Flag of Israel.svg  ישראל
שיוך Semel Magav.jpg  משמר הגבול
סוג יחידת עילית ללוחמה בטרור, יחידת השתלטות
תאריכים וזמנים
הקמה 1974
מלחמות

האינתיפאדה השנייה

נתוני היחידה
כוח אדם לוחמים בשירות קבע
ציוד עיקרי נשק קל ואמצעים מיוחדים
פיקוד
מפקדים פירוט בהמשך הערך
לוחמי ימ"מ בדיגום משטרתי מבצעי מלא (מדי ב' של מג"ב, קסדות, אפודי מגן ורובי M4 קרבין) לכבוד ביקור מפכ"ל המשטרה

הימ"מ היא יחידת העילית של משמר הגבול ללוחמה בטרור. השם "ימ"מ" הוא ראשי תיבות של "יחידה משטרתית מיוחדת", אך לעתים קרובות היא נקראת היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור או פשוט היחידה ללוחמה בטרור.

הימ"מ היא יחידת ההשתלטות הבכירה של מדינת ישראל. יחידות השתלטות נוספות בישראל הן סיירת מטכ"ל ושייטת 13 של צה"ל, לוט"ר אילת - יחידת מילואים צה"לית, ויחידת מצדה של שירות בתי הסוהר.

הימ"מ מקבילה ליחידות לוחמה בטרור הפועלות בעולם, כגון יחידות ה-SWAT האמריקניות, ה-GIGN הצרפתית, אלפא ואומו"ן הרוסיות וה-GSG-9 הגרמנית (שהוקמה בעקבות רצח המשלחת הישראלית באולימפיאדת מינכן) שהוקמו באירופה בשנות ה-70 של המאה ה-20 כדי להילחם בחטיפות מטוסים על ידי מחבלים פלסטינים. הימ"מ נחשבת לאחת היחידות המקצועיות והטובות מסוגה בישראל ובעולם,‏[1] למרות תקציבה הקטן יחסית.

תפקידי היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הימ"מ היא היחידה המיוחדת של משמר הגבול ללוחמה בטרור. היא מוגדרת כיחידת השתלטות אך מבצעת מגוון משימות נוספות.

הימ"מ נועדה בראש ובראשונה לטפל באירועי תפיסת בני ערובה ופיגועי מיקוח, אך בנוסף לתרחיש זה היחידה נועדה לטפל באירועים שונים של טרור, פיגועים ואלימות - הן על רקע לאומני והן על רקע פלילי.

תפקידי הימ"מ:

 1. יחידת השתלטות:
 2. לוחמה בטרור:
 3. עבודת משטרה:
  • יחידת משטרה עילית (SWAT) - טיפול בפושעים מסוכנים.
  • עבודת משטרה חשאית.
  • אבטחת אח"מים.

רוב המבצעים של הימ"מ מסווגים, וחלק מהפעולות שכן מפורסמות נזקפות לזכותן של יחידות אחרות. למרות זאת, הימ"מ זוכה למוניטין גבוה במיוחד בקרב מומחים עולמיים ללוחמה בטרור, יחידות עילית אחרות, וכן בקרב הציבור הישראלי.‏[1]

ארגון ומבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אימון של הימ"מ - היחידה ללוחמה בטרור. צילום מאת זיו קורן.
הדגמת יכולות פריצה וטג"ח של לוחמי הימ"מ בפני ראש ממשלת ישראל.

אף על פי שהימ"מ מזכירה מאוד יחידה צבאית בארגונה ובאימוניה, היא יחידה משטרתית הפועלת במסגרת משטרת ישראל וכפופה ישירות לפיקוד המרכזי של משמר הגבול. היחידה מבוססת על לוחמים שהם יוצאי יחידות קרביות בצה"ל, המעוניינים בקריירה משטרתית ביחידה. כדרישת מינימום דורשת המשטרה שלוש שנים שרות כלוחם (בדרך כלל כלוחם חי"ר) עם רובאי 08 אך מעדיפה בוגרי קורס קצינים וקורס מפקדים. התכונות הדרושות לתפקיד הן אינטליגנציה, כושר גופני גבוה, מוטיבציה, אמינות, אחריות, מקצועיות, בגרות, יציבות, כושר שיפוט, החלטיות, עבודת צוות ויכולת לתקשר עם אחרים. העוברים את המיונים מגויסים ליחידה ומקבלים משכורת חודשית כמו קצין במשטרה. בשנת 2007 הצליחו 7 מתוך 800 מועמדים להגיע ליחידה לאחר המסלול המפרך. העבודה ביחידה היא במשרה מלאה ומלבד פעולות מבצעיות, מקדישים הלוחמים את רוב זמנם לאימונים ולכוננויות. לו"ז שגרתי ביחידה כולל שבוע אימונים, שבוע כוננות, פעילות ושבוע חופש.

הימ"מ בנויה כך שהיא תהיה בלתי-תלויה ביחידות אחרות ולכן היא זו שמאמנת את לוחמיה במגוון תחומים ומקצועות. אימונים בסיסיים כוללים קליעה, כושר גופני, קרב מגע, טיפוס, גלישה, עזרה ראשונה (הכשרת חובש) ועוד.‏[2] בנוסף, כל לוחם מתמקצע בתחום מסוים:

 • יחידת פריצה - הלוחמים הפורצים אל תוך הבניינים, חותרים למגע עם המחבלים ומאבטחים את השטח.
 • "קופי טרור" או פשוט "קופים" - לוחמים פורצים המומחים בטיפוס, גלישה וסנפלינג.
 • צלפים - לוחמים המאומנים בקליעה מדויקת מרחוק, מצוידים ברובי צלפים מיוחדים לשם כך. מטרת הצלפים היא לנטרל מחבלים וחמושים מרחוק. יחידת צלפי הימ"מ נחשבת על ידי בעלי מקצוע כאחת היחידות הטובות בעולם.‏[2]
 • חבלנים - מטרת החבלנים היא עיסוק בחומרי נפץ, מטעני חבלה, פריצת דלתות, סילוק פצצות וטיפול במטענים של האויב.
 • כלבנים - תפקידם לאמן ולהפעיל כלבי משטרה ללוחמה בטרור.

בנוסף להכשרת הלוחמים בכל המקצועות, הימ"מ גם מקיימת אימונים משותפים בין הכוחות השונים (למשל: בין הצלפים לכוח הפריצה) על מנת להגדיל את התיאום בין הלוחמים השונים ולפתח תרגולות ללוחמה בטרור ואירועי בני ערובה.

בנוסף לצוותי הלוחמה בטרור, הימ"מ מחזיק צוות הנקרא בשם "החוליה השקטה", שמטרתו לפתח תרגולות לשחרור בני ערובה ולוחמה בטרור ולבחון ציוד וכלי נשק חדשים.

את נשקה רוכשת היחידה באופן עצמאי, בנפרד מהצבא ומהמשטרה.

אמצעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רובה סער M4A1 קרבין פלאטופ - הנשק הארוך הראשי של לוחמי היחידה
בארט MRAD - רובה הצלפים לטווח ארוך של הימ"מ החל מ-2013
רובה צלפים SR-25 - משמש לירי מדויק מהיר לצד רובי צלפים בריחיים
אקדח גלוק 19-סי - נשק קצר אישי של לוחמי היחידה

(מקור: כתבה מ"בלייזר" גיליון 32, למעט רשימת רובי הצלפים, שהתעדכנה ממקורות שונים בהם ויקיפדיה באנגלית)

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הימ"מ הוקמה בפקודתו של מפקד משמר הגבול ניצב חיים לוי אשר הורה לרפ"ק ראובן יעקב (נמרוד) להקים את הימ"מ ולפקד עליה, וזאת לאחר הטבח במעלות, שבו ניסיון חילוץ כושל של סיירת מטכ"ל הסתיים בטבח של 21 תלמידים בידי מחבלים. המחבלים החזיקו ב-105 תלמידים וב-10 מורים מבית הספר התיכון הדתי בצפת כבני ערובה והספיקו להרוג 21 מהם, לפני שחוסלו בידי יחידות הפריצה של צה"ל.

בעקבות כישלון זה ומסקנות ועדת חורב, הבינו במערכת הביטחון שיש הבדל בין חילוץ בני ערובה בשטח ידידותי לבין פעולות מיוחדות בלב אוכלוסיית אויב. לכן הוחלט להקים יחידה אזרחית ללוחמה בטרור שייעודה יהיה לפתח שיטות לוחמה מיוחדות שמותאמות בייחוד למקרים האלה (שחרור בני ערובה בשטח עירוני ידידותי), להתאמן בהן ולבצע אותן בעת הצורך.

הימ"מ הוקמה בשלהי 1974 על ידי רפ"ק ראובן יעקב‏[5] כיחידה מיוחדת ללוחמה בטרור, והוכפפה למשמר הגבול - הזרוע הקרבית של משטרת ישראל. הבחירה במג"ב נעשתה מאחר שמג"ב משלב בין המשמעת וההכשרה הקרבית הגבוהה של הצבא לתפישות הפעולה המבצעיות בסביבה אזרחית של המשטרה. הועברה לבסיס הנוכחי והוקמה על ידי מפקדה השני מאד הלוי.

לוחמי הימ"מ בתצוגה לכבוד ביקור מפכ"ל המשטרה

חרף הגדרת המטרות הברורה של הימ"מ, מטשטשים לעתים הגבולות, וצה"ל מבצע פעולות חילוץ של בני ערובה (פרשת קו 300, למשל). מאידך, באינתיפאדה השנייה והלחימה בטרור ביהודה, שומרון ועזה השתתפו לוחמי הימ"מ בפעילות צבאית והיו מעורבים במבצעים רבים בהם נהרגו או נעצרו פעילי טרור (בהם מבצעי נוהל סיר לחץ).

ב-2010 זכתה משלחת מן היחידה במקום הראשון בתחרות "Urban Shields" ליחידות משטרה, תוך ניצחון על שתי נבחרות בינלאומיות ללוחמה בטרור (מירדן ובחריין) ועל מספר רב של יחידות SWAT משטרתיות ממדינות ארצות הברית השונות. כמו כן השיגה המשלחת את הניקוד הגבוה ביותר למשתתפת בהיסטוריית התחרות.‏[6] ב-2011 זכתה שוב המשלחת מהימ"מ במקום הראשון בתחרות "Urban Shields".‏[7]

ב-2011 קיבלה היחידה צל"ש מפכ"ל על הצטיינותה בפעילות מבצעית‏[8]. ב-2014 קיבלה היחידה את צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על פעילותה ללוחמה בטרור במהלך השנים 2013-2014. באותו מעמד, קיבלו מספר לוחמים ביחידה את עיטור האומץ ואת עיטור המופת.‏[9]

פעולות מבצעיות (1974 - 2000)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 11 במרץ 1978 כוח מהיחידה בפיקודו של מפקד הימ"מ אסף חפץ נלחם בחוליית המחבלים שהשתלטה על אוטובוס נוסעים בכביש החוף באירוע שמכונה פיגוע כביש החוף.
 • 1979: אסירים ברחו מכלא רמלה והתבצרו בדירה בחולון. כוח ימ"מ תקף את הדירה ממספר כיוונים, האסירים נכנסו להלם והימ"מ ניצל זאת כדי להכניע אותם ולהשתלט עליהם. הפעולה הסתיימה בהצלחה תוך זמן קצר.‏[10]
 • 1982 מלחמת שלום הגליל צוות לוחמי הימ"מ שפעל בעיר צור הרג את אעזמי זרייר מפקד אזור דרום לבנון של ארגון אש"ף.
 • 1986: עבריין ישראלי חטף את חברתו ותינוק, והסתובב ברחובות תל אביב תוך שהוא מאיים עליהם בנשק ויורה ברובה סער. למרות דרישת מפכ"ל המשטרה דאז דוד קראוס, לתפוס את העבריין חי נאלצו לוחמי ימ"מ לירות בחוטף: הלוחם הראשון שהגיע לזירה ירה בו כדור אחד במצח והרג אותו, ללא אבדות לחפים מפשע.‏[10]
 • מרץ 1988: תקרית אוטובוס האמהות. שלושה מחבלים פלסטינים חטפו אוטובוס שהסיע את עובדי הקריה למחקר גרעיני בדימונה. לוחמי הימ"מ הרגו את שלושת המחבלים,‏[11] אך במהלך המבצע נהרגו שלושה מנוסעי האוטובוס.‏[12]
 • 26 באוגוסט 1992: כוח מהימ"מ בפיקודו של נצ"ם דוד צור השתלט על בית בפאתים המזרחיים של העיר ג'נין כדי לחלץ את גופתו של מפקד ימ"ס מג"ב איו"ש פקד אלי אברם שנהרג בעת שניסה לחדור מגג הבית כדי ללכוד שני מחבלים מארגון "הפנתר השחור" שהסתתרו בו. בפעולה נהרג אחד המחבלים ונהרגה בעלת הבית. מחבל נוסף נהרג על ידי לוחמי הימ"ס בטרם נפגע מפקדם.
 • 8 בספטמבר 1992: צלפי הימ"מ יורים למוות באיתן מור, שהרג 4 נשים קודם לכן בתחנת בריאות הנפש בשכונת קריית היובל, בירושלים.
 • 10 בדצמבר 1992: בניסיון לעצור מחבל מארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, בכפר ענזה שבקרבת ג'נין, נהרג לוחם הימ"מ, המפקח ששון מורדוך.‏[13] בקרב שהתפתח החל המבנה לבעור והמחבל התבצר בעליית הגג, משם ירה פצע, ומאוחר יותר אף הרג את מורדוך. המחבל נהרג באמצעות רימונים שהשליך מבחוץ מפקד אוגדת איו"ש דאז, משה יעלון, אל פתח שהתברר כחלון איוורור בעליית הגג.‏[14]
 • 10 במאי 1994: בעקבות ירי של מתבצר במתחם עוזי משולם על מסוק משטרתי, יורים בו צלפי הימ"מ למוות.
 • 7 בספטמבר 1998: חיסול בכירי החמאס האחים עוודאללה. כוח של הימ"מ פושט על מבנה בו הסתתרו האחים עוודאללה, והורג אותם בתום קרב קצר. במקום נמצאו אמצעי לחימה רבים וכן מידע מודיעיני רב על החמאס ופעולות טרור מתוכננות.‏[15]
 • 3 במרץ 2000: הימ"מ מאתר חוליית מחבלים פלסטינית המתבצרת בבית בעיר טייבה. בשיתוף יחידת דובדבן ודחפור די-9 צה"לי, הלוחמים צרים על הבית. מחבל אחד הסגיר את עצמו ואילו השאר נהרגו בידי צלפי הימ"מ ובידי הדחפור המשוריין שהרס את הבית.

פעולות מבצעיות באינתיפאדה השנייה (2000 - 2005)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות גל הטרור של האינתיפאדה השנייה ביצעה הימ"מ מספר רב של מבצעים ופעולות נגד הטרור. המפורסמים שבהם הם:

במבצעים רבים אלה הרגו לוחמי הימ"מ 179 מחבלים, מהם 50 שהיו בדרכם לפיגועי התאבדות ועצרו מאות מחבלים אחרים.

פעולות מבצעיות (2005 - היום)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שמקובל לציין את סוף האינתיפאדה השנייה ב-2005, פעולות הטרור הפלסטיניות המשיכו גם בשנים שלאחר מכן, אך במינון הולך ופוחת בעקבות הפעילות הסיכולית נגדם. גם בשנים אלה הימ"מ הייתה מעורבת במספר רב של פעולות ומבצעים, בהם:

מפקדי הימ"מ[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת כהונה כמפקד היחידה הערות
ראובן יעקב (נמרוד) 1974 - 1975 מקים היחידה ומפקדה הראשון
מאוד הלוי 1975 - 1976  
אסף חפץ 1976 - 1980  
שמואל צוקר 1980 - 1981  
גבי כהן 1981 - 1984  
ניר צפריר 1984 - 1987  
אליק רון 1987 - 1991  
דוד צור 1992 - 1995  
דוד בן-שימול[43] 1995 - 1999  
חגי פלג (פדידה) 1999 - 2001  
זהר דביר 2001 - 2007  
יורם הלוי 2007 - 2009  
בועז הרשקוביץ[44] 2009 - 2012  מפקד שלדג בעבר
שלומי מיכאל 2012 - 2015  

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • משה גבעתי. אביר 21 - סיפורו של אלי אברם מפקד יחידת המסתערבים. ירושלים: הוצאת 'רעות', תשס"ג-2003.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 אבי אשכנזי, "הכי טובים" - אנשי החוק, מעריב, 29 במרץ 2010.
 2. ^ 2.0 2.1 יכולות הימ"מ באתר הימ"מ הרשמי של משטרת ישראל.
 3. ^ 3.0 3.1 3.2 איתי בלומנטל, נחשף פירוט הנשק של הימ"מ, באתר ynet‏, 1 במרץ 2015
 4. ^ 4.0 4.1 שי לוי, לא לכל דורש: כלי הנשק המיוחדים של צה"ל, mako-פז"ם, 5 בדצמבר 2013.
 5. ^ יוסף ארגמן, הגבול-פרשיות בתולדות מג"ב, 1996.
 6. ^ הימ"מ זכו בתחרות בינלאומית נגד טרור, חדשות ערוץ 2, 21.10.2010.
 7. ^ הכי טובים - גם בארצות הברית, משטרת ישראל, 2.11.2011.
 8. ^ עומרי אפרים, מחלקים עיטורים: המשטרה עושה כבוד לימ"מ, באתר ynet‏, 6 באפריל 2011
 9. ^ בהוקרה: הגיבורים של משטרת ישראל, אתר משטרת ישראל, 16 בדצמבר 2014
 10. ^ 10.0 10.1 אסף חפץ, הציון לפעולה: מספיק בקושי, ישראל היום, 23.3.2012
 11. ^ אביחי בקר, פצצת טסטוסטרון, הארץ, ‏ 13.08.1999, כפי שהועלה באתר פרש.
 12. ^ אגדת פסקל, אתר "ישראל דיפנס", ‏ 20.08.2011.
 13. ^ מפקח ששון מורדוך ז"ל
 14. ^ ‏משה (בוגי) יעלון, דרך ארוכה קצרה, ידיעות ספרים, 2008, עמודים 227-228.‏
 15. ^ 15.0 15.1 15.2 אתר הימ"מ באתר משטרת ישראל.
 16. ^ שני הרוגים בפיגוע באלי סיני, באתר ynet
 17. ^ עמוס הראלמי פנוי בביתוניא? הדילמות של "מונית לבנה", באתר הארץ, 17 ביולי 2003.
 18. ^ דני ברנר ואוריין צ'פלין, ‏מצה"ל למשטרה במסלול ההרואי, באתר ישראל היום, 10 בינואר 2014.
 19. ^ עמוס הראל וארנון רגולר, IDF troops kill three Fatah militants in West Bank, באתר הארץ, 21 בנובמבר 2004
 20. ^ אורי גליקמן וברק רביד, נלכד המוח מאחורי הפיגוע ב"אפרופו", באתר nrg‏, 11 באוקטובר 2005
 21. ^ אפרת וייס ועלי ואקד, שכם: לוחמי ימ"מ ירו למוות בשלושה מבוקשים, באתר ynet‏, 22 בדצמבר 2005
 22. ^ דורון נחום, איתמר ענברי ואלי לוי, לוחם ימ"מ נפצע קשה ליד ג'נין, באתר nrg‏, 31 בינואר 2006
 23. ^ מח"ט בנימין: המחבל הבכיר הסתתר זמן רב לאחר שלמד את דרך הפעולה של צה"ל, באתר ערוץ 7, 23 במאי 2006
 24. ^ אמיר בוחבוט, נלכד האחראי לרציחתם של 55 ישראלים, באתר nrg‏, 23 במאי 2006
 25. ^ אמיר בוחבוט וסוכנויות הידיעות, 2 פלסטינים נהרגו בפעולת כוח ימ"מ בעזה, באתר nrg‏, 21 בנובמבר 2006
 26. ^ מיכל גרינברג, עמוס הראל ואבי יששכרוף, רקטה נחתה בשכונת מגורים בשדרות והסבה נזק למבנים ולמכונית חונה, באתר הארץ, 14 בדצמבר 2006
 27. ^ רועי שרון ועמית כהן, בית-לחם: חוסלו 4 שהיו מעורבים בפיגועים, באתר nrg‏, 12 במרץ 2008
 28. ^ עמית כהן, חברון: חוסל בכיר חמאס שתכנן הפיגוע בדימונה, באתר nrg‏, 27 ביולי 2008
 29. ^ אמיר בוחבוט ורועי שרון, הימ"מ חיסל את ראש עז א-דין אל-קסאם בחברון, באתר nrg‏, 28 במאי 2009
 30. ^ אמיר בוחבוט, אבי אשכנזי ועמית כהן, נעצר בכיר מבוקשי חמאס בטול כרם, באתר nrg‏, 15 בספטמבר 2009
 31. ^ עוז רוזנברג, יניב קובוביץ ואנשיל פפר, מתקפת הטרור בדרום: לוחם גולני שנהרג במתקפת הטרור בגבול מצרים: סמ"ר משה נפתלי, הארץ, ‏ 19.08.2011.
 32. ^ נהרג המחבל שתכנן הפיגוע בתל אביב בזמן מבצע ”עמוד ענן“, באתר צה"ל, 22 באוגוסט 2013
 33. ^ יוחאי עופר, סוכל ניסיון פיגוע בהר חברון: שלושה מחבלים חוסלו, באתר nrg‏, 26 בנובמבר 2013
 34. ^ שלושה מחבלים סוכלו בכפר יאטה, תכננו פיגוע בימים הקרובים, באתר צה"ל, 26 בנובמבר 2013
 35. ^ דיווח ב-ynet.
  צוות ימ"מ פרץ לבית המתבצר. לילדה שלום., אתר סרוגים, 4 בדצמבר 2013.
  תיעוד ההשתלטות ביוטיוב מאת אשקלונט, 4 בדצמבר 2013.
 36. ^ הידיעה ב-mako,‏ 22 במרץ 2014.
 37. ^ צפו: חיסול המבוקש בג'נין ממצלמות הקסדה של הלוחמים, ישראל היום, 22 במרץ 2014
 38. ^ הידיעה ב-mako,‏ 22 במרץ 2014.
 39. ^ מחיר עסקת שליט: אחד המשוחררים רצח את נצ"מ ברוך מזרחי בליל הסדר, ynet, ה-23 ביוני 2014.
 40. ^ אביאל מגנזי, עצור בחשד לרצח 3 הנערים: השיג מימון מעזה, באתר ynet‏, 5 באוגוסט 2014
 41. ^ רון בן ישי ואליאור לוי, החשבון נסגר: ישראל חיסלה את רוצחי הנערים, באתר ynet‏, 23 בספטמבר 2014.
 42. ^ המחבל החשוד בירי - חוסל, ערוץ 7, 30 באוקטובר 2014.
 43. ^ שלום ירושלמי, בן שימול רותח מזעם: מפקד הימ"מ לשעבר לא סולח לאהוד ברק, nrg, ‏ 04/06/2010.
 44. ^ מפקדי הימ"מ לדורותיהם, אתר משטרת ישראל