ויקיפדיה:מזנון/ארכיון 398

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דף זה הוא ארכיון של דיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.קטגוריות נשיות תחת קטגוריות גבריות[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:קטגוריה#קטגוריות נשיות תחת קטגוריות גבריות 01:34, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

מדיניות בנוגע לערכים אודות מתמודדים בבחירות לראשויות המקומיות[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/נבחרי ציבור פוטנציאליים#מדיניות בנוגע לערכים אודות מתמודדים בבחירות לראשויות המקומיות

דגלים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת תבנית:דגל#הצעה לנוסח 01:39, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

מתקפת איכות קצרה ומרוכזת לטיפול בקטגוריות - תרומה לויקיפדיה, עם פרס בצידה![עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:מתקפת איכות/קטגוריות/2018#מתקפת איכות קצרה ומרוכזת לטיפול בקטגוריות - תרומה לויקיפדיה, עם פרס בצידה! 01:41, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

מקורות פיקטיביים - תופעה?[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:עורך חזותי#מקורות פיקטיביים - תופעה? 00:07, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

דיון על החמרת ההגבלות המוטלות על עורכים בתשלום[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף שיחת ויקיפדיה:עריכה בתשלום#דיון על החמרת ההגבלות המוטלות על עורכים בתשלום

קטגוריה:ויקינתונים:ערכים חסרי תווית בעברית[עריכת קוד מקור]

היתה החלטה בזמנו לא לשאוב מוויקינתונים נתונים שאינם מתורגמים לעברית. התקווה הייתה שעורכים יתגייסו לתרגם ישויות ונוכל לראות אותן בערכים אוטומטית. בעת קבלת ההחלטה היו כ-20 קטגוריות וכ-2,000 ערכים. היום יש כבר 167 קטגוריות ו-12,559 ערכים וזה רק עולה! למי שלא מבין את המשמעות, ב-12,559 ערכים קיים מידע זמין לקורא שאינו מוצג. זה פספוס גדול של איבוד מידע. צריך להודות בעובדות, ניסינו וזה לא עבד ולא יעבוד. אני קורא לשנות את ההחלטה. ישויות שאינן מתורגמות יוצגו באנגלית. כך נוכל לדעת שצ'אק ברי לא נפטר סתם בארצות הברית, אלא בעיר St. Charles, Missouri, (אנ') עד שמישהו יואיל לתרגם את שם העיר. בורה בורה - שיחה 23:18, 29 ביוני 2018 (IDT)

הנושא נידון בהרחבה במזנון בשיחת ויקיפדיה:ויקינתונים/ארכיון 2#ייבוא מידע לא מספרי מוויקינתונים (ובשיחת קטגוריה:ויקינתונים:ערכים חסרי תווית בעברית) והכלל הוא שלא לייבא נתונים מוויקינתונים אם הם לא נתונים מספריים ואינם בעברית כשהסיבות שצוינו בדיונים הקודמים תקפות גם כעת:
 • בצורה זו מבטיחים שאין ייבוא של מזהים לא ברורים (כמו Q34859605)
 • בצורה זו נמנעים מאינגלוז של של ערכים שאין מקורם אנגלי (למשל סינים/ערבים/רוסים - התעתיק האנגלי אינו רלוונטי)
 • אם המידע חשוב ניתן להוסיף כיתוב בעברית בוויקינתונים.
בשנה האחרונה נוספו לוויקינתונים 91,089 תעתוקים לעברית. ערן - שיחה 11:14, 30 ביוני 2018 (IDT)
ציינתי כבר שזה נידון בעבר ואני מבקש לשנות. לא מבין מה הבעיה ב-Q34859605? ואם נתרגם זה לא יצא שם ארוך? מה עוזר שנוספו 91,000 תעתיקים אם גם נוספו 12,000 לא מתורגמים. במאמר מוסגר אציין שאת רוב התעתיקים הוסיף מייקי בבוט ולאחר שפרש (כמעט לגמרי) לא נהנה יותר מהתוספות האלה. הכמות לא באה מתרגומים אקראיים פה ושם של משתמשים בודדים. בורה בורה - שיחה 06:22, 1 ביולי 2018 (IDT)
בורה בורה, מה השתנה מהדיון הקודם? האם מידע שהיה קיים באותם 10,000 ערכים נוספים הופיעו אצלנו ועכשיו לא? כי להבנתי מדובר על מידע נוסף ולכן הוספת מידע נוסף תלוי בהרתמות הקהילה. הפתרון הוא לא שינוי מה שהוחלט אלא מציאת פתרונות יצירתיים. למשל אולי אפשר לרתום את ויקמדיה ישראל שבין השאר הנגשת המידע היא חלק מהמטרה שלהם. אולי תחרות כדוגמת תחרויות הקטלוג או כל רעיון אחר. בעבר דיברתי על ויקינתונים עם משתמש:Ranl-WMIL שעזב את העמותה מאז, אולי מחליפו משתמש:Shnili-WMIL יסכים להרים את הכפפה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:01, 2 ביולי 2018 (IDT)

הנושא בהחלט ראוי, ובויקימדיה ישראל עוסקים בנושא. נדרש ויקיפד שירכז את הנושא שנוכל לעבוד מולו. אני שב מחו"ל בסוף השבוע ואז אוכל לעסוק בכך. Shnili-WMIL - שיחה 09:13, 2 ביולי 2018 (IDT)

מה שהשתנה זה שעכשיו השימוש בוויקינתונים גבר עשרות מונים. בעבר אנשים היו מזינים בתבנית בערך קיים או חדש את כל הפרטים ועכשיו רובנו עצלים. כותבים רק את שם התבנית ובונים על ויקינתונים שישלים. כך מקבלים תבניות רק עם תאריכי לידה ועוד כמה פרטים שתורגמו. לכן יש אינפלציה של חוסרים. תחרות תרגום היא רעיון מעניין אני רק תמה מה רמת הידע בתרגום של ההמונים. אני מחשיב את עצמי ברמת ידע של שפת אם באנגלית ועדיין לא תמיד בטוח בתרגומים. בורה בורה - שיחה 14:30, 2 ביולי 2018 (IDT)
חשבנו פעם על placeholder? יש שתי אפשרויות, להציג באנגלית או לא להציג כלום. אני מדבר על שלישית: להציג את שם הפרמטר, ובמקום הערך באנגלית להציג כפתור "הערך ידוע, ואם תתרגמו כאן, הוא יופיע". וכן, אני זוכר את העפרון של ערן, אבל אני מדבר על משהו הרבה יותר ברור, שלא יצריך עכבר, אלא ייראה ישר. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 19:19, 2 ביולי 2018 (IDT)
ויקימדיה ישראל בהחלט מעוניינת להיות מעורבת בקידום השימוש בוויקינתונים. אני מרכזת את הנושא יחד עם משתמש:Shnili-WMIL. כמובן שיש לערוך דיון גם בעניינים עקרוניים, כגון איזה קטגוריות של תוויות יש לתרגם (האם למשל לתת שמות עבריים לאלבום פסקול?) וגם בעניינים מעשיים לגבי איך לתרגם - האם אפשר שחלק ייעשה אוטומטית ואז ייבדק ידנית? איך לוודא את רמת התרגום/תעתוק? וכיו"ב. בכל אופן נראה לי שיוזמה כזו תועיל ותשפר את האמינות והמהימנות של ויקיפדיה העברית. Keren - WMIL - שיחה 14:16, 3 ביולי 2018 (IDT)
Keren - WMIL, יש לכם אנשים טכניים שיודעים להריץ בוטים על ויקינתונים? כי רק כך אפשר להתגבר על הכמויות העצומות. אני לא מדבר כמובן על עצם התרגום ואיכותו שזה רק בן אנוש יכול. בורה בורה - שיחה 20:00, 3 ביולי 2018 (IDT)
בורה בורה תלוי למה הכוונה ב"יש לכם"... אין בעמותת ויקימדיה ישראל צוות טכני אבל אנחנו תומכים ומעודדים פעילות של מפתחים ויוצרים שיתופי פעולה עם גופים ואנשים שיכולים להיות מעורבים ברמה הטכנית, בסיועם המתמיד של אנשים כמו ערן ואמיר. נשמח כמובן לתגבורת מצד אנשים שיש להם ניסיון בהרצת בוטים... Keren - WMIL - שיחה 10:31, 4 ביולי 2018 (IDT)
אני מחבב מאוד את מה שאומר כאן IKhitron. להציג משהו עדיף מלא להציג כלום. עדיף להציג „דרוש תרגום” מלהציג „”.
צריך גם לנסות ללמוד משפות אחרות ולאו להמציא מייד את הגלגל. מה עושים בשפות אחרות שמשתמשים בהן הרבה בוויקינתונים? יש שפות שמציגות שם לועזי וקישור לתרגום, למשל רוסית. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 12:01, 4 ביולי 2018 (IDT)
אמיר אתה יכול לתת דוגמא למה אתה מתכוון ב"שפות שמציגות שם לועזי וקישור לתרגום"? Keren - WMIL - שיחה 17:48, 4 ביולי 2018 (IDT)
 • Keren - WMIL, יש את משתמש:Mikey641 שהיה פעיל מאוד בזמנו עם העדכונים האלה. כדאי לך להיות איתו בקשר שלפחות יאיר את עינייך בדברים שעשה ואולי כמה בוטים שתוכלי להעביר למתנדבים
תודה בורה בורה אני אפנה אליו. יונה בנדלאק אשמח שנהיה גם בקשר כדי לשמוע את דעתך מה בעדיפות גבוהה לקדם. Keren - WMIL - שיחה 17:33, 4 ביולי 2018 (IDT)

אמיר, יש לך מושג איך הרוסים מציגים את שם בשפת המקור? זה יהיה הכי שווה. אבל גם בלי זה, לפחות להציג משהו. איך אמרת, להציג משהו עדיף מלא להציג כלום. עדיף להציג „דרוש תרגום” מלהציג „”. בורה בורה - שיחה 16:55, 4 ביולי 2018 (IDT)

Keren - WMIL, בורה בורה - בשביל דוגמה ברוסית ר׳ את הערך על העיר w:ru:Барбера-дель-Вальес. השם של ראשת העיר „Sílvia Fuster i Alay” לא מתורגם, ויש לידו קישור לדף הפריט שלה. זה נראה כמו [d], ואני לא אוהב את העיצוב הזה כי הוא לא ברור אפילו לאנשים שמנוסים בעריכת ויקיפדיה, אבל אם ממציאים עיצוב טוב יותר, זה יהיה בסדר גמור. למשל, כפתור שבמפורש אומר „תרגום”. מי שחושב שזה רע מאוד להציע המון כפתורי „תרגום” באותו הדף מוזמן להיזכר בכך שיש המון כפתורי „עריכה” בכל דף. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 18:37, 4 ביולי 2018 (IDT)
אני קונה את כפתור תרגום. משתמש:IKhitron, זה תואם את ההצעה שלך. מה צריך לעשות כדי להעביר את זה לפסים מעשיים ולא רק דיבורים במזנון? בורה בורה - שיחה 18:48, 4 ביולי 2018 (IDT)
זאת לא ההצעה שלי. כאמור, אני מתנגד להצגת הערך בלועזית, לכן גם כיתוב "תרגום" על הכפתור לא רלוונטי. אני מדבר על כפתור במקום הערך, לא לידו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:27, 5 ביולי 2018 (IDT)
Keren - WMIL לא הבנתי מה העדיפויות שאני יכול לבחור ביניהן. את הפן הטכני האם לא לשים כלום בתבנית או לשים את מספר הפריט בויקינתונים או לשים את השם באנגלית או בשפה אחרת ניתן לפתור כאן לפי מה שיוחלט. במה שאתם יכולים לסייע זה לארגן בדרך כלשהי שיהיו מתנדבים שיוסיפו את התוויות בויקינתונים. או בדרך של תחרות כמו עם הקטגוריות או בדרך אחרת. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 14:43, 5 ביולי 2018 (IDT)
יונה בנדלאק, סליחה לא הייתי ברורה. אכתוב לך בדף השיחה שלך. Keren - WMIL - שיחה 16:19, 5 ביולי 2018 (IDT)

חשיבות ערך על סגנון ציור[עריכת קוד מקור]

שלום, האם ערך על סגנון ציור אמנותי מוכר וידוע בתחום האמנות בישראל, שפותח בידי אמן, זכאי לערך בויקיפדיה? תודה מראש. Ralph747 - שיחה 20:14, 1 ביולי 2018 (IDT)

וכי אנחנו צאצאי שלמה המלך, שאתה משחק אתנו בחידות? ספר מה הסגנון, ונעמוד על חשיבותו. דוד שי - שיחה 20:59, 1 ביולי 2018 (IDT)
דוד שי, הסגנון הוא "הציור הטופולוגי" - שפותח על ידי יגאל ורדי. זה סגנון המשלב שלוש נקודות מבט על העולם: "הראייה החושית", "העין החושבת" ו"העין הרואה". Ralph747 - שיחה 23:56, 1 ביולי 2018 (IDT)
Ralph747, אם הסגנון מוכר על ידי קהיליית האמנות, אם הוא מוזכר בהרחבה במאמרים אקדמיים, ספרים ודברי אוצרים, אז ניתן לכתוב על כך, אם זה סגנון שהאמן ואולי קומץ תלמידיו מייחסים לו, אז לא ניתן לכתוב על כך. יאיר, מה דעתך ? צחי לרנר - שיחה 00:18, 2 ביולי 2018 (IDT)
צחי, תודה על התשובה. לסגנון יש אזכורים בכ-30 מאמרים וספרים. זה מספיק? Ralph747 - שיחה 00:21, 2 ביולי 2018 (IDT)
ראלף, לכן הפניתי את השאלה ליאיר, המומחה שלנו לאמנות, אני קטונתי, השאלה מה טיבם של אותם 30 מאמרים וספרים, אולי אני לא מבין מספיק ולא רואה את הדברים נכון ? צחי לרנר - שיחה 00:26, 2 ביולי 2018 (IDT)
אוקיי, אז אולי כדאי שאמתין לתשובתו של יאיר. תודה. Ralph747 - שיחה 00:31, 2 ביולי 2018 (IDT)
אולי אמת מידה נוספת תהיה שהוא פיתח שיטה שאמנים ידועים אחרים אימצו ? לגבי שלושים האיזכורים אני מניח שחשוב 1. מה חשיבותן של האכסניות בהן נכתב על השיטה; 2. מי הכותבים/חוקרים/אוצרים (כלומר עד כמה הם חשובים); 2. האם בפירסומים השונים נכתב בפירוש שהוא פיתח סגנון ציור אמנותי. צחי לרנר - שיחה 01:15, 2 ביולי 2018 (IDT)
מחיפוש בגוגל לא מצאתי שימוש במונח "הציור הטופולוגי" אלא בהתבטאויות של ורדי על עצמו. חיפוש באנגלית לא מצא מידע נוסף. אלא אם תוכל להביא לנו פה קישורים למאמרים של אחרים המתייחסים לנושא בהקשר של אנשים נוספים, נראה שהמקום לכתוב עליו הוא בערך של ורדי. עדירל - שיחה 01:43, 2 ביולי 2018 (IDT)
אני מצרף מספר מקורות ועובדות, לטובת הבהרת הנושא: הציור הטופולוגי מושתת על הפסיכולוגיה של ז'אק לאקאן, ו-ורדי פיתח את הסגנון המשלב אימפרסיוניזם, קוביזם ואקספרסיוניזם בהקבלה לשלושת המשלבים הנפשיים של לאקאן: הממשי, הסמלי והדמיוני; הציור הטופולוגי הוא סגנון אמנם חדשני, אך סלבדור דאלי אייר מספר ציורים בסגנון זה (ראו Schiebler R., Dali- The Reality of Dreams, Prestel, 2005, p. 112-113); ורדה גנוסר כתבה מאמר בשם "מבעד למיתוס-הציור הטופולוגי", והתייחסה שם לסגנון וליצירתו הספציפית של ורדי (ראו גינוסר ו', מבעד למיתוס - הציור הטופולוגי, משכן אמנים הרצליה); נבטי הסגנון החלו בסגנון הקוביסטי של פבלו פיקאסו (ראו Robbin T, Shadows of reality : the fourth dimension in relativity, cubism, and modern thought. New Haven: Yale University Press, 2006). Ralph747 - שיחה 14:05, 2 ביולי 2018 (IDT)
צחי לרנר ועדירל, מה דעתכם על ההבהרות שהוספתי? הנושא כעת ברור יותר? תודה מראש. Ralph747 - שיחה 20:47, 2 ביולי 2018 (IDT)
Ralph747, אני מעדיף שיענה על כך מומחה, העליתי כמה נקודות להתייחסות וגם בהן אני עלול לטעות. צחי לרנר - שיחה 20:56, 2 ביולי 2018 (IDT)
תנסה לכתוב את הערך. איננו יכולים להבטיח, אבל אם תכתוב ערך טוב, סביר להניח שהוא לא יימחק. עדירל - שיחה 21:33, 2 ביולי 2018 (IDT)
עדירל, תודה על התשובה. אם הוא יהיה כתוב בצורה טובה, תתמוך בהשארתו? Ralph747 - שיחה 03:10, 3 ביולי 2018 (IDT)
יאיר, האם תוכל לכתוב את דעתך?! תודה מראש. Ralph747 - שיחה 16:28, 4 ביולי 2018 (IDT)
משתמש:אילילה. • דגש חזקשיחה • כ"א בתמוז ה'תשע"ח • 16:33, 4 ביולי 2018 (IDT)
לעניות דעתי סגנונו הרב ממדי של ורדי צריך להיות מפורט בערך אודותיו. עם כל הכבוד לורדי, זה לא קוביזם או אימפרסיוניזם. כל עוד סגנון זה שייך לאמן אחד, מקומו בערך על האמן. לי לא ידוע על אמנים שהצהירו על זיקתם לציור ה"טופולוגי". Talmor Yair - שיחה 11:34, 5 ביולי 2018 (IDT)
אני סומך על חוות דעתו של Talmor Yair, הוא המומחה שלנו לאמנות. צחי לרנר - שיחה 07:19, 6 ביולי 2018 (IDT)
Talmor Yair, תודה רבה על תשובתך. ואם בכל זאת ייכתב ערך כזה, האם לדעתך הוא אינו בעל חשיבות? Ralph747 - שיחה 17:57, 6 ביולי 2018 (IDT)
לא. Talmor Yair - שיחה 18:24, 6 ביולי 2018 (IDT)

תהייה בנוגע ל-"הידעת?"[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:פורטל#תהייה בנוגע ל-"הידעת?" 23:52, 10 באוגוסט 2018 (IDT)

ד"ר עדה ירדני ז"ל[עריכת קוד מקור]

המומחית הגדולה לכתב העברי העתיק ולחקר הכתובות והמגילות - הלכה היום לעולמה. מן הראוי שמישהו ירים את הכפפה ויכתוב עליה ערך. --ריהטא - שיחה 21:08, 2 ביולי 2018 (IDT)

ריהטא, תבנית:לטיפול דחוף#הצעות. יוניון ג'ק - שיחה 23:37, 2 ביולי 2018 (IDT)
בוצע. עדה ירדני. --ריהטא - שיחה 11:11, 3 ביולי 2018 (IDT)
כל הכבוד ריהטא. צחי לרנר - שיחה 21:02, 7 ביולי 2018 (IDT)

תנ"ך לעומת ביבליה[עריכת קוד מקור]

בערכים רבי מדי, כמו התנ"ך המרושע ותנ"ך ז'נבה, מתייחסים לספר עליו נסוב הערך בכינוי "תנ"ך" למרות שמדובר בביבליה. תנ"ך הוא אוסף של 24 ספרים לפי חלוקה מסוימת ובנוסח המסורה; הברית הישנה - למעט אצל פרוטסטנטים ב-200 השנים האחרונות בערך, מאז שחדלו להדפיס את הדויטרוקאנון לחלוטין - מכילה עוד שבעה ספרים שלמים וגם תוספות, וברבות מהכנסיות מתבססת בכלל על תרגום השבעים ולא על המסורה. שלא לדבר על הברית החדשה. בכל מקרה, הביבליה אינה התנ"ך ואי-אפשר לתרגם Bible כ"תנ"ך" – כפי שנעשה עד לא מכבר בערך תנ"ך, שם נטען שמדובר ברב-המכר הגדול בכל הזמנים למרות שקוראי אותו רב-מכר חיפשו יותר את הבשורה לפי יוחנן מאשר את ספר ויקרא. מאחר שהמשגה קיים בערכים רבים, אני מרכז את הדיון במזנון: יש להעביר את כל הערכים הרלוונטיים מ"תנ"ך X" (דוגמת תנ"ך ז'נבה) ל"ביבליית X" (כמו בביבליית דואיי-ריימס). AddMore-III - שיחה 21:33, 2 ביולי 2018 (IDT)

את הדוגמה הכי בולטת השמטת: תנ"ך גוטנברג. עקרונית אתה צודק. אבל האם לקרוא לזה "ביבליית גוטנברג" זו לא גזרה שהציבור לא יכול לעמוד בה? emanשיחה 22:47, 2 ביולי 2018 (IDT)
לדעתי יש לנהוג כמו עם שאר כללי התעתיק: כאשר יש שם מקובל בעברית, משתמשים בו ולא בהם. והערה לגבי רב-מכר: ספר מדורג כרב מכר לפי מספר העותקים שנמכרו ולא לפי מספר הקוראים. לכן התנ"ך עשוי להיות רב המכר הגדול ביותר בכל הזמנים גם בזכות הדפסתו יחד עם ספרים אחרים שעניינו יותר את הקונים. בברכה, גנדלף - 23:43, 02/07/18
אני לא בטוח שהאנלוגיה שלך נכונה. בשני המקרים זו טעות שהשתשרשה, אבל פה הטעות (של לתרגם ביבליה לתנ"ך) היא ממש עקרונית. כאמור אני מתלבט. זה בהחלט ללכת נגד הזרם. אבל לפעמים עשינו את זה (למשל בלכתוב גיאורגיה במקום גרוזיה). emanשיחה 16:42, 3 ביולי 2018 (IDT)
איננו בודים שמות ערכים. בעיקרון, כשיש שם בעייתי שהשתרש, ואין אלטרנטיבה מקובלת מדויקת יותר, יש להשתמש בו. לעומת זאת, בערך עצמו יש לנקוט מינוח מדויק, עדיף כבר במשפט הראשון. ראובן מ. - שיחה 20:03, 3 ביולי 2018 (IDT)
אני רואה שכבר בדף השיחה של תנ"ך גוטנברג העירו על כך. מדובר בשגיאה גמורה וחמורה. מה זאת אומרת "הציבור לא יוכל לעמוד בכך"? כמובן שתושארנה הפניות. AddMore-III - שיחה 21:24, 3 ביולי 2018 (IDT)
מסכים עם גנדלף ועם ראובן (לא יודע אם חייבים במשפט הראשון). הציבור הרחב לא יודע מה זה ביבליה. נרו יאירשיחה • כ"א בתמוז ה'תשע"ח • 11:37, 4 ביולי 2018 (IDT)
כל עוד הכלל הבסיסי במתן שם לערך הוא להתבסס על השם הנפוץ אז אנחנו תקועים עם תנ"ך גם במהדורות של הביבליה. אפשר ורצוי להסביר בגוף הטקסט שמדובר למעשה בביבליה ולתאר את ההבדלים אבל שם ערך יש רק אחד ובו נסתפק בתנ"ך. ‏DGtal‏ - שיחה 12:46, 4 ביולי 2018 (IDT)
אני דווקא מסכים עם אדמור, יש להשתמש בשם המוכר בתנאי שהוא לא מוטעה, במקרה הזה, כפי שהסביר אדמור, השם הנוכחי מוטעה, ולכן יש להעביר לשם אחר ולהשאיר הפנייה עבור המחפשים בשם הישן. בן עדריאלשיחה • כ"א בתמוז ה'תשע"ח 14:32, 4 ביולי 2018 (IDT)
הציבור הרחב לא יודע מה זה "ביבליה" ולא ישתמש במילה בעצמו. אלב אני כן חושב שהוא יבין (גם אם לא יבין למה אנחנו משתמשים במילה הזו ולא בתנ"ך). emanשיחה 14:42, 4 ביולי 2018 (IDT)
סוגיה מעניינת. זה לא המקרה היחידי שבו נעשה שימוש בשם בלתי מדויק; השם המקובל בעברית ל-United States, "ארצות הברית", לדוגמה, אינו תרגום נאמן (זהו איחוד, לא ברית).
על כן, נראה שהפתרון הטוב ביותר הוא מעין זה שהציע DGtal: לקרוא לערך בשם הנפוץ וכבר בהערת שוליים להסביר כי השם אינו מדויק. אבל זה רק במקרה של שמות מאוד מוכרים כמו תנ"ך גוטנברג והתנ"ך המרושע; ביתר המקרים מוטב לקרוא לערכים בַּשם ביבליה. אביעדוסשיחה 22:23, 4 ביולי 2018 (IDT)
הצעתו של אביעדוס מקובלת עלי ונראה שהיא מייצגת את הכלל כאן. AddMore-III - שיחה 06:38, 6 ביולי 2018 (IDT)
אני מבקש להסתייג רק טיפה: עדיף להסביר לגבי השם במשפטי הפתיח, לא בהערת שוליים. אפשר פשוט לכתוב שמדובר בביבלייה, ולהכחיל את המלה, כך שהמעיין יוכל להקליק, ולהבין מהו הביבלייה. אפשר גם להוסיף הערת שוליים, אבל שתהיה הבהרה כבר בפתיח. שילוני - שיחה 10:26, 8 ביולי 2018 (IDT)

רק נדמה לי, או ש...[עריכת קוד מקור]

מאז שהתחיל החופש הגדול יש עלייה במספר ההשחתות? זה באמת כך, או רק נדמה לי? יוניון ג'ק - שיחה 13:19, 3 ביולי 2018 (IDT)

זה לרוב כך. אני חושב שהדיון הזה מתאים לכיכר העיר יותר מאשר למזנון. (או שאולי אתה חותר לקיים דיון על מדיניות בין ה-1 ביולי ל-31 באוגוסט). • דגש חזקשיחה • כ' בתמוז ה'תשע"ח • 13:23, 3 ביולי 2018 (IDT)

הוספת שמם של חללי צהל, נרצחים בפיגוע ובפעולות איבה (עד 2/משפחה) לשמם של הנפטרים בערך על אותו היום[עריכת קוד מקור]

הנני רוצה להעלות הצעה להוספת שמם של חללי צהל, נרצחים בפיגוע ובפעולות (עד 2/משפחה) לשמם של הנפטרים בערך על אותו היום. בעוד זמן מה אעלה את ההצעה להצבעה אם היא תהיה רלוונטית. מלך הצבים (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

נראה שצריך להוסיף לויקיפדיה:מה ויקיפדיה איננה גם שהיא אינה אתר זיכרון. זו הצעה לא טובה, בלשון המעטה. Kulystabשיחההערך גאוגרפיה של יפן רוצה להיפטר מהכתמים האדומים. עזרו לו. • כ"א בתמוז ה'תשע"ח • 17:45, 3 ביולי 2018 (IDT)
נגד ההצעה הרעה הזאת. פגיעה חמורה ומהותית בתפקידה של ויקי. גילגמש שיחה 18:46, 3 ביולי 2018 (IDT)
מה זה בדיוק אומר "(עד 2/משפחה)"? – אסף (Sokuya)שיחה 13:37, 8 ביולי 2018 (IDT)

יום ההולדת שלנו בפתח ואיש מהגרפיקאים לא במתח?[עריכת קוד מקור]

הועבר לדף "ויקיפדיה:סדנה לגרפיקה/יום הולדת 15" Ldorfmanשיחה 00:29, 9 ביולי 2018 (IDT)

גישה לכתבי עת בתשלום - ויקי-ספרייה[עריכת קוד מקור]

מיזם ויקי-ספרייה יכול לאפשר גישה חינם (למשך שנה) למקורות מקוונים בתשלום. עורכים פעילים מוזמנים להירשם ולקבל גישה לאחד מכתבי העת. ראו את דף מיזם כתבי העת. באותו דף ישנו מקום להוספת כתבי עת שהייתם רוצים גישה אליהם. תרגישו חופשי להוסיף. Geagea - שיחה 16:18, 4 ביולי 2018 (IDT)

קטגוריית ציוד צבאי[עריכת קוד מקור]

בשעה טובה ומוצלחת נוצרה גם בוויקיפדיה העברית (באיחור מה) קטגוריה:ציוד צבאי (וקושרה לויקינתונים) מי שבא לו לשייך אליה מה מאלפי הערכים הראויים לכך מוזמן ... Tshuva - שיחה 09:30, 5 ביולי 2018 (IDT)

ויקייטנה - מפגש קיצי לבני נוער פעילים בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

עמותת ויקימדיה ישראל שמחה להזמין אתכם, עורכות ועורכים רשומים מגיל 12 עד 17, למפגש קיצי מיוחד, אשר יתקיים ביום חמישי 12 ביולי 2018 (החל מהשעה 14:15 וסיום בשעה 18:30), במשרדי העמותה בתל אביב.

במסגרת המפגש נערוך היכרות בין המשתתפים, נשמע הרצאה מפי איש משרד החוץ, ניקח חלק בפעילות מהנה שמטרתה גיבוש הקבוצה, וכן נחשוב ביחד על דרכים שונות בהן ניתן להשתתף בפעילויות שונות שמתקיימות בוויקיפדיה העברית, ונערוך ביחד. המפגש יכלול כמובן אוכל ושתיה (פיצה!)

כדי שנוכל להיערך, אנא הזדרזו להרשם בטופס הרשמה זה.

להתראות, Shnili-WMIL - שיחה 10:19, 6 ביולי 2018 (IDT)

בהצלחה,--היידן 11:12, 6 ביולי 2018 (IDT)

בריטניה בספורט[עריכת קוד מקור]

ישנה אי-בהירות בנוגע לשאלה היכן משתתפת בריטניה בתחרויות ספורט כמדינה אחת והיכן משתתפות אנגליה, סקוטלנד וכו' בנפרד. ידוע כמובן שבכדורגל יש הפרדה, אך מצאתי לפחות אי-תאימות אחת בין הגרסה בויקיפדיה העברית לזו האנגלית, כך, למשל, בערך גרנד טורס אצלנו מופיע כריס פרום עם דגל אנגליה, אך בערך האנגלי המקביל en:Grand Tour (cycling) הוא מופיע דווקא עם דגל בריטניה. באתלטיקה (למשל ריצת 400 מטרים או קפיצה משולשת) נראה שיש התאמה, והשעה לא מאפשרת לי לבצע סקר כולל ולנסות להבין האם ההבדל בערך על האופניים הוא נקודתי או שיש צורך בהבהרה כוללת. האם לעילי, אריאל ברנר, BAswim, Little Savage, לימון-שחור, Yonifd ‏,בעלי הידע בספורט יהיה מה לתרום ולהסביר? Eyalweyalw - שיחה 04:06, 7 ביולי 2018 (IDT)

עד כמה שאני יודע כל אומות בריטניה מתמודדת תחת דגל בריטניה בכל ענפי הספורט האולימפיים. החריג היחידי (שאני מכיר) הוא בכדורגל שבו יש קבוצות מפוצלות לסקוטלנד, וויילס, צפון אירלנד ואנגליה בפיפ"א. בגלל שאין קבוצת בריטניה בכדורגל הם לא מתמודדת בטורניר האולימפי (בוועד האולימפי העולמי קיים רק בריטניה ולא אנגליה או סקוטלנד) החריג (בשנים האחרונות) היה באולימפידת לונדון 2012 שם הוקמה נבחרת בריטניה לצורך האולימפיאדה, על זאת ועוד תוכל לקרוא בנבחרת בריטניה בכדורגל. בכל מה שקשור לפרום, עד כמה שאני יודע הוא מתמודד תחת דגל בריטניה (תוכל לראות זאת גם באתר הרשמי של טור דה פראנס). אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 16:17, 8 ביולי 2018 (IDT)

מפעילי חירום[עריכת קוד מקור]

שלום לכם חבריי המפעילים‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏ . אני מעוניין בדעתכם על יוזמה חדשה שאולי תסייע לכלל משתמשי ויקיפדיה בעת מצוקה.
פעמים רבות קורה מצב שישנם משחיתים או טרולים שמבצעים פעולות אקטיביות למשך זמן רב, בין אם במהלך סופי השבוע או בשעות לא שגרתיות.
בתור מפעיל שפעיל בדרך כלל בשעות שאינן שגרתיות (הנני כותב הודעה זו באחת בלילה לאחר חסימת טרולים ומחיקה מרובה של דפים), תהיתי אם נוכל להוסיף יוזמה התנדבותית בה מפעילים מגדירים עצמם כ"מפעילי חירום".
במקרה וטרול מתחיל להשחית דפים רבים, ופניה בבקשות ממפעילים לא זכתה להתייחסות בזמן מספק (נניח רבע שעה או יותר), משתמשים יוכלו לפנות בצורה ישירה לאחד ממפעילי החירום.
הפניה תתבצע באמצעות הודעה בדף השיחה, במייל או בכל אמצעי אחר שהמפעיל רואה לנכון (לי למשל אין בעיה לפרסם את מספר הטלפון שלי בפומבי לצורך שליחת הודעות, אך אני מניח שאני בדעת מיעוט כאן).
כמובן שפניה שכזו תזכה למענה רק אם באמת מדובר במקרים ברורים וודאיים למדי כגון השחתת דפים מרובה (נניח 5+ על ידי אותו המשתמש), יצירת הבלים רבים או דברים רגישים כגון לשון הרע, זכויות יוצרים וכו'.
הרוב המוחלט בינינו כנראה איננו מעוניין להיכנס לויכוחים ב4 בבוקר על האם עריכה היא השחתה או לא, ולכן הדבר מוגבל למקרים ודאיים בלבד.
מהי דעתכם בנושא? האם מדובר ברעיון טוב? האם הייתם רוצים להצטרף ליוזמה? ניתן לבצע ניסוי קטן לטווח קצר שבוחן זאת; אולי על ידי הוספת פסקת "מפעילי חירום" עם תיאור טוב בראש הדף של וק:במ או בכל מקום ידוע אחר. בר הראלשיחה 01:02, 7 ביולי 2018 (IDT)

היי. כן. כן. כן. ואתה זוכר את הצעתי על ערוץ חירום בהודעות? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:07, 7 ביולי 2018 (IDT)
זכרוני איננו מושלם, אוכל בבקשה לקבל תזכורת? בר הראלשיחה 01:35, 7 ביולי 2018 (IDT)
גם לירון בין הבודדים שפועל בשעות הלילה. הוא עזר לי לא מעט פעמים. אני חושב שדיון מהסוג הזה מתאים יותר למזנון. אכפת לך אם אעביר אותו לשם? יאצקין52 - שיחה 01:45, 7 ביולי 2018 (IDT)
אין בעיה, הנה תזכורת עם גיבוש פרטים שחשבתי עליהם מאז. הצעתי ליצור דף זרימה מיועד לדיווחים על השחתות קשות. מפעיל שמעוניין בכך יכניס אותו לרשימת המעקב. אם יש השחתה קשה, מי שגילה אותה יוסיף נושא לדף הזה, עם תיאור. כל מי שעוקב יקבל הודעה על כך, כרגיל בזרימה. ברגע שזה טופל, יש להוסיף לשם הנושא את " (טופל)", כדי ששאר המפעילים יידעו שאין צורך לפתוח את זה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:56, 7 ביולי 2018 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: היי יאצקין Face-smile.svg
חשבתי אולי לשים אותו במזנון, אבל לפחות בהתחלה הדיון כנראה איננו רלוונטי לכל עורכי ויקיפדיה, אלא רק למפעילים. אינני מעוניין להטריח את כל קוראי ועוקבי המזנון בלקרוא את ההודעה הזו, לפני שאני יודע שיש בכלל היענות מצד מספר מינימלי מפעילים, שכן אם אין היענות הדיון כולו עקר מתוכן. אם אתה חושב שעורכים נוספים יכולים לתרום לדיון, אתה מוזמן להעביר זאת למזנון Face-smile.svg בר הראלשיחה 02:16, 7 ביולי 2018 (IDT)
IKhitron נשמע כמו רעיון מעניין, אך אם הבנתי נכון, הוספה לרשימת המעקב רק תופיע, ובכן, ברשימת המעקב. האם ההודעה עשויה להגיע למקומות נוספים כגון התראות או אימייל? בסופו של יום צריך לסנן בין הודעות רגילות של רשימת המעקב לבין הודעות מהסוג הזה שדורשות תגובה מעט יותר מיידית. בר הראלשיחה 02:22, 7 ביולי 2018 (IDT)
זה בדיוק העניין שמדובר בזרימה, לכן זה יופיע בהתראות ובמייל, אלא אם כיבית בהעדפות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 03:01, 7 ביולי 2018 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד. אישית, כתובת המייל שלי, כמו גם מס' הטלפון, נמסרים מדי פעם לכותבים חדשים הזקוקים לסיוע בצעדיהם הראשונים. אין לי בעיה שישמשו גם לצורך זה, בייחוד כשגם אני נמצא פה לעיתים בשעות הקטנות של הלילה. Ldorfmanשיחה 13:36, 7 ביולי 2018 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד גם לי יוצא לנטר בשעות לא שעות. אין לי בעיה לקבל התראות בנושא גם במייל או בקבוצת טלגרם/ווטסאפ ייעודית. ‏Lionster‏ • שיחה 14:11, 8 ביולי 2018 (IDT)

החלה ההצבעה בתחרות "תמונת השנה 2017"[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:חדשות#החלה ההצבעה בתחרות "תמונת השנה 2017"

ראשונים בתפקידים ציבוריים בישראל[עריכת קוד מקור]

יש לנו את הערך נשים ראשונות בתפקידים ציבוריים בישראל. היו דיוני חשיבות סביבו והצבעת מחיקה, והוחלט להשאירו. האם ברוח זו יש מקום גם לערכים דרוזים ראשונים בתפקידים ציבוריים בישראל, מוסלמים ראשונים בתפקידים ציבוריים בישראל ואולי קבוצות נוספות? דוד שי - שיחה 21:39, 8 ביולי 2018 (IDT)

כל קבוצה גדולה ומשמעותית - כן. אז אלה כן אבל טרסג'נדריות ראשונות בתפקידים ציבוריים בישראל לא. בורה בורה - שיחה 22:04, 8 ביולי 2018 (IDT)
כן, וכמובן גם להט"בים (שזה כולל טרנסג'נדרים). דוג'רית - שיחה 22:16, 8 ביולי 2018 (IDT)
לדעתי זה נבחן במסה של תוכן. קבוצה גדולה שאיישה מספיק תפקידים וגם שניתן להגדיר אותה... למשל, חרדים הם קבוצה גדולה, אבל יחסית איישה מעט תפקידים שאפשר לציין וגם יש מחלוקת לגבי אנשים מסויימים מיהו חרדי. --EldadHe - שיחה 23:50, 8 ביולי 2018 (IDT)
יש בישראל בערך 255 רשויות מקומיות. בערך נשים ראשונות בתפקידים ציבוריים בישראל מוזכרות כל הנשים שהיו הראשונות לאייש את תפקיד ראש כל אחת מהרשויות. באופן דומה יש די והותר תוכן לערכים על דרוזים, מוסלמים וחרדים ראשונים. בברכה, גנדלף - 00:16, 09/07/18
לדעתי ראש עיר ראשונה לכל רשות מקומית זה נתון מיותר. יש כ"כ הרבה מאלה שאין באמת רלוונטיות מתי הייתה אישה ראשונה בכל מועצה מקומית נידחת... --EldadHe - שיחה 07:04, 9 ביולי 2018 (IDT)
לדעתי אין חשיבות לערכי רשימות כאלה. גם את הנוכחי (נשים ראשונות בתפקידים ציבוריים בישראל) ראוי למחוק ויפה שעה אחת קודם. ניתן להמציא עשרות תת-קוצות ואין לדבר סוף. אם יש צורך, מספיק להזכיר בערך על האישיות. בן עדריאלשיחה • כ"ז בתמוז ה'תשע"ח 14:14, 10 ביולי 2018 (IDT)

התייעצות לגבי יצירת קבוצת משתמשים נפרדת לעריכת קובצי CSS/JS של האתר[עריכת קוד מקור]

תוצאות מלאות לבחירות לנשיאות ארה"ב[עריכת קוד מקור]

האם יש התנגדות להכניס לערכי מערכות הבחירות לנשיאות ארצות הברית תוצאות מלאות לפי מדינה (בטבלה מוסתרת), בדומה לערכים באנגלית ובדומה לערכי הבחירות בישראל? Ofekbs - שיחה 00:51, 10 ביולי 2018 (IDT)

אני בעד. ‏Guycn2 · ☎‏ 03:08, 10 ביולי 2018 (IDT)
אני לא רואה סיבה לא להוסיף מידע כזה. Dovno - שיחה 08:56, 10 ביולי 2018 (IDT)
אני בעד, אלו פרטים מעניינים וחשובים. ההסתרה מתקבלת על הדעת Nirvadel - שיחה 09:05, 10 ביולי 2018 (IDT)

דרישות מעורכים בתשלום לגבי פרסום[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:רכישת ערך 01:43, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

דף בקשות מיודעי שפות זרות[עריכת קוד מקור]

לאחר בעייה שנתקלתי בה דווקא בעניין מקומי הקשור בשפה הערבית - ראו:שיחה:הבחירות לרשויות המקומיות בישראל (2018) - חשבתי אולי יהיה נכון (במידה ולא קיים כבר כזה) לפתוח דף שיחה ובו ויקיפדים יוכלו להתייעץ עם ויקיפדים אחרים יודעי שפות שונות? יש מקרים הדורשים מידע משפות אחרות שיכול מאוד לשדרג ערכים מסויימים. --EldadHe - שיחה 09:30, 10 ביולי 2018 (IDT)

יש את ויקיפדיה:שגרירות בלא מעט ויקיפדיות, כולל ar:ويكيبيديا:سفارة, אולי זה יעזור. ‏DGtal‏ - שיחה 10:17, 10 ביולי 2018 (IDT)
מה הבעיה בויקיפדיה:ייעוץ לשוני? Mbkv717שיחה • כ"ז בתמוז ה'תשע"ח • 11:48, 10 ביולי 2018 (IDT)
ייעוץ לשוני עוזר לתעתק או לתרגם. הבעייה כרגע היא עצם איתור המידע. ‏DGtal‏ - שיחה 12:40, 10 ביולי 2018 (IDT)
לפני שנים הצעתי משהו בעניין. יצירת מרחבים בין מיזמים שונים. דף משותף ששני המיזמים רואים אותו כחלק מהמיזם שלם. משתמשת:לסטר אפילו הציגה את הנושא באחד מכינוסי ויקימדיה. אולי כדאי להעיר את הנושא שוב. Geagea - שיחה 17:28, 10 ביולי 2018 (IDT)
פנינו לכמה כותבים (לא מאוד פעילים) בוויקיפדיה הערבית אבל עד כה לא הייתה היענות. נשתדל בהחלט לסטר - שיחה 16:33, 12 ביולי 2018 (IDT)
מיכל, שמעת פעם על Huji? הוא בא מאיראן, ונראה לי כמישהו ששווה ניסיון. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 01:56, 13 ביולי 2018 (IDT)
IKhitron, אתה אומר זאת על סמך הכרות עם המשתמש? לסטר - שיחה 20:18, 15 ביולי 2018 (IDT)
לא, מיכל, על סמך עריכותיו שנתקלתי בהם במרומות שונים. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:19, 15 ביולי 2018 (IDT)

העדפות גלובליות[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:חדשות#העדפות גלובליות

ערכי פריימריז[עריכת קוד מקור]

שמתי לב שאין בוויקיפדיה העברית ערכים של בחירות פנימיות של מפלגות בישראל (למשל, הפריימריז שנערך במפלגת העבודה בשנה שעברה). בהתחשב בכך שבוויקיפדיה האנגלית קיימים ערכים על הפריימריז *שלנו*, זה נראה לי קצת מוזר. האם זה בגלל שלא הורמה הכפפה, או שיש התנגדות עקרונית לערכים כאלה? Ofekbs - שיחה 01:38, 12 ביולי 2018 (IDT)

נכתב ערך הבחירות לראשות מרצ (2018). – ד"ר MathKnight-at-TAU (שיחה) 11:49, 12 ביולי 2018 (IDT)
זה אכן נובע בעיקר מחוסר כתיבה. ערך על הבחירות האחרונות בבית היהודי לא היו עוברים דיון חשיבות כי זה היה חד צדדי מידי (יו"ר נבחר ושר מכהן מול אנונימי וחצי אנונימי ללא היסטוריה של התמודדויות במפלגה), אבל את הבחירות שבהן נבחר גבאי אין שום מניעה מלסקר. ‏DGtal‏ - שיחה 09:46, 16 ביולי 2018 (IDT)

מעמד הנוצרים בתבניות ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

ראיתי שיש בתבנית שמשמשת לתיאור דמוגרפיה של רשות מקומית חלוקה ללאומים והדתות הבאות: יהודים, ערבים מוסלמים, ערבים נוצרים, דרוזים, צ'רקסים, ואחרים. בקטגוריית ה"אחרים" נכללים כל שאר הדתות, כגון בהאאים (בני הדת הבהאית), שומרונים ונוצרים אחרים (לא ערבים) מכיוון שיש אחוז גבוה של "אחרים" בחלק מיישובי ישראל (למשל, חיפה - שבה מתגוררים בהאאים רבים) או חולון, שבה מתגוררים שומרונים רבים. יש צורך לציין אותם במיוחד בכל אחד מיישובים אלו. בנוסף לכך, יש צורך לעשות הפרדה בין ה"אחרים" ל"נוצרים האחרים" מכיוון שהיא קבוצה גדולה יחסית בתוך ה"אחרים". מלך הצבים - שיחה 15:33, 12 ביולי 2018 (IDT)

אני מניח שאלו נתונים שמגיעים מהלמ"ס ומתעדכנים אוטומטית פעם בשנה בערך באמצעות בוט היישובים. צריך לברר עם DMY מה הנתונים שהלמ"ס מספק, ואם באמת יש כיום תת-חלוקה נוספת אין לכאורה סיבה לא להזין אותה. ‏DGtal‏ - שיחה 08:53, 23 ביולי 2018 (IDT)

שמות משפחה הכוללים תחילית[עריכת קוד מקור]

ישנם שמות משפחה רבים הכוללים תחילית (בן: בן יוסף, בן פורת ועוד רבים, בר: בר שלום וכו'). אני מעונין לקבוע מדיניות אחידה בשאלה האם לכתוב את שם המשפחה במקף בין התחילית לשם, או לכתוב רווח ביניהם. (אדגיש שאינני מתייחס לשאלת המקף העילי, בה מקובל בויקיפדיה לא להשתמש בו, ולהשתמש במקומו בסימן חיסור).

כרגע המצב לא עקבי כלל וישנם ערכים רבים בכל אחת האפשרויות. מן הראוי לתייג את בעלי הידע בלשון והגהה ואת נעם דובב, קובץ על יד, saifunny, מכה"כ, יואל, בן עדריאל, דגש חזק, biegel, Nahum, אלדד, התו השמיני, שמזן, ישראל קלר Tomer T. ‏בעלי הידע בעברית. בן עדריאלשיחה • א' באב ה'תשע"ח 12:28, 13 ביולי 2018 (IDT)

יש מדיניות רשמית קיימת. הבעיה היא שיוצרי הערכים לא הקפדיו עליה. אם יש לך זמן לשנות, תבורך. • דגש חזקשיחה • א' באב ה'תשע"ח • 12:30, 13 ביולי 2018 (IDT)
אפשר לשאול מהי (או לקבל הפניה)? בן עדריאלשיחה • א' באב ה'תשע"ח 12:31, 13 ביולי 2018 (IDT)
בשמחה. ויקיפדיה:מתן_שם_לערך#דוגמאות_לשימושים_בסימני_פיסוק. • דגש חזקשיחה • א' באב ה'תשע"ח • 12:33, 13 ביולי 2018 (IDT)
תודה. אשתדל להוסיף מקפים כנדרש. בן עדריאלשיחה • א' באב ה'תשע"ח 12:35, 13 ביולי 2018 (IDT)
בהסתייגות שיש אנשים שכותבים את שמם עם/בלי מקף, ויש לכבד זאת. Kulystabשיחההערך גאוגרפיה של יפן רוצה להיפטר מהכתמים האדומים. עזרו לו. • ב' באב ה'תשע"ח • 23:40, 13 ביולי 2018 (IDT)
ההסתייגות הזו מרוקנת מתוכן את כל המדיניות. יזהר ברקשיחה • ג' באב ה'תשע"ח • 21:59, 14 ביולי 2018 (IDT)
המדיניות העיקרית היא שכותבים שם לפי איך שהאישיות כותבת. ניסיון להכליל קיום או אי קיום מקפים הוא טוב אבל הוא לא גובר על המדיניות העקרונית אלא רק על המקרים בהם אין ידיעה אין נשוא הערך כותב את שם משפחתו. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:14, 15 ביולי 2018 (IDT)
הרב משה הלברשטאם לא כתב הלברשטאם אלא האלבערשטאם, וחסידות בעלז כותבת עצמה בעלזא. כללי התעתיק והכתיב ממש לא חופפים לכתיבת נשוא הערך, וודאי שזו לא "מדיניות עיקרית". • דגש חזקשיחה • ג' באב ה'תשע"ח • 14:59, 15 ביולי 2018 (IDT)

הרשאה להוספת תבנית חסימה[עריכת קוד מקור]

בעקבות ויקיפדיה:דלפק ייעוץ#מיהו הטרול האנונימי כאן שמשאיר לי האנונימי בעצמי כאן הודעות סרק בדף השיחה הארעי ואיך זה שהוא ממשיך לפעול כבר כמה חודשים?, אני מציע שרק מפעילים ובודקים יורשו להוסיף תבנית זו. כל הוספה של משתמש אחר תמחק. לחילופין, ניתן לחסום רק אנונימיים מהוספת התבנית. אילן שמעוני - שיחה 16:18, 14 ביולי 2018 (IDT)

טכנית, זה אפשרי? אמא של גולן - שיחה 16:38, 14 ביולי 2018 (IDT)
ניתן ליצור מסנן השחתות, החוסם אנשים מחוץ לקבוצות מסויימות להוסיף טקסט {{נחסמת לדפים במרחב המשתמש. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:42, 14 ביולי 2018 (IDT)
אני לא בטוח שיש ערך בהגבלות כאלו, כי קל לעקוף אותן. ערן - שיחה 17:52, 14 ביולי 2018 (IDT)
נכון. נצטרך לחסום גם יצירת הפניות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:57, 14 ביולי 2018 (IDT)
מה הכוונה, נצטרך לחסום גם יצירת הפניות? אילן שמעוני - שיחה 18:42, 14 ביולי 2018 (IDT)
ערן, לא הבנתי מה הכוונה ב"קל לעקוף אותן" - הסתכלתי על הקישור הפנימי שהוספת ולא הבנתי ממנו דבר. אילן שמעוני - שיחה 18:44, 14 ביולי 2018 (IDT)
הגדרנו כבר מסנן שמונע מאנונימי להניח {{תלונה}} והוא העתיק את התוכן של התבנית לתבנית חדשה בשם אחר והניח אותה בדפי שיחה של משתמשים ואנונימים (ובמקרים אחרים העתיק את התוכן של התבנית לדף השיחה). מסיבה זו מסנן מסוג זה אין בו הרבה תועלת. בכל אופן Bharel כבר טיפל בעניין בצורה אפקטיבית יותר. ערן - שיחה 18:49, 14 ביולי 2018 (IDT)
תודה. מסתבר שאין לי ראש קרימינלי. אילן שמעוני - שיחה 19:42, 14 ביולי 2018 (IDT)
כן, מסנן לא יותר מדי עוזר. טיפלתי בדרך מעט יותר יעילה אך זה עדיין רחוק מאידאלי. אני מחכה ליום שבו נתרגם את VandalBot והחיים יהיו יפים. בר הראלשיחה 21:04, 14 ביולי 2018 (IDT)
אילן, לא יודע למה הוספת סוגריים למה שכתבתי. הורדתי אותן חזרה. אילן ובר, המסנן שתיארתי אמור לעזור. לחסום הפניות זה למנוע מלא מפעילים ליצור הפניות לתבנית נחסמת. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:19, 14 ביולי 2018 (IDT)
ערן, לגבי הפרצה שציינת, יש סיבה הגיונית שמתאפשר לאנונימיים לפתוח תבניות חדשות? צריך לחסום את זה בהגדרה. יזהר ברקשיחה • ג' באב ה'תשע"ח • 22:04, 14 ביולי 2018 (IDT)
מה הנזק מכך? אם תבנית אינה בשימוש בשום ערך, אין שום בעיה בעריכתה. הבעיה היא השחתת ערכים דרך השחתת תבניות שבהן הם משתמשים. Tzafrir - שיחה 22:17, 14 ביולי 2018 (IDT)
לא נראה לי סביר לחסום אנונימים באופן כללי או רק מתבניות. ויקיפדיה מושתת על כך שכל אחד יכול לערוך. ערן - שיחה 22:45, 14 ביולי 2018 (IDT)
ויקיפדיה גם מושחתת על כך שכל אחד יכול לערוך... בסופו של דבר צריך להכיר במציאות, גם אם זה אומר להתפשר מעט על החזון. הנה אצל אחותנו האנגלית כבר למדו את השיעור, ואצלם אנונימים לא יכולים לפתוח דפים חדשים בכלל. ראובן מ. - שיחה 16:43, 15 ביולי 2018 (IDT)
היה דיון לפני כמה חודשים (זכור לי עוד דיון לאחרונה אבל אני לא מוצא אותו). אני אישית חושב שלחייב לפתוח שם משתמש (חינם, בתהליך שלוקח דקה וחצי), זה ממש לא פגיעה מהותית בערך של "כל אחד יכול לערוך", וזה עשוי להיות תועלת גדולה לניטור. אבל אם לא זה, אז לפחות צמתים יותר רגישים ופחות נצרכים לאלמוני הפשוט, כמו תבניות - צריך להגביל. יזהר ברקשיחה • ד' באב ה'תשע"ח • 20:46, 15 ביולי 2018 (IDT)

חסימה חלקית - נושא למחשבה[עריכת קוד מקור]

היי. זאת לא הצעה, או הזמנה לדיון. אני רוצה לספר לכם משהו שאולי לא ידעתם עליו, בתקווה שתוכלו לגבש לעצמכם דיעה בנושא.
בוויקיפדיות אחרות נפוץ מנגנון שנקרא "חסימה חלקית". כלומר, לא חוסמים משתמש מכל פעולה, כמו אצלנו, אלא רק בנקודה מסויימת. חסימה מעריכות של ערכים בנושא רכבות צרפתיות. חסימה מלכתוב תגובות למשתמש מסויים בדפי שיחה - אם ידוע שהם לא מסתדרים. חסימה מלשים יותר משמונה תבניות עריכה באחד עשר ימים ושש ורבע שעות רצופות. חסימה מלערוך פורטלים בימי שלישי אחר הצהריים, וכך הלאה. נתקלתי במאות חסימות כאלו. לא ניתן לעקוף זאת טכנית, אז המנגנון הוא להודיע על חסימה חלקית, וברגע שהנחסם הפר אותה - לחסום מלא. בדרך כלל זה עוזר.
אני לא מציע לכם שום דבר כזה, כי אין לי דעה בנושא. אני אף לא מספר לכם על זה למקרה שמישהו ירצה להציע. מה שקורה הוא שלבקשות ויקיפדיות רבות המפתחים עובדים על מנגנון טכני, המאפשר חסימה חלקית ללא צורך באיומים. הם עובדים על ארבע תכונות:

 1. לחסום משתמש מלערוך דף או דפים ברשימה שהוגדרה עבורו.
 2. לחסום משתמש מלערוך במרחב שם או מרחבי שם מסויימים.
 3. לחסום משתמש מלהעלות קבצים.
 4. לחסום משתמש מלשלוח מיילים למשתמשים אחרים.

בעוד עשרה ימים צפוי להופיע באנר המזמין אתכם להגיד את דעתכם בנושא החידוש הטכני הצפוי. פרסמתי את זה עכשיו, כאמור, כדי שתוכלו לגבש דיעה, אם תרצו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:59, 14 ביולי 2018 (IDT)

זה רעיון מעולה. אבל זה לא נכון להגדיר ש"בוויקיפדיות אחרות נפוץ מנגנון שנקרא "חסימה חלקית"". מה שנפוץ זה מנגנון של איסור עריכה חלקי. כרגע זה לא חסימה בשום צורה שהיא. יזהר ברקשיחה • ג' באב ה'תשע"ח • 22:07, 14 ביולי 2018 (IDT)
תודה, יגאל. זה נשמע רעיון מצוין. לפחות כרגע, על פניו. אלדדשיחה 22:11, 14 ביולי 2018 (IDT)
למיטב זכרוני בהיסטוריה של ויקיפדיה העברית היה מקרה אחד בו אכן בוצעה חסימה חלקית מבחינה טכנית - במקרה של דניאל ונטורה (ערן השתמש במסנני עריכות אם אני זוכר נכון). החידוש הזה אכן נשמע כמו רעיון טוב, ובתקווה שיהיה יותר פשוט לתפעול. ‏Lionster‏ • שיחה 22:53, 14 ביולי 2018 (IDT)
יזהר, אתה טועה. אפשר לקרוא לזה בכל מיני שמות, אני בחרתי בשם קרוב מספיק למקור. המקור הוא Topic ban. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:43, 14 ביולי 2018 (IDT)
לא התכוונתי שאתה לא מתרגם נכון, אלא שזו טעות להגדיר איסור ללא שום משמעות טכנית כחסימה. גם אם הם בוחרים להגדיר את זה ככה. יזהר ברקשיחה • ד' באב ה'תשע"ח • 20:28, 15 ביולי 2018 (IDT)
(-: דבר איתם. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:48, 15 ביולי 2018 (IDT)
אין מה "לדבר איתם" - מה שכתבת בפסקת הפתיחה מטעה: כתבת "בוויקיפדיות אחרות נפוץ מנגנון שנקרא "חסימה חלקית". כלומר, לא חוסמים משתמש מכל פעולה, כמו אצלנו, אלא רק בנקודה מסויימת. חסימה מעריכות של ערכים בנושא רכבות צרפתיות. חסימה מלכתוב תגובות למשתמש מסויים בדפי שיחה - אם ידוע שהם לא מסתדרים. חסימה מלשים יותר משמונה תבניות עריכה באחד עשר ימים ושש ורבע שעות רצופות. חסימה מלערוך פורטלים בימי שלישי אחר הצהריים, וכך הלאה". אולי לא לכך התכוונת, אבל מה שאמרת זה שהמנגנון (שבפסקה השנייה דיווחת ש"עובדים עליו") כבר קיים ומופעל. topic ban זו לא "חסימה חלקית" ("חסימה" זה block), אלא "איסור" (ban) מלעסוק בנושאים מסוימים. לגבי המנגנון עליו דיווחת - נשמע רצוי, אבל צריך לבדוק איך הוא ממומש, ויתכן שיש לכך השלכות שצריך לתת עליהן את הדעת. אם למשל הוא נעזר במנגנון הקטגוריות, המשמעות היא שקיטרוג כבר לא יהיה רק החלטה בנושאי תוכן, אלא תהיה לו גם השלכה על יכולתם של עורכים מסוימים לגעת בערך.
אעיר שקרה לנו משהו דומה שהתגלגל מהחלטה ראשונית לאמץ את שיטת הניטור ("עריכות בדוקות" - לא כל הוויקיפדיות משתמשות במנגנון הזה), המשיך דרך הוספת הרשאת "בדוק עריכות אוטומטית", שבמקור הייתה הרשאה ללא משמעות אופרטיבית שתפקידה רק לעזור בניטור, וחדר למערכת ההגנות בה אנו משתמשים, כך שהיום, הרשאת "בדוק" אינה "סתם" הרשאה שעוזרת למנטרים, והיא מאפשרת לערוך דפים מסוימים שללא ההרשאה אי אפשר לערוך. קיפודנחש 07:01, 16 ביולי 2018 (IDT)
אני מניח שההבדל ביננו איך אנחנו מבינים מילה חסימה. לגבי איך זה ממומש - ככל הידוע לי, זה עדיין לא. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 13:56, 16 ביולי 2018 (IDT)
ההבדל בין איסור וחסימה הוא כמו ההבדל בין דיברת "לא תגנוב" לכספת. קיפודנחש 21:43, 16 ביולי 2018 (IDT)
ובכן, קיפודנחש, בסוף מתברר שאני צודק, ואפילו יותר ממה שחשבתי. מצאתי את זה: w:en:Wikipedia:Banning policy. השווה את 1.1 ל-1.3 צבחינת השימוש במילה ban. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 00:48, 17 ביולי 2018 (IDT)
זה כבר קיים אצלנו בעזרת מסנן שערן מפעיל מדי פעם. גילגמש שיחה 18:31, 18 ביולי 2018 (IDT)
מזלך שאתה לא יודע כמה מסובך לכתוב כזה דבר. עכשיו כל מפעיל יוכל להחליט על כך בזמן אמת. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:45, 18 ביולי 2018 (IDT)

הרצאות למפגש הקיץ[עריכת קוד מקור]

זה הזמן להציע הרצאות ולהצביע עליהן כאן. דרור - שיחה 23:47, 14 ביולי 2018 (IDT)

אתה ברצינות מבקש להצביע בדף ארכיון? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:53, 14 ביולי 2018 (IDT)

חשיבות: קטגוריות מסוג: אישים ממוצא[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת קטגוריה:אישים לפי מדינת מוצא 01:46, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

אות המציל היהודי (בשואה)[עריכת קוד מקור]

שלום רב,

באתר [אות המציל היהודי], ישנה רשימה מכובדת של מקבלי האות, וסיפורים על יהודים שהצילו יהודים. האתר מתאר גם את הקריטריונים שהפכו אותם לזכאים לאות.

אשמח לשמוע האם לדעתכם דמויות אלו זכאיות לערך בויקיפדיה .

תודה רבה. Ruti-WMIL - שיחה 13:32, 19 ביולי 2018 (IDT)

לדעתי ניתן להשתמש במערכת השיקולים שהתגבשה עם הזמן בכל הקשור לאות חסיד אומות העולם. כלומר לכתוב ערך מרכזי בשם "המציל היהודי" (דוגמת חסיד אומות העולם), לציין בתוכו דוגמאות נבחרות של יהודים שהצילו יהודים, ולכתוב על חלקם ערכים נפרדים, שלדעת הכותב עומדים בזכות עצמם ומספקים תמונה רחבה מספיק שתצדיק ערך אנציקלופדי. אישית אני מלא הערכה ויראת כבוד בפני כל מי שהעז לסכן את עצמו ולגלות מידה נדירה של אנושיות בתקופה לא אנושית, והדברים נכונים הן ללא יהודים שהצילו יהודים והן ליהודים שעשו זאת, אבל מעשית בחלק גדול מן המקרים אין על סיפור הגבורה שלהם מספיק עובדות ומידע שיצדיקו ערך אנציקלופדי נפרד על פי הכללים הקיימים כיום בויקיפדיה.
היוזמה שלך ראויה לכל שבח, ולדעתי, אם לך את הידע והנכונות לטפל בנושא, מומלץ להתחיל בכתיבת הערך המרכזי שיעסוק ב"מציל היהודי". ערך זה יציג את משמעות התואר, התנאים להענקתו, התפתחות ההכרה במושג הזה יחסית להכרה בחסידי אומות העולם וכך הלאה. העיסוק בנושא יחשוף את דמויות המפתח שפועלם הוביל לצורך ביצירת התואר, ובהמשך יתגבשו הכללים המנחים לפתיחת ערך עצמאי. RimerMoshe - שיחה 21:36, 19 ביולי 2018 (IDT)
לדעתי כל מקבל אות זכאי לערך. דרור - שיחה 11:53, 20 ביולי 2018 (IDT)

הודעת תמיכה בשיוויון זכויות לקהילה הגאה[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם. אני מניח שכולכם ערים לכך שהתיקון לחוק הפונדקאות שעבר אתמול, וכלל אמהות חד הוריות וזוגות ידועים בציבור (סטרייטים), דחה את הצעת ההרחבה לאבות יחידניים או זוגות חד מיניים. עקב האפליה בחוק החדש, המכוונת נגד גברים הומואים, הקהילה הלהט"בית הודיעה על היעדרות תומכיה ממקומות העבודה, ויציאה להפגנה, קריאה שקיבלה תמיכה מקיר לקיר על ידי החברות הגדולות במשק.
גם עמותת ויקימדיה ישראל פרסמה הודעת תמיכה בשם הארגון (בקישור), בקריאה לשיוויון זכויות. לדעתי חשוב שגם ויקיפדיה עצמה תביע את תמיכתה. אמנם אין לנו עובדים, וכולם כאן מתנדבים, אך חברי הקהילה הגאה הם חלק מוויקיפדיה ומתנועת ויקימדיה.
אני מציע שוויקיפדיה תעלה sitenotice (הודעה בראש הדף) במהלך יום ראשון, הודעת תמיכה בשיוויון זכויות לקהילה הגאה. אשמח לתמיכתכם. בברכה, דני. Danny-wשיחה 10:48, 20 ביולי 2018 (IDT)

 • Symbol support vote.svg בעדLionster‏ • שיחה 10:51, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 10:58, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד NPOV. ויקיפדיה (ודאי לא בעמוד הראשי) לא צריכה לתמוך בהפגנות. ומה יקרה אם מחר יציעו כותרת נוספת, כדי להפגין נגד אפליית יהודים על הר הבית, או בעד העלאת קצבאות הזקנה? תשב ועדה (או יותר גרוע - דיון מדמם במזנון) ותקבע עם איזו מחאה ויקיפדיה מזדהה ועם איזו לא? • דגש חזקשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 11:00, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד אני חושב שיש לזה משמעות עצומה שגם תזכה להתייחסות תקשורתית. פרסמנו הודעה על כך גם ברשימת התפוצה הבינלאומית של התנועה Itzike - שיחה 11:02, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד להפגין תמיכה בזכויות אדם בסיסיות. Alleycat80 - שיחה 11:04, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד--היידן 11:05, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד Danalif - שיחה 11:08, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד - אני המום מעצם ההצעה ומההתנהלות של העמותה. נראה שהחום הכבד של יולי פוגע בשיקול הדעת של אנשים. עדירל - שיחה 11:11, 20 ביולי 2018 (IDT)
  ההתייחסות לחום הכבד ולשיקול הדעת מעליב ביותר (אד הומינום). (ביחוד שרוב צוות העמותה בקייפטאון וכאן קור כלבים - 0 מעלות) דרור - שיחה 11:54, 20 ביולי 2018 (IDT)
  גם החלטה של העמותה, שבקרב הציבור הרחב נתפסת כמייצגת גם אותי, לצאת עם הצהרה שנוייה במחלוקת שאין לה כל קשר ולו קלוש לתוכן חופשי ולמיזמי ויקימדיה, היא מקוממת, פוגענית ומעליבה. אני לא חושב שצריך דוקטורט בפילוסופיה כדי להבין את זה. עדירל - שיחה 12:24, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 11:15, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד מסכימה שיש לזה חשיבות ומקווה שאכן העניין גם יקבל התייחסות תקשורתית. זה גם אומר שבמהלך השביתה ביום ראשון אנחנו לא כותבים ערכים חדשים או עורכים? (תכננתי להמשיך לערוך משהו). Laliv g - שיחה 11:17, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד מתוך מגילת העצמאות... מְדִינַת יִשְׂרָאֵל תְּקַיֵּם שִׁוְיוֹן זְכֻיּוֹת חֶבְרָתִי וּמְדִינִי גָּמוּר לְכָל אֶזְרָחֶיהָ בְּלִי הֶבְדֵּל דָּת, גֶּזַע וּמִין; תַּבְטִיחַ חֹפֶשׁ דָּת, מַצְפּוּן, לָשׁוֹן, חִנּוּךְ וְתַרְבּוּת; כל גוף במדינה, חייב לקחת חלק בתמיכה בשיוויון זכויות לקהילה הגאה כמו גם לכל קהילה אחרת. --Elapeleg - שיחה 11:30, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. נושא פוליטי. ניתאי גלילי - שיחה 11:33, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. מצטרף לתמיהתו של עדירל. אני מקווה שההצעה הפרוגרסיבית הזאת היא לא תחילת הסוף של ויקיפדיה כמידם שיתופי. יזהר ברקשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 11:38, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד - כמו עדירל, גם אני המום מעצם ההצעה. ראוי לגנוז אותה בהקדם. Liad Malone - שיחה 11:47, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד דרור - שיחה 11:54, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • תומך בהצעה! (אך ללא זכות הצבעה) ‏Ovedcשיחה 12:00, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד ערן - שיחה 12:12, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד אני בעד זכותם של להט"בים לפונקאות. אני נגד זה שויקיפדיה תביע דעות בעד או נגד בנושאים שנויים במחלוקת. Eladti - שיחה 12:16, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • אני מבין את ההתנגדות, ומציע הצעת פשרה - בדומה למקרים רבים של ארועים אקטואליים, שנכין מקבץ של ערכים במקום הערך המומלץ בעמוד הראשי, בהם ניתן זרקור לערכים הדנים בהסוגיות המרכזיות שבגינן יוצאים לשביתה ביום ראשון. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 12:21, 20 ביולי 2018 (IDT)
  הצעה יפה מאד. Liad Malone - שיחה 12:23, 20 ביולי 2018 (IDT)
  האמת שאני מלכתחילה לא מתלהב ממקבצי הערכים, בדיוק מהסיבה שהם כופים אג'נדה (לרוב דתית או לאומית). אבל בניגוד להצעה להודעה בראש הדף, פה התקדים כבר קיים. אז אם הוא כבר קיים, אז שלפחות ייושם באופן שיוויוני. emanשיחה 12:28, 20 ביולי 2018 (IDT)
  אולי אתם לא יודעים, יום ראשון הוא צום תשעה באב. נרו יאירשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 12:57, 20 ביולי 2018 (IDT)
  אי אפשר לדחות אותו ליום שני? Liad Malone - שיחה 13:28, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. תקדים מסוכן. היום שמים תמיגה במשהו אחד שאני מסכים איתו, מחר משהו אחר שאני אתנגד לו. מה עוד שכזכור בניגוד לעמותה שהיא עמותה ישראלית, ויקיפדיה היא עברית לא ישראלית. emanשיחה 12:26, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד ההצעה המזעזעת להכניס בראש אנציקלופדיה המחוייבת לניטרליות, דיסקליימר המביע מחאה נגד כנסת ישראל. זה מזכיר לי את ההצעה מלפני ארבע שנים, שגם זכתה לתומכים, אך הועברה לכיכר העיר,ויקיפדיה:כיכר העיר/ארכיון 91#הנחת תבנית יזכור בדף הראשי של ויקיפדיה להוסיף הודעת יזכור לשלושת הנערים. ואגב, האפליה בחוק (הפונדקאות ובחוקים רבים אחרים) היא נגד גברים ולא נגד להט"בים. בברכה, גנדלף - 12:29, 20/07/18
 • Symbol oppose vote.svg נגד והתרשמתי מעמדתו ההגונה של משתמש:eman. נרו יאירשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 12:57, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. מה בכלל קשור לוויקיפדיה? חזרתישיחה 13:00, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד אבנר - שיחה 13:06, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד כמו eman ונרו יאיר. זה לא המנדט שלנו. – ד"ר MathKnight (שיחה) 15:05, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד הצעה אומללה שהיא חרב פיפיות. אסור לווקיידפיה לנקוט עמדה במחלוקת פוליטית, לא משנה כמה היא מוצדקת בעיני המציע. Reuveny - שיחה 15:27, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד אני אישית מבין ללבך. אבל זה לא המשחק שלנו: אנחנו במרגש אחר. Corvus‏,(Nevermore)‏ 15:35, 20 ביולי 2018 (IDT)
  • בנוסף אציין התנגדות מפורשת להתעברות של הקהילה והבעת דעה (מדינית, פוליטית, פרו-שוויונית או אנטי-שוויונית) באופן גלוי. ויקיפדיה אינה עיתון. Corvus‏,(Nevermore)‏ 15:44, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • רציתי לא להתערב קודם, אבל בעקבות המבול כאן יש לי שאלה, ואשמח אם אחד מהמתנגדים יענה, כדי שאוכל להבין את עמדתו. האם חברת סודה סטרים עוסקת בפוליטיקה? למה לא מספיק להוכיח שיש לפחות גבר אחד בין עורכי ויקיעברית, כדי להביע סולידריות איתו ושכמותו? וזה לא בא כדי להתריס, באמת אשמח לדעת את התשובה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:53, 20 ביולי 2018 (IDT)
בניגוד לוויקיפדיה, בסודה סטרים יש הנהלה והיא מחליטה מה מדיניות החברה, ויש עובדים שלא מחליטים כלום. אתה באמת לא רואה את ההבדל? Reuveny - שיחה 16:00, 20 ביולי 2018 (IDT)
הי IKhitron, האם נוציא sitenotice על חוק הלאום? על תשעה באב? יש לי דיעה קולנית בנושא, אבל עדיין אני מסכימה שהמקום לדיעה זו אינו בויקיפדיה, שצריכה להשאר נטרלית. אמא של גולן - שיחה 16:03, 20 ביולי 2018 (IDT)
אמא של גולן ניסחה זאת מעולה. ואסיף גם שאנחנו לא אמורים לערוך הצבעה בנושא "מה דעתכם על מחאת הנכים?" ולפרסם דעתנו בהתאם. סולידריות עם חלק מחברי הקהילה הויקידפית שנפגעו מהחקיקה החדשה במדינת ישראל - אינה עניין אנציקלופדי. אין מקום לכך באתר זה. Corvus‏,(Nevermore)‏ 16:09, 20 ביולי 2018 (IDT)
אמא של גולן, אני מנסה להבין למה בדיוק כוונתך. אם מחר תעלה הצעת חוק להטלת מגבלות חמורות על השימוש באינטרנט? ומה לגבי פגיעה חמורה (שוב, היפותטית) בחופש העיתונות? Tzafrir - שיחה 22:15, 20 ביולי 2018 (IDT)
חברות כמו סודה סטרים, מיקרוסופט, סלקום ואחרות, הן חברות עסקיות, וזה שהן מפגינות בגלוי את התמיכה שלהן בעובדים שמבקשים למחות זה מאוד נוגע ללב ומרגש (או גם הזדמנות מעולה להשיג רווח תדמיתי ע"י מיצוב החברה כמזוהה עם עמדות השייכות למחנה הדעות ה"מתקדמות", להבדיל מדעות שמרניות, שזה דימוי הרבה פחות מגניב). אבל ויקיפדיה, שחרתה על דגלה לקדם הפצת ידע נטול אינטרסים עסקיים או פוליטיים ונאבקת על עצם קיומה כדי לשמר את זה (ואפילו מדי תקופה מפצירה במשתמשיה לפתוח את ארנקם כדי שלא תהיה תלויה במימון המונע מאינטרסים זרים), זה שהצעה כזו עולה מתוך הקהילה כדי להביע עמדה כזו בשמה של ויקיפדיה, וזה שבמקום גינוי חריף היא זוכה לתמיכה לא מבוטלת, זה מעציב מאוד בעיני (כמובן, בלי קשר לעמדותיי האישיות בנושא, שהן דווקא לטובת המוחים). R.G. - שיחה 16:26, 20 ביולי 2018 (IDT)
קודם כל, למקרה שלא שמתם לב, למרות שהדגשתי את זה, אני לא הצבעתי בעד, אז אין צורך לשכנע אותי לשנות את דעתי. לכן רוב התשובות לא ממש עוזרות. דנה, האם עשרות רבות של חברות בישראל פרסמו כאיש אחד את דעתם בכל אלו? RG, תודה על התשובה המפורטת. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:59, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד BAswim - שיחה 16:47, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד על אף שאני בעד המאבק, ארגיש מאוד נבוך להיות חלק ממיזם שטוען לניטרליות ולייצוג ריבוי דעות אבל יציג דעה ספציפית בנושאים שנויים במחלוקת Theshumai - שיחה 17:53, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד, מסכים עם הטיעונים שהוצגו. Mbkv717שיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 18:28, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. בדיוק כמו Theshumai ו-Eladti. בעד המאבק של קהילת הלהט"ב. ניב - שיחה 18:53, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד ברמה האישית אני תומך בזכות להורות לכל אדם, שיניתי את תמונת הפרופיל האישית שלי בפייסבוק כאות תמיכה. שחררתי כל אחד מעובדיי שרצה לצאת ולמחות ביום ראשון מהגעה לעבודה, וזאת בהתאם למתווה מדיניות החברה בה אני מועסק. לכל זה אין בכלל קשר לוויקיפדיה ולא אמור להיות. כאן כותבים אנציקלופדיה ולא מפגינים. ליקוי מאורות. Assayas - שיחה 19:05, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד חזק מספיק אני המום שמקום העבודה של בתי הכריז על יום שביתה אבל כמובן מוריד יום חופש לעובדים... בורה בורה - שיחה 19:45, 20 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד Amikamraz - שיחה 02:19, 21 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. אני בעד המאבק אבל לא חושב שממקומה של ויקיפדיה להיכנס לזה. אם החוק היה פוגע ישירות בוויקיפדיה כגון חוקי צנזורה או חופש מידע הייתי מבין, אבל אי הבעת עמדה פוליטית לא תפגע בתומכי המאבק ועשויה לעורר מחלוקת בקרב המתנגדים, במיוחד במקרה וחלקם עשויים להיות עורכים. אגב, אני גם לא חושב ש50-50 הגיוני במקרה של הצבעה כזו. לפי מספר המתנגדים שכבר כאן עכשיו הייתי פוסל זאת על הסף. בר הראלשיחה 08:31, 21 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד - כמו שנאמר כאן, ההצעה הזו לא הייתה צריכה להגיע לעולם. אני בעד המחאה אולם אני מודע לכך שיש אנשים בעלי דעות שמרניות יותר ממני שמתנגדים לה. ויקיפדיה, כגוף א-פוליטי, לא צריכה להביע עמדה בנושא כה שנוי במחלוקת בציבור. אם היה מדובר במשהו שפוגע ישירות במיזם, זה היה סיפור אחר. אבל זה לא המצב כאן.
בנימה אישית אגיד שמעצבן אותי שהקהילה הגאה ניכסה את המחאה כנגד החוק לעצמה. כמו שכבר נאמר פה, החוק הזה לא מפלה רק את הקהילה הגאה אלא הוא מפלה גברים באופן כללי. יורי - שיחה 10:51, 21 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד קודמיי מכל הצדדים נימקו היטב. אמנם אין לשפוט אנשים בשעת צערם שלהם או צערם על אחרים, אנשים טובים כמו חברינו כאן, אך טוב עשו מי שהאירו שההצעה איננה במקומה ואף ויקימדיה כשלו בכך. אמנם יש כאן הרבה נשמות טובות שאינן מבינות שזה לא בהכרח מה שהם חושבים שבו מדובר. ושיש פערים ושלבים רבים בין כותרת למשהו לבין מציאות ובפרט כשמדובר בסוגיות ערכיות השנויות במחלוקת עמוקה. וכל שכן שהלהט"ב וגם הגברים אינם חזות כל הסוגיה בניגוד למה שמוצג בצורה לא הגונה. מי-נהר - שיחה 11:47, 21 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. Geagea - שיחה 13:02, 21 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol question.svg מתלבט אני תומך בשיוויון זכויות ללהט"ב כדברי דני. עם זאת, אני נוטה לחשוב שוויקיפדיה צריכה להעלות הודעה בראש הדף בעניינים ציבוריים במקרים נדירים, בעיקר בעניינים שיש בהם חשיבות קריטית למשטר החופשי במדינה, או בעניינים הנוגעים ישירות לחופש הפעולה במסגרת ויקיפדיה. יואב ר. - שיחה - מכרז לנופי חלונות 10 14:34, 21 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד יש כח למיזם בו אנו פועלים. מדוע שלא ננצל אותו פעם למטרה טובה, גם אם אינה קשורה ישירות לעשייה שלנו, דווקא מפני שטובי בנותיה ובניה של הקהילה הלהט״בית פועלים בקרבנו? לא יהיה לזה קשר להיותנו אובייקטיביים וניטרלים. אנו נפעל כאחד הגופים במשק המביעים סולידריות עם מאבק חשוב לשוויון זכויות. זה לא יפחית מכוחנו או יוסיף לו בעתיד. Ldorfmanשיחה 19:36, 21 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד אני בעד המחאה ושמח לראות חברות רבות התומכות בה, אולם ויקיפדיה אינה המקום לכך, וזה ייצור תקדים מאוד בעייתי לנושאים שנויים במחלוקת אחרים. Dovno - שיחה 22:08, 21 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד חזק מה לעזאזל נסגר? ממתי "ויקיפדיה" כגוף מביעה דעה פוליטית בנושא כלשהו שאינו חופש המידע? מספר התומכים הגבוה הוא איבוד הדרך ואות קלון לויקיפדיה העברית. אם זה המצב, אנחנו על מסלול מהיר לפוליטיזציה כוללת. מקווה שעמותת ויקימדיה, שלכאורה מטרותיה זהות לאלו של ויקיפדיה ושבמובנים מסוימים מייצגת אותה, תסיר את ההודעה ובכלל תמשוך את ידיה מפעילות פוליטית, גם אם היא קרובה לליבם של אנשיה. נתנאל - שיחה - מומלצים 23:38, 21 ביולי 2018 (IDT)
 • בעד המחאה, Symbol oppose vote.svg נגד ההצעה. אלעדב. - שיחה 00:34, 22 ביולי 2018 (IDT)
 • GA candidate.svg בעד חלש – אני תומך במאבק של הקהילה הגאה, ועצוב לי שאזרחים ישראלים שממלאים את מלוא חובותיהם למדינתם לא מקבלים ממנה את הזכות הבסיסית לגדל ילדים. הדבר הכי אבסורדי הוא שהמדינה משתמשת בליברליות שלה ללהט"בים כדי להראות בפני העולם כמה נאורה היא בהשוואה למדינות ערב השכנות, אבל כשזה מגיע למתן שוויון זכויות – פתאום למדינה לא מתאים להיות ליברלית ומערבית כפי שהיא מציגה את עצמה בפני העולם. מצד שני, קצת קשה לי לתמוך באופן חד־משמעי בהצעה הזו, בדיוק מהחשש שעליו הצביעו eman ו־Assayas: זה עלול לתת לגיטימציה להצגת הודעות תמיכה בסוגיות פוליטיות אחרות, שלאו דווקא אסכים עימן. התלבטתי האם להשתמש ב"בעד חלש" או ב"נמנע", ובסוף החלטתי להשתמש ב"בעד חלש": הסיבה לכך היא שוויקיפדיה כבר מזמן לא נייטרלית, ובפרט לא העמוד הראשי שלה: אם היינו נייטרלים ואובייקטיביים (כפי שטוענים המתנגדים), ה"מקבץ ערכים לתשעה באב" לא היה צריך להיות מוצג בראש העמוד הראשי היום. כשזה חגים רגילים אז מילא, אבל לתפוס חלק כל כך נרחב בעמוד הראשי בשביל לקדם יום דתי נטו, זה לא יותר אובייקטיבי מלהציג הודעת תמיכה במאבק לשוויון זכויות. בכל מקרה, אני מאוד מעריך את דני ואת עמותת ויקימדיה ישראל על העלאת המודעות לנושא החשוב הזה. בנוסף, זה אומנם לא בדיוק קשור לדיון, אבל שמחתי לראות שרוב הוויקיפדים שהשתתפו בדיון סבורים שלאזרחים הלהט"בים צריכות להיות זכויות שוות (גם אם התנגדו להצגת הודעת התמיכה בוויקיפדיה). בשולי הדברים, אני מסתייג מההערה הצינית של עדירל לעיל ("נראה שהחום הכבד של יולי פוגע בשיקול הדעת של אנשים"). הסיבות להתנגדות לגיטימיות, אבל מוטב היה להביע את ההתנגדות מבלי להשתמש באמירה הפרובוקטיבית הזו. ‏Guycn2 · ☎‏ 00:45, 22 ביולי 2018 (IDT)
  ט' באב הוא לא "יום דתי נטו". הוא גם יום זיכרון לאומי, שמציין את האסונות הגדולים בחיי האומה בעת העתיקה. ההתיחסות אליו כאל "דתי נטו" רק ממחישה את חשיבות הופעת מקבץ הערכים. Liad Malone - שיחה 01:26, 22 ביולי 2018 (IDT)
  כשכתבתי "דתי נטו" התכוונתי שהוא שונה מחגים יהודיים אחרים (כמו חנוכה, פורים, פסח וכד') שנחגגים גם על־ידי חילונים ואין להם רק משמעות יהודית דתית. על כל פנים, זו לא ויקיפדיה היהודית ולכן כל עוד הערך תשעה באב אינו ערך מומלץ, אין סיבה שיקודם ויופיע במקום הערכים המומלצים בעמוד הראשי. זו רק דוגמה אחת מיני רבות לחוסר הנייטרליות בוויקיפדיה העברית. אין זה אומר שצריך להרחיב את חוסר הנייטרליות ולהציג גם הודעת תמיכה בשוויון זכויות בפונדקאות, אבל זה כן אומר שוויקיפדיה העברית רחוקה מלהיות אנציקלופדיה שלא נוטה לצד מסוים. ‏Guycn2 · ☎‏ 02:11, 22 ביולי 2018 (IDT)
  זו לא ויקיפדיה היהודית, אבל כן ויקיפדיה העברית ולכן ראוי שהדף הראשי יעסוק בנושאים שמעניינים את הקורא העברי. עברית היא לא שפה נייטרלית. היא לשונו הלאומית של העם היהודי ושפתה הרשמית של המדינה היהודית. ויקיפדיה העברית היא דה-פקטו ויקיפדיה הישראלית. מי שטוען אחרת, משלה (בעיקר את עצמו). Liad Malone - שיחה 03:09, 22 ביולי 2018 (IDT)
  כבר מזמן שהיה צריך להפסיק עם הנוהג של "מקבצי הערכים" העבשים האלה. זה לא רציני, וזה לא נייטראלי. אם מאוד רוצים אפשר להתאים ערך מומלץ באמת שיצאים ליום. מקבצי הערכים נולדו בתקופה שהיו הרבה פחות ערכים והסטנדרטים היו אחרים. emanשיחה 03:33, 22 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד עמרישיחה 01:08, 22 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד בברכה. ליש - שיחה 05:20, 22 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד חזק אופק ~ בואו נדבר ~ טובים השניים מהאחד 16:40, 22 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד אני תומך במאבק הזה, אבל אני לא חושב שיש סיבה מיוחדת לאזכר זאת בויקיפדיה, מה גם שבין העורכים יש רבים שמתנמגדים ללהט"ביות או למאבק Nirvadel - שיחה 22:57, 22 ביולי 2018 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד אנציקלופדיה אינה במה למאבקים חברתיים. אילן שמעוני - שיחה 16:53, 23 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד לא תומך במאבק, בעד שיוויון חרויות, זכויות הם פיקציה. הָאֶלְקֹשִׁישיחה • י"א באב ה'תשע"ח 18:40, 23 ביולי 2018 (IDT)

דיון[עריכת קוד מקור]

אני ממש לא מצליח להבין את העניין הזה, ומרבית התומכים לא הסבירו את הצבעתם או רק הביעו תמיכה אישית במחאה. נעשה את זה ישיר: האם ניצול הפלטפורמה של ויקיפדיה לקידום קמפיין פוליטי הוא לגיטימי בעיניכם? זו לא שאלה רטורית, באמת אשמח לתשובות מפורטות. נתנאל - שיחה - מומלצים 17:48, 22 ביולי 2018 (IDT)

שום קמפיין, אפילו לא פוליטי (לדוגמא הגנה על פרח מוגן גם כאשר אין מי שעלול לפגע מהגנה כזו) למעט קידום חופש המידע. שנילי - שיחה 18:19, 22 ביולי 2018 (IDT)
כבר היו מקרים מעולם שקהילת ויקיפדיה בחרה להביע דעתה בנושא פוליטי (למשל: חסימת הגישה לוויקיפדיה בטורקיה). כך שהשאלה לגבי האם זה לגיטימי או לא - למעשה כבר הוכרעה. זה לגיטימי. השאלה היא רק באילו נסיבות זה לגיטימי. יוניון ג'ק - שיחה 19:09, 22 ביולי 2018 (IDT)
חסימת הגישה לוויקיפדיה היא הנושא היחיד - בחזקת היוצא מן הכלל המאשר את הכלל - שהעמותה או הקהילה הוויקיפדית כקהילה יכולה להגיב עליו ואפילו רצוי שתעשה כך (כתבתי לעיל "למעט חופש המידע") . שנילי - שיחה 19:26, 22 ביולי 2018 (IDT)
זו דעתך. ומסתבר שעמותת ויקימדיה ישראל חולקת עליך, כי היא פירסמה את הפוסט הבא בפייסבוק:[1]

ויקימדיה ישראל מברכת על המאבק הצודק שמובילה קהילת הלהט"ב בישראל בעד שיוויון זכויות מלא.

שיוויון לכל אדם, באשר מוצאו, דתו, מגדרו, העדפתו המינית או מגבלתו הוא נר מרכזי מפעילות תנועת ויקימדיה הבינלאומית.

המאבק לזכות להורות, טיפול רפואי ללא אפליה והגנה מהתבטאויות אלימות של נבחרי ציבור נגד הקהילה הם חלק מהמאבק הגדול והמתמשך לזכויות מלאות לקהילה הלהט"בית בישראל.

יוניון ג'ק - שיחה 19:32, 22 ביולי 2018 (IDT)
אני נוהג להביע את דעתי ולא דעותיהם של אחרים. גם אם הם ידידי לא תמיד דעתי ודעותיהם עולים בקנה אחד. שנילי - שיחה 19:46, 22 ביולי 2018 (IDT)

בשולי הדיון[עריכת קוד מקור]

עלתה כאן הטענה שהרבה חברות במשק פרסמו הודעת תמיכה. כעת מסתבר שאין כאן הודעות תמיכה תמימות, אלא כניעה לסחיטה באיומים. אני מקווה מאחורי הודעת העמותה וההצעה כאן אין לחצים ואיומים שהופעלו על מאן דהו, אבל לא אתפלא אם אכן כך. יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 21:02, 22 ביולי 2018 (IDT)

תגובתך זו היא אחת התגובות הגזעניות ביותר שיצא לי לקרוא בוויקיפדיה. מוטב שתלמד לרסן את התבטאויותיך לפני פרסום דברים כאלה במיזם השיתופי שלנו. ‏Guycn2 · ☎‏ 21:43, 22 ביולי 2018 (IDT)
איך איימו? האם אמרו: "נרצח אותך כמו שיגאל עמיר רצח את רבין"? אולי אמרו: "נרצח את כולכם כמו שברוך גולדשטיין רצח במערת המכפלה"? הייתכן שאיימו: "נעשה בכם מה שעשה עמי פופר בפועלים פלסטינים"? ואולי השתמשו באיום המחץ: "נרצח אתכם כמו שישי שליסל רצח את שירה בנקי, בסכין"? דוד שי - שיחה 21:56, 22 ביולי 2018 (IDT)
דוד, אני מבין שאתה לא מכיר את כלי הדיון הרגילים. או מחיקה, או דמגוגיה זולה. אין לך משהו יותר רציני בארסנל? יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 22:00, 22 ביולי 2018 (IDT)
מחקתי את דבריך כדי למנוע דיון מיותר זה, אבל אתה התעקשת לחזור לדיון זה, ולכן הגבתי. דברי הם עובדות, שבאו להבהיר טרור מהו. לעומת זאת, דבריך על "טרור להט"בי" הם דמגוגיה זולה, גם אם אתה מוקף באנשים שמשתמשים בביטוי זה. מובן שגם דבריך "מקווה שתראו אותי פה גם מחר בבוקר ולא איעלם" הם דמגוגיה זולה, ועל כך אמרו חז"ל "טול קורה מבין עיניך". דוד שי - שיחה 22:59, 22 ביולי 2018 (IDT)
לדעתי הבקשה כולה היתה מיותרת, אבל אם כבר היא הוצעה - דבריי לא היו מיותרים בכלל. ברור שאין הכוונה לטרור במובן הקלאסי של המילה, הכולל רציחות ופיגועים, אלא לשימוש מושאל במושג, כפי שנעשה לא אחת, בעיקר מהצד השני (הבאתי למטה דוגמה לשימוש ב"טרור הומופובי", שלא מדבר על שליסל דווקא). דבריי "מקווה שתראו אותי" היו בהומור. אני באמת לא מפחד על עצמי שיפגעו בי, כי השיטות הן עליהום תקשורתי, פגיעה בשם ובמעמד ציבורי. לי אין שום מעמד ציבורי ואני לא שווה את ההשקעה. יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 11:28, 23 ביולי 2018 (IDT)
אני מסכים שזו היתה טעות. במיוחד שאני כותב בשמי המלא. מי יודע מה יעשו לי עכשיו. מקווה שתראו אותי פה גם מחר בבוקר ולא איעלם. וגם זו היתה טעות כי זה מסתבר שזה מסית את הדיון מדיון ענייני במה שהבאתי. אבל לא הבנתי מה הקשר לגזענות. הבאתי קישור לכתבה (מאתר שידוע בהיותו גזעני והומופובי) ושאלתי שאלה (אגב, אולי יש לך משהו ענייני לומר לגבי תוכן הכתבה ומה ששאלתי על גביה? שאלה רטורית). וגם הביטוי שהשתמשתי בו הוא לכל היותר האשמה בפעילות בעלת אופי מסוים. אתה חושב שזו האשמת שווא? בסדר. אבל לא ברור מה גזעני ומה מסית בהאשמה הזו. יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 22:00, 22 ביולי 2018 (IDT)
הביטוי "טרור להט"בי" לא מופיע ולו פעם אחת בכתבה שקישרת אליה. יוניון ג'ק - שיחה 22:09, 22 ביולי 2018 (IDT)
נכון. אז מה? לא אני המצאתי אותו, ותמצא אותו מאוד נוכח בתגובות הגולשים לאותה כתבה. אם תחפש אותו בגוגל תמצא כמה אנשים ידועים שהשתמשו בו. לא שמענו שעצרו מי מהם על הסתה. יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 22:22, 22 ביולי 2018 (IDT)
(א) זה שאתה לא המצאת אותו זה עדיין לא אומר שמדובר בביטוי שאינו פוגעני, ושכאשר אתה משתמש בו אתה לא מסית בעצמך. (ב) ואם רמת הדיון שאליה אתה שואף היא של טוקבקיסטים - אז זה דיון שאין לי עניין לקחת בו חלק. יוניון ג'ק - שיחה 22:28, 22 ביולי 2018 (IDT)
(א) כל כך הרבה כתבתם ועוד לא הצלחתי להבין, מה פוגעני, מה גזעני ומה מסית. (ב) כאמור, זהו ביטוי שגור. חפש בגוגל ותמצא אותו אצל חבר כנסת, אצל רב עיר חבר מועצת הרבנות הראשית ואצל דוקטור. יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 22:39, 22 ביולי 2018 (IDT)

ליזהר יש הבדל בין להט"בים לבין הקהילה הלהט"בית. הקהילה הלהט"בית אף שהיא מתיימרת לייצג את כל הלהטב , אינה מייצגת אלא את עצמה ואין כל הלהט"בים אחראים לפעולותיה. לכן כבר בעצם ייחוס משהו כלשהו לכל הלהטבים באשר הם, יש בכך הסתה כלפי מי שנמצאים תחת סיכון של פשעי שנאה כלפיהם. (לא במובן הפלילי אלא באופי השיח). אמנם הטיעון שהקהילה הלהטבית בישראל, ולא רק בישראל, מהלכת אימים בדרכים שונות על מנת להשיג את מטרותיה הוא טיעון שיש לו על מה לסמוך. דוגמא לכך שאין לקשור בין הכלל לבין הגוף שלקח על עצמו לייצגם, אפשר למשל לראות בדבריו של הראל סקאת בזמנו שלא תמך במצעדי הגאווה כי לדעתו זו לא הדרך וזה משיג ההיפך. (ובפרט כשבישראל חוגגים את זה כמה חודשים בשנה באופן לא סביר). מאחר וכל הנושא הזה רגיש, חבל מלכתחילה שהוא הועלה במזנון ושהעלו על הדעת להשתמש בפלטפורמה של המיזם. גם עמותת ויקימדיה לא השתמשה בפלטפורמה אלא בדף הפייסבוק שלהם. אמנם גם זה ניצול של כלים שלא היה להם רשות ומנדט להשתמש בהם כך אבל זה לא הפלטפורמה של המיזם. מי-נהר - שיחה 22:21, 22 ביולי 2018 (IDT)

מסכים עם דבריך ולא טענתי אחרת. חלילה לי מלצאת נגד אנשים באשר הם בעלי נטייה מינית לבני מינם. יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 22:39, 22 ביולי 2018 (IDT)

ועוד קצת בנושא: [2], [3]. יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 23:06, 22 ביולי 2018 (IDT)

טוב, רק לרבנות מותר לסחוט בעלי אולמות אירועים ע"י איומים על תעודת הכשרות. [4]. emanשיחה 23:56, 22 ביולי 2018 (IDT)
ואכן גם היא הואשמה ב"טרור", ולא רק בטוקבקים.[5] זה לא הסגנון שלי, אבל הביטוי עשוי לתאר גם הפחדות לגיטימיות - כמו במקרה של גיוס הודעות התמיכה בהפגנה, ולא צריך להתרגש ממנו. זה סתם ספיח מיותר ומלבה מחלוקת של דיון מיותר ומלבה מחלוקת. בברכה, גנדלף - 00:25, 23/07/18
ההתנהגות שלך היא גועל נפש טהור, יזהר. לא מפתיע אותי, אבל עדיין עצוב.
ההתממות לגבי הביטוי "טרור להט"בי" נלעגת. לקרוא "טרור" לשיחת טלפון שבה אומרים "נודיע שאתם לא איתנו" זה טירוף מוחלט, ואתה יודע את זה היטב. לכתוב "מי יודע מה יעשו לי עכשיו. מקווה שתראו אותי פה גם מחר בבוקר ולא איעלם" זה שווה ערך לעלילות הדם נגד יהודים באירופה. הרי גם בטיעונים שלך אין ולו צל של טיעון לגבי אלימות מצד להט"בים, אבל אתה מוצא לנכון לטעון ברצינות לסכנת חטיפה ורצח. כמו שאתה יודע, בישראל, קורבן הרצח במאבק הזה הייתה מהצד הלהט"בי; הרוצח הוא דתי, וההסתה לאלימות כולה מצד דתיים. ואתה מעז להפוך את סדר הדברים?
לא התבטאתי בדיון, ודווקא איני תומך בהודעות מטעם ויקיפדיה בנושאים שאינם נוגעים לה ישירות. ממילא רוב המוחלט של התגובות כאן בדיון התנגד להצעה, והיא כבר אינה רלוונטית. אין שום סיבה להמשיך בדיון, וממילא הדיון סבב רק על מה צריכה ויקיפדיה עצמה לעשות (וזו מטרת הדיונים במזנון). אבל אתה מתעקש להכפיש ציבור שלם, בגלל השנאה האישית שלך, בגלל הערכים המעוותים שלך. כי אתה חושב שהאמונות שלך מחייבות את כל העולם. כי אתה לא מסוגל להתמודד עם אנשים בוגרים שמקבלים החלטות שאינן תואמות את המחשבות שלך. כי אתה חושב שהמדינה צריכה לכפות את הערכים האישיים שלך על כל האזרחים. כי אתה חושב שהם אנשים סוג ב'. לא היו לי אשליות לגביך בעבר, אבל כעת אני, וקוראים אחרים כאן, כבר יודעים בדיוק מי ומה אתה. עופר קדם - שיחה 02:59, 23 ביולי 2018 (IDT)
התגובה שלי לעיל אולי נראית חריפה, וחשוב לי להבהיר מה עומד מאחוריה. יש לנו כאן הקבלה ברורה בין המתרחש כיום בעניין זכויות הלהט"ב, ומיעוטים אחרים בעבר. במיוחד אתרכז ביהודים באירופה במאות האחרונות.
במשך מאות שנים היהודים באירופה היו מיעוט נרדף, נסבל בקושי לעיתים, ונקטל ומגורש לעיתים. על כל יהודי מצליח ובעל השפעה (כמו רוטשילד), היו עשרות מונים עניים מרודים, שהתקיימו בדוחק, ומפעם לפעם נעשו בהם פוגרומים. למרות מעמדם העלוב של היהודים, האנטישמים הפיצו עלילות דם למיניהן, ושמחו להאמין בכל אחת ששמעו. היהודים אוכלים ילדים נוצרים, שולטים בכלכלה, משפיעים על מלכים ותעשיינים. הכל הולך. האנטישמים שמחו להאמין בשקרים האלה, כי אלה נתנו להם תירוץ נפלא להמשיך לטבוח ביהודים. גם אם היהודים נראים עניים ולא-מאיימים, גם אם חיו בעיירה ליד עשרות ומאות שנים ומעולם פגעו באיש, הם חלק מקנוניה, הם בעצם שולטים בעולם, הם בעצם עושים אלף ואחד דברים, אז זה בסדר לתקוף, לשרוף, לרצוח. לקרוא למישהו "ז'יד" (או "יהודי" במגוון שפות אחרות) הייתה קללה נפוצה ומקובלת. גם כאשר החלו שליטים באירופה לתת זכויות ליהודים, נטען כי הדבר נעשה בגלל מניפולציות, איומים, וכו'. עלילות הדם גישרו על הפער בין הרצון לתקוף, לבין המציאות העלובה של היהודים.
כיום, הלהט"ב בישראל הם מהמיעוטים הנרדפים והחלשים ביותר. מטבע הדברים, כיוון שלא מדובר במיעוט אתני או דתי, כיוון שלהט”ב גדלים בכל המשפחות ובכל המגזרים, הקיום הלהט"בי קשה ומבודד, במיוחד לבני נוער. שיעור המתאבדים בקרב בני נוער להט"ב גבוה מאוד בגלל קשיים כאלה. למרות ארגונים שמיועדים לאחד ולהנהיג, מיעוט כזה לעולם לא יהיה מאוחד כמו מיעוט אתני או דתי, וממילא שיעורו באוכלוסייה אינו גבוה. למרות ההתקדמות היפה בעשורים האחרונים, הקריאה "הומו" היא עדיין קללה נפוצה כל כך. בני זוג להט"ב עדיין לא יכולים להתחתן. החוקים עדיין לא שווים. וגרוע מכל – האלימות. פעם אחר פעם מותקפים להט"ב בהקשרים שונים. סתם ברחוב, במוסדות חינוך, או במצעדי הגאווה, באחד מהם נרצחה שירה בנקי. האם להט"ב מתישהו תוקפים דתיים? האם להט"ב מסיתים לאלימות נגד דתיים? מנהיגי הקהילה אומרים שחרדים הם חוטאים שצריך להרוג? שדתיים הם סוטים? בוודאי שלא.
אז איך יצדיק האנטי-להט"ב את רגשותיו? יספר עלילות דם על "טרור". ירמוז שיבולע לו כי אמר משהו נגד להט"ב. לא משנה שזה לעולם לא קורה. שהאלימות מגיעה רק מצד אחד. יספר סיפורים, וכך יצדיק את שנאתו. לא יכול לסבול שאחרים לא שונאים את הלהט"ב כמותו. לא יכול לסבול את המחשבה שללהט"ב יש זכויות כמותו. האנטי-להט"ב כה עמוס שנאה, שאינו יכול לדמיין שמישהו אחר ירצה לתמוך בשיוויון ללהט"ב, ומבחינתו ההסבר היחיד הוא שהיהודים, סליחה, הלהט"ב, מושכים בחוטים.
אז אני לא שותק כשאני רואה אנטישמי מודרני מעליל על היהודים שגונבים איברי פלסטינים, ואני לא שותק כשאני רואה אנטי-להט"ב מעליל על להט"ב. עופר קדם - שיחה 03:57, 23 ביולי 2018 (IDT)
עופר, עלי להעיר על כמה אי דיוקים בדבריך: הטענה על הטרור לא צמחה משיחות הטלפון האלו. הן רק המשך של הפרקטיקה המקובלת של הפחדה ודריסה של כל מי שמעיז להביע דעה נגד זוגיות להט"בית או יחסים כאלו. כבר הדיחו רופא בכיר מוועדת האתיקה הרפואית בגלל דברים שאמר בפורום פנימי בנושא, תקפו בחריפות במשך שבועות רב שקרא להם 'סוטים', כולל קריאות לסגור לו את המכינה ושלל סנקציות, ואלו רק הדוגמאות הבולטות. כמובן, מתחת לכל קמפיין שכזה מפי עיתונאים, פוליטיקאים ואמנים, יש המון זועם שמתבטא בחריפות הרבה יותר גדולה ומסית ממש לפגיעה באלו שהביעו דעה שונה משלהם. ולא דיברנו על הקמפיינים האיומים נגד טיפולי המרה ואלו שעוסקים בהם ועוד. זו פרקטיקה אלימה ודורסנית, וזה הרבה יותר טרור מה"הומופוביה"([6]), גם אם פעם היה איזה משוגע שהלך ודקר. אגב, הטענה שלך "שההסתה לאלימות כולה מצד דתיים" היא גועל נפש טהור. אשמח את תראה לי את אותה הסתה מדוברת. עוד עניינים שבהם הפכת את סדר הדברים, עיוותת את דברי והכפשת אותי: הדגשתי שלא יצאתי נגד הלהט"ב הפרטי אלא נגד הארגונים וההתארגנות. כן כן, אותם ארגונים שחושבים שצריך לכפות את הערכים האישיים שלהם על כל האזרחים, ופועלים במרץ בנושא. כנראה לא שמת לב לפעולות הכפייה האלו, כי הם הצד שאתה מסכים איתו. ולקינוח, למרות שהבהרתי נגד מי אני יוצא, אתה מאשים אותי בשנאה טהורה סטייל אנטישמיות. אני יוצא נגד פרקטיקה של 'מיעוט נרדף' שמשליט את סדר היום המדינה, שמותר לו לפגוע ברגשות של כולם, ולאף אחד אסור חלילה לפגוע ברגשות שלו. אגב, ל"שנאה הטהורה" הזאת יש גם נימוקים משמעותיים, שנוגעים לניצול נשים מחתך סוציו-אקונומי נמוך, לאפליה ועוד. אבל מי בכלל רוצה לשמוע? את מי מעניין דיון אמיתי, כאשר עולה באוויר ריח קל של טרף 'הומופובי'? יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 10:27, 23 ביולי 2018 (IDT)
ועוד קצת על דיון ענייני ופופוליזם: [7]. יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 11:28, 23 ביולי 2018 (IDT)
ואחרון:
הלוואי שהיה לי פנאי וכוח לנסח פסקת התנגדות מנומקת בפונדקאות הומוסקסואלית בישראל. מקווה להגיע לזה. יזהר ברקשיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 11:43, 23 ביולי 2018 (IDT)
עופר, תודה שאתה ניצב נגד עלילות הדם הזדוניות. בוויקיפדיה העברית יש לדעתי מעט עורכים גזענים, סקסיסטים והומופובים אבל כל עוד הרוב שותק - הם משגשגים. "כדי שהרוע ינצח די בכך שהטובים ישבו בשקט" - אדמונד ברק. דוג'רית - שיחה 15:21, 23 ביולי 2018 (IDT)

מאחר וויקיפדיה של היום היא הארכיאולוגיה האנתרפולוגית של המחר זאת בשל כך שהיא מאגדת ריבוי עמדות וגישות להן מוטיבציות שונות הבאות לידי ביטוי בהשלמת תכנים מצדדים שונים. לכן אביא לכאן שני מקורות נוספים אחד של פונדקאית ישראלית הכותבת בעד ומביאה פוסטים של פונדקאיות ישראליות כמוה ואחד של להטבית מעורה הכותבת נגד מרשת הפייסבוק, כדאי מאד לקרוא. אני אישית לא קראתי את המשך הדיון כי בשלב זה איני מעונין לעסוק בנושא הרגיש ולהתבטא בו מאחר ואני סבור שמורכבותו מחייבת ראייה של כל הצדדים בטרם מביעים עמדה כי יש לכל אחד מהם משקל רב. מי-נהר - שיחה 20:19, 23 ביולי 2018 (IDT)

מדיניות בנושא הסתרת דעות פוליטיות של אנשים העוסקים בפוליטיקה[עריכת קוד מקור]

היי. הנה לכם שאלה היפוטטית. נניח שיש כתב בעיתון ישראלי בכיר, פרשן ופובליציסט. נקרא לו דן דאום. כל חייו הוא ידוע בכך שקורא לבנות ככל שיותר התנחלויות. מעין משה שמיר על סטרואידים. יום אחד הוא מגע לגב האומה. שם אורנה בנאי שואלת אותו "אתה הרי בעד לספח את השטחים, נכון", על מה שהוא עונה "אני בעד לספח את השטחים, את ירדן, מצריים, סוריה ואיראן". האם מותר להזכיר את זה בערך עליו, בפסקה המוקדשת להתבטאויותיו? האם ביטול ללא דיון של הוספה כזאת תחת התקציר "זאת אמירה בתכנית סאטירה" הוא נכון? תודה, יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:21, 20 ביולי 2018 (IDT)

יתכן עקרונית שתהיה חשיבות לאמירה שנאמרה בתכנית סאטירה. ספציפית הדוגמא ההיפוטטית שהבאת היא בהחלט סאטירית ולא ראויה להיכנס לערך. יזהר ברקשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 14:27, 20 ביולי 2018 (IDT)
למה היא סאטירית? הוא דיבר ברצינות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:28, 20 ביולי 2018 (IDT)
זה לא מקרה היפותטי? לא הייתי מכניס דברים שנאמרו בחצי משפט בתוכנית סאטירה ולא היכו גלים. נרו יאירשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 14:39, 20 ביולי 2018 (IDT)
זה מקרה שקרה לבן אדם אחר. בעניין היכו גלים - אנחנו אמורים לפרסם אם יש מקור, ואם מדובר במשהו חשוב. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:42, 20 ביולי 2018 (IDT)
צריך לראות את הדברים ולהבין מההקשר באיזו נימה נאמרו. ולגבי גדעון לוי, אשמח אם תפנה לדקה המדויקת שלא נצטרך לראות את כל הזבל הזה. יזהר ברקשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 14:43, 20 ביולי 2018 (IDT)
מי שלא יודע להבדיל בין יקר וטפל שלא יכתוב ערכים בויקיפדיה. באופן היפותטי, כמובן. Eladti - שיחה 14:45, 20 ביולי 2018 (IDT)
אני מאמין שאם לוי בעד תוכנית החלוקה הוא אמר את זה בעוד הזדמנויות. הוא לא חושש לומר את עמדותיו. נרו יאירשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 14:47, 20 ביולי 2018 (IDT)
17:07. ובבקשה, לא צריך לקרוא לגדעון לוי זבל, גם בדפי השיחה. מדובר בעיתונאי אמיץ מאוד, שלא מפחד לומר את דעתו, למרות שהוא יודע שכמעט אף אחד לא יסכים איתו. פלורליזם הוא ערך חשוב מאוד בחברה. באתי ממקום בו היה אסור לאנשים להגיד את דעתם, אם היא לא תואמת את דעת הממשלה. לכן כל כך מפריע לי הניסיון הזה להסתיר את דעתו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:55, 20 ביולי 2018 (IDT)
יגאל, התכוונתי לתכנית עצמה. תוכניות מהסוג הזה הן זבל גם כשסמוטריץ' מתארח בהן. ראיתי את הקטע הרלוונטי. זה יכול להיות רציני ויכול להיות בהומור. בהתחשב בכך שיש מקור אחר שבו הוא מדבר על 67, אי אפשר להשתמש בזה. יזהר ברקשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 15:20, 20 ביולי 2018 (IDT)
אה. זה משהו אחר. כלומר, זאת תוכנית מעולה, אבל לכל אחד דעה משלו. לגבי 67 - זה טיעון מצויין, אלא אם הוא שינה את דעתו בנקודה הזאת. מותר לו, זה לא שהוא פתאום בעד ארץ ישראל השלמה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:31, 20 ביולי 2018 (IDT)
כל אמירה בתוכנית סאטירה חשודה כמי שנאמרה בבדיחות הדעת. אני מסכים שלא צריך לקרוא לגדעון לוי זבל, אבל מבחינתי הוא מתפקד לא כעיתונאי אמיתי, משום שהוא תמיד מאמין רק לפלסטינים, ולעולם לא כותב דבר על עוולות שהרשויות הפלסטיניות גורמות לפלסטינים. אגסי - שיחה 16:53, 20 ביולי 2018 (IDT)
בעניין האומץ, כל עוד הוא נחשב בשל דעותיו כגיבור בקרב המילייה שלו, וגם לא ברור איזה מחיר הוא משלם עליהן, אם בכלל - זו לא גבורה גדולה. נרו יאירשיחה • ח' באב ה'תשע"ח • 17:10, 20 ביולי 2018 (IDT)
א' לא אמרתי שהוא גיבור. ב' כל עוד הוא לא התמנה לכתב בשטחים באיזה ערוץ והתחיל לדווח שקרים, אלא עובד בעיתון הידוע בדעותיו כשמאלני, ומביע את דעתו - זכותו וחובתו. ג' אני מדבר רק על דעות. כל אמירה נוסח צריך לזרוק אבנים על מתנחלים, או משהו בסגנון, לא קשורה לעניין. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:17, 20 ביולי 2018 (IDT)
אם עיתונאי יכתוב טור קבוע בעיתון וידווח כל שבוע על צרכנים שנפגעו מחב' הוט, הוא בהתחלה יקבל שבחים, אבל אם הוא ימשיך להתמקד רק בנושא זה, אחרי כמה זמן אנשים יתחילו להבין שהוא לא באמת עיתונאי. אגסי - שיחה 17:34, 20 ביולי 2018 (IDT)
ככלל אני משתדל שלא לאמץ הצהרות פוליטיות של אנשים מראיונות שמטרתן בידורית. ברגע שאתה כותב על מישהו בוויקיפדיה, שהוא מאמין ב"פתרון שתי מדינות לשתי עמים" למשל, זה נראה למי שקורא את הערך שלו שמדובר באידיאולוגיה מנומקת של האדם. וזה משהו שצריך לנסח בזהירות ובוודאות חד משמעית. לכן לא כל התבטאות בנושאים כאלו היא אכן אידיאולוגיה מנומקת. וךגבי אלעדטי - התגובה שלך ממש לא במקום. יגאל עשה את הדבר הנכון ביותר, הוא היה בדילמה שנוגעת לערכים רבים, והביא אותה להתייעצות רחבה. וטוב שעשה זאת. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 22:06, 20 ביולי 2018 (IDT)

בפרקי אבות נאמר לא פעם הפתיח "הוא היה אומר...", זה לא הובא במשנה לדורות בגלל שתפסו אותו אומר משהו אלא בגלל שזה היה משנת חייו. אנו אנציקלופדיה ועלינו לתעד את הנצח ולא מה שאנשים מוציאים מהפה. פעולה קלה מאד שהמשמעות שלה לרוב היא כהבל פיהם הפורח לאוויר. כדי שהיגד או תוכן אידאי יהיה מוזכר בשם מישהו יש לדעת שמדובר במשנה מסודרת ועקבית ולא כל שטות. מחר יהיה מישהו שיגיד בכל תוכנית וראיון משהו הפוך על ההפוך שאמר אתמול ומה אז ? נצטט כל יומיים משהו נוסף כי הפעם הוא אמר משהו אחר ? אמר ? אז אמר. רק כשיהא חוזר וחוזר מדגיש ומסביר ומגיש את דבריו בצורה מלאה אז אולי יהיה מקום לתמצת את עיקר משנתו. מי-נהר - שיחה 11:53, 21 ביולי 2018 (IDT)

הסבר קצר לקוראים: מדובר בהופעה של גדעון לוי בתכנית סטירה, בו הגיב לשאלה "האם אתה בעד חזרה לגבולות 67" בתשובה "לא", ואז נשאל "47", והוא השיב "כן". מוקדם יותר באותה תכנית, כשהמנחה ציין שלוי מקבל איומים על חייו, הגיב "לא מספיק". יגאל הוסיף לערך על גדעון לוי את המשפט "בינואר 2018 קרא לחזרה לגבולות 47", ומחאתו כאן היא על כך שהתוספת הוסרה. קודם כל, התוספת של יגאל מטעה: גם אם היה מקום לדווח על התשובה, הרי שאי אפשר לומר שהוא "קרא ל". דיווח הוגן היה נראה בערך כך: "בינואר 2018, בתשובה לשאלה בתכנית סטירית, אמר לוי שיש לחזור לגבולות 47". מדובר בעיתונאי, ואם הוא "קורא ל" דבר מה, הקריאה הזו תופיע בכתיבתו העיתונאית, לא מוחבאת בתשובה לשאלה בתכנית סטירית. השכל הישר אומר שמיותר להזכיר זאת, כמו שיהיה מיותר לכתוב "בינואר 2018 קרא לוי ליותר איומים על חייו" - בשני המקרים מדובר בניסיון לא מאד מוצלח להתלוצץ.
בנוסף, הכותרת שיגאל בחר לסעיף הזה במזנון פרובוקטיבית ומטעה: "הסתרת דעות פוליטיות של אנשים העוסקים בפוליטיקה". פרובוקציות כאלו לא מוסיפות מאום לוויקיפדיה או לקהילה. דעותיו הפוליטיות של לוי ממש _לא_ מוסתרות במאמר עליו בוויקיפדיה. קיפודנחש 08:48, 22 ביולי 2018 (IDT)
קיפודנחש, שני דברים: "ומחאתו כאן היא על כך שהתוספת הוסרה" - אין כאן שום מחאה. ראיתי ביטול, לא ידעתי אם הוא מוצדק או לא, ובאתי לשאול מה המדיניות בנושא. לגבי הפסקה השנייה - זה פשוט לא נכון. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:39, 22 ביולי 2018 (IDT)

קבוצת משתמשים חדשה עם הרשאות טכניות ישנות[עריכת קוד מקור]

היי. בהתאם להנחיות המפתחים, אני פותח כאן דיון בנושא קבוצה חדשה. בזמן האחרון התבקשתם לספר את דעתכם. ההתייעצות נגמרה היום, והגיע הזמן לבקש את החלטתכם.
זה כשנה עובדים המפתחים על יצירת קבוצה חדשה של משתמשים, עם פן טכני מובהק. ההרשאות שיועברו אליה הן עריכת קבצי .js וקבצי .css במרחב מדיה ויקי. בפשטות, צריך לדעת מה אתם עושים, כשעורכים אותם. אם לא יודעים, אפשר לעשות הרבה נזק. עכשיו ההרשאות הללו ישנן לכל המפעילים ועורכי הממשק. ואם עורכי ממשק הם אנשים טכניים בהגדרה, המפעילים מקבלים את זה כחלק מהחבילה, כמו יכולת עריכת מסנני ההשחתה, למשל, ורובם המכריע לא משתמשים בזה. למה זה רע? א' כי אם מפעיל, מכוונה טובה, יערוך משהו שהוא לא יודע, הוא יכול להרוס מבלי להתכוון. יש לי דוגמה מהחודש האחרון, אבל אני לא רוצה לתת שמות, כי ברור שבן אדם רצה לעזור. ב' כי משחיתים יכולים לעשות פי מיליון יותר נזק, אם יפרצו לחשבון כזה, אפילו אם יהיו בו רק כמה דקות. לכן ככל שיהיו פחות חשבונות כאלו, ככה יותר טוב. ג' כי אם וירוס משתלט על חשבון כזה, הוא יכול לעשות המון בעיות. לכן, מהסיבות הללו, אם מפעיל לא משתמש בזה, מסוכן שיהיו לו הרשאות כאלו, כי מישהו אחר ימצא מה לעשות איתם. בעתיד מתוכנן שחברי הקבוצה החדשה יוכרחו להשתמש באימות דו שלבי, להגדלת אבטחת חשבונם.
לאור כל זאת, נוצרה קבוצת משתמשים חדשה, שם זמני זוועתי מפעיל טכני. זוועתי, כי קודם כל לא מדובר במפעיל כלל. לכל עורך ממשק יש הרשאות כאלו. מחפשים בנרות שם חדש. בעוד שבוע כל עורכי ממשק ומפעילים יוכנסו אוטומטית לקבוצה החדשה לתקופת מעבר של שבועיים. עד לסיומה יש להחליט, מי יהיה בקבוצה החדשה, ומי לא. בהתאם לכך, אני מציע:
חלק א': לתת את ההרשאה החדשה לכל עורכי הממשק, כי הם צריכים אותה ומשתמשים בה קבוע. לתת את ההרשאה החדשה לכל מפעיל שיבקש בתמורה להצהרה "אני יודע/ת לתכנת ב-js (או ב-css או בשתיהן). אני מודע/ת לכך שעליי להזהר באבטחת חשבוני". החלק השני אומר, למשל, לא לרשום את הססמה על מגנט על המקרר.
חלק ב': במידה וזה יתאפשר טכנית, לאחד את קבוצת עורכי ממשק עם הקבוצה החדשה, כדי להקטין את מספר הקבוצות. זאת אפשרות, שכדאי לשקול אותה, אם כי זה לא קשור להנחיות המפתחים, אלא רק לצרכים הפנימיים שלנו, כדי להקטין את הביורוקרטיה והסיבוך הטכני.
אמ;לק נוצרת קבוצה גלובלית חדשה אליה יועברו הרשאות טכניות "מסובכות", שיש עכשיו לעשרות רבות של אנשים, מוצע לתת אותה רק לאלו מהם שרוצים אותה, כדי להעלות את רמת האבטחה בוויקיפדיה.
זה הכל. אשמח לתגובותיכם כאן, ולהצבעה בשני תת הפרקים למטה. תודה, יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 02:53, 23 ביולי 2018 (IDT)

רגע לפני שאני מצביע, אשמח להבין מי יורשה להעניק את ההרשאה החדשה? אני מניח שרק הביורוקרטים. ואם כפי שכתבת למטה כל עורכי הממשק צריכים אותה, למה לא לאחד את קבוצת עורכי הממשק עם הקבוצה החדשה, כפי שהצעת בחלק ב' אבל בכל זאת אתה מתלבט לגבי זה? לגבי ההצהרה בחלק א', אם מדובר במשתמשים בודדים נראה לי שאפשר לסמוך על שיקול הדעת של הביורוקרטים ולהסתדר בלי נוסח מחייב. עד היום הסתדרנו ולא סבלנו ממגה השחתות, למרות שההרשאה היא לכל מפעיל. בעתיד לפי דבריך המצב אמור רק להשתפר. בברכה, גנדלף - 03:11, 23/07/18
אני מתלבט, כי אולי אני אשמע משהו שיגרום לי לשנות את דעתי. לא יודע מה. בינתיים לא שמעתי דבר כזה. לגבי הצהרה - כן, ביורוקרטים יתנו את זה. הוספתי את ההצהרה לא בשביל הקהילה - כאילו שנסמוך על בן אדם. אנחנו כבר סומכים עליו במאה אחוז, אחרת לא היינו בוחרים בו להיות מפעיל. זה בשבילו, כדי שיבין מה המשמעות של לבקש, ולא יעשה זאת "סתם שיהיה". שים לב שלא הכנסתי להצהרה שום הבטחה - לא אני אעשה X ולא אני אמנע מלעשות Y, אלא רק זמן הווה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 04:24, 23 ביולי 2018 (IDT)
אם המטרה שיבין מה המשמעות, אולי עדיף שההצהרה תתייחס לסיכון שבהרשאה. משהו כמו: "אני יודע/ת לתכנת ב-js (או ב-css או בשתיהן). ידוע לי ששימוש שגוי בהרשאה, או ניצולה לרעה בעקבות פריצה לחשבון המשתמש שלי, עלולה לגרום לוויקיפדיה נזק בהיקף רחב, לעומת שימוש לרעה בהרשאות מפעיל, שגורם רק נזק נקודתי שניתן לתיקון באמצעות הפיכה פשוטה של הפעולות." בברכה, גנדלף - 09:58, 23/07/18
גם זה נשמע לי בסדר גמור. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 13:07, 23 ביולי 2018 (IDT)
האם האפשרות לערוך דפי JS ו־CSS של המשתמשים (במרחב משתמש) עדין יהיה נתון בידי המפעילים או שהיא כלולה רק בקבוצה החדשה? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:08, 24 ביולי 2018 (IDT)
זה נזיל. נכון לעכשיו רוצים להעביר את זה לקבוצה החדשה, אבל יש בעיות טכניות שמפריעות לזה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 13:21, 24 ביולי 2018 (IDT)
אם זה יכלול אז המשפט שמחייב ידע ב־JS אינו מדוייק. אני יודע לעשות שינויים קטנים או להוסיף קריאה לסקריפטים שמישהו אחר יצר, בשביל זה לא צריך ידע ב־JS. ואם זה יכלול אני מתכוון לבקש את ההרשאה החדשה אך אני לא מתכוון להצהיר הצהרה (שקרית) שאני יודע לתכנת ב־JS. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 16:31, 24 ביולי 2018 (IDT)
רוצה שעבור אנשים כמוך נמציא גרסה חלופית? משהו כמו "... בצורה חלקית ומתחייב לא לערוך מעבר לרמת הידע שלי ..."? כאן אין ברירה אלא להוסיף התחייבות, כי אי אפשר לתת לך חצי דגל. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:48, 24 ביולי 2018 (IDT)
אין לי בעיה להתחייב לא לעשות דברים שאני לא יודע לעשות. אבל אני מתקשה להבין למה צריך את ההתחייבות הזו, או שמאמינים שאני אדע לעשות שימוש ראוי בהרשאות או שלא (וכמובן כל מי שחושב שהרשאה כזו יכולה להועיל לו). התחייבות לפי נוסח מסויים מיותרת, מה שצריך זה בקשה עם פירוט לשם מה צריך את ההרשאה, כפי שקיים היום עם עורך ממשק. ושביורוקרטים (או מי שיוחלט שיכול להעניק את ההרשאה) יחליטו האם זה נחוץ או לא. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 07:45, 25 ביולי 2018 (IDT)
כי ההחלטה, בנוסח שאני מעוניין להעביר, מדברת על לתת את ההרשאה למי שבאמת מגיע לו, בכל מקרה, ולא לאחר החלטה נוספת, כי החלטה שבן אדם אמין כבר התקבלה במפעיל נולד, ואין צורך להעמיד אותו בפני משוכה חדשה. כל מה שקורה כאן זאת הצהרת בן אדם שמגיע לו, והוא לא יעשה עם זה משהו רע, ואם הוא אמר זאת - זאת אמת. אולי תוכל להסכים לכך? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 13:30, 25 ביולי 2018 (IDT)
אני חושב שהצהרה כזו מיותרת אבל לפני כן שאלת הבנה. האם אתה מתכוון רק למי שמפעיל ביום ייסוד ההרשאה או שגם מפעילים עתידיים? אם מדובר רק למי שמפעיל היום, בו נבדוק מי בכלל רוצה את ההרשאה הזו ואם מדובר על בודדים מה הבעיה לתת לביורוקרטים להחליט מי מהם צריך לקבל את ההרשאה. אם זה גם לעתידיים, אני חושב שיש להשתמש במנגנון שקיים כבר לעורכי ממשק (אני רואה שאתה נוטה לאחד את שתי ההרשאות האלה בכל מקרה) ולא חושב שיש צורך בהצהרה שאתה מציע. למי שלא מכיר, מי שצריך את הרשאות עורך ממשק יכול לבקש זאת בויקיפדיה:בקשות להרשאת עורך ממשק וביורוקרטים מחליטים בעקבות הדיונים שם האם לתת את ההרשאה או לא. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 13:59, 25 ביולי 2018 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── באמת לא הבנתי מה זו שבועת הרופאים הזו. יותר חשוב למשל להצהיר "לא אחסום משתמשים כאשר זה לא באמת נצרך". אין שום קשר בין מפעיל נולד לידע טכני, ואין סיבה שזה שמישהו עבר בהצלחה דיון קהילתי יוכל להחזיק בהרשאות טכניות (שנועדו ל"טכנאים" שבינינו). אני Symbol oppose vote.svg נגד חזק שכל מפעיל יוכל לקבל את זה. הבקשה תצטרך לידון בדף ייעודי, ולפי הצורך ביורוקרט (או מי שלא יהיה) יחליט אם להעניק. ראיתי כבר כמה נזקים שנעשו על ידי מפעילים שלא היו בקיאים בהיבטים הטכניים של האתר, ואני בעד שכמה פחות אנשים יחזיקו בהרשאות הללו. • דגש חזקשיחה • י"ג באב ה'תשע"ח • 14:40, 25 ביולי 2018 (IDT)

יונה: אני מדבר בכל מפעיל אי פעם, שביום בהיר אחד יחליט שהוא מעוניין בהרשאה. אם כך, אתה אומר שצריך לעבור את דף הבקשות לעורך ממשק. אתה מוכן לעבור אותו בשבוע הבא? ומה איתי? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:21, 25 ביולי 2018 (IDT)
דגש חזק: האם מה שאתה מתאר הוא דף הבקשות לעורכי ממשק, כפי שיונה תיאר את זה? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:21, 25 ביולי 2018 (IDT)
אותו רעיון, פחות או יותר, אם כי אני מציע ליצור רף מינימום של תמיכה כדי שהביורוקרטים יוכלו לתת את ההרשאה. אם צריך עוד דף או שאפשר לרכז את הדיונים באותו הדף - לא משנה לי. זה גם תלוי האם ההרשאה תאוחד עם עורך ממשק. לגבי מה ששאלת את יונה - כן; כל משתמש, בין אם הוא מפעיל, היה מפעיל, מתכנן להיות מפעיל, או סתם מנטר יצטרך לפתוח בקשה. (אתה באופן סצפיפי אולי לא, כי קיבלת בעבר הרשאת עורך ממשק). ממה הפחד הגדול? • דגש חזקשיחה • י"ג באב ה'תשע"ח • 15:36, 25 ביולי 2018 (IDT)
מה זה רף מינימום? הפחד הגדול הוא שמפעילים טכניים לא ירצו עוד במטוכה של בחירות, או ייעלבו, ולא יקבלו את הרשאה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:41, 25 ביולי 2018 (IDT)
אני מתכוון שצריכה להיות תמיכה כלשהיא של מספר משתמשים, לא שמישהו יגיש בקשה כי הוא אוסף הרשאות כתחביב. אנשים לא צפויים לעורר עניין על ההרשאה הזו, כי היא לא נותנת שום דבר ממשי בחיי היום-יום של רוב העורכים במיזם. • דגש חזקשיחה • י"ג באב ה'תשע"ח • 15:47, 25 ביולי 2018 (IDT)
IKhitron אין לי בעיה עקרונית לבקש ואני מוכן גם למצב שאני לא אאושר, אם זה המנגנון שיוחלט. דגש חזק, אם אתה נגד שמפעיל יקבל הרשאה טכנית בגלל חוסר ידע טכני, מה ההיגיון שתדרש תמיכה כלשהי מהקהילה (שרובם לא בעלי ידע טכני כמו רוב המפעילים)? נכון להיום אומנם כל ביורוקרט יכול לתת הרשאת עורך ממשק אולם הביורוקרטים סומכים ידם על הביורוקרט ערן שהוא גם בעל ידע טכני רב (אולי הרב ביותר בקהילת ויקיפדיה העברית). אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 15:50, 25 ביולי 2018 (IDT)
התמיכה המדוברת היא של אנשים שבקיאים בעניין. לא של משתמש שנרשם לפני חודש וביצע 100 עריכות הגהה. • דגש חזקשיחה • י"ג באב ה'תשע"ח • 15:52, 25 ביולי 2018 (IDT)
אתה ראית פעם עורך ממשק נבחר, כשיש רוב של אנשים טכניים מתנגדים, גם אם יש מלא תומכים לא טכניים או kא מספיק טכניים? קצת אמון בביורוקרטים. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:55, 25 ביולי 2018 (IDT)
תגדיר בקיאים בעניין. האם הביורוקרטים אינם עונים על הקריטריון שלך (לאו דווקא אלו שמכהנים היום אלא אלה שאתה רואה בעיני רוחך שימונו לביורוקרטים בשנים הקרובות). כמו כן, אני חושב שאתה לא מכיר את הרשאת עורך ממשק לעומק. מדובר גם על יכולות טכניות לערוך הודעות מערכת (לא צריך לדעת שפת תכנות כדי ליצור את החלון שיוצג, מדובר על אותו תחביר ליצירת תבנית ולא קוד מסובך). אותם משתמשים שיש להם הרשאה לשינוי אותם דפים, לא צריכים את ההרשאה החדשה לשינוי דפים בסיומת JS או CSS. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 16:01, 25 ביולי 2018 (IDT)
יונה, לא הבנתי לגבי איזה נושא אמרת את החלק האחרון של תשובתך. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:05, 25 ביולי 2018 (IDT)
לגבי זה שדגש חזק בעד לתת לכל בעלי הרשאת עורכי ממשק את ההרשאה באופן גורף גם אם ההרשאה נתנה על מנת לשנות הודעות מערכת. למשל Daryag מחזיקה בהרשאה בשביל מרחב מדיה ויקי אבל לא בשביל דפי JS ו־CSS (אולי אני טועה בדוגמא, אבל אני מקווה שהעקרון ברור יותר). אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 16:10, 25 ביולי 2018 (IDT)
אבל אתה בעד לאחד את ההרשאות, שזה בדיוק אותו דבר. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:23, 25 ביולי 2018 (IDT)
כי אני לא חושב שבשביל שלושה משתמשים צריך הרשאה נפרדת שכולל 80% יכולות דומות. אבל אני נגד ההפרדה שיצרת בין עורכי ממשק למפעילי מערכת. כמובן שאם יוחלט לאחד את ההרשאות, איני רואה סיבה לא לתת אוטומטית למי שמחזיק היום בהרשאת עורך ממשק את ההרשאה החדשה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:23, 29 ביולי 2018 (IDT)
סיכום ביניים: ובכן, כשראיתי שיש כל כך מעט מצביעים, ראיתי רק דרך אחת לקבל איזושהי החלטה - להגיע לקונצנזוס. לכן התכוונתי אם עד מחר אף אחד לא ידבר נגד קבלת ההרשאה בבקשות לדגל עורך ממשק להצטרף לזה, כדי שלכולם תהיה אותה דיעה. עכשיו זה כבר לא רלוונטי, כי יש דעות שונות, ויש גם יותר מצביעים. אי לכך, אחרי שערן תייג כמה אנשים, גם אני אתייג את TMagen, את Lostam ואת קיפודנחש, שהיו היחידים שהשתתפו בדיון מקדים לפני כחודש, כדי שיוכלו להצביע כאן אם ירצו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 11:29, 27 ביולי 2018 (IDT)

חלק א'[עריכת קוד מקור]

לתת את ההרשאה החדשה לכל עורכי הממשק, כי הם צריכים אותה ומשתמשים בה קבוע. לתת את ההרשאה החדשה לכל מפעיל שיבקש בתמורה להצהרה "אני יודע/ת לתכנת ב-js (או ב-css או בשתיהן). אני מודע/ת לכך שעליי להזהר באבטחת חשבוני". החלק השני אומר, למשל, לא לרשום את הססמה על מגנט על המקרר.
 • Symbol support vote.svg בעד יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 02:53, 23 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד לעורכי הממשק, Symbol oppose vote.svg נגד חזק לתת למפעיל מערכת רק על בסיס הצהרה. • דגש חזקשיחה • י"ג באב ה'תשע"ח • 14:42, 25 ביולי 2018 (IDT)
  נראה שאינך מבין במה מדובר. לא מדובר כאן על ״לתת״ משהו, אלא על הסרת הרשאה קיימת. לדידי, לא צריך ״הצהרה״, ולא חתימה בדם על התחייבות. אם מפעיל מערכת מעוניין להשאיר בידיו את האפשרות לערוך דפי js או css, אין להסיר ממנו או ממנה את ההרשאה. רוב המפעילים נמנעים מכך, וכמות הבעיות שנגרמו עד היום מהעובדה שב-16 השנים האחרונות לכל המפעילים הייתה אפשרות כזו, היא אפסית. (על הדרך: תפסיקו כבר עם ה״נגד חזק״/״בעד חזק״ הדביליים האלו. אם מישהו נגד, הוא נגד, ואם בעד, אז בעד. הוספת ״חזק״ לא מוסיפה תוקף להתנגדות או לתמיכה, קל וחומר כשמישהו שכלל לא מבין במה מדובר עושה זאת). קיפודנחש 18:48, 27 ביולי 2018 (IDT)
  כמה יהיה פראי מצידי לבקש ממך לקרוא גם את דעתי בדיון במקום להיטפל לנימוק הקצר בהצבעה? אבל כשבכל הזדמנות לנגח קבוצות משתשמים מסויימות לא נפקד חלקך בעניין, מה כבר אפשר לצפות? • דגש חזקשיחה • י"ז באב ה'תשע"ח • 21:28, 28 ביולי 2018 (IDT)
  דעתך לא ממש מעניינת אותי. התייחסתי לנימוק שהבעת בהצבעה, ממנו עולה שמדובר על "לתת הרשאה" למישהו, דבר שאינו תואם את המציאות. לא "ניגחתי קבוצת משתמשים" (איזו קבוצה בדיוק?), לפחות לא בדברים עליהם הגבת - ביקשתי להימנע מהנוהג הנפסד של שימוש ב"בעד חזק ו"נגד חזק" בהצבעות, שזה סוגשל צעקה, שמקומה לא יכירנה כשסופרים קולות (אם יש "קבוצת משתמשים מסוימת" שמשתמשת בקביעות בנוהג הפסול הזה, אשמח "לנגחה"). קיפודנחש 00:11, 29 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד אני משער שקבוצת מפעילי המערכת שיתעניינו לקבל מחדש את ההרשאה לעריכת JS היא קבוצה קטנה של מפעילים שערכו JS בעבר וזה רלוונטי לחלקם (IKhitron [8], ערן [9], Amire80 [10], Matanya [11], יונה בנדלאק [12], דולב [13], Geagea [14], Bharel [15]). ערן - שיחה 09:42, 27 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד, תודה ערן על התיוג Face-smile.svg בר הראלשיחה 11:14, 27 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד כי זה סביר. מעבר להצהרה, אפשר גם לבדוק בקלות את הניסיון המעשי של המשתמשים שכבר יש להם הרשאת מפעיל. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 11:39, 27 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד – אין סיבה שלא לתת את ההרשאה למפעילי מערכת על בסיס הצהרה. ממילא בכל שנותיה של ויקיפדיה תמיד הייתה להם אותה ולא ידוע לי על מקרה בוויקיפדיה העברית שבו מישהו מהם השתמש בהרשאה הזו בזדון או גרם נזק חמור/בלתי־הפיך. ‏Guycn2 · ☎‏ 22:09, 27 ביולי 2018 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד ואשמח להשאר עם ההרשאה. מתניה שיחה 02:06, 29 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד. אני לא יודע איך הגעת לעניין של הצהרות. לביורוקרטים תהיה הסמכות לתת את ההרשאות בדף בקשה שיועד לכך והם יוכלו לשאול שאלות במידת הצורך. מי שיבקש בקשה יצטרך כמובן לנמק למה הוא צריך את ההרשאות באופן תמידי או זמני. Geagea - שיחה 02:48, 29 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד אני מתנגד לבקשת ההצהרה ממפעילים. אם רוצים שכל המפעילים המעוניינים יסבירו למה ולפי זה יוחלט להעניק את ההרשאה (כמו שקיים היום בהרשאת עורך ממשק), אין לי בעיה. כמו כן, אני מתנגד לתת את ההרשאה באופן גורף לעורכי ממשק שלפחות אחד מהם מחזיק בהרשאות על מנת לשנות את הודעות המערכת ולא צריך את ההרשאה החדשה. אני בעד שהביורוקרטים ישקלו כל מקרה לגופו, כאשר הם ישקלו את כל עורכי הממשק גם בלי בקשה מפורשת (מדובר על 11 משתמשים) ושמפעילים שמעוניינים בכך יבקשו במפורש ובקשתם תישקל.
  הבהרה: אם יוחלט לאחד את ההרשאה החדשה עם הרשאת עורכי ממשק, אין לי התנגדות שכל עורכי הממשק הקיימים יחזיקו בהרשאה החדשה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:18, 29 ביולי 2018 (IDT)

חלק ב'[עריכת קוד מקור]

במידה וזה יתאפשר טכנית, לאחד את קבוצת עורכי ממשק עם הקבוצה החדשה, כדי להקטין את מספר הקבוצות. זאת אפשרות, שכדאי לשקול אותה, אם כי זה לא קשור להנחיות המפתחים, אלא רק לצרכים הפנימיים שלנו, כדי להקטין את הביורוקרטיה והסיבוך הטכני.
 • Symbol question.svg מתלבט, ונוטה להצביע בעד. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 02:53, 23 ביולי 2018 (IDT)
  Symbol support vote.svg בעד עבר כבר מספיק זמן, ולא שמעתי סיפורי זוועה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:55, 25 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד אני לא חושב שיש בעיה בניהול עוד קבוצת משתמשים אבל אני לא באמת רואה הבדל מהותי בין שתי הקבוצות כך שאני בעד שיאוחדו. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 16:07, 25 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד ערן - שיחה 09:42, 27 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד, חייבים לחייב 2FA כמה שיותר מהר. בר הראלשיחה 11:16, 27 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד פחות ביורוקרטיה. אפשר לטפוח לעצמנו על השכם ולומר שראינו את הנולד, ועכשיו אפשר להתיישר עם שאר העולם. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 11:39, 27 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעדGuycn2 · ☎‏ 22:11, 27 ביולי 2018 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד כמו אמיר. מתניה שיחה 02:07, 29 ביולי 2018 (IDT)

סיכום ההצבעה[עריכת קוד מקור]

ובכן, עבר שבוע, והנה התוצאות. בחלק א' התקבלה ההחלטה לתת את ההרשאה לכל עורכי הממשק, פה אחד. לתת את ההרשאה לכל מפעיל מערכת שיבקש, לפי הצהרה, ברוב של שני שלישי. (יונה, אם זה מפריע לך, מבחינת ידע מלא, כפי שכתבת, אתה תמיד יכול להתעלם מזה שאתה מפעיל, ולבקש את ההרשאה כמו כולם, בדיון, כפי שזה נעשה זה כמה שנים.) בחלק ב' התקבלה ההחלטה לאחד את ההרשאות פה אחד. בהתאם לתוצאות, אני מתחיל את חלק ג'. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:41, 30 ביולי 2018 (IDT)

ומה עכשיו בפועל? איפה מפעילים יכולים להצהיר את ההצהרה (גם המפעילים הקיימים היום וגם להבא)? האם בדף ויקיפדיה:בקשות להרשאת עורך ממשק או שיהיה דף יעודי? מי דואג ליצור את הדף ויקיפדיה:עורך טכני ומעביר לשם את מה שצריך (למשל החלק השני בפסקה ויקיפדיה:הנחיות למפעילי מערכת#עריכת ממשק האתר). אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 17:08, 30 ביולי 2018 (IDT)
לדעתי, אין שום צורך בדף ייעודי חד פעמי, ראה מה כתבתי בדף וק:במ. לגבי הכללים, אני מניח שאם אף אחד לא יעשה זאת, אנסה למצוא זמן. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:10, 30 ביולי 2018 (IDT)
צודק, בתקווה שההרשאות יאוחדו בארבעת השבועות עד להפעלת ההרשאה החדשה. כוונתי היתה שיש צורך לעבור על דפי ההנחיות למפעילים ולהסיר משם (או להעביר לדפי ההנחיות לעורכי ממשק, אם התוכן לא קיים שם) את התוכן שקשור להרשאות שנלקחו מהם. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 17:18, 30 ביולי 2018 (IDT)
עדכון לגבי האיחוד: התבקשתי להודיע כשבשתי הקבוצות יהיו בדיוק אותם אנשים. מחכה לביורוקרטים. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:05, 30 ביולי 2018 (IDT)

חלק ג'[עריכת קוד מקור]

יש לנו עכשיו קבוצה מאוד חזקה, המאגדת בתוכה את ההרשאות של עורך ממשק ומפעיל ממשק. שמענו סיפורי זוועה על פריצה לחשבונות, כשלא נזהרים. ולצערינו, אנשים אצלנו באים והולכים. אי לכך, אני מבקש מכם לתמוך בהחלטה הבאה:

כל משתמש שלא עשה שום עריכה או פעולת יומן במשך 45 יום יאבד אוטומטית את הדגל. הוא יוכל לקבלו ברגע שיבקש זאת מאחד הביורוקרטים במסגרת דפי ויקיפדיה, ללא שום דיון. לעניין עריכה נחשבות עריכות של המשתמש בחשבון הרלוונטי או בכל חשבון אחר שלו, כולל בוטים. זה לא כולל עריכות מתוזמנות באמצעות טיימר, או עריכות שנעשו על ידי משתמשים אחרים, וכלים או בוטים זיהו אותן כפקודה להתחיל לעבוד.

מתייג את המשתמשים שלקחו חלק בהצבעה עד כה.דגש חזקערןBharelAmire80Guycn2MatanyaGeageaיונה בנדלאק יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:41, 30 ביולי 2018 (IDT)

אני בעד הרעיון אני רק לא מבין מאיפה הגעת ל־45 ימים. מפעיל מערכת (שיכול למחוק את כל הדפים או לחסום מלא משתמשים או להעניק/להסיר הרשאות) וכן בודק (שיכול להפר פרטיות) הקריטריון הוא חצי שנה (מקור: ויקיפדיה:ביטול הרשאה) אז למה כאן 45 ימים? אפשר לקצר את הזמן אולי לשלושה חודשים אבל 45 ימים נראה לי קיצוני. נ.ב. ראוי שכל מחזיק הרשאה שיודע שהוא הולך לתקופת חוסר פעילות ממושכת, לבקש את הסרת הרשאותיו. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 17:03, 30 ביולי 2018 (IDT)
א' - כי זה הרבה יותר מסוכן מאשר מפעילים, וכל יום קובע. 45 נראה לי מספר הכי קטן שיכולתי להגיע אליו, כי 30 זה משהו שיכול לקרות לבן אדם שייסע לחודש לאיזה מקום. ב' - מסכים, אבל לא חושב שניתן לחייב זאת. אולי לכתוב כהמלצה בכללים. וחצי שנה של מפעילים פחות רלוונטית שם, כי לא מחזירים להם ברגע שיבקשו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:09, 30 ביולי 2018 (IDT)
בהנחה שתהיה הסכמה לתוכן, אני מציע להחליט על משך הזמן לפי הצבעה בשיטת החציון (אני מניח שהצבעה כזו במזנון מספיק טובה ולא צריך החלטת פרלמנט בשביל זה), אבל ניתן קודם זמן לראות האם יש התנגדות מהותית לסעיף כזה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה
מקובל עליי לגמרי. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:22, 30 ביולי 2018 (IDT)
קודם כל, ה״קבוצה החדשה״ היא לא כל כך בריונה כמו שמשתמע מהודעתו המקורית של יגאל: כל ההרשאות של ״מפעיל ממשק״ כבר היו כלולות לפני השינוי בהרשאות שקהילת ויקיפדיה בעברית העניקה זה מכבר ל״עורכי ממשק״, והוספת אותם אנשים לרשימה נוספת לא שינתה כלום. אם בעתיד ההרשאה הקודמת תבוטל, המשמעות תהיה _הקטנת_ ה״כוח״ של עורכי הממשק, לא הגדלתו. אין צורך להיכנס למצב חירום כאילו נוצרה כאן קבוצה של סופרמנים (או סופר נבלים) שיכולים פתאום לגרום לנזקים אדירים - זה לא המצב, או לפחות, לא מייצג שום שינוי במצב שהיה עד היום - ״כוחות העל״ הללו היו עד היום בידיהם של כל מפעילי המערכת, וחלק מהכוחות הללו היו גם לעורכי הממשק. השינוי בו מדובר עיקרו ב_צימצום_ היכולות הללו, לא הרחבתם, ולעניות דעתי הוא לא מחייב גזירות נוספות (״45 יום״ וכדומה)
שנית, יש עוד כמה כמה דברים שיש לתת עליהם את הדעת - אם הם הוזכרו בדיון עד כה, והחמצתי זאת, אנא קבלו את התנצלותי:
 • מסנני השחתות: כרגע, מפעילי מערכת ועורכי ממשק יכולים לערוך את המסננים. לפי ההגיון של השינוי, היכולת הזאת תילקח בקרוב מ״מפעילי מערכת״ (מדובר בפעולות טכניות יותר ואזוטריות יותר מאשר עריכת JS או CSS, ואם מסירים ממפעילים את היכולת הראשונה, קל וחומר את השנייה). מאידך, היכולת לערוך את מסנני ההשחתות לא כלולה בהרשאה החדשה (״מפעילי ממשק״), ולא ברור מי יוכל לטפל במסננים אחרי שכל הבוץ ישקע
 • עריכת תבניות מוגנות: (״templateeditor״): גם הרשאה זו (הכלולה בהרשאות ״עורך ממשק״) לא כלולה ב״מפעילי ממשק״, וגם כאן מדובר בנושא טכני שרבים ממפעילי המערכת לא נוגעים בו. כמו המסננים, תבניות שמוגנות בהרשאה הזו תישארנה יתומות
 • הודעות: הכוונה להודעות שמופיעות חדשות לבקרים בראש הדף, עד שמקישים על כפתור הכיבוי, עם מידע על אירועים קהילתיים מקומיים או עולמיים (כמו למשל מדיה ויקי:Anonnotice, ועוד איזה תריסר דומות): עד היום, מפעילי מערכת ועורכי ממשק יכולים לערוך דפים אלו. אם הבנתי נכון, אחרי השינוי מפעילים לא יוכלו יותר לערוך את הדפים הללו, ויזדקקו ל״מפעיל ממשק״ מזדמן שיבצע זאת עבורם, למרות שמבחינת ההגיון והנהלים, עריכת דפים כאלו נופלת בערוגה של מפעילי המערכת, לא בערוגה של ״מפעילי ממשק״
אם לכל הנקודות שהעליתי יש תשובות, אשמח לשמוע. אם לא, כנראה צריך לדון ולהחליט מה רוצים לעשות, ואז לברר איך אפשר לעשות זאת (לפחות לנקודה האחרונה, אם לא שגיתי בהבנתי, יש פתרונות טכניים לא מסובכים, אבל צריך לממש אותם). קיפודנחש 19:13, 30 ביולי 2018 (IDT)
ובכן, קיפודנחש, פרה פרה. לא דיברתי על שום בריונה. דיברתי על איחוד הרשאות של שתי קבוצות, שעד כה, החל מהבוקר, לא היו כאלו. וכן, בעבר זה היה אצל כולם. מה שהשתנה הוא לא גודל ההרשאה, אלא התייחסות אליה ואל מסוכנותה מבחינת המפתחים. לגבי צמצום - לא הבנתי כלום. לא הולך להיות מצומצם דבר. לגבי הוצאת דברים נוספים ממפעיל - זה לא יקרה. גם מסננים, גם עריכת תבניות, גם עריכת הודעות היו ונשארו חלק מהרשאות המפעיל. כל מה שהוצא, הוא קבוצה מאוד מצומצמת, של עריכת קבצי קוד במרחב מדיה ויקי. בקבוצה החדשה כל ההרשאות הללו יישארו, גם לפני האיחוד מעשית, כחלק משני הדגלים, גם אחרי, בקבוצה המשותפת. את הרשימה המלאה של ההרשאות בקבוצת מפעיל ניתן לראות בדף המיוחד של ההרשאות, מינוס editesitejs, editsitecss. את הרשימה המלאה של הרשאות הקבוצה המאוחדת החדשה ניתן לקבל באמצעות קריאה של כל ההרשאות של עורך ממשק, ואז של מפעיל ממשק, באותו דף. לגבי 45 יום - אם אומרים לנו עכשיו, שזה מסוכן, וחבל שזה לא חשבו על זה קודם, צריך לדאוג שחשבונות לא יהיו זרוקים ללא שימוש. כאמור, מפעילים מבטלים אחרי חצי שנה, וכאן יש הרבה יותר כח. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 19:22, 30 ביולי 2018 (IDT)
נכון שהיכולת לערוך מסנני השחתות נשארת אצל מפעילים - לא חשבתי אחרת, מה שאמרתי זה שכל הפואנטה של השינוי הזה היא הכרה בעובדה שרוב המפעילים לא מתאימים לעריכות הטכניות הללו (לכן גם הקטנת היקף הרשאותיהם), ולפי אותו הגיון הם גם לא מתאימים לעריכת המסננים. בשינוי הזה, יכולת עריכת המסננים נופלת בצד הלא נכון של הגדר: ההרשאה נשארת אצל אלו שפחות מתאימים להשתמש בה, ולדעתי צריכה להתווסף ל״מפעילי ממשק״.
מה פירוש ״לא הולך להיות מצומצם דבר״? כל הנקודה היא שהרשאות המפעילים _כן_ הולכות להצטמצם (תוסר היכולת לערוך דפים מסוימים), ולגבי ״מפעילי ממשק״ - זו הרשאה מצומצמת יותר מ״עורכי ממשק״ שקיימת היום. אם ההרשאה הקיימת תישאר, אז לקבוצה החדשה אין משמעות (אלא אם כן ההרשאה תוענק בעתיד לחברים שהיום אין להם הרשאת ״עורך ממשק״ - ואם כך יקרה, אז מה פירוש ״איחוד שתי הקבוצות״?), ואם ההרשאה הקיימת תבוטל בסופודבר, אז צומצמה יכולתם של עורכי הממשק.
כך או כך או כך, השינוי הזה לא _מוסיף_ שום יכולת חדשה לאף אחד, ולכן הודעתך שפותחת את הסעיף הזה (״יש לנו עכשיו קבוצה מאוד חזקה, המאגדת בתוכה את ההרשאות של עורך ממשק ומפעיל ממשק״) מטעה, יוצרת רושם שנוצרה כאן קבוצה עם יותר כוח ממה שהיה לה קודם, ונראית היסטרית שלא לצורך. לגבי הנקודה האחרונה (עריכת הודעות): להבנתי, מכיוון שההודעות הן במרחב מדיה ויקי, צמצום ההרשאות של המפעילים ימנע מהם לערוך אותן. בהחלט יתכן שלא הבנתי נכון. לגבי ״את הרשימה המלאה של הרשאות הקבוצה המאוחדת החדשה ניתן לקבל באמצעות קריאה של כל ההרשאות של עורך ממשק, ואז של מפעיל ממשק, באותו דף״ - עשיתי זאת, וראיתי שאין צורך לקרוא את ההרשאות שמ ״מפעיל ממשק״, משום שכולן קיימות גם ב״עורך ממשק״. כל זמן שלא נבטל בוויקיפדיה בעברית את הרשאת ״עורך ממשק״, ובהנחה שלא תוענק בעתיד הרשאת ״מפעיל ממשק״ לעורך שאינו ״עורך ממשק״ (זה מה שהבנתי מהדיבור על ״איחוד״), ההרשאה החדשה מועילה כמו הענקת קוץ לקיפוד, והשימוש היחיד שלה הוא כדי להחזיר למפעילי מערכת מסוימים (כלומר אלו שירצו בכך) יכולות שמוסרות מהם עכשיו.
tl;dr:
(1) אם הרשאת ״עורך ממשק״ לא תבוטל, אז אין משמעות מעשית לדיבור על ״איחוד ההרשאות״ שנדונה למעלה; (2) בעקבות השינוי הזה, לא נוספה לאף עורך בוויקיפדיה יכולת שלא הייתה לו קודם - להפך; (3) ממספר עורכים בוויקיפדיה (מפעילים וביורוקרטים שאינם גם ״עורכי ממשק/מפעילי ממשק״) למעשה יינטלו הרשאות מסוימות; (4) לא קרה שום דבר שדורש שינוי דרמטי. קיפודנחש 21:28, 30 ביולי 2018 (IDT)
לדעתי, הגיוני שמפעילים הם אלה שיטפלו במסנני השחתות, במסגרת הפררוגטיבה של טיפול בהשחתות ובמשחיתים בכלל. ואם בשביל זה צריך לקחת קורס מזורז של "טכנאי מסננים", אז צריך. ראובן מ. - שיחה 21:43, 30 ביולי 2018 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

האמת היא שיותר חשוב 2FA מאשר זמן. זמן לרוב לא יהווה בעיה שכן אם מחזיק ההרשאות פעיל, עדיין עובר זמן שבמהלכו ניתן לפרוץ לחשבון שלו, וזאת ללא קשר לכמות העריכות שביצע או למידת הפעילות. 2FA לעומת זאת הוא בגדר חובה במקרה הזה. מבחינת השוואה למצב הקודם - המצב הקודם בהכרח היה עגום אבטחתית כך שנקודת הייחוס לוקה בחסר עוד מבעוד מועד. בר הראלשיחה 22:56, 30 ביולי 2018 (IDT)

אני לא חושב שיש צורך להסיר את ההרשאה באופן אוטומטי מחשבונות שלא היו פעילים בחודש וחצי האחרון. כאמור, עד היום כל עשרות המפעילים החזיקו בהרשאות הללו, האם בהיסטוריה של ויקיפדיה העברית היה מקרה כלשהו שבו חשבון של מפעיל נפרץ ונעשה שימוש לרעה ביכולת העריכה של דפי CSS/JS? למיטב ידיעתי – לא, ולכן אין צורך לנקוט באמצעי זהירות נוספים מעבר למה שהמפתחים כבר החליטו. על כל פנים, 45 ימים זה מעט מאוד זמן. בהחלט ייתכן שמישהו ייעדר לתקופה של חודש וחצי משלל סיבות, ואין סיבה להטריח אותו לבקש שוב את ההרשאות. תקופת היעדרות ארוכה יותר, כמו חצי שנה, תהיה סבירה יותר. אבל שוב, לדעתי המפתחים כבר צמצמו מעל ומעבר את היכולת לערוך דפים כאלה, ואין צורך שאנו נבצע פעולות נוספות. ‏Guycn2 · ☎‏ 23:00, 30 ביולי 2018 (IDT)
קיפודנחש: במיוחד בשבילך ערכתי את התיאור. מה שאמרת על כל הפואנטה של השינוי הזה - לא, אין לזה קשר למטרת השינוי. הסיבה היא עריכות שיכולות לגרום לדפדפנים של משתמשים אחרים להריץ קוד שהם לא התכוונו. ההרשאה לערוך מסננים לא נופלת לאף צד - היא תהיה גם למפעילים, גם לעורכי ממשק החדשים, בדיוק כמו קודם. תהיה קבוצה אחת, עירכי ממשק, שתכיל בדיוק את אותן ההרשאות שהיו בקודם, לא יצומצם כלום. לגבי לא צריך להסתכל על האיחוד בדף ההרשאות - כן צריך, כי נכון לעכשיו, שתי ההרשאות הקריטיות לא באמת שם, רק זמנית.
גיא: העניין הוא שאנו מדברים על אי שימוש בידי הפורצים, לכן אם נרשה שבן אדם לא היה שם שלושה חודשים או חמש שנים, מישהו יכול להשתלט על החשבון. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 00:57, 31 ביולי 2018 (IDT)
הנקודה שלי היא שעד היום לא קרה מעולם מקרה כזה. אם אני זוכר נכון, גם בהודעה הארוכה הרשמית של המפתחים (שתרגמתי את רובה ואתה המשכת) נכתב שעד היום לא קרה שום מקרה רציני, ושהשינוי נועד למנוע תרחישים עתידיים. כלומר, כל השינוי הזה הוא למעשה הקדמת תרופה למכה, והמכה עדיין לא קרתה למרות שמאז ומעולם לכל המפעילים היו את ההרשאות האלו. מעכשיו למפעילים אין יותר את ההרשאות האלו, אלא רק למספר מצומצם מאוד של משתמשים שכולם מתחייבים להיזהר באבטחת חשבונותיהם. לדעתי זהו צמצום משמעותי למדי של הפוטנציאל לנזק (שעד היום לא קרה, לפחות לא בוויקיפדיה העברית), ולכן אין צורך לקבוע הגבלות נוספות שהמפתחים לא מחייבים. ‏Guycn2 · ☎‏ 17:03, 31 ביולי 2018 (IDT)
גיא, אתה מתכוון שלא מפריע לך שיהיו חשבונות כאלו שלא נגעו בהם שנים? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:09, 31 ביולי 2018 (IDT)
שנים – כן מפריע לי; חודש וחצי – לא. לפי וק:ביטול הרשאה#הרשאות מפעיל, מקובל להסיר הרשאות מפעיל אם המפעיל לא היה פעיל במשך חצי שנה (אבל גם זה לא חד־משמעי, היו מקרים שוויקיפדים החזיקו בהרשאות מפעיל למרות שלא היו פעילים במשך יותר מחצי שנה, למשל Odedee). אני חושב שפרק זמן של חצי שנה יהיה סביר גם להרשאה זו. אין מחלוקת על הטענה העיקרית של דבריך – אם מישהו לא פעיל, אין שום סיבה שיחזיק בהרשאות רגישות כאלו, אבל לדעתי פרק זמן של חודש וחצי זה מעט מדי מכדי להיכנס להגדרה של "לא פעיל". ‏Guycn2 · ☎‏ 17:15, 31 ביולי 2018 (IDT)
אני רואה שיותר ויותר אנשים מדברים על חצי שנה. אם זה לא ישתנה, אצטרף לדיעה הזאת, כדי לנסות ליצור קונסנזוס, או לפחות רוב ברור. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:58, 31 ביולי 2018 (IDT)
לקראת סיכום. כאמור, אני משנה את דעתי, ומצטרף לדיעה של רבים: חצי שנה. אבל האם הבנתי נכון, ומדובר בחצי שנה באותם תנאים כמו אצל המפעילים, בניגוד לתנאים מיוחדים שתיארתי, בוטים וכדומה, רק כי 45 ימים זאת תקופה קצרה מאוד. אני מבקש מכם לאשר או להכחיש במהרה, יונה בנדלאק, קיפודנחש, ראובן מ., Guycn2 (משתתפי הדיון) יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:49, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
אם לא תענו, אקבל זאת בתור הסכמה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:30, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
פרק זמן של חצי שנה (בדומה לנוהל הסרת הרשאות מפעיל) מקובל עליי. ‏Guycn2 · ☎‏ 04:49, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

עקביות בקריאת שמות ערכי מטוסים[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחה:DC-3 דקוטה

שם הערך צריך להיות דאגלס DC-3 דקוטה. קלונימוס - שיחה 18:12, 22 ביולי 2018 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד, ~~כמו שלבואינג 747 לא קוראים בואינג 747 ג'מבו אותו דבר במקרה הזה. בנישיחה • י"א באב ה'תשע"ח • 01:40, 23 ביולי 2018 (IDT)~ עכשיו אני רואה שטעיתי (חשבתי שהדיון הוא על הוספת דקוטה לשם הערך ולזה אני מתנגד אבל אני רואה שהוא כבר נמצא שם, להוסיף את המילה דאגלס אני Symbol support vote.svg בעד חזק אפילו. בנישיחה • י"ב באב ה'תשע"ח • 23:48, 23 ביולי 2018 (IDT)
כפי שאפשר לראות בקטגוריה:מטוסי קרב אמריקאיים ובקטגוריה:מטוסי תובלה אמריקניים, אנחנו לא עקביים בשאלת הוספת שם היצרן בתחילת שמו של מטוס. לי אין בעיה עם חוסר עקביות זה, אבל אם רוצים להגיע לעקביות יש לדון בכך במזנון, ולא בערך של מטוס מסוים. דוד שי - שיחה 06:38, 23 ביולי 2018 (IDT)
אכן לא עקביים ואני מעביר את הדיון למזנון. בורה בורה - שיחה 06:43, 23 ביולי 2018 (IDT)
- סוף העברה בורה בורה - שיחה 06:47, 23 ביולי 2018 (IDT)
מצאתי את זה: שיחת ויקיפדיה:מתן שם לערך#שמות ערכי מטוסים מ-2011. כנראה שלא השתנה משהו מאז. אלעדב. - שיחה 09:44, 23 ביולי 2018 (IDT)

אינפלציה בתבניות {{אין מקורות}}[עריכת קוד מקור]

יש היום 436 ערכים עם {{אין מקורות}}. חלק מהם בעלי מקורות שהוספו אח"כ ולחלק יש {{בקרת זהויות}} שהיא מקור לכל צורך לעניין. אני קורא להסיר את {{אין מקורות}} מכל 32 התבניות בהן יש גם {{בקרת זהויות}} ולנהוג כך קבוע גם בעתיד. בורה בורה - שיחה 09:24, 23 ביולי 2018 (IDT)

לא כדאי לעשות שום דבר אוטומטית. בקרת זהויות לכל היותר מוכיחה שלנדון או על הנדון יש פרסומים. זה שיש בקרת זהויות עונה בחיוב על השאלה "האם נשוא הערך קיים", לא הרבה מעבר לזה. ‏DGtal‏ - שיחה 09:48, 23 ביולי 2018 (IDT)
כאמור יש שני סוגי מקרים. ערך כמו אלפרד נובל שיש לו ים מקורות אבל יש את התבנית ההזויה הזו. או אפילו ערך כמו אבי גרייניק שיש לו שני פרופילים בקישורים חיצוניים. ויש ערכים כמו אבו תמים מעד אל-מועיז שלא ברור מה המקורות החסרים. עיינתי בבקרת הזהויות וכל המידע שם. אז לשם מה התבנית? בורה בורה - שיחה 10:13, 23 ביולי 2018 (IDT)
מי ששם את התבנית אצל גרייניק או נובל פשוט לא מבין למה התבנית מיועדת. ‏DGtal‏ - שיחה 11:54, 23 ביולי 2018 (IDT)
אני לא מבין את הדוגמה - אבו תמים מעד אל-מועיז מכיל הרבה מידע. משפטים מקריים מהערך: "בשנת 952 לספירה, כבש הח'ליף אל-מועיז את המחוזות אריה וקלבריה, לאחר קרבות עזים, שבסופם הצליח צבאו לדכא כל התנגדות מצד התושבים וצבא איטליה" או "יועצו האישי, ראש השרים בממלכתו ונגיד היהודים בממלכתו היה פלטיאל הנגיד". האם אתה טוען שהמידע שבערך, למשל משפטים אלה, מופיע בבקרת הזהויות? איך יכול המעיין בערך לדעת מה מקור הטענה שבמחוז קלבריה ניהל הח'ליף קרבות עזים בשנת 952, או שיועצו האישי של הח'ליף היה פלטיאל הנגיד? דב ט. - שיחה 11:59, 23 ביולי 2018 (IDT)
אני יכול סתם לבחור ערך אקראי ולהראות שאין מקורות לכל המידע. הנה הקשתי, יצא לי שמואל ילינק. היכן המקור ל"בין השנים 19661969 שירת בצה"ל"? אין לזה סוף. לא לזה נועדה התבנית. מפזרים אותה פה בכמויות ללא הבחנה וללא הבנה, וקרא מה כתב משתמש:DGtal לעיל. בורה בורה - שיחה 13:12, 23 ביולי 2018 (IDT)
ההבדל הוא, שבשמואל ילינק יש מקורות. לדוגמה, בקישור החיצוני שם מופיעים קורות חייו, ושם מופיע שירותו הצבאי. [16]. מאיפה הגיע המידע שמופיע באבו תמים מעד אל-מועיז? אין שם אף לא מקור אחד, פרט לבקרת הזהויות, שבה יש רק מידע בסיסי. ואגב, גם המידע הבסיסי במאגרי המידע שבבקרת הזהויות שונה ממה שבערך - לפי המקורות נולד ב-931 ולפי הערך ב-932. [17]. באבי גרייניק יש מקורות, ושם אכן לא ברור מה הכוונה בתבנית. דב ט. - שיחה 17:06, 23 ביולי 2018 (IDT)
אני מציע למי שמעוניין לעבור על רשימת הערכים עם התבנית ולהסיר אותה מכל ערך בעל מקורות. זו אמורה להיות תבנית נדירה. ‏DGtal‏ - שיחה 17:45, 23 ביולי 2018 (IDT)
כדאי להתחיל ב-32 הערכים שהזכרתי. הנה הם: petscan:5210466. בורה בורה - שיחה 20:29, 23 ביולי 2018 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

רק רוצה להזכיר שבעדיפות מקורות צריכים לבוא בצמוד למשפטים כדי להקל את האימות של המידע ולא תחת "קישורים חיצוניים", מקורות נרחבים על הערך שלא באים בסימוכין לשורה צריכים להיות תחת "ביבליוגרפיה". אף אחת מהדוגמאות הנ״ל לא מקיימת את זה וזאת בעיה נוספת בפני עצמה. – אסף (Sokuya)שיחה 20:40, 23 ביולי 2018 (IDT)

ותבנית אין מקורות על כל הערך כן מקיימת? במקום לבקש מקור למשהו ספציפי יורים בתותח צי 16". בורה בורה - שיחה 21:28, 23 ביולי 2018 (IDT)
לא בטוח שזה לבוט אבל בהחלט צריך להחליף בערכים בהם יש מקורות את תבנית אין מקורות לתבנית {{דרוש מקור}} במשפטים בהם חסר מקור. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:17, 24 ביולי 2018 (IDT)
בורה בורה, בקרת זהויות אינה מקור לערך. וערך שכל מה שיש לו זה בקרת זהויות וללא שום מקור נוסף, כמו אבו תמים מעד אל-מועיז, בצדק מקושט בתבנית הזו. דב ט. - שיחה 13:25, 24 ביולי 2018 (IDT)
זה שיש משהו בבקרת זהויות זה לא אומר שמישהו קרא את המקורות שם. Shannen - שיחה 16:31, 24 ביולי 2018 (IDT)
כנ"ל לגבי רשימת "לקריאה נוספת"... ראובן מ. - שיחה 16:53, 24 ביולי 2018 (IDT)
למה שלא נקבע מכל מי שמוסיף מקור שיצהיר שהוא קרא את הקישור ואם לא הקישור ימחק? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 07:46, 25 ביולי 2018 (IDT)
כבר יש קביעה שאין להוסיף רפרנסים מבלי לקרוא אותם, אך לצערי עדיין יש רבים שעושים זאת. מרגיז במיוחד לראות רפרנסים בשפה שהמוסיף לא דובר אותה, כי מעתיקים את הרפרנס מוויקיפדיה אחרת... בברכה. ליש - שיחה 08:37, 25 ביולי 2018 (IDT)

מונדיאל או גביע העולם בכדורגל[עריכת קוד מקור]

דומני שיש לשנות את שמות את שמות כל הערכים בקטגוריה:גביע העולם בכדורגל ממונדיאל לגביע העולם בכדורגל (מונדיאל 1930 -> גביע העולם בכדורגל 1930), כשם הערך המרכזי גביע העולם בכדורגל. מוצע במזנון מכיוון ומדובר במספר רב של הערכים וקטגוריות • חיים 7שיחה • 23:33, 23 ביולי 2018 (IDT)

מונדיאל הוא השם המקובל, בדיוק כמו שלערכים על היורו קוראים יורו 2016 ולא אליפות אירופה 2016 Eladti - שיחה 23:40, 23 ביולי 2018 (IDT)
התקיים בעבר דיון מחלוקת בנושא והוחלט שהשמות יהיו במתכונת הנוכחית. –Dork105 - שיחה 01:18, 24 ביולי 2018 (IDT)
הדיון הנ"ל מלפני 8 שנים ויתכן שמאז המצב השתנה. כך שאם למישהו יש משהו בנושא הוא מוזמן להשמיע. אני אישית חושב שהמצב לא השתנה ועדין הרוב קורה לתחרות מונדיאל ולא אליפות העולם. חבל אבל זה המצב, שלדעתי התחיל קצת להשתנות השנה אבל עדין לא מספיק. בנוגע ליורו המצב אפילו גרוע יותר כי אנחנו מנציחים שגיאה (אירו ולא יורו) אבל ככה הרבה קוראים לתחרות. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:22, 24 ביולי 2018 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד, עדיף שם רשמי משם מקובל. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 13:51, 26 ביולי 2018 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד יש צורך בעקביות, אם זה שם הערך הראשי, כך צריכים להקרא שאר הערכים. בן עדריאלשיחה • י"ח באב ה'תשע"ח 19:20, 29 ביולי 2018 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד שמות מהסוג גביע העולם בכדורגל 1930. בורה בורה - שיחה 09:46, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
לאור אי היענות נרחבת לשינוי השם, אני לא אקדם אותה, אך אתמוך במי שיקדם • חיים 7שיחה • 11:57, 5 באוגוסט 2018 (IDT)

הצעה לקהילה[עריכת קוד מקור]

אני מציע שמעתה בכל מקום שכתוב "הלוואה" - בפעם הראשונה במשפט, הוא יקושר לערך "הלוואה בריבית" אם אכן מדובר בהלוואה בריבית. נתקלתי בכמה ערכים ותיקנתי בעצמי גם בשוק אפור מ"הלוואה" ל"הלוואה בריבית". הקורא צריך לדעת שמדובר בהלוואות בריבית ולא בהלוואות אלטרואיסטיות, כי זה פשוט שונה. אנונימי/ת לא חתם/ה

ממש לא. הערך הלוואה עוסק גם בהלוואה בריבית. הערך הלוואה בריבית, שכעת החזרתי את שמו לשמו הישן, מלווה בריבית, עוסק בעיסוק של מתן הלוואות בריבית, ולא בהלוואה עצמה. דוד שי - שיחה 21:58, 25 ביולי 2018 (IDT)
הלוואה אלטרואיסטית היא למעשה גמ"ח.שלומית קדם - שיחה 23:12, 25 ביולי 2018 (IDT)
הלוואה היא מתן טובת הנאה, שמוחזרת בזמן מאוחר יותר, קצר או ארוך, עם או בלי מחיר. מקרה פרטני של הלוואה תמורת תשלום הוא הלוואה בריבית. מוסד שעוסק בנתינת הלוואות ללא תמורה מכונה גמ"ח. ברור ששם הפעולה היא הלוואה, גם אם האנונימי העקשן בענייני ריבית יתאמץ להכניס את עניין הריבית לכאן. • דגש חזקשיחה • י"ד באב ה'תשע"ח • 23:19, 25 ביולי 2018 (IDT)

אין טעם או צורך לקשר להלוואה בריבית - כי ממילא זה לא ערך, אלא הפנייה. רק שעד עכשיו היא היתה הפנייה שגוייה - לערך מלווה בריבית. אז יצרתי הלוואה (פירושונים). יוניון ג'ק - שיחה 02:13, 26 ביולי 2018 (IDT)

הלוואה פירושונים היא פירושון נצרך. אך ההפייה מהלוואה מריבית אליו היא שגויה. המינוח היחיד המתאים מכל האפשרויות בפירושונים הוא מלווה בריבית. • דגש חזקשיחה • י"ד באב ה'תשע"ח • 02:15, 26 ביולי 2018 (IDT)
ולמה שהלוואה בריבית יהיה דווקא הפנייה למלווה בריבית ולא להלוואה? זו החלטה שרירותית גרידא. יוניון ג'ק - שיחה 02:21, 26 ביולי 2018 (IDT)
מאותה הסיבה למשל שי-ם מפנה לירושלים ולא לירושלים (פירושונים). • דגש חזקשיחה • י"ד באב ה'תשע"ח • 02:24, 26 ביולי 2018 (IDT)
אין שום קשר בין השתיים. יוניון ג'ק - שיחה 02:28, 26 ביולי 2018 (IDT)
אולי מישהו אחר יצליח להסביר לך. • דגש חזקשיחה • י"ד באב ה'תשע"ח • 02:29, 26 ביולי 2018 (IDT)
ממתין בסבלנות לנימוק משכנע. יוניון ג'ק - שיחה 02:31, 26 ביולי 2018 (IDT)
בפשטות מכיוון שמי שטורח ומחפש "הלוואה בריבית" מחפש ערך שעוסק בעניין הריבית בעיקר, ולא בנושא הלוואות בכלל ואגב גם בריבית בצמצום. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י"ד באב ה'תשע"ח • 15:54, 26 ביולי 2018 (IDT)
מנין לך שמי שמחפש "הלוואה בריבית" מתעניין בעיקר בריבית? זו ספקולציה בלבד. אני מאמין שאנשים רבים בכלל לא מודעים או חושבים על האפשרות לקבל הלוואה ללא ריבית. נראה לי יותר סביר שמי שמחפש "הלוואה בריבית" מתעניין בערך "הלוואה" דווקא. כלומר, מתעניין בהליך עצמו, ולא בבעל המקצוע (המלווה). ומאחר ואנציקלופדיה לא כותבים על סמך "נראה לי" - הפתרון הטוב ביותר הוא שהלוואה בריבית יהיה הפנייה להלוואה (פירושונים). יוניון ג'ק - שיחה 17:31, 26 ביולי 2018 (IDT)
אם הוא חושב שסתם הלוואה היא הלוואה בריבית ואינו מעלה בדעתו שיש הלוואה ללא ריבית, אזי אין שום סיבה שיחפש "הלוואה בריבית", אלא היה מסתפק "הלוואה" כשכוונתו להלוואה כולל ריבית, אך לא בעיסוק בריבית דווקא. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י"ד באב ה'תשע"ח • 17:36, 26 ביולי 2018 (IDT)
אני לא יודע אם יש לו סיבה או אין לו סיבה. אבל אם יש לו, והוא יחפש "הלוואה בריבית" - הוא לא יגיע לערך שאותו הוא מחפש. יוניון ג'ק - שיחה 19:28, 26 ביולי 2018 (IDT)
להתווכח זה כיף, אבל כדי להתקדם ראו הצעתי המעשית בשיחה:הלוואה בריבית. דוד שי - שיחה 23:54, 26 ביולי 2018 (IDT)

מתקפת איכות קצרה ומרוכזת לטיפול בקטגוריות - תרומה לויקיפדיה, עם פרס בצידה! - תזכורת[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם! בעוד כשבועיים, ביום שני, 13/8/18 בשעה 00:01, תתחיל שוב מתקפת איכות קצרה ומרוכזת לטיפול בקטגוריות.

עמותת ויקימדיה ישראל תחלק פרסים למשתתפי המיזם (שיירשמו ברשימת משתתפי מתקפת האיכות):

 • כל עורך או עורכת שייספרו לזכותם יותר מ-30 קטלוגים עם סיום המתקפה, יזכו בפרס, חולצה מדליקה עם לוגו ויקיפדיה או תיק צד קטן מבד!
 • שלושת העורכים, בעלי מספר הקטלוגים הגבוה ביותר, יקבלו פרס נוסף, לבחירתם: תלושים לחנות ספרים או זוג כרטיסים לקולנוע.

כמענה לדיון הקודם, יש להדגיש שהעמותה תשמח לתמוך בכל מיזם דומה שיוצע על ידי הקהילה לשיפור ויקיפדיה.

רכז המיזם מבקש מהמשתתפים (שיכולים), להקל עליו, ולספור עבורו את מספר הקיטלוגים שערכו במהלך שבוע התחרות.

אנא הרשמו בדף התחרות.

ברכת הצלחה לכל המשתתפים (נרשמו עד עתה כתריסר)!

תודה - ‏Ovedcשיחה 08:15, 26 ביולי 2018 (IDT)

איזה מדינות/טריטוריות אמורות לפי דעתכם להיכלל בחלק "מנהיגי מדינות בולטות" בערכי העשורים?[עריכת קוד מקור]

אני עובד כעת על הוספת חלק "מנהיגי מדינות בולטות" בכל ערכי העשורים במסגרת מקצה שיפורים מקיף שאני עורך כעת יחד עם המשתמש Theshumai בכל ערכי העשורים.

איזה מדינות/טריטוריות אמורות לפי דעתכם להיכלל ברשימה זו? אני סבור שעדיף יהיה להציג רשימה מצומצמת על פני רשימה שתכיל את כל ראשי השלטון בכל 195 המדינות בעולם.

זו הרשימה שגיבשתי לעת עתה בערך העשור השני של המאה ה-21. לאחר שנסכים ביחד על מה שצריך להיכלל בה בכוונתי לוודא שחלק "מנהיגי מדינות בולטות" בכל יתר ערכי העשורים יכילו את אותן המדינות.

האם לפי דעתכם כדאי להוסיף לרשימה מדינות מסוימות ? האם לדעתכם כדאי להשמיט מהרשימה מדינות מסוימות? האם יש לכם הצעה טובה יותר לסדר שבו מוצגות המדינות ברשימה?

אציין גם שבדיון שפתחתי בנושא כאן עלתה הטענה שמוטב יהיה להסתיר את חלק זה בערך העשור השני של המאה ה-21 בלבד על מנת שניתן יהיה לכתוב את החלק הזה בראיה היסטורית לאחר שהעשור יחלוף כך שיצויינו בו רק המנהיגים החשובים באמת. אני טענתי בתגובה לכך שלפי דעתי מדובר במידע חשוב לקוראים שמעוניינים ללמוד על העשור הנוכחי שעדיין ניתן להציגו לפי דעתי משום שהחלק הזה איננו מנסה לנחש מי יהיו מנהיגי העולם הבולטים ביותר מזווית היסטורית אלא מציג רשימה מקיפה של כל ראשי השלטון במדינות הגדולות/בולטות ביותר (כאשר אני מציע שנחליט להשמיט מהרשימה מדינות/טריטוריות מסוימות על מנת שלא יוצגו ברשימה כל 195 מדינות עולם).

מה לדעתכם יהיה הפתרון האידיאלי? WikiJunkie - שיחה 11:06, 26 ביולי 2018 (IDT)

מתייג את המשתמשים שהיו מעורבים בדיונים על הנושא עד כה - Kulystab, ליש, Theshumai, יואלפ, עוזי ו., מי-נהר WikiJunkie - שיחה 11:10, 26 ביולי 2018 (IDT)
אני מסופק אם יש צורך ברשימה כזאת מלכתחילה, ואם כן - רק המעצמות ממש. השאר צריכים להיות מוזכרים במהלך הערך, אם אכן עשו משהו בעל חשיבות בינ"ל במהלך אותו עשור. אם לא - מספיק שיוזכרו בערכי המדינות שלהם. נרו יאירשיחה • י"ד באב ה'תשע"ח • 16:00, 26 ביולי 2018 (IDT)
אני לא מבין לפי איזה קריטריון אתה קובע מי יופיע בתבנית. מהן "מדינות בולטות"? אוכלוסייה גדולה? תמ"ג גבוה? החלטה שרירותית? והאם כל מנהיג "מדינה בולטת" הוא גם "מנהיג עולם בולט"? גם אם הודח אחרי חודש? שנה? עופר קדם - שיחה 16:08, 26 ביולי 2018 (IDT)
אי אפשר שהכותרת תשקר. אתה בוחר מנהיגים של מדינות בולטות, וקורא לזה מנהיגים בולטים. עוזי ו. - שיחה 22:25, 26 ביולי 2018 (IDT)
מומלץ לבחון את הצורך ברשימה כזו מנקודת מבטו של הקורא הפוטנציאלי. קשה מאוד להפיק ממנה תועלת כמו שהיא כעת. החלוקה לפי מדינות אינה תורמת הרבה, כי מי שיחפש מידע על מנהיגי המדינה ייגש לערך המתאים. לדעתי עדיף להחליט על קטגוריות מסוימות ל"בולטות" של מנהיגים (לדוגמה: מנהיגים שפתחו במלחמה, מנהיגים חתמו על הסכמי שלום, מנהיגים שבחירתם יצרה מהפך פוליטי בארצם, מנהיגים שקידמו תוכנית חברתית משמעותית, מנהיגים שיצרו משבר כלכלי בארצם, וכך הלאה) ולארגן את הרשימה תחת אותן כותרות. לרשימה שכזו יש ערך של ממש, והריכוז לפי עשור מאפשר מבט על מגמת ההתרחשויות במהלך העשור. RimerMoshe - שיחה 14:06, 27 ביולי 2018 (IDT)
לא לכל מלחמה או הסכם שלום מקומי יש חשיבות גלובלית. גם תוכנית משמעותית ומשבר כלכלי משמעותי הם עניינים סובייקטיביים. נקודת המבט צריכה להיות גלובלית, לא מקומית. נרו יאירשיחה • ט"ו באב ה'תשע"ח • 15:41, 27 ביולי 2018 (IDT)
אמת ויציב. בדיוק בנקודה זו של אבחנה בין עיקר וטפל יבוא לידי ביטוי הכותב של הערך, תחת חסות הביקורת של העורכים האחרים. אני מניח שמקרים מובהקים דוגמת המשבר הכלכלי בוונצואלה לו תרם הוגו צ'אווס יעניק לו מקום של "כבוד" ברשימה, וגם אבייה אחמד עלי ראוי לאזכור בזכות היוזמה לסיום המלחמה הממושכת עם אריתריאה. RimerMoshe - שיחה 16:10, 27 ביולי 2018 (IDT)
RimerMoshe - קודם תודה על ההצעה. אם אינני טועה אתה היחיד שניסה עד כה לנסח קריטריונים ברורים לפריטים שאמורים להיכלל בחלק זה (וכפי שציינתי בעבר זה בהחלט לא פשוט). לגבי הצעתך - למרות שאם נחליט לאמץ את הצעתך נדע בבירור מי כן צריך להופיע שם ומי לא, ונתחמק מלהציג ראשי שלטון שאיזכור שלהם פחות חשוב לקרוא הממוצע בוויקיפדיה העברית... אף על פי כן, לאחר שבדקתי את הרשימות מחדש לפי הקריטריונים שהצעת עד כה שמתי לב שבמיוחד בעשורים האחרונים ישנם ראשי שלטון בולטים (שלפי דעתי חשוב שיכללו לטובת הקורא הממוצע בוויקיפדיה העברית) אשר לא יכללו בחלק זה לפי הקריטריונים שהצעת עד כה:
בעשור הנוכחי - דונלד טראמפ, מחמוד עבאס, עמנואל מקרון, אנגלה מרקל, בנימין נתניהו
בעשור הקודם - סדאם חוסיין, טוני בלייר, ניקולא סרקוזי, מחמוד עבאס
בשנות ה-90 - נלסון מנדלה, ביל קלינטון, המלך חוסיין, יאסר ערפאת
אני בטוח שיש עוד... ולכן, רק רציתי שניקח כעת בחשבון, בעת קביעת הקריטריונים, שמשום שמרבית מדינות העולם לא נמצאות בכאוס בעשורים האחרונים (ביחס למצב במחצית הראשונה של המאה ה-20 לדוגמה), ראשי שלטון בולטים רבים בעשורים האחרונים כנראה כן ראויים לאיזכור על אף שמעולם לא פתחו במלחמה, חתמו על הסכמי שלום, בחירתם לא יצרה מהפך פוליטי בארצם, הם לא קידמו תוכנית חברתית משמעותית, והם לא יצרו משבר כלכלי בארצם. WikiJunkie - שיחה 17:17, 27 ביולי 2018 (IDT)
WikiJunkie, הקריטריונים שרשמתי היו רק דוגמאות שנועדו להמחיש את קו המחשבה שאני מציע. למרות זאת, הם "מכסים" חלק לא מבוטל שהמנהיגים שפרטת. נלסון מנדלה עלה לשלטון כחלק ממהפך גמור בעצם מהותה של דרום אפריקה, כשהוא היה מוביל המהפך הזה. יאסר ערפאת חתם על הסכם שלום היסטורי עם מדינת ישראל, וייסד ישות פוליטית חדשה. סדאם חוסיין הודח מן השלטון במלחמה. ביל קלינטון עמד בפני הדחה היסטורית מן הנשיאות. ואלו רק רעיונות ראשוניים. נסה לגבש לעצמך רשימה של קריטריונים המגדירים בולטות של מנהיג, ועל הקריטריונים האלו אפשר יהיה לדון ולהחליט. ובאותה נשימה, אני מחזיר אליך את השאלה. למה אתה חושב שהמנהיגים הכלולים ברשימה שפרטת זכאים להיכלל ברשימת "המנהיגים הבולטים"? ניקח לדוגמה את בנימין נתניהו. למה שהוא יהיה ברשימה? רק כי הוא מישראל? האם בזכות הקמפיין העולמי שהוא מוביל מול אירן? האם בגלל היותו חשוד תחת חקירה? - כך לדעתי אתה צריך לנתח כל אחד מן המנהיגים שראויים לדעתך להבלטה. ואם לא תצליח להצביע על נקודה מובהקת, אחת או יותר, אולי המנהיג הזה לא כל כך בולט וכל חשיבותו היא רק בהיותו מייצג מדינה שאתה מכיר?
לקחת על עצמך משימה מאוד בעייתית, שכפי שכבר כתבו כאן אחרים כמעט בלתי אפשרי לבצע אותה באופן אובייקטיבי. אולי בעקבות ניסיון לגבש קריטריונים אובייקטיביים תגיע בעצמך למסקנה שעצם קיום הרשימה הזו מיותר ואין לו תרומה שעבר להיותו "ספר טלפון" של שמות מנהיגים. אני חושב שניתן להצביע על קריטריונים מוחלטים, דוגמת אלו שכבר מניתי, באמצעותם ניתן יהיה לציין מנהיגים שביצעו פעולות בולטות, ללא קשר למידת החיבה האישית שאני חש כלפי אותו מנהיג. RimerMoshe - שיחה 18:07, 27 ביולי 2018 (IDT)

זה הבור הכרוי לרגלי העורכים בוויקיפדיה. שוב ושוב מנסים עורכים לקחת לעצמם את תפקיד השופט/ההיסטוריון ולקבוע מי חשוב, מי בולט, מי רשע ומי צדיק, איזה אירוע חשוב ואיזה לא, מי אשם ובמה. רבותי, התפקיד שלנו זה לשקף מה בעלי סמכה (בדרך כלל היסטוריונים) כתבו ולא להביע את דעותינו ומשום כך תחומים בהם ההיסטוריונים עדיין לא הביעו בהם את דעתם, צריכים להיות מחוץ לתחום בוויקיפדיה. אין לכתוב הערכות על עשור, שעדיין לא נגמר. בברכה. ליש - שיחה 16:48, 27 ביולי 2018 (IDT)

שלום ליש. בגדול אני מסכים איתך לחלוטין. הסיבה לכך שפתחתי את הדיון הזה הייתה משום שקיוותי שבשיתוף פעולה נצליח למצוא את הפתרון האידיאלי ליצירת רשימות מוצלחות של ראשי שלטון בכל ערכי העשורים ולא רק בערך העשור השני של המאה ה-21. אני מקווה שתסכים איתי שחלק המציג את ראשי השלטון בעולם בערך שנות ה-40 של המאה ה-20 יהיה חשוב עבור הקוראים של הוויקיפדיה העברית (אך שצריך לקבוע קרטריונים על מנת שתהיה רשימה איכותית המסתמכת על מקורות טובים). אנא עזור לקבוע קריטריונים ברורים יותר על מנת שנוכל ליצור רשימות מוצלחות יותר בכל ערכי העשורים. WikiJunkie - שיחה 17:17, 27 ביולי 2018 (IDT)

שבירה[עריכת קוד מקור]

שכנעתם אותי שעל מנת להימנע ממחקר מקורי חייבים לכתוב מחדש חלקים אלו + למצוא מקורות מוצלחים שיאפשרו להוסיף טקסט בסגנון "לפי מקור X, Y, Z המנהיגים הבולטים של העשור היו 1, 2, 3.." כאשר נוכל להוסיף פירוט מדוע כל אחד מהם היה בולט במהלך עשורים ספציפיים. בכוונתי לעשות זאת במהלך השבוע הקרוב. האם מישהו יכול להמליץ על מקורות מוצלחים עבור מידע זה? WikiJunkie - שיחה 15:33, 28 ביולי 2018 (IDT)

שינוי טקסט והשארת הקישור (כנראה באג)[עריכת קוד מקור]

אני לא יודע אם המזנון הוא המקום המתאים לשאלה הזאת, אז תרגישו חופשיים להעביר את הדיון הזה למקום ראוי יותר. בכל מקרה, הרבה מאוד פעמים אני מבחין בעריכות המשאירות קישור לערך מסוים אבל משנות את הטקסט המופיע בהצגת הערך. המצב הזה עשוי לגרום לסתירה מהותית בין הטקסט לבין הערך שהוא מקשר אליו. שתי דוגמאות אקראיות לחלוטין: [18] [19]. סביר להניח שאף אחד לא יעשה דבר כזה במכוון, ולכן אני משער שהדבר קשור איכשהו לעורך החזותי. יש פתרונות כדי להימנע ממצבים מוזרים כאלה? מור שמש - שיחה 17:43, 26 ביולי 2018 (IDT)

אאל"ט עובדים על שיפור לעורך החזותי להקל ולהבהיר את עריכת הקישור במקביל לעריכה של המילים המקושרות (יגאל, אתה דיווחת? יודע עוד פרטים?). הפתרון האחר הוא כמובן לעבור לעורך קוד המקור הישן והטוב 😜 בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י"ד באב ה'תשע"ח • 17:57, 26 ביולי 2018 (IDT)
היי. זה כבר עובד. שבוע או שבועיים, נראה לי. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:59, 26 ביולי 2018 (IDT)

סמליל ויקיספר[עריכת קוד מקור]

היי, לאחר הדיון בסדנה, אני ואסף, מעדכנים את הלוגואים של מיזמי ויקי בעברית לאיכות גבוהה בפורמט SVG. במסגרת העדכון, עיצבתי גירסה חדשה לסמל של ויקיספר עם פונט חדש וייחודי. מציג בפניכם כעת את התוצאה ופותח אותה להצבעה האם להחליף את הסמל הקיים. בנוסף, הועלתה הצעה לשנות את שם המיזם מויקיספר לויקיספרים כתואם לשם באנגלית. נא הביעו את דעתכם גם בנושא זה. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:47, 26 ביולי 2018 (IDT)

הסמלים המקוריים:


הסמלים החדשים:

לא בטוח שהבנתי. אלה לא החלטות שקהילת ויקיספר צריכה לקבל? ראובן מ. - שיחה 01:36, 27 ביולי 2018 (IDT)
כמובן, אך כרגע אין כמעט משתמשים פעילים בויקיספר. רוב המשתמשים הם משתמשים מזדמנים או אורחים מויקיפדיה. מפנה את תשומת ליבכם להמשך דיון במזנון של ויקיספר. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 01:44, 27 ביולי 2018 (IDT)
אדוני המלך, באיזה גופן מדובר? האם הוא חופשי לכל שימוש? אם לא, כמדומני יהווה העניין בעיה... Ldorfmanשיחה 15:10, 13 באוגוסט 2018 (IDT)
Ldorfman, שני הפונטים, גם הכותרת וגם תת הכותרת הם יצירה עצמית שלי. הזכויות ברשותי ומשחרר אותם כמובן לויקימדיה תוך מתן קרדיט. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 16:12, 13 באוגוסט 2018 (IDT)
אין עליך רונאלדיניו! כל יום אתה מעלה לשרתינו קובצי SVG חדשים שמחליפים סמלילים, באופן שממש מדהים אותי! כעת אתה גם יוצר סמלילים בגופן שייצרת אתה! מחיאות כפיים העניין הוא רק שכפי שקורה לא מעט אצלנו, במוקדם או במאוחר, מישהו עוד עלול לשאול מהו הגופן שמשמש בסמליל הזה, בדיוק כמו ששאלתי פה, לחשוד שלא מדובר באחד חופשי, ואז עלולה להיווצר בעיה. זאת, כל עוד לא מדובר בגופן שפורסם כ"חופשי" איפשהו. אין לי מושג איך ניתן לפתור את העניין הזה, מלבד לייעץ לך לשחרר את הגופן באופן רגיל (זה ידרוש ממך להגדיר לו שם...) ואז, תוכל לציין בפרטי הקובץ שזה הגופן שמשמש אותך פה. זכור לי מפעם, כנראה מהתקופה בה עיצבנו את חותמת הדואר או את "בול ויקיפדיה" אי אז, או אולי בכלל מאירוע אחר, שלימדו אותי שיש אתר מסוים בו ניתן לשחרור גופנים כאלה... בחיפוש חופשי כעת, מצאתי שיש כיום מספר אתרים מהם ניתן להוריד גופנים חופשיים, אז אולי תוכל להציע להם את שלך. בקיצור, לדעתי שחרור הגופן צריך להיות מוסדר, כדי שניתן יהיה להשתמש בסמליל שיצרת באופן רשמי במיזמי ויקימדיה מעתה והלאה. אולי אמיר יוכל להעיר עוד משהו בנושא. Ldorfmanשיחה 02:55, 16 באוגוסט 2018 (IDT)
תודה רבה לירון. אין מה לחשוד פה, עיצבתי את זה במיוחד. כרגע אין לי תכנון להרחיב את זה לפונט מלא. כשבונים לוגו ובמיוחד לוגו שמבוסס רק על טקסט, נהוג לבנות פונט במיוחד. כך למשל תראה בלוגו החדש של רשת ושל עלית שנבנו במיוחד. למרות שמדובר בעבודה שכרוכה בהשקעת זמן, אינני דורש דבר מלבד קרדיט עתידי. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 13:33, 16 באוגוסט 2018 (IDT)
כל עוד לא שחררת את הגופן, לא תוכל לבקש קרדיט, מפני שפשוט לא יהיה מידע לגבי היוצר. מעבר לזה, כפי שניסיתי להסביר, מה שאתה כותב טוב ויפה, אבל ישאר בדף צדדי זה בלבד. בעוד 5 או 8 שנים, מישהו בקרן ויקימדיה, או בקהילת הכותבים, עלול להעלות את השאלות "מהו הגופן המשמש בסמליל?", "איך נדע שהוא חופשי?" וללא תיעוד מסודר, לא נוכל לספק לכך תשובה. דומה הדבר לתמונות המועלות לוויקישיתוף ונמחקות שנים לאחר מכן. לא נרצה שיקרה אותו הדבר לסמליל. עלינו להיות מסודרים ולדאוג לכל ההיבטים של הנושא - לא לקוות שיהיה בסדר. Ldorfmanשיחה 15:04, 16 באוגוסט 2018 (IDT)
אני לא עורך דין, אבל נדמה לי שאם לא משמש פה שום גופן וכל התמונה משוחררת עם רישיון מסוים, אז האותיות הן חלק מהתמונה וזהו. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 15:07, 16 באוגוסט 2018 (IDT)
סידרתי את עניין הרישיון בשני הקבצים החדשים. תמיד כשיש יצירה נגזרת חייבים לציין גם את היוצרים המקוריים והרישיון שלפיו שוחררו הקבצים. ציינתי את העובדה שהפונט פרי יצירתך. Geagea - שיחה 16:06, 16 באוגוסט 2018 (IDT)

אדיתאתון נוער קיץ 2018[עריכת קוד מקור]

נוער, נוער, נוער

אנחנו מזמינים אתכם, עורכים צעירים בגילאי 12 - 17 להשתתף במרתון עריכה נושא פרסים. האירוע הוא ביוזמת קבוצת הנוער של הוויקיפדיה ונתמך על ידי עמותת ויקימדיה ישראל. האירוע יתקיים ביום חמישי 16.8.2018 במשרדי ויקימדיה בתל אביב. פרטים והרשמה - ויקיפדיה:מפגשים/אדיתאתון נוער 2018.
מהרו והרשמו.
להתראות. Shnili-WMIL - שיחה 12:26, 27 ביולי 2018 (IDT)

גיבוש מדיניות לגבי שימוש בדגלים בתבניות מידע לקראת הצבעה בפרלמנט - סיבוב 3[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/תבנית:דגל

ראשית יש להחליט על מבנה ההצבעה. אני מציע הצבעה בנפרד לכל אחד מהסעיפים הבאים:

 1. שימוש בדגלים בתבניות מידע בראש הערך כגון {{סכסוך צבאי}} ו{{אישיות}} ודומותיה.
 2. שימוש ברשימות בגוף הערך כאשר הזהות הלאומית רלוונטית (כגון ברשימת מפעילות של מטוס קרב מדגם מסוים).
 3. שימוש בפרק תגובות בינלאומיות לאירועים מדיניים כמו מלחמות, פיגועים וכו'.

שימוש בדגלים מאפשר זיהוי גרפי מהיר של לאומיות הנושא (הכוח הלוחם, המדינה הרלוונטית, לאומיות האישיות המדוברת) ובולט בין הטקסט. השיוך הלאומי הוא ברוב המקרים מידע רלוונטי בתבניות מידע שהראש הערך.

גם ברשימות בגוף הערך, הדגלים מאפשרים זיהוי גרפי מהיר ובולט, בים הטקסט האפור (עם כתמים כחולים). כאשר הדגלים מופיעים ברשימה, מיד אחרי הבולט, הם לא שוברים את רצף הקריאה ועוזרים ליצור הפרדה בין הפריטים ברשימה. נוהג שהיה מאז המצאת תבנית הדגל הוא שרשימת מדינות/צבאות שמפעילים מטוסי קרב, טנקים, רובים מדגם מסוים תכלול דגלים לפני שם כל מדינה/צבא. נוהג זה השתרש חזק.

לגבי פרק תגובות, אם מחליטים שפרק כזה מקובל, אני לא רואה סיבה למנוע שימוש בדגלים כאשר יש רשימת תגובות בינלאומיות. שוב, זה מאפשר זיהוי גרפי מהיר והפרדה בין הפריטים השונים ברשימה. MathKnight (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

MathKnight, מאחר וההצבעה הזו היא לא על התוכן או העיצוב של התבנית, אלא על המדיניות בנוגע לאופן השימוש בתבנית הזו - אז הדרך לעשות זאת היא לא באמצעות דף הצבעה זה, אלא באמצעות דיון במזנון ולאחר מכן הצבעה בפרלמנט. יוניון ג'ק - שיחה 18:25, 15 ביוני 2018 (IDT)
MathKnight? יוניון ג'ק - שיחה 10:53, 19 ביוני 2018 (IDT)
נגד שימוש בתבנית {{אישיות}} ודומותיה. אך בעד שימוש בתבנית {{סכסוך צבאי}} וסעיפים 2 ו-3. – אסף (Sokuya)שיחה 12:37, 19 ביוני 2018 (IDT)
אני תומך ויקיפדיה מטרתה להפיץ ולהרבות ידע. עם אדם מקושר למדינה מסויימת ועל הדרך (לא בדחפנות) ניתן להוסיף ידע עעל דגלים מדוע לא. הטענה שזה דבר גרפי ומסית את עיני הקורא אתמההה מדוע לא נסיר את התמונות מהערכים הלל יערישיחה • ז' בתמוז ה'תשע"ח • 21:15, 19 ביוני 2018 (IDT)
בתבניות אישיות המצב שונה, לעומת צבא במלחמה או קבוצה בטורניר כדורגל או יחסים דיפלומטים, בה הלאום הוא אבסולוטי - כלומר לא משתנה לאורך זמן. באישיות, במיוחד בעידן המודרני, האדם מחליף לאומים. יכול להיות מישהו שנולד בבריה״מ אבל עלה לישראל אז נצרף את הדגלים גם וגם? ג'ון אוליבר הוא בריטי שהיגר בחייו הבוגרים לאמריקה, טרבר נואה היגר מדרום אפריקה לארה"ב וכדומה. לכן צירוף של הדגל לאישיות הוא לא מדוייק. מספיק שיהיה רשום היכן הוא נולד והיכן מתגורר. המצב הוא אחרת לגבי סעיפים 2 ו-3 או לתבנית סכסוך צבאי, בהם אין התנגשות בין לאומים. – אסף (Sokuya)שיחה 21:23, 19 ביוני 2018 (IDT)
איך זה בדיוק פותר את הבעיה. הרי בכה וכה צריך לציין את המדינה אז מה חסרת בהוספת דגל.-- הלל יערישיחה • ז' בתמוז ה'תשע"ח • 21:36, 19 ביוני 2018 (IDT)
מציינים איפה הוא נולד. לא תמיד מציינים את המדינה. הניסוח צריך להיות יותר ספציפי כי לפעמים דוחפים את הדגל לכל מקום, כולל מקום לידה. אין צורך בדגלים בתבנית אישיות שהיא בדר״כ נמצאת בערכים ביוגרפים. זה מיותר. – אסף (Sokuya)שיחה 21:42, 19 ביוני 2018 (IDT)
גם בתבניות של אישים יש לזה מקום. ראו ערכים כמו בנימין נתניהו‎, דונלד טראמפ, ולדימיר פוטין, אנגלה מרקל, תרזה מיי, עמנואל מקרון ועוד ועוד. יוניון ג'ק - שיחה 22:05, 19 ביוני 2018 (IDT)
זה מיותר במקרה הטוב, ומזיק במקרה הרע. emanשיחה 22:08, 19 ביוני 2018 (IDT)
ראשי מדינה היא לא דוגמה מייצגת. יש מעטים כאלו. – אסף (Sokuya)שיחה 22:45, 19 ביוני 2018 (IDT)
יש בעיה לקבוע מדיניות אחידה לכבי כל המקרים שמישהו יכול לחשוב להכניס דגלים. אפילו במקרה כמו "סכסוף צבאי", שבהרבה מקרים אין אם זה בעי,ה יש מקרים בעיתיים. למשל הויכוח האינסופי האם לשים דגל פלסטין בעימותים עם רצועת עזה. או מקרה לגמרי אחר - בסכסוכים מתקופות קדומות ,בהם מוצאים דגלים מן היקב ומן הגורן, שלא ברור עד כמה הם נכונים היסטורית, וגם לא אומרים כלום לקורא. כמו למשל המ שהיה פה לפני שהורדתי. emanשיחה 22:08, 19 ביוני 2018 (IDT)
אסף, לפי העמדה שלך ניתן להוסיף את הדגל רק בשורה שבו מצויינת "מדינה" ולא במקום לידה וכ'ו במקום שלא מצויין מדינה גם הדגל לא יופיע הלל יערישיחה • ז' בתמוז ה'תשע"ח • 23:27, 19 ביוני 2018 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

המקום של הדיון הזה במזנון, לא כאן. יוניון ג'ק - שיחה 03:04, 20 ביוני 2018 (IDT)

- סוף העברה

העברתי לכאן את הדיון הנ"ל על מנת לגבש בצורה מסודרת את המדיניות של ויקיפדיה בנוגע לשימוש בדגלים בתבניות מידע. לכשייתגבש הנוסח - ניתן יהיה לאסוף חתימות ולפתוח בהצבעה בפרלמנט. בברכה, יוניון ג'ק - שיחה 18:55, 22 ביוני 2018 (IDT)

הצעה לנוסח[עריכת קוד מקור]

להלן הצעה שלי לנוסח לקראת הצבעה, ברוח הדברים לעיל:

החלטה מס' 1: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבנית {{סכסוך צבאי}} ודומותיה בראש הערך ייעשה:

א. תמיד כן
ב. אף פעם לא
ג. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 2: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבנית {{מנהיג}} בראש הערך ייעשה:

ד. תמיד כן
ה. אם יעשה אז בשדה "מדינה" בלבד
ו. אף פעם לא
ז. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 3: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבניות מידע - אישים (למעט בתבנית {{מנהיג}} בלבד) בראש הערך ייעשה:

ח. תמיד כן
ט. אף פעם לא
י. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 4: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבניות מידע בראש הערך, שאינן {{סכסוך צבאי}} ודומותיה או {{אישיות}} ודומותיה, ייעשה:

כ. תמיד כן
ל. אף פעם לא
מ. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 5: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) ברשימות בגוף הערך כאשר הזהות הלאומית רלוונטית (כגון ברשימת מפעילות של מטוס קרב מדגם מסוים) ייעשה:

נ. תמיד כן
ס. אף פעם לא
ע. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 6: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בפרק תגובות בינלאומיות לאירועים מדיניים כמו מלחמות, פיגועים וכו' ייעשה:

פ. תמיד כן
צ. אף פעם לא
ק. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

ההצבעה תיערך בשיטת שולצה, אך כל אחת מן ההצעות תיקבע בנפרד וללא תלות באחרות. MathKnight, מה דעתך? תרגיש חופשי לשנות/לערוך את הנוסח, אם איננו לרוחך. יוניון ג'ק - שיחה 19:05, 22 ביוני 2018 (IDT)

מתייג גם את Eman. יוניון ג'ק - שיחה 19:06, 22 ביוני 2018 (IDT)
אני מבקש לפצל את החלטה מס' 1 לשתי החלטות שונות. תבנית סכסוך צבאי ואישיות הן לא אותה תבנית וכבר הצבעתי על ההבדל משמעותי בתבנית אישיות. והניסוח לא צריך להיות "שימוש בדגלים בתבניות מידע בראש הערך כגון" אלא "שימוש בדגלים בתבניות מידע בראש הערך מסוג", כבר קיים נוהל עזרה:תבנית מידע. על הניסוח להיות מאוד ספציפי, הוא כרגע כללי מדי. – אסף (Sokuya)שיחה 19:08, 22 ביוני 2018 (IDT)
Sokuya, פיצלתי, כהצעתך. מה דעתך כעת? יוניון ג'ק - שיחה 19:18, 22 ביוני 2018 (IDT)
יוניון ג'ק לגבי החלטה מס׳ 1, "שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבנית {{סכסוך צבאי}} ודומותיה" איזה תבניות דומות יש ל{{סכסוך צבאי}}? כי לתבנית אישיות יש תבנית שחקן, במאי, סופר, זמר והן מרוכזות בקטגוריה קטגוריה:תבניות מידע - אישים, אז פה הכוונה של הניסוח ברורה. אבל אני לא מכיר תבניות דומות לסכסוך צבאי. מוטב לא להתעצל ולהגיד באופן פרטני את רשימת התבניות. בנוסף החלטה 3 לא ברורה לי, היא מתייחסת לכל תבניות המידע הנותרות. יותר נכון לנסח אותה בצורה של שימוש בדגלים בכל התבניות למעט אלו סכסוך צבאי וקטגוריה:תבניות מידע - אישים. – אסף (Sokuya)שיחה 22:16, 22 ביוני 2018 (IDT)
Sokuya, אני לא חושב שיש בעייה מהותית עם הנוסח הנוכחי על מנת להבין את רוח הדברים. לא אני ניסחתי את הדברים באופן הזה, היה זה MathKnight, אז בוא נמתין גם לתגובתו. יוניון ג'ק - שיחה 22:25, 22 ביוני 2018 (IDT)

לא הבנתי את החלטה מס' 3: עברתי קצת על ערכים אקראיים והגעתי לערך עם {{ספר}}. האם מישהו חושב שבתבנית זו צריכים תמיד להשתמש בדגלים? (באופן כללי אני חושב שהמזנון מיועד בראש ובראשונה לגבש הסכמה ורק לאחר מכן לגבש נקודות מחלוקת). באותה מידה לא ברור לי הניסוח של שימוש אוטומטי בדגלים. הועלתה הסתייגות של מקרים (בעיקר היסטוריים) שבהם דגלים לא היו קיימים. האם הניסוח צריך להיות: „שימוש בדגל כאשר זה קיים״? Tzafrir - שיחה 19:48, 22 ביוני 2018 (IDT)

Tzafrir, (א) אם מישהו חושב שבתבנית זו צריכים להשתמש תמיד בדגלים - זו זכותו לחשוב כך והוא יצביע "א". אתה זכאי לחשוב אחרת ולהצביע אחרת. (ב) הוספתי את ההערה שלך בסוגריים לנוסח הנ"ל. תודה. יוניון ג'ק - שיחה 19:52, 22 ביוני 2018 (IDT)
לגבי החלטה 2, קטגוריה:תבניות מידע - אישים, אני חושב ששימוש בדגלים מתאים רק בשדה ספציפי של תבנית מנהיג, ואין לי אפשרות להצביע זאת כי ההחלטה מתייחסת לכל התבנית ולא מגדירה באיזה פרמטרים מותר להשתמש ואיפה לא. – אסף (Sokuya)שיחה 22:21, 22 ביוני 2018 (IDT)
Sokuya, פיצלתי את החלטה 2, ראה לעיל. כמו כן, אני חושב שמוטב שההצבעה תיערך בשיטת שולצה, על מנת לאפשר למי שירצה בכך לדרג את כל ההעדפות שלו בתוך כל אחת מההחלטות. יוניון ג'ק - שיחה 22:31, 22 ביוני 2018 (IDT)
לא, זאת לא הייתה הכוונה שלי. הניהול פה לא נכון. צריך פשוט להיות ספציפים. מי שרוצה להשתמש בדגלים צריך לנסח את אופן השימוש ולא באיזה תבנית כן ואיזה תבנית לא. למשל: לא להצמיד דגל בפירוט על מקום לידה. לא להצמיד דגל בסמוך לשם של אישיות, להצמיד דגל בפרמטר מדינה בתבנית מנהיג, להצמיד דגל בשדה מדינה/יצרן בתבנית של תחמושת או כלי נשק, להציד דגל בסמוך לשם מדינה בפרק תגובות בערכים של פיגועים, להציג דגל סמוך לשם של מדינה בטבלאות המתארות אירועים או תחרויות בינלאומיות וכך הלאה... הרבה יותר נכון, כל אחד יכול להוסיף החלטה לפי השימוש שהוא רואה לנכון ואז על כל החלטה מצביעים כן, לא, התאם לשיקול הדעת והסכמה בדף השיחה. – אסף (Sokuya)שיחה 22:37, 22 ביוני 2018 (IDT)
אי-אפשר לכסות כל שימוש אפשרי בתבנית דגל. אפשר את השימושים השונים בתבניות מידע להכליל בסעיף אחד: "שימוש בדגלים בתבניות מידע". כל שאר הסעיפים נראים לי בסדר. אפשר את ה"תמיד כן" לשנות ל"התרת שימוש", כלומר: אם מישהו מוסיף את הדגל אסור להסיר את הדגל, ואם תיפתח מלחמת עריכה היא תוכרע מכורך הצבעת הפרלמנט הכללית לטובת הוספת והשארת הדגל. המטרה היא לשנות את המצב הקיים שיש כאלה שמוסיפים דגלים ויש כאלה שמסירים אותם ומלחמות העריכה האלה מוכרעות רק לפי למי נמאס ראשון. – ד"ר MathKnight (שיחה) 17:37, 23 ביוני 2018 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────


אני Symbol oppose vote.svg נגד כל הנוסחים. ההצבעה לא צריכה להתקיים בצורה הזאת. הנחת היסוד היא להתיר שימוש תמידי או אפילו לחייב אותו וזה נוגד לגמרי את עזרה:תבנית מידע. צריך להגדיר שימושים ספציפים ועליהם להצביע. זה לגמרי תיבת פנדורה. – אסף (Sokuya)שיחה 22:48, 22 ביוני 2018 (IDT)

כאמור, ההצעה הנ"ל מבוססת על הדיון הנ"ל. אבל כמובן שאיננו מחייב בשום צורה. אתה מוזמן להציע נוסח אחר. יוניון ג'ק - שיחה 00:11, 23 ביוני 2018 (IDT)
זה בדיוק מה שעשיתי. – אסף (Sokuya)שיחה 00:12, 23 ביוני 2018 (IDT)
אז תעשה את זה שוב, בבקשה, אבל הפעם עם שימוש בתבנית {{מסגרת}}... תודה :) יוניון ג'ק - שיחה 00:31, 23 ביוני 2018 (IDT)

משתמש:Sokuya, אנחנו עדיין מחכים לניסוח שלך. אני חושב שאת רוב השימושים שתיארת בתבניות מידע (ובעיקר אלו בראש הערך) אפשר לתמצת באפשרות "ניתן להשתמש בתבניות מידע בדגל בצמוד לשם מדינה בשדות בהם זהות המדינה רלוונטית" ובפרט (זוהי רשימה לא מלאה, אלא אמורה להדגים את העיקרון) בסעיפים "מדינה"/"אזרחות", "מקום לידה/פטירה" (כאשר אין עליהם מחלוקת), צמוד ליצרן צבאי בתבניות נשק ותחמושת (זהו הנוהג הקיים כיום). לגבי תבנית {{אישיות}}: כמעט לכל אישיות הזהות הלאומית היא רלוונטית ובעלת השפעה גדולה על הביוגרפיה שלו (אפילו אם הוא מגדיר את עצמו כ"אזרח העולם" או מחזיק במספר אזרחויות), יהא זה מנהיג פוליטי, איש צבא, מדען או אמן, איש תקשורת או סלבריטי. – ד"ר MathKnight-at-TAU (שיחה) 17:06, 25 ביוני 2018 (IDT)

מה לא היה ברור בניסוח? צריך להציע שימושים ספציפיים ועליהם להצביע. לא להתיר/לחייב את כל השימושים כברירת מחדל פר תבנית. החלוקה צריכה להיות לפי שימושים ולא לפי תבניות, כי תבניות יש הרבה אבל השימוש בסופו של דבר חוזר על עצמו. לגבי שאר הדברים שלך: לגבי "מקום לידה/פטירה" זה ממש לא הנוהג הקיים כיום. ואי אפשר להשוות בין מנהיג פוליטי ואיש צבא שהם אישיות לאומית לבין מדען, אמן, איש תקשורת או סלבריטי ולכן השימוש בדגל בשדה מדינה צריך להיות רק בערכים של מנהיג פוליטי ואיש צבא (תבנית מנהיג, תבנית חייל). לא צריך להכביר בדגלים בתבנית מידע כשאין צורך ראו עזרה:תבנית מידע. כבר ציינתי את השימושים הספציפיים. – אסף (Sokuya)שיחה 17:45, 25 ביוני 2018 (IDT)
אני מנסה להבין מתי תפתח הדיון להצבעה ואיך?-- הלל יערישיחה • י"ד בתמוז ה'תשע"ח • 19:28, 26 ביוני 2018 (IDT)
משתמש:Sokuya, האם ההסבר שכתבתי הוא מבחינתך בסדר להצעה להצבעה? – ד"ר MathKnight-at-TAU (שיחה) 11:41, 28 ביוני 2018 (IDT)
לא, הגבתי לך עליו בפירוט. הנוסחים שקיימים כעת בתוך המסגרות הם לא נכונים ולא מדוייקים. זאת תיבת פנדורה ולכן אני מתנגד. צריך לנסח שימושים ספציפיים ועליהם להצביע, מספר השימושים הוא מוגבל. וזה לא כזה מסובך, כמו שאמרתי הנה שוב כמה דוגמאות: להצמיד דגל מימין לשם המדינה בפרמטר מדינה בתבנית מנהיג בערכים של אישיות לאומית כמו רמטכ"ל, ראש ממשלה, נשיא, מלך [דוגמה] (כן, לא, תחת שיקול דעת והסכמה בדף השיחה), להשתמש בדגלים בפרק תגובות בינלאומיות בערכים על אירועי טרור [דוגמה] (כן, לא, תחת שיקול דעת והסכמה בדף השיחה), להשתמש בדגלי המדינות/ארגונים בהצגת הצדדים הלוחמים והאישים המובילים מכל דת בתבנית סכסוך צבאי [דוגמה] (כן, לא, תחת שיקול דעת), להצמיד דגל לשם המדינות הראשיות בה הנשק או התחמושת מיוצרים בתבנית נשק [דוגמה] (כן, לא, תחת שיקול דעת בדף שיחה) וכדומה... – אסף (Sokuya)שיחה 12:25, 28 ביוני 2018 (IDT)
ראה את הנוסח שהצעתי להלן. – ד"ר MathKnight-at-TAU (שיחה) 12:39, 28 ביוני 2018 (IDT)
מה ההבדל? זה עדיין אותו דבר ויוצא מנקודת הנחה שקודם כל יש להתיר את השימוש לכל. אני מתנגד להליך הזה, הוא לא אחראי ויוצר יותר אי סדר מאשר סדר. – אסף (Sokuya)שיחה 13:35, 29 ביוני 2018 (IDT)
עכשיו זו התנגדות רק בשביל הדווקא. זה באמת משנה ש-א' מתיר ו-ב' אוסר, ו-א' בא לפני ב'? בחלק מההצעות צוין מה המצב הנהוג כיום. אי-אפשר להמשיך עם המצב הקיים שבו יש שמוסיפים ויש שמורידים בשיטתיות ומי שקובע זה מי שלא מתייאש לנהל מלחמת עריכה ולבצע אינספור שחזורים. ההצעה הנוכחית היא סבירה וברורה, ויוצרת הסדר טוב יותר מהמצב הנוכחי בו כל דאלים גבר. – ד"ר MathKnight (שיחה) 19:51, 2 ביולי 2018 (IDT)

נוסח הצעה לפרלמנט[עריכת קוד מקור]

החלטה מס' 1: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבנית {{סכסוך צבאי}} ודומותיה בראש הערך ייעשה:

א. תמיד כן
ב. אף פעם לא
ג. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 2: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבנית {{מנהיג}} בראש הערך ייעשה:

א. תמיד כן
ב. תמיד כן, אבל בשדה "מדינה" בלבד
ג. אף פעם לא
ד. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 3: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבניות מידע - אישים (למעט בתבנית {{מנהיג}} בלבד) בראש הערך ייעשה:

א. תמיד כן, לכל סוג אישיות
ב. תמיד כן, אבל רק כאשר האישיות היא מנהיג, פוליטיקאי, פעיל פוליטי, איש צבא או משטרה, או מזוהה כפעיל לאומי
ג. אף פעם לא
ד. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 4: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבניות מידע העוסקות באמצעי לחימה או כלי רכב, ייעשה:

א. תמיד כן, אבל רק בשדות של מדינה מייצרת ולפני החברה המייצרת/מפתחת, וברשימת המשתמשים
ב. אף פעם לא
ג. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 5: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) ברשימות בגוף הערך כאשר הזהות הלאומית רלוונטית (כגון ברשימת מפעילות של מטוס קרב מדגם מסוים) ייעשה:

א. תמיד כן
ב. אף פעם לא
ג. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 6: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בפרק תגובות בינלאומיות לאירועים מדיניים כמו מלחמות, פיגועים וכו' ייעשה:

א. תמיד כן
ב. אף פעם לא
ג. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

החלטה מס' 7: שימוש בדגלים (כאשר אלו קיימים) בתבניות ורשימות ספורט וספורטאים, כולל הצמדת דגל לשמות ספורטאים בתבניות אלו:

א. תמיד כן
ב. אף פעם לא
ג. בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי

אחרי שהדיון משתרך ונגרר, ללא התקדמות אמיתית, ומאחר שהמצב הקיים כבר לא יכול להימשך עוד, אני מבקש לאסוף כאן 5 חתימות על מנת להגיש הצעה זו בפרלמנט. ההצבעה תהיה על כל סעיף בנפרד (ככל הנראה בשיטת שולטה). – ד"ר MathKnight (שיחה) 22:41, 21 ביולי 2018 (IDT)

אחרי שהדיון משתרך ונגרר, ללא התקדמות אמיתית, ומאחר שהמצב הקיים ("איש הישר בעיניו יעשה" ו"כל דאלים גבר") כבר לא יכול להימשך עוד, אני מבקש לאסוף כאן 5 חתימות על מנת להגיש הצעה זו בפרלמנט. ההצבעה תהיה על כל סעיף בנפרד (ככל הנראה בשיטת שולצה). – ד"ר MathKnight (שיחה) 19:54, 28 ביולי 2018 (IDT)

הערות לנוסח המוצע:
 1. סכסוך צבאי - האם השימוש המומלץ הוא בדגל הארגון או בדגל הלאומי ומתי? (ראו מלחמת העצמאות ומלחמת לבנון השנייה - הצדדים הלוחמים ומפקדים)
 2. מנהיג - "תמיד כן" זו הגדרה לא מוצלחת. ההגדרה המורחבת היא במקום הלידה, מקום הפטירה, מדינה, מקום קבורה (במקרה של הרצל יהיה דגל אוסטריה ודגל ישראל), השכלה ומפלגה. לא בטוח שזו הכוונה וראוי לציין במפורש את השימושים.
 3. כנ"ל.
 4. האם הכוונה היא לדגל הארגון או לדגל המדינה. (למשל כאשר מטוס נמכר לצי האמריקאי ולחיל האוויר האמריקאי)
 5. כנ"ל
ערן - שיחה 20:16, 28 ביולי 2018 (IDT)

תשובות: בגדול, הכוונה היא כרגע בעיקר לקבוע האם יהיה שימוש או לאסור שימוש, ופחות באיזה דגלים ישתמשו.

 1. כרגע הכוונה בעיקר לקבוע האם יהיה שימוש (כנהוג כיום) או לאסור שימוש בכלל. האם להשתמש בדגל מדינה או בדגל ארגון זו שאלה שדורשת שיקול דעת פרטני ולכן פחות רלוונטית להצעה הנ"ל.
 2. אני התכוונתי במקור לשדה "מדינה". שאר השדות פחות חשובים.
 3. כנ"ל.
 4. בדרך כלל, דגל המדינה. ברוב המדינות לכל מדינה יש רק צבא אחד. אם יש מספר זרועות צבאיות למדינה, כמו בארצות הברית, אפשר לפצל לתת-רשימה (**) ואז להשתמש גם בסמל הארגון הצבאי. כמו כן, לגבי צבאות רשמיים של מדינה עדיף להשתמש בסמל ולא בדגל.
 5. כנ"ל.
מקווה שזה עונה על השאלות. – ד"ר MathKnight (שיחה) 21:43, 28 ביולי 2018 (IDT)
זה בעצם מעקר את השאיבה מוויקינתונים? • דגש חזקשיחה • י"ז באב ה'תשע"ח • 21:49, 28 ביולי 2018 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

MathKnight, (א) מוטב להסיר את המילים "כנהוג כיום" מנוסח ההצבעה. זה מיותר, מטעה ומבלבל. (ב) בחלק מההצעות - יש אפשרות לבחור בין "בהתאם להסכמת הרוב בדף השיחה של הערך הרלוונטי" לבין "המצב הקיים - איש הישר בעיניו יעשה", וזה נראה לי פיצול מיותר. המצב הקיים הוא: אישר הישר בעיניו יעשה, אלא אם כן מתקיים דיון בדף השיחה ומוחלט אחרת. אז למה צריך לפצל אפשרות זו לשתיים? יוניון ג'ק - שיחה 10:51, 1 באוגוסט 2018 (IDT)

אתה מוזמן לתקן לפי הצעותיך. העיקר שכבר נצביע ונסיים את הסאגה הזאת. – ד"ר MathKnight (שיחה) 22:24, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
MathKnight, תיקנתי. מקווה שעכשיו זה בסדר גם לדעתך. אם כן, תרגיש חופשי לספור את הקול שלי במניין התומכים בפתיחת הצבעה בפרלמנט. יוניון ג'ק - שיחה 02:33, 7 באוגוסט 2018 (IDT)

אלופי ה- BOT[עריכת קוד מקור]

שלום לכם יצרני הבוטים. עמותת ויקימדיה ישראל זקוקה לעזרתכם ליצירת בוט שיזחל בוויקיפדיות השונות, יזהה ויספור כמה תמונות מתוך קטגוריות מסוימות בוויקישיתוף נשתלו בערכים במהלך תקופה מסוימת. המתנדב המטלפן הראשון יקבל חולצה ותקליט... לפרטים ואפיון מדויק אנא צרו איתי קשר

eli-at-wikimedia.org.il תודה Shnili-WMIL - שיחה 10:04, 30 ביולי 2018 (IDT)
יש אגב כלי דומה glamorous שבהינתן קטגוריה בוויקישיתוף (או משתמש או רשימת קבצים), מציג את כל השימושים בקבצים המתאימים ועשוי להיות שימושי כדי ללמוד על מידת השימוש בקבצים. יש לציין שזה לא מאפשר לבחון תקופה מסוימת כך שזה לא עונה על הדרישה באופן מלא. ערן - שיחה 10:23, 30 ביולי 2018 (IDT)
תודה ערן, שתי שאלות - האם ידוע לך מה משמעות השדה/פרמטר depth? האם אתה יודע מי כתבו את הכלי והאם לדעתך יש סיכוי שהם יסכימו להוסיף לו אופציה לפי חודשים? Shnili-WMIL - שיחה 14:51, 30 ביולי 2018 (IDT)
 • depth - עומק תת הקטגוריות (1 - לכלול גם קבצים של תת קטגוריות, 2 - לכלול גם תת-תת קטגוריות וכו').
 • המפתח של הכלי הוא Magnus Manske . לדעתי זה מסובך טכנית/לא כל כך פרקטי להוסיף אופציה לפי טווח זמן. כן אפשר להוציא דוח בתחילת מיזם ובסופו ולהשוות ביניהם, או ליצור קטגוריה ייעודית בוויקישיתוף לאותו מיזם. ערן - שיחה 05:47, 31 ביולי 2018 (IDT)

New user group for editing sitewide CSS/JS[עריכת קוד מקור]

שינוי שמות שדות תעופה[עריכת קוד מקור]

בני פיזר עשרות דיוני שינוי שם, שעיקרם שינוי מהסוג נמל התעופה הבינלאומי של סן פרנסיסקו ==> נמל התעופה הבינלאומי סן פרנסיסקו או נמל התעופה של ברצלונה ==> נמל התעופה ברצלונה. אני מסייע לו בפתיחת דיון כאן. לטעמי זה לא נשמע טוב. זה לא שם שדה התעופה אלא שם העיר. לעומת זאת נמל התעופה שארל דה גול זה כן בסדר. מתייג את משתמש:Eldad. בורה בורה - שיחה 09:40, 3 באוגוסט 2018 (IDT)

שלום לכולם, לא רגיל להתבטאות בפורומים כאלה גדולים, אך אסביר את עצמי. זה לא שם העיר! זה שם הנמל תעופה בדיוק כמו נמל התעופה בן גוריון, יש נמלים ששמם הוא כשם עירם! וכדי לא להלחיץ את העורכים אספר שרוב הערכים נכתבו על בסיס זה ודוגמאות לי לרוב אם זה נמל התעופה אילת ועוד עשרות (אם לא מאות). ולמה תחנת הרכבת הרצליה זה לא נשמע עילג? פשוט יש כמה ערכים שכנראה בשעת פתיחתם לא טרחו לבדוק איך זה נראה בשאר הערכים בויקיפדיה ולכן נפלה שגיאה זו. אז פשוט היום באתי לתקן את השגיאה הקטנה הזו! (אשמח אם תתייגו אותי בכל התפתחות בדיון, אני לא מבקר במזנון הרבה, אני בדיאטה קריצה). בנישיחה • כ"ב באב ה'תשע"ח • 14:18, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
מבין הדיונים שנפתחו יש כמה מקרים (שיחה:נמל התעופה הבינלאומי של מקסיקו סיטי‏, שיחה:נמל התעופה הבינלאומי של ז'נבה, שיחה:נמל התעופה של בריסל, שיחה:נמל התעופה הבינלאומי של קראסקו‏ ושיחה:נמל התעופה הבינלאומי של פלרמו‏) מצאתי בשפת המקור מילה המקבילה ל"של" בעברית, לכן אני מתנגד להעברתם. באשר ליתר, או ששפת המקור מאפשרת את ההעברה, או שאין לי ידע בהן, לכן אם לא יתברר שהמצב הוא כמו המקרים שציינתי אני אשאר בהם נייטרלי. Mbkv717שיחה • כ"ב באב ה'תשע"ח • 14:29, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
Mbkv717 שלום, אני נוטה להסכים איתך, אך לפני אשמח לברר כמה דברים. אני לא מבין גדול בתרגום בכלל ובצרפתית / ספרדית בפרט, השאלה האם כשאנחנו מתרגמים שם של ערך האם אנחנו נצמדים במדויק למילים? למשל: Miami Airport נתרגם נמל תעופה (=Airport) מיאמי? או שנעגל פינות כדי שזה יישמע נכון בעברית ואנחנו כותבים נמל התעופה מיאמי? וזו בעצם שאלתי האם עדיף להיצמד למקור? או לשמור על אחידות בכל הערכים ושיישמע נכון וטוב בעברית?
בתקווה לשמוע הסבר על איך זה עובד אצלנו ומה הכללים. ושבת שלום לכולם בנישיחה • כ"ב באב ה'תשע"ח • 16:23, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
אני מסכים עם גישתו של בני ועם ההסתייגות של Mbkv717. אוסיף ששדה תעופה שנמצא בעיר מסוימת אינו בהכרח שלה - "שדה התעופה לוד" (שמו הקודם של נתב"ג) ממש לא היה של העיר לוד. דוד שי - שיחה 17:42, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
sbl770, אני חושב שצריך לשאוף לתרגום מדויק ככל האפשר (אלא אם כן השתרש בעברית שם שונה). במקרה של אנגלית, אני למיטב זיכרוני בקטע הזה יש הבדלים בין היידוע בעברית ובאנגלית אז זו לא דוגמה רלוונטית. במקרים מסוימים המילה "של" נשמעת לי מיותרת, אבל אם כך הוחלט במקור, אני מאמין שכך זה צריך להיות גם אצלנו. Mbkv717שיחה • כ"ב באב ה'תשע"ח • 17:46, 3 באוגוסט 2018 (IDT)
כלומר, עדיף להיצמד למקור, ולא להיות עקבי? (כפי שציינתי, אני גם קיבלתי את ההסבר, אך אני מדגיש את ההשלכות...) בנישיחה • כ"ה באב ה'תשע"ח • 04:05, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
לגבי נמל התעופה הבינלאומי של טביליסי התרגום מגאורגית הוא "თბილისის"="של טביליסי". בזמנו באמת חשבתי על זה והלכתי על התרגום מגאורגית. Geagea - שיחה 02:40, 5 באוגוסט 2018 (IDT)
יש ויש. לפעמים מתרגמים מילולית, לפעמים עם "של", ולפעמים בלי. בני, הדוגמה שהבאת, Miami Airport, איננה דוגמה טובה, כי באנגלית אין "של" בהקשר הזה, אלא מעין צורת סמיכות. בעברית לא פעם נתרגם את הצורה הזאת על ידי הוספת "של". אני מצדד בתרגום שמות שדות תעופה בלי "של" כאשר מדובר בשמו של שדה התעופה (למשל, שרמייטבו, ונוקובו, אורלי, הית'רו וכו'), ובהוספת "של" כשלא מדובר בשמו של שדה התעופה, אלא בשם עיר שהוא משרת אותה. מצד שני, אין לי התנגדות נחרצת בעניין הזה. אלדדשיחה 08:00, 5 באוגוסט 2018 (IDT)
כפי שכתבתי בתחילת הדיון, גם דעתי כשל אלדד, ואני אפילו נחרץ יותר. בורה בורה - שיחה 08:23, 5 באוגוסט 2018 (IDT)
אלדד, ובורה בורה שלום, אשמח להבין מה זה שונה מתחנת הרכבת הרצליה? בנישיחה • כ"ה באב ה'תשע"ח • 04:05, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
אני עם בני, התוספת "של" נשמעת עילגת, ובוודאי שאיננה נצרכת לפי כללי הלשון. לדעתי, אף כשבלעז מילה המקבילה ל"של" העברי עדיף להשמיט אותה, כפי שאנו מוסיפים "ה/את" כשאין, וכפי שבשפות שאין/לא נהוג משמיטים. (מוזמנים לשחק עם ההזחה.) בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ז באב ה'תשע"ח • 21:31, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
אינני יכול להביע דעה לגבי ערך ספציפי, כי אני לא מבין בענייני הלשון של השפות הזרות הללו, אבל דעתי העקרונית היא כמו של בני, של Mbkv717 ושל דוד שי (וכנראה גם של Geagea), ועם ההסתייגות של אלדד לגבי תרגום מאנגלית, כלומר: אם בשפת המקור יש מקבילה ברורה ל"של" – אז צריך לכתוב "של" כשמקבילה זו מופיעה ויש להימנע מלכתוב אותה כשהיא אינה מופיעה. אוריאל, Orielno - שיחה 11:00, 8 באוגוסט 2018 (IDT)

סיכום[עריכת קוד מקור]

(מתנצל מראש באם אני מקדים את המאוחר או לא עובד לפי הכללים)
נראה שחוץ מהערכים האלו (=שיחה:נמל התעופה הבינלאומי של מקסיקו סיטי‏, שיחה:נמל התעופה הבינלאומי של ז'נבה, שיחה:נמל התעופה של בריסל, שיחה:נמל התעופה הבינלאומי של קראסקו‏, שיחה:נמל התעופה הבינלאומי של טביליסי ושיחה:נמל התעופה הבינלאומי של פלרמו‏) יש תמיכה כמעט מלאה (למעט את אלדד, ובורה בורה) להעברת שמות הערכים. שאלתי, האם צריך קונצנזוס מלא בשביל לשנות שם? והאם זה כבר עמד מספיק זמן במזנון בשביל להגיע להחלטה? בנישיחה • כ"ח באב ה'תשע"ח • 03:55, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

מהיכן רשימת הערכים? אני עברתי על כולם וברוב הדפים חוץ ממך לא ראיתי אף תומך. פנית גם לייעוץ לשוני? הם הגיבו? בא נהיה ריאלים. זה לא דיון מושך קהל וחשוב שהאנשים המקצועיים יגיבו. בעיני למשל, תגובתו של איש מקצוע כמו אלדד מחזיקה הרבה יותר מסתם אנשים ששרבטו בעד או נגד. גם דעתו של משתמש:Mbkv717 נחשבת בעיני כי יש לו ידע רב בתרגום. אז צריך להקשיב להם. בורה בורה - שיחה 04:14, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
ה'רשימה' היא ממה שכתבו כאן במזנון שהמכנה המשותף לכולם הוא שבשפת המקור מופיעה המילה 'של'! שנית איני מבין למה אתה מזלזל בחוות דעתם של עורכים בויקיפדיה שרובם בעלי זכות הצבעה? וגם ממה שאני הבנתי משתמש:Mbkv717 Symbol support vote.svg בעד להעביר את השמות למעט הערכים המוזכרים. איני מבין למה צריך לפנות לייעוץ לשוני לאחר שברוב הערכים על נמלי תעופה זה כתוב בלי המילה 'של' מאז ומתמיד? מכיוון שראיתי שהרבה זמן שאף אחד לא כתב משהו בנושא, (וגם אתה לא הגבת לשאלתי, למה זה שונה מתחנת הרכבת הרצליה) רציתי להגיע לחלק הפרקטי שהוא כפי שכתבתי לשנות בכל הערכים (למעט המוזכרים בראש הקטע) ולהוריד בהם את המילה 'של', זאת לאחר הסכמה רחבה של 5 Symbol support vote.svg בעד, ו-2 Symbol oppose vote.svg נגד. בנישיחה • כ"ח באב ה'תשע"ח • 04:23, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
משה כתב "באשר ליתר, או ששפת המקור מאפשרת את ההעברה, או שאין לי ידע בהן, לכן אם לא יתברר שהמצב הוא כמו המקרים שציינתי אני אשאר בהם נייטרלי." שזה נשמע ונראה שהוא נייטרליץ גיאה כתב רק את דעתו גל שדה תעופה אחד. ספירה קצת עקומה... בורה בורה - שיחה 04:40, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
מי זה משה? ואיפה הוא כתב את זה? לפי הספירה שלי: בני, Mbkv717, דוד שי, מלא כל הארץ כבודי, וOrielno Symbol support vote.svg בעד. Geagea Symbol neutral vote.svg נמנע (וודאי לא נגד). אלדד, ובורה בורה Symbol oppose vote.svg נגד. איפה טעיתי? בנישיחה • כ"ח באב ה'תשע"ח • 04:55, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
בני, קרא את התגובה השלישית מלמעלה תחת הכותרת הראשית של הדיון הזה: "שינוי שמות שדות תעופה". Liad Malone - שיחה 10:54, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
ראשית, אני לחלוטין בדעתו של אלדד. שנית, התשובה לתחנת הרצליה היא שזה שם התחנה בעברית (תבדוק באתר), ודעתם של מי שמבינים בתחומים שלהם בהחלט נחשבת. Geagea - שיחה 10:57, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
Liad Malone, אם כוונתך להסתייגות של משתמש:Mbkv717, (זאת השלישית, לספירתי) רציתי להמליץ לך לקרוא את הקטע הראשון תחת הכותרת סיכום בו אני רושם מפורש שכל הערכים שאני מתכוון להעביר זה חוץ (!) מהערכים בהם בשפת המקור יש את המגביל למילה של בעברית. וזו גם תשובתי לGeagea: אין לי משהו נגד דעתם של מבינים בתחום אך גם בערכים שבכוונתי לשנות שמם אין סתירה בשפת המקור שלהם להוריד את המילה של... וכיוון (ובפעם המליון) שברוב הערכים זה ללא המילה של עלה בדעתי רעיון (אולי מוזר) לשמור על אחידות בין הערכים ולשנות גם בערכים האלו בעלי תבנית שינוי שם. בנישיחה • כ"ח באב ה'תשע"ח • 12:08, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
בני, לא התכונתי לשום דבר מלבד להפנות אותך למשפט שציטט בורה בורה, שהתקשית למצוא (להבא נסה CTRL + F), ועל הדרך לגלות לך מי זה משה. לא התעמקתי בדיון. Liad Malone - שיחה 12:21, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
Liad Malone, או קיי. טעות שלי דרך אגב אני זוכר את עצמי מחפש משה... לא מצאתי. אבל אדע להמשך. יישר כוח. בנישיחה • כ"ח באב ה'תשע"ח • 12:34, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

לאחר שבוע של דיסקוסים ברוב של 4 בעד [1] ו-3 נגד [2] ועל בסיס זה שמספיק 55% אחוז כדי למחוק ערך, ק"ו שבשביל לשמור על אחידות בשמות הערכים מספיק רוב של 57%. הערכים המושפעים: נמל התעופה הבינלאומי של אינצ'ון נמל התעופה הבינלאומי של אנטליה נמל התעופה הבינלאומי של דמשק נמל התעופה הבינלאומי של הונג קונג נמל התעופה הבינלאומי של לוס אנג'לס נמל התעופה הבינלאומי של מיאמי נמל התעופה הבינלאומי של נריטה נמל התעופה הבינלאומי של סולט לייק סיטי נמל התעופה הבינלאומי של סוצ'י נמל התעופה הבינלאומי של סמוי נמל התעופה הבינלאומי של סן פרנסיסקו נמל התעופה הבינלאומי של ע'רדקה נמל התעופה הבינלאומי של פוקט נמל התעופה הבינלאומי של פורט הרקורט נמל התעופה הבינלאומי של פרנקפורט נמל התעופה הבינלאומי של צ'יאנג מאי נמל התעופה הבינלאומי של צ'יאנג ראי נמל התעופה הבינלאומי של קהיר נמל התעופה הבינלאומי של קואלה לומפור נמל התעופה הבינלאומי של קיגאלי נמל התעופה הבינלאומי של קנסאי נמל התעופה של ברצלונה נמל התעופה של דבלין. בברכה בנישיחה • כ"ט באב ה'תשע"ח • 03:38, 10 באוגוסט 2018 (IDT)

 1. 4 מול 3 זה רוב מקרי. זה לא קונצנזוס הנדרש במזנון להעביר החלטות
 2. אמרו בדיון, ולא רק אני, שדעת איש מקצוע עדיפה על דעת משתמש אקראי
 3. לא ברור למה לא פנית לייעוץ מקצועי כפי שהוזכר כאן. ממה אתה פוחד? מה אתה מנסה כמו בולדוזר לפלס דרך?
 4. מזכיר בפעם המי יודע כמה אין הצבעות במזנון רק הבעת דעות. אני מציע שתפתח הצבעת מחלוקת אם זה יושב לך על הצוואר. זה פיתרון קביל ורשמי בוויקיפדיה. בורה בורה - שיחה 05:46, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
בורה בורה שלום. להזכירך, לא אני שמתי את הדיון פה, אינני יודע מה החוקים פה במזנון, אני יודע שרציתי כמקובל לשים דיון למשך שבוע לכל ערך עבור שינוי שמו למקובל בויקיפדיה ואתה החלטת שבאתי לשנות סדרי בראשית ושמת את הדיון במזנון, והדגשת בכל דף שיחה מהערכים הללו שהדעה שתתקבל במזנון היא זו שתקבע, אז לאחר שבוע, לאחר שראיתי שכל אחד הביע עמדתו ולאחר שהדיון נותר יתום מעוד שיטות וסברות ניגשתי למטרה שלשמה התכנסנו, ולאחר שראיתי שרוב המביעים הם כעמדתי -ברוב הערכים- החלטתי שאין סיבה לא לשנות אותם. בדיוק כמו המהלכים שהיו קורים לולא היו מגיעים למזנון. אם זה יושב לך על הצוואר אני מוכן ואשמח שתביא את זה להצבעה, אבל אל תשאיר את זה במזנון כי כמו שאתה אומר זה לא יביא לשום דבר פרקטי. בנישיחה • כ"ט באב ה'תשע"ח • 06:29, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
sbl770, אם זה מקל עליך (או על בורה בורה) אז אתם יכולים להחשיב גם אותי כמתנגד לשינוי המוצע. כך שאין רוב של 4 מול 3. אלא תיקו של 4 מול 4. יוניון ג'ק - שיחה 08:50, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
sbl770, יוניון ג'ק אמר לך באחד הדיונים המרובים שפזרת שהמזנון אינו כמו בהצבעת מחיקה - סופרים שבוע על השניה. לעתים הדיון מתארך ומבקשים לתת לאנשים להתבטא. אבל אתה כבר רצת ושינית את שמות הערכים, חמש דקות אחרי שכתבת כאן. לא עובדים ככה. אני לא אפתח הצבעת מחלוקת. במקרה של שוויון המצב הקיים נשאר. ושוב, גם רוב של 12 מול 10 במזנון לא מספיק. צריך רוב דעות מוצק. בורה בורה - שיחה 09:03, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
הערת אגב: בעבר כבר כתבתי כאן שיש לחדד את הנהלים בנוגע לשינוי שמות ערכים, על מנת להימנע ממצבים כמו זה. יוניון ג'ק - שיחה 09:12, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
וברוב חוצפתו (נעשה ולא נשמע) כתב: "מתנצל מראש באם אני מקדים את המאוחר או לא עובד לפי הכללים". חזרתישיחה 09:43, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
אני לא יודע למה הדברים האלו נכתבים בהמשך לדבריי הקודמים. אני לא חושב שבני פעל בצורה חצופה. אני כן חושב שהוא פעל בצורה חפוזה. כך או אחרת, המצב שוחזר לקדמותו, ואפשר כעת להמשיך את הדיון בנחת. יוניון ג'ק - שיחה 10:15, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
שחזרתי את המצב לקדמותו, בכל הדפים. מקווה שכעת הוא ייוותר כך עד להסכמה רחבה בדינו. קובץ על ידשיחה • 10:02, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
נדמה שהסיכום של אלדד הוא הטוב מכולם. גילגמש שיחה 10:38, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
הערה לבני: המקרה של ברצלונה מצטרף לשורת המקרים שהזכרתי לעיל בהם בשפת המקור (גם קטלאנית וגם ספרדית) יש מקבילה למילה "של". Mbkv717שיחה • כ"ט באב ה'תשע"ח • 11:30, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
שלום לכולם. מצטער על חוצפתי הרבה. לא התכוונתי להכעיס, התכוונתי לתקן. אני משאר שכולנו נישן טוב בלילה גם במצב הקיים. כרגע אני לא רואה את זה הולך להשתנות. נשאיר את זה ככה לדעתי אפשר להוריד את התבנית שינוי שם. אולי בעוד עשור זה יתוקן ואולי לא. לי יש איזה עניין בתעופה ואני מנסה בעזרת בודדים ממש לערוך ולהרחיב ולשמור על אחידות כיאה וכנאה, אם זה לא טוב נוותר בינתיים. תתייגו באם יש חדש. היו שלום. שבת שלום! (ביי למזנון, נתראה) בנישיחה • כ"ט באב ה'תשע"ח • 14:01, 10 באוגוסט 2018 (IDT)

מוסיפה את עמדתי - אני בעד "נמל התעופה הבינלאומי ז'נבה" וכן הלאה, באמת כמו תחנות רכבת ששמם ניתן מראש בעברית וללא תרגום, תחנת הרכבת נתניה ותחנת הרכבת בנימינה וכן הלאה. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 15:16, 10 באוגוסט 2018 (IDT)

מסכים עם בני בנוגע לשינויי השם.Wikiped201820 - שיחה 15:53, 10 באוגוסט 2018 (IDT)

הערות שוליים
 1. ^ בני, דוד שי, מלא כל הארץ כבודי, וOrielno. על בסיס זה אולי אפשר להוסיף גם את Wikiped201820.
 2. ^ Geagea ,אלדד, ובורה בורה

הצבעת מחלוקת בנושא זה[עריכת קוד מקור]

נפתחה כאן. יוניון ג'ק - שיחה 19:09, 10 באוגוסט 2018 (IDT)

ונגנזה. תודה רבה על שהעסקתם את הקהילה בדיון ארוך, מעמיק ואפקטיבי. עלו והצליחו. חזרתישיחה 17:48, 13 באוגוסט 2018 (IDT) (בובת קש עלק)

‏פלשתינה (א"י)‏ (Q193714) / המנדט הבריטי[עריכת קוד מקור]

אני מזה זמן חככתי בדעתי איך או אם לשנות אם שם פריט ויקינתונים ‏פלשתינה (א"י)‏ (Q193714). רציתי לשנות לארץ ישראל המנדטורית אבל בסופו של דבר לא נגעתי בזה משום שלא רציתי לעשות שינוי שיעורר מחלוקת. שם התווית בוויקינתונים מופיע בתבניות על אישים שנולדו או נפטרו בתקופת המנדט הבריטי על ארץ ישראל, וזה באמת לא נראה מוצלח לראות שמישהו נולד במנדט הבריטי. לאחרונה שונה השם ל"פלשתינה (א"י)". לטענת Sokuya ששינה את השם השם הכי רשמי שהופיע על כל המטבעות, השטרות והמסמכים הרשמיים. וכן המנדט הבריטי מבלבל כי הוא יכול לייחס למנדט עצמו שניתן ע״י האו״ם. (כאן).
הערך עוסק בארץ ישראל בתקופה שבה היה לבריטים מנדט על ארץ ישראל. יכול להיות ששם הערך באמת לא משקף את מהות הערך אבל אז צריך קודם לשנות את שם הערך אצלנו. אני רוצה שתהיה החלטה של הקהילה לגבי מה צריך להיות שם הערך ומה צריך להיות שם פריט ויקינתונים (אם צריך להיות שונה בכלל).
ודבר נוסף, ופה אני יודע שאני אולי גולש להעדפה האישית שלי. אף על פי שיש בשפה העברית הבדל בין פלסטין לפלשתינה הרי שבאנגלית אין הבדל, שניהם Palestine. אני מעדיף לפחות בעברית את השימוש בארץ ישראל על פני פלשתינה. אגב, גם בעברית יש שמבלבלים בין פלסטין ופלשתינה ראו כאן. Geagea - שיחה 03:27, 5 באוגוסט 2018 (IDT)

אני מציע ארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי. אבל זה צריך להיות תואם לערכים על שאר התקופות בארץ ישראל, ואלה, לצערי, מתחילים במילה "התקופה". לדעתי, כל הערכים הללו צריכים להתחיל במילים "ארץ ישראל": "ארץ ישראל בתקופה הפרסית", "ארץ ישראל בתקופה ההלניסטית", "ארץ ישראל בתקופה הרומית" וכו'. Liad Malone - שיחה 11:39, 5 באוגוסט 2018 (IDT)
לדעתי הפריט מיועד לישות מדינית ולא לתקופה. גם אין לקבוע שמה שהגדיר את תחומי ארץ ישראל כמושג גיאוגרפי באותו זמן, זה תחום השיפוט של המנדט... "פלשתינה (א"י)" זה בסדר, אבל אם זה מבלבל את הקוראים אפשר לוותר על השם הרשמי ולכתוב "ארץ ישראל המנדטורית", הרי דוברי העברית אז וגם היום הסתייגו מהשימוש ב"פלשתינה", וגם שלטונות המנדט הכירו ב"ארץ ישראל" כשם חלופי לפלשתינה, אלא שהצניעו אותו בראשי תיבות ובסוגריים. בברכה, גנדלף - 03:16, 06/08/18

"גורמים מאשימים"[עריכת קוד מקור]

באמצעי התקשורת מופיע לעיתים קרובות מידע המיוחס ל"גורמים בכירים", "מקור יודע דבר", "קצין בכיר שבחר להישאר בעילום שם", "מקור בכיר ביותר בלשכת ראש הממשלה", "גורמים בצמרת המשטרה" וכדומה. השימוש בהצגה זו, שאין כל דרך לבחון את אמינותה, מפוקפק כבר באמצעי התקשורת, ובוודאי אין לו מקום באנציקלופדיה, שבה ראוי להביא דברים בשם אומרם. תאמינו לי, שמעתי זאת ממקור בכיר ביותר בוויקיפדיה העולמית.

ועוד הערה: את השימוש במילה "מאשים" רצוי לייחד למי שבסמכותו להאשים, כלומר המשטרה והפרקליטות. לפיכך, גם כאשר באמצעי התקשורת נכתב "זהבה שאול מאשימה" [20], אצלנו ראוי לכתוב "זהבה שאול טוענת". דוד שי - שיחה 07:31, 6 באוגוסט 2018 (IDT)

מידת בכירותו של האדם שביקש להישאר בעילום שם אולי מוטלת בספק, אבל אם המידע פורסם בידי עיתונאי רציני הוא עשוי להיות ראוי לציטוט.[21][22] גם כשהמקור אינו עיתונאי, ייתכן למשל שבערך על חטיפת אייכמן נצטט משהו בעל חשיבות מפי אחד החוטפים גם אם זהותו לא פורסמה ואיננו יכולים להביא "דברים בשם אומרם". לגבי 'מאשים', במסגרת חופש הביטוי כל אחד מוסמך להאשים. להאשמתה של זהבה שאול כנראה אין חשיבות, אבל לו הייתה לה חשיבות, אין סיבה לסרס את דבריה. בברכה, גנדלף - 10:04, 06/08/18
אני מסכימה עם דוד שי. היום בעידן המרשתת הצטרפו שפע כותבים שלא כולם מקפידים על רמת אמינות כמו פעם. בנוסף יש כאלה שלא מאמינים למילה שנכתבת בעיתון הארץ, ויש כאלה שחשים אותו הדבר בקשר לעיתון ישראל היום. אז זה יוצר גם קושי להחליט מי נחשב עיתונאי אמין ורציני. עדיף לא להוסיף מידע לערכים בהתבסס על מקורות המנוסחים כך. באנו לכתוב אנציקלופדיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 11:16, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
גנדלף, אני לא מתכוון לשבש ציטוט ולהפוך את "אני מאשים...!" ל"אני טוען". הצעתי התייחסה לדיווח שהוא ניסוח שלנו ואינו ציטוט. דוד שי - שיחה 14:39, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
גם אני. טענה והאשמה זה לא אותו דבר. למשל, לפי ויקיפדיה:מדריך לנקודת מבט נייטרלית, "לפועל "טען" יש קונוטציה של "יש מחלוקת משמעותית בסוגיה זו וסביר שהוא טועה"." אבל אם מדובר בהאשמה, אולי המואשם מודה באשמתו ואין כל מחלוקת? ומאידך, המינוח 'האשים' מייחס במפורש אשמה (wrong-doing). אז למה שנדווח שמישהו 'טען' בשעה שהוא 'האשים'? באשר לזהבה שאול, צפיתי בהקלטה שלה[23] ולענ"ד היא סיפרה על חילופי הדברים בינה לבין נתניהו בצורה שאינה ביקורתית. השימוש ב"מאשימה" זה מניפולציה עיתונאית, וגם אם הייתה חשיבות לאמירה, אין סיבה להעתיק את הפרשנות. בברכה, גנדלף - 15:04, 06/08/18
אני תומך בדברי דוד שי, בתקשורת לא תמיד מדייקים, נוהגים להמציא עבירות לא קיימות, כמו "פריצה לרכב" (פריצה יש רק למבנה) וגם השימוש ב"האשמה" לא ראוי, כשמדובר באנשים שאין להם סמכות להגיש כתב אישום או לפחות להמליץ על הגשתו. בברכה. ליש - שיחה 19:10, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
לענ"ד בעברית יש האשמות גם ללא כתב אישום. עדיף לכתוב "טען" כשמדובר במעשה שלילי שאין הסכמה לגביו. למה אין פריצה לרכב? באתר האקדמיה ללשון העברית מדברים גם על פריצה למערכות מחשב. נרו יאירשיחה • כ"ה באב ה'תשע"ח • 19:47, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
סעיף 413ו' לחוק העונשין אליסף · שיחה 03:36, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
לחסוך זמן לאחרים: כותרת הסעיף היא "פריצה לרכב". נרו יאירשיחה • כ"ז באב ה'תשע"ח • 12:19, 8 באוגוסט 2018 (IDT)
לגבי הדיון עצמו - לעתים מפורסמות הודעות לתקשורת בכוונת מכוון עם המונח המעורפל "גורם", ולראייה שעיתונאים מאתרים ועיתונים מתחרים יצטטו את אותם דברים בדיוק מאותו "גורם". דוגמא שקרתה לאחרונה - "גורם מדיני" שמסר לקראת ישיבת הקבינט שנערכה ביום ראשון ש"למען הסר ספק, המגעים המתקיימים כיום ממוקדים במטרה אחת: הפסקת האש. הפסקת אש מוחלטת תביא מצד ישראל לפתיחה מחודשת של מעבר כרם שלום ולחידוש ההיתרים שנהגו לגבי מרחב הדיג. אין על הפרק כל הסדרה רחבה ללא פתרון סוגיית החזרת אזרחינו וגופות חללינו המוחזקים ברצועה. חלק מהדיווחים בתקשורת מתייחס למגעים פנימיים שמתנהלים בין חמאס לרשות הפלסטינית"
זאת הייתה הודעה לתקשורת לכתבים מדיניים שפורסמה כך בכל המקומות האפשריים - ב-ynet, בוואלה, בהארץ, בישראל היום, ופה ברק רביד מצייץ אותה בטוויטר וגם "מעריב אונליין". אליסף · שיחה 03:50, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
חושבת שצריך להשאיר לשיקול דעת את השימוש במילה 'להאשים', וכל אחד יכול להטיל אשמה, גם אם אין לה השלכות משפטיות. השימוש בה עשוי להצביע על גינוי מוסרי ולעתים זו עמדה חשובה שאין להתעלם ממנה, לרכך אותה או לכבס אותה. דוג'רית - שיחה 12:26, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
אמיל זולא לא כתב "אני טוען!".
בשפה היומיומית, "מאשים" היא מילה לא משפטית, ומשמעותה ברורה. אפילו בהקשר משפטי לא אומרים, ולא נכון לומר - "התובע, מר כהן מאשים את מר לוי". התובע "מגיש כתב אישום", בשם המדינה. המדינה היא היחידה שמאשימה מישהו בפשע. על כן, כשכותבים שפלוני מאשים מישהו, אין קשר לכתבי אישום, ואין מקום לבלבול. עופר קדם - שיחה 16:53, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
גם אני חושב כך. המלה "מאשים" שייכת לשפה העברית, ואינה נמצאת בבעלות בלעדית של תת-השפה המשפטית. עוזי ו. - שיחה 12:39, 8 באוגוסט 2018 (IDT)

טקסי מלכות יופי[עריכת קוד מקור]

שלום, בסביבות ה23 ליולי עלו מספר ערכים מטיוטות מלכת היופי 2001, מלכת היופי 2000, מלכת היופי 2006 מלכת היופי 1973 והצטרפו ל-מלכת היופי 2007 שקיים ממרץ. מה המדיניות לגבי טקסים אלו? בטקסי פרסים של טלוויזיה יש לנו ערך לכל שנה. בטקסי מלכות יופי (לדוגמא מיס יוניברס) אין. האם יש מדיניות מוסדרת? אמא של גולן - שיחה 12:06, 6 באוגוסט 2018 (IDT)

כנראה שאין מדיניות. בהתחשב באורך הערכים נראה לי שעדיף לאחד אותם, אם הם לא בעבודה. בברכה, גנדלף - 15:04, 06/08/18
יש מקום לערך על טקס בנה מסויימת אם יש שם תוכן. אם אין תוכן, עדיף להסתפק בערך מאחד על כולם. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 16:55, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד איחודים המוניים. יש לפתוח דיון מסודר עם תבנית על כל ערך שרוצים לאחד. בורה בורה - שיחה 20:39, 6 באוגוסט 2018 (IDT)
בורה בורה, ראה דיון כאן. יוניון ג'ק - שיחה 23:03, 6 באוגוסט 2018 (IDT)

ללא ספק[עריכת קוד מקור]

יש איזו הצדקה לשימוש בביטוי "ללא+ספק" ללא ספק בויקיפדיה? עדירל - שיחה 23:17, 6 באוגוסט 2018 (IDT)

כנראה ברוב המקרים זה לא מוצדק, אבל צריך לבדוק כל מקרה לגופו (לא ציטוט וכדומה, לא שימוש רגיל במילה "ספק", ועוד אפשרויות), וכמובן כשמסירים את הביטוי צריך לוודא שהניסוח נותר תקין. אולי כדאי להכניס את הביטוי לויקיפדיה:בדיקה אוטומטית, ואם כך אז אולי כדאי להעביר את הדיון הזה לדף השיחה שם. אוריאל, Orielno - שיחה 11:08, 8 באוגוסט 2018 (IDT)
ללא ספק בהרבה מקרים יש הצדקה. למעשה, בדקתי במיוחד:חיפוש/"ללא ספק", ובדף הראשון של החיפוש, ליותר ממחצית המופעים יש זכות קיום מלאה, בין אם משום שהביטוי מופיע בציטוט, או משום שהוא פשוט נכון בהקשר (דוגמה: ״הם ילדו ללא ספק ילד אחד, אנטיוכוס התשיעי, אולם שמותיהם של ילדים אחרים מוטלים בספק״). מצד שני, אין ספק בכך שהטענה שיש מקרים בהם הביטוי לא מתאים לוויקיפדיה, נכונה גם היא. קיפודנחש 16:48, 8 באוגוסט 2018 (IDT)
הרבה יותר מטריד אותי הביטוי "ללא חשש ערלה" שמופיע בהודעות כשרות למיניהן. מי זה הרב החצוף שיגיד לי ממה לחשוש? איך אני יכול לדעת, "ללא חשש", שהרב לא לקח שוחד או שדעתו הוסחה משום שנזכר בנערה שראה ברחוב? דוד שי - שיחה 09:02, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
כתוב ״ללא חשש לעורלה״, זה עדיין לא מבטיח שאין חשש לחשד. קיפודנחש 23:04, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
אני מקווה שהחשדות הללו לא צצים במוחך כאשר משרד הבריאות מפרסם שניתן לשתות את המים ביישוב מסויים "ללא חשש". דגש חזק - שיחה 21:30, 11 באוגוסט 2018 (IDT)

האם אמורים להיות פערים משמעותיים בין נתוני האוכלוסייה בתבניות המידע בערכים לבין נתוני מרשם האוכלוסין?[עריכת קוד מקור]

המשתמש משתמש:EldadHe עובד כעת על הערך רשימת הקיבוצים בישראל במרחב המשתמש שלו (ואני עוזר לו מעט בעבודה) ושמתי לב שבמקרה מסוים קיים פער משמעותי בין המידע שאותו הוא שלף ממרשם האוכלוסין עבור הערך לבין מה שרשום בערכי ויקיפדיה - הוא רשם בערך שבישוב אדמית יש 460 תושבים (על סמך נתוני מרשם האוכלוסין), בעוד שבערך אדמית אצלנו כתוב שיש ביישוב 180 תושבים. אני אישית ביקרתי באדמית ואני כמעט משוכנע שאין שם 460 תושבים כיום.

במידה שנתוני מרשם האוכלוסין אינם מדויקים, חבל לי שתעשה כאן עבודה כפולה כאשר נצטרך בסופו של דבר לעדכן מחדש את הטבלה על סמך מה שכבר מופיע בערכי היישובים.

איזה מקור מידע אתם סבורים שעדיף שנשלב בעמודת האוכלוסייה בערך רשימת הקיבוצים בישראל - מקור המידע שעליו אנו מסתמכים נכון לעתה בנתוני האוכלוסייה של ערכי היישובים בוויקיפדיה העברית, או על נתוני מרשם האוכלוסין? האם ניתן לסמוך על נתוני האוכלוסייה שכבר מופיעים בערכי ויקיפדיה? (לפי הבנתי, EldadHe יהיה מוכן לשלב את המידע שכבר מופיע בערכי היישובים בוויקיפדיה אם תוכלו לאמת כאן שהנתונים של האוכלוסייה בערכי היישובים אכן מבוססים על מקור ממשלתי מהימן שניתן להסתמך עליו. WikiJunkie - שיחה 01:43, 7 באוגוסט 2018 (IDT)

חבל על העבודה שלו. הנתונים האלה מעודכנים על ידי בוט הלמ"ס (ויקיפדיה:בוט/בוט היישובים) ומה שיירשם שם ממילא ידרס בריצת הבוט הבאה. בורה בורה - שיחה 04:20, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
אמנם אני מעדכן ידנית בויקיפדיה לא מעט, אך אינני בקיא בעניינים הטכניים ובוודאי לא כיצד בוטים פועלים. על מנת שלא אבצע פעולה מיותרת, אודה לסיוע כיצד עלי להזין את הנתונים בטור הרלוונטי כדי שהנתונים לא יידרסו. --EldadHe - שיחה 09:48, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
הם תמיד ידרסו כי הבוט לוקח את הקבצים הרשמיים העדכניים. קרא את הדף שהפניתי אליו. בורה בורה - שיחה 10:01, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
הבנתי שהם יידרסו כל עוד אני מגדיר בדרך כלשהי בטבלה שזה נתונים מבוט היישובים. אני טועה? --EldadHe - שיחה 10:11, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
ואם לדייק, הייתי שמח אם הנתונים יעודכנו לפי בוט הישובים. השאלה היא איך אני יכול להגדיר את הטור כך שהנתונים על כל קיבוץ יקבלו את הערך מבוט הישובים? כרגע זה מראה אתה מה שנרשם (כמעט הכל בלי נתונים כי לא הזנתי עדיין)... --EldadHe - שיחה 11:47, 7 באוגוסט 2018 (IDT)
המקור לנתונים דמוגרפיים, אף שאינו מושלם, הוא הלמ"ס (דרך בוט היישובים). מרשם האוכלוסין כולל למשל אנשים שירדו מהארץ. בברכה, גנדלף - 10:16, 07/08/18
לדעתי אפשר לסמוך על הלמ"ס, כמו שגנדלף ציין. למרות זאת, ישנם מקרים (כמו ביישוב אדמית) שהמידע אינו תואם את ההיגיון ואת העובדות בשטח. כפי שאשר לראות באתר גוגל מפות, באדמית יש כ-80 יחידות דיור, מה שמראה שמספר התושבים הנמוך יחסית (180), אינו תואם את ההגיון הבריא ביחס לעובדות בשטח. אך בכל זאת, הלמ"ס הוא בינתיים המקור היחידי שניתן להסתמך עליו (חוץ מחקירה עצמאית). בברכה, מלך הצבים - שיחה 22:05, 8 באוגוסט 2018 (IDT)
ישנם קיבוצים שנפתחו להרחבה ובנו שכונות לצורך כך. מבלי להכיר את המקום, מאוד סביר שזה ההסבר להבדל בשנתיים הללו - בנייה של שכונה חדשה. --EldadHe - שיחה 22:46, 8 באוגוסט 2018 (IDT)
גם לאחר הבנייה ייתכנו יחידות דיור שאינן מאוכלסות, או צימרים ואכסניות וכך הלאה. נרו יאירשיחה • כ"ח באב ה'תשע"ח • 00:54, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
המידע בוויקיפדיה לא מבוסס על ״היגיון״ אלא על אסמכתאות. מידע המבוסס על היגיון נקרא ״מחקר מקורי״, וויקיפדיה סולדת ממנו. לכן אין טעם ואין צורך לפתוח גוגל מפות ולספור יחידות דיור (על הדרך: מה הסתירה בין 180 תושבים ו-80 יחידות? יש בעולם משפחות מרובות ילדים, יש רווקים, ויש, רחמנא לצלן, גם בתים ריקים). לגבי יישובים בישראל, האסמכתא עליה הוחלט היא הלמ״ס, ולכן כל מידע על גודל יישוב בישראל חייב להיות תואם את המספר שהלמ״ס פרסם. אם יש מקור אחר שמביא מספר אחר, אפשר להוסיף זאת כהערת שוליים, אבל אין לשנות את המספר שמופיע בגוף הערך או בתבנית. קיפודנחש 23:14, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
אתה צודק, לא התכוונתי לשנות את הערך על פי ההגיון. הבעיה בלמ"ס היא שהנתונים מגיעים באיחור של שנה (למשל, רק בתחילת 2018 הגיעו הנתונים לסוף 2016). במצב כזה, קצת בעייתי לסמוך על הלמ"ס, שלא תמיד נותן מידע מדויק ואמין כתוצאה מפיגור בזמנים. מלך הצבים - שיחה 23:21, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

פדופיליה בציבור הדתי[עריכת קוד מקור]

לאחרונה נעצר פדופיל שלמד בישיבת הר המור ותקף ילדים. כל מידע בנושא זה מצונזר על ידי ועדת הצניעות של ויקיפדיה. אנא עזרו לי. -- ‏גבי‏ • שיח 07:22, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

איך הגעת מ"לאחרונה נעצר פדופיל" ל"פדופיליה בציבור הדתי" והאם אנחנו צפויים בקרוב ל"פדופליה בציבור החילוני", "פדופילה באוניברסיטה העברית" ו"פדופיליה בירושלים" 0בהנחה שמתישהו נעצר פדופיל שלמד באוניברסיטה העברית)? Eladti - שיחה 07:39, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
הסיפורים על הפדופילים מוטי אלון וזאב קופלוביץ מופיעים בוויקיפדיה אבל לא כל פדופיל בולט מספיק בשביל להיות מאוזכר. ‏DGtal‏ - שיחה 10:46, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
DGtal התכוונת שיש מידע על ראשי ישיבה תיכונית שבין שאר "עיסוקיהם" הם גם הואשמו בתקיפה מינית של תלמידיהם. (די מוזר לי שאין ערך על זאב קופולוביץ, ראש ישיבה תיכונית מרכית בציבור הדתי לאומי שפורסם גם בגלל פרשת הטרדות מיניות). וכמבן שזה שונה מתלמיד במוסד חינוכי כלשהו שהוא פדופיל. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 11:44, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
אז מה בדיוק אתה רוצה? ‏DGtal‏ - שיחה 12:37, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

הכותרת של הפסקה הזו מוגזמת ומטעה. העריכות שביצע Gabi S. בערכים ישיבת הר המור, מרדכי שטרנברג, אורי רווח נראות לי סבירות בהחלט. יוניון ג'ק - שיחה 19:21, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

הכותרת שבה בחר גבי מלמדת עד כמה הוא מוטה ולהוט להכפיש את כל הציבור הדתי. הלהיטות הזו גורמת לו שוב ושוב לנפח דברים באופן בלתי פרופורציונלי, ולעתים גם להשלים פערים מדמיונו. תוכלו לראות דוגמאות בדף שיחתו. נרו יאירשיחה • כ"ט באב ה'תשע"ח • 15:34, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
אתה נטפל לכותרת ומתעלם מהתוכן. ראה בבקשה את תגובתי להלן. -- ‏גבי‏ • שיח 09:49, 13 באוגוסט 2018 (IDT)
איזה תוכן? גבי, אתה מגזים לחלוטין. אחרי שפתחת דיון עם כותרת מפוצצת ולא נייטרלית בעליל, האשמת את "ועדת הצניעות" ואתה מצפה שלא יגיבו לזה? באמת. גילגמש שיחה 14:57, 13 באוגוסט 2018 (IDT)
ההערה שלך מעניינת, ואני מבין אותך. אבל העובדה שאתה נמנע מלנקוט עמדה בדיונים על הערכים האלה משתמעת כתמיכה פסיבית בגישתם של משתיקי הביקורת. חבל. -- ‏גבי‏ • שיח 09:16, 17 באוגוסט 2018 (IDT)

שקרנים בציבור החילוני[עריכת קוד מקור]

בפסקה ההגיונית שהוסיף גבי כתוב ש"בישיבת הר המור נחשפו במשך מספר שנים מקרים של פדופילים שפגעו בקטינים, בהם רבני הישיבה לא דיווחו על האירועים למשטרה, ואף עשו מאמץ להסתיר את שהתרחש ולחצו על הורי הקטינים לא להגיש תלונה", כשבתקציר העריכה הוא מציין כי יש לו סימוכין. כיוון שהסימוכין היחידים שיש לו זו כתבה על מקרה אחד בישיבת הר המור, אין לנו אלא להבין שגבי משקר. אנא עזרו לו. • צִבְיָהשיחה • כ"ח באב ה'תשע"ח 19:50, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

צריך רק לתקן: "בישיבת הר המור נחשף מקרה של פדופיל שפגע בקטינים במשך מספר שנים". יוניון ג'ק - שיחה 20:14, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
אפילו לא זה. מישהו טען שבישיבת הר המור פעל פדופיל. זה הכול בשלב זה. כפי שכתבתי בתקציר עריכה, אני מציע שגבי ושאר המעוניינים בכך יתפללו היטב, אולי יתגשמו תפילותיהם ויתברר באופן ודאי שמדובר במשהו רציני יותר. נרו יאירשיחה • כ"ט באב ה'תשע"ח • 15:34, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
אתה מגמד את האירועים. העובדות פשוטות: אדם בשם נ' נעצר על ידי המשטרה. נ' היה תלמיד בישיבת הר המור ובמשך מספר שנים אירעו מקרים שבהם תקף מינית קטינים. הרב שמעון אור והורי הקטינים התריעו בפני הרב שטרנברג על המקרים, והרב שטרנברג שכנע את ההורים להימנע מהגשת תלונה במשטרה. הוא מצא שידוך לנ' וחיתן את בני הזוג, אבל נ' חזר לסורו. לאחר שניסה ליצור קשר מיני עם קטינים הוא נעצר על ידי המשטרה. בעקבות כל הסיפור התעוררה ביקורת קשה כלפי הרב שטרנברג ושיטותיו הכושלות לטיפול בבעיות פדופיליה. מדובר במידע בעל חשיבות גבוהה שיש להוסיפו לערכים ישיבת הר המור ומרדכי שטרנברג. זה לא "מישהו טען". -- ‏גבי‏ • שיח 09:48, 13 באוגוסט 2018 (IDT)
א. כל עצור עד שהורשע בבית משפט הוא חף מפשע והטענות נגדו הן בגדר "לכאורה".
ב. איך הגעת ל"מידע בעל חשיבות גבוהה", מה כזה חשוב בו? כפי שיונה ציין, הפדופילים עליהם כתוב בוויקיפדיה הם כאלו שזכאים (או כמעט) לערך מחמת יתר מעשיהם והפדופיליה מצטרפת לעניין. האם במקרה היפותטי שדיקן באוניברסיטה העברית היה יודע על שודד פרטי ולא היה מדווח עליו למשטרה, ואולי אפילו משדך לו איזושהי בחורה, האם גם סיפור כזה היה חשוב דיו להפוך לפסקה בערך האונברסיטה העברית? בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ב' באלול ה'תשע"ח • 14:26, 13 באוגוסט 2018 (IDT)
גבי, אתה מניח שאם מישהו אומר שבישיבת הר המור אירעו מקרים - אז ברור שהם אירעו. למה זה ברור? אולי כי מדובר בישיבה, ואם אומרים שקרה משהו רע בישיבה - זה מספיק טוב כדי לרוץ ולהכניס לערך שלה. נניח שמישהו יאמר שקרו דברים כאלה במוסד שבו למדת, גם אז תמהר להכניס? נרו יאירשיחה • ב' באלול ה'תשע"ח • 16:07, 13 באוגוסט 2018 (IDT)
התשובה היא כן, בוודאי. הזכירו כאן למעלה את הרב הרב זאב קופלוביץ' שהיה ראש ישיבת נתיב מאיר. כתוב בערך שבשנים שלאחר חשיפת הפרשה פחת באופן משמעותי שיעור ההרשמה לישיבה ויוקרתה נפגעה. הרב שטרנברג אמנם לא ביצע עבירות מיניות בעצמו, אבל הוא כשל בטיפול בפדופיל שפעל בין כותלי הישיבה במשך כמה שנים. (אלה לא שמועות אלא חשדות. הוא יושב במעצר.) לדעתי זה מידע חיוני, גם אם לא חיובי, לכל הורה ששוקל לשלוח את בנו לישיבה הזו ובוחר לקרוא בוויקיפדיה מה נכתב עליה. הטענות של הרב שמעון אור מחזקות גישה זו. -- ‏גבי‏ • שיח 20:13, 15 באוגוסט 2018 (IDT)
אני מבין שאתה עושה אותו דבר גם ביחס לחילוניים ולכן אשמח אם תוכל להביא כמה דוגמאות. אין צורך לפרט את כל עשרות הדוגמאות בשנה, רק אתה אלה שיצא לך להיפגש בהן. ההשוואה בין ראש ישיבה שהורשע בעצמו ובין תלמיד לשעבר שנעצר על מקרה שלא התרחש בישיבה (עד כדי תוספת בערך של ראש הישיבה) מלמדת שוב כמה אתה מוטה. לדעתי אינך כשיר לכתוב שום דבר בנושאים האלה כאשר מדובר בדתיים ובישיבות. ואל תשכח לפרט את הדוגמאות בעניין חילוניים שהכנסת לערכים. נרו יאירשיחה • ד' באלול ה'תשע"ח • 20:35, 15 באוגוסט 2018 (IDT)
לתומי חשבתי שכל אחד יכול לתרום לוויקיפדיה ולהוסיף לערכים מידע בעל חשיבות, בלי צורך לקבל הכשר מהרב או "לאזן". תהיה בריא. -- ‏גבי‏ • שיח 21:48, 15 באוגוסט 2018 (IDT)
א. אני רואה שלא הצלחת להדגים שאתה עושה אותו דבר ביחס לחילונים. כנראה אין הרבה דוגמאות. ב. לגבי מה שכן טרחת להשיב, פורמלית כן, אבל מי שנכשל שוב ושוב בניסיון לכתוב באופן מאוזן ביחס למגזר כלשהו - פשוט לא מתאים במבחן התוצאה. אני מציע שתנסה לעסוק בנושאים שבהם אתה מסוגל לכתוב באיזון רב יותר. נרו יאירשיחה • ד' באלול ה'תשע"ח • 22:08, 15 באוגוסט 2018 (IDT)
בכל הערכים שכתבתי אי פעם כללתי פסקת ביקורת (יש כמה צדיקים גמורים יוצאי דופן כמו אוסקר רומרו), למשל בערך על המטה למאבק בגזענות בישראל יש פסקה מיוחדת בה ריכזתי את הביקורת על הארגון. לפי השקפתי זה חלק בלתי נפרד מכל ערך בוויקיפדיה. לעומת זאת, גישתך גורמת לערכים שקשורים לדת להיות סטריליים וחוטאים למציאות. הטרור והאגרסיביות שלך ושל שותפיך ללובי גורמים לכך שבערכים על אורי רווח, אלי סדן ואחרים אין אזכור של התבטאויות בעייתיות שלהם, בערך על מכינה קדם-צבאית בני דוד אין אף מילת הביקורת על דברים שנאמרו בה, ועכשיו גם ישיבת הר המור ומרדכי שטרנברג זכים וטהורים. זאת ויקיפדיה מצונזרת ומוטה. זאת התוצאה של התהליכים שאתה מוביל. -- ‏גבי‏ • שיח 09:05, 17 באוגוסט 2018 (IDT)
אני מקווה שבערכים שכתבת יש עובדות יותר מגובות ונייטרליות מאשר "הטרור והאגרסיביות שלך ושל שותפיך ללובי". דגש - שיחה 09:08, 17 באוגוסט 2018 (IDT)
עוד לוביסט. -- ‏גבי‏ • שיח 09:12, 17 באוגוסט 2018 (IDT)
מעניין, תודה. רק ברשותך, ארבע שאלות: 1. איזה לובי אני משרת; 2. איך הגעת למסקנה הזו; 3. איך זה קשור לכאן; 4. איך זה עונה על הטענה שנטענה לעיל. דגש - שיחה 09:17, 17 באוגוסט 2018 (IDT)


הגנת דפים[עריכת קוד מקור]

אני די בטוח שאתם מכירים את ההגנה החלקית והחלשה ביותר - ההגנה מפני משתמשים אנונימיים, או ליתר דיוק, הגנה ממשתמשים אנונימיים ומשתמשים חדשים ללא ותק של 4 ימים. הגנה זו מאפשרת השחתות רבות מצד משתמשים. לדעתי, כדאי להפוך אותה להגנה מפני ויקיפדים ללא זכות הצבעה. להגנה זו מספר יתרונות וביניהם: 1. עידוד משתמשים לערוך יותר, על מנת שיוכלו לערוך יותר דפים 2. הגנה מוגברת מפני השחתות. מובן שלהגנה זו יש גם חסרונות, העיקרי שבהם הוא שרק מעט משתמשים יוכלו לערוך את הדף, חיסרון זה בא לידי ביטוי גם בכל שאר ההגנות שחזקות יותר מההגנה שהוזכרה בהתחלה. אך הגנות אלו פחות נפוצות. בקיצור, על מנת למנוע השחתות, יש להגביר את ההגנה על חלק מהדפים. בברכה, מלך הצבים - שיחה 00:58, 11 באוגוסט 2018 (IDT)

מה זכות הצבעה קשורה לעניין הגנות? לי, למשל, אין כרגע זכות הצבעה, כי אני עורך לעיתים רחוקות מדי. אבל אני פעיל במיזם כבר 14 שנים. אסור לי לערוך? אתה חושב שאני עלול להשחית משהו?
הצעה מופרכת לחלוטין. עופר קדם - שיחה 02:33, 11 באוגוסט 2018 (IDT)
הצעה מיותרת. בשעת הצורך ניתן לעלות ברמת ההגנה, לבדוקי עריכות אוטומטיות. דוד שי - שיחה 04:42, 11 באוגוסט 2018 (IDT)
זכות הצבעה הוא מנגנון שנוצר על מנת שלא יצרו משתמשים פיקטיביים לטובת הצבעות. איני רואה קשר בין זכות הצבעה ל"זכרות" עריכה של דפים. וכפי שציין דוד שי, יש רמות הגנה גבוהות יותר כאשר זה נדרש. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:54, 12 באוגוסט 2018 (IDT)
מה שכן, אם אני לא טועה, בוויקיפדיות אחרות יש מנגנון אחר להגדרת משתמשים ותיקים. ותק של מס' ימים מסויימים ומספר עריכות מינימלי במרחב הערכים. (לא משנה אם העריכות היו לפני חצי שנה או 10 שנים). אם יש אפשרות טכנית כזו, אני Symbol support vote.svg בעד לשנות את הגדרת משתמש ותיק. דגש חזק - שיחה 14:33, 12 באוגוסט 2018 (IDT)
אני עם דוד שי בעניין זה. אם יש השחתה נוספת אחרי הפעלת ההגנה הראשונה, אפשר להעלות מדרגה. גילגמש שיחה 14:55, 13 באוגוסט 2018 (IDT)

קישורים שבורים לאתר "יזכור" להנצחת חללי מערכות ישראל[עריכת קוד מקור]

בעקבות החלפה של תוכנת ניהול תוכן באתר "יזכור" להנצחת חללי מערכות ישראל נשברו קישורים רבים אליו. הקישורים לדפי ההנצחה האישיים נותרו תקינים בדרך כלל (הקישור בדף אהרן (ג'ימי) שמי נשבר, אין לי מושג מה מיוחד בו וכמה מקרים כאלה חמקו מעיני), אבל כל יתר הקישורים, לדפי אנדרטאות, בתי קברות צבאיים ועוד, נשברו. תיקנתי קישורים אחדים, ואתם מוזמנים לתקן קישורים שבורים נוספים שמסתתרים ברשימת יותר מ-3,000 הקישורים לאתר זה. שימו לב שבהזדמנות זו השתנה שם האתר מ"נזכור את כולם" ל"יזכור", ובהתאם שיניתי את שם הערך העוסק באתר ל"יזכור (אתר אינטרנט)". דוד שי - שיחה 04:40, 11 באוגוסט 2018 (IDT)

דוד שי, האם תוכל בבקשה להעביר את הרשימה לדף שניתן לסמן בו מה בוצע? תיקנתי מספר קישורים שבורים אבל בלי לסמן מה בוצע זה מלאכה לבטלה. בנוסף, אם אפשר יהיה למיין את הרשימה לפי שם הערך בו נמצא הקישור השבור, זה יאפשר לטפל באותו הדף בשלמות. RimerMoshe - שיחה 00:44, 12 באוגוסט 2018 (IDT)
אין לי דרך להיענות לבקשות, אבל אתן כמה כללים שיסייעו לאתר קישורים שבורים:
 • קישור שמסתיים המחרוזת מהצורה הזו c912d9d18e1ed3996ac2cb8e288ab32c (שילוב של אותיות לטיניות וספרות) הוא קישור תקין.
 • כל קישור העוסק בחלל הוא כנראה תקין, משום שבוני האתר הקפידו לשמר קישורים אלה. קישור כזה מסתיים בצורה HalalKorot.aspx?id=23391 (זו קבוצה רצופה גדולה של קישורים, בערך מקישור 70 עד קישור 2890 ברשימה).
 • כל יתר 200 הקישורים חשודים כשבורים.
 • גם כל קישור להפניה "נזכור את כולם" דורש תיקון, לפחות של שם האתר ל"[[יזכור (אתר אינטרנט)|]]" וכנראה גם של הקישור (כנראה יש חפיפה ניכרת בין רשימה זו לרדימה הקודמת של הקישורים החשודים). דוד שי - שיחה 06:29, 12 באוגוסט 2018 (IDT)
אני לא רואה איך בוט יכול לתקן קישורים שבורים (אבל אפשר לתת לו לחפש קישורים שבורים בקישורי חללים, שכמעט כולם תקינים). תיקון שם האתר ניתן לביצוע באמצעות בוט, אבל אני מעדיף שיטופל ידנית, כי הוא מאפשר לזהות קישורים פגומים. דוד שי - שיחה 21:23, 12 באוגוסט 2018 (IDT)

Done טופל
עברתי על כל הקישורים לאתר במרחב הערכים, ותיקנתי את כל הטעון תיקון (הבעיה העיקרית לטיפול הייתה, כאמור לעיל, הקישורים השבורים לאנדרטאות, ללוחות זיכרון, ולאתרי הנצחה למיניהם). Noon - שיחה 20:08, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

תודה. עוד יש לתקן 62 קישורים לאנדרטאות, שניתן לחפש אותן בדף זה. דוד שי - שיחה 16:15, 17 באוגוסט 2018 (IDT)
בוצע בוצע, גם אלה תוקנו. Noon - שיחה 21:56, 28 באוגוסט 2018 (IDT)

הצעת כללי תעתיק לאוקראינית[עריכת קוד מקור]

אין לנו כללים לתעתיק מאוקראינית. הצעתי עתה טיוטה לכללים כאלו, ואשמח לדון בהם עם יודעי דבר ולאחר הדיון וכל תיקון שיידרש, להפוך אותם לכללים המקובלים רשמית. (על הדרך, תיקנתי קצת את הכללים מרוסית [הידעתם ש-13 שנה לא הבחנו בחסרונה של אות אחת שם? :)]). Ijon - שיחה 23:48, 12 באוגוסט 2018 (IDT)

הומופוביה בתבניות ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:כיכר העיר#הומופוביה בתבניות ויקיפדיה

מקור אמין (מאוד...)[עריכת קוד מקור]

צהריים טובים חברים וחברות Face-smile.svg,
רציתי לשאול האם מותר לצרף לערך תרגומים מלאים של כתבות, לא סיכום או תקציר שלהן.
כוונתי לתרגום הכתבות, המופיעות כאן.
אני שואל זאת בעקבות בקשת Midrashah היקרה, לסייע בהרחבת הערך- תוך תרגום מידע מהשפה הפרסית (שיחה:נדא אמין).
מה אתם מציעים? (אינני חפץ, כמובן, לתרגם את הכתבות הארוכות הללו סתם כך... לכן אני שואל מבעוד מועד...).
אתייג, ליתר בטחון, את סיון, יואל, אלדדבעלי הידע בפרסית.
תודה והמשך יום קסום,
יואל שחק. - שיחה 14:00, 13 באוגוסט 2018 (IDT) .
לא ברור למה בדיוק אתה מתכוון. אילו כתבות? אם הכוונה לערך בוויקיפדיה בשפה זרה - מותר לתרגם. אם זה משהו שמצאת באינטרנט - לא. גילגמש שיחה 14:17, 13 באוגוסט 2018 (IDT)
אוקיי. אנסה לתמצת מהערך את העיקר. תודה גילגמש! יואל שחק. - שיחה 15:19, 13 באוגוסט 2018 (IDT) .
בגדול, ויקיפדיה לא מתאימה לפרסום מאמרים מלאים, גם במקרים בהם אין מגבלות של זכויות יוצרים. אם זה לא כתוב בויקיפדיה:מה ויקיפדיה איננה, אז צריך להוסיף. תרגום מאמרים כאלו בהחלט מתאים לוויקיטקסט (כמובן, כל עוד נשמרים הכללים ההולמים של זכויות יוצרים), ואחרי שהמאמר נשמר בוויקיטקסט, ניתן לקשר אליו מערכים בוויקיפדיה. קיפודנחש 21:15, 13 באוגוסט 2018 (IDT)
לדעתי, זה מכוסה כבר ב"ויקיפדיה היא אנציקלופדיה". מתוקף היותה אנצ' נובע שהיא לא במה לפרסום מאמרים, אלא ערכים אנציקלופדיים (ובנוסף, לא מאגר קישורים, לא מסד נתונים, לא ספר לימוד וכו'). גילגמש שיחה 19:19, 14 באוגוסט 2018 (IDT)

תיבת ״חדשות ואקטואליה״ בעמוד הראשי[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת תבנית:חדשות ואקטואליה#תיבת ״חדשות ואקטואליה״ בעמוד הראשי. דוד שי - שיחה 14:51, 5 בספטמבר 2018 (IDT)

ערכים בנושא הקהילה הטרנסית[עריכת קוד מקור]

ערכים בנושא הקהילה הטרנסית עוררו מספר מחלוקות בעבר, ואני אשמח אם תשמעו את הזווית שלי כעורכת טרנסית. חשוב לי לומר קודם כל שאמנם כנראה יש לי חילוקי דעות עם חלקכם, אבל למדתי המון מויקיפידה לאורך השנים ואני מעריכה את כל מי שתורמים לה.

בנימה אישית, כנערה טרנסית בארון שלא הבינה את זהותה המגדרית נחשפתי לראשונה לקהילה הטרנסית דרך ויקיפדיה, ואני בטוחה שאני לא היחידה. זה היה לפני כמעט עשור והערכים בנושא היו מיושנים ומלאים טעויות, מה שגרם לי לחזור ולהדחיק את הזהות המגדרית שלי לעוד כמה שנים לא קלות. חשוב להוסיף שאנשים טרנסים נמצאים בסיכון גבוה להדרה חברתית ולמצוקות נפשיות שמגיעות לכדי 40% נסיונות אובדניים בקהילה, ומחקרים מראים שתהליכי שינוי מגדרי בסביבה תומכת מצמצמים משמעותית את המצוקה.

באופן כללי יותר, ויקיפדיה היא מקור מידע נהדר ומקיף בזכות העורכים והקהילה, ובזכות זה היא חושפת אנשים רבים לנושאים שלא הכירו קודם. אני מאמינה שעם ההצלחה הזו באה אחריות, ואי אפשר להתעלם מההשפעה של ויקיפדיה על הקוראים שלה. ערכים טובים בנושא הקהילה הטרנסית יכולים לשנות ואף להציל חיים, וזה מדהים לדעתי.

בעקבות החוויות שלי התחלתי לפני בערך שנתיים לערוך ערכים בנושא הקהילה הטרנסית, במטרה לשפר אותם מתוך ההיכרות שלי עם הקהילה. בתקופה ההיא נתקלתי בהרבה חוסר היכרות עם הנושא וגם נפגעתי אישית. אני לא חושבת שזה נבע מכוונות רעות, אבל בסופו של דבר חוסר ההיכרות הזה והיחס לקהילה גרמו לי להפסיק לערוך עד היום, וזה לא נראה לי מצב רצוי בקהילה. חשוב שדיונים בנושא יהיו לא על אנשים טרנסים, אלא עם אנשים טרנסים, וייערכו בצורה מכבדת וקשובה גם אם לא מסכימים.

מקובל גם להחשיב את הנושא הטרנסי כתחום ידע, שיש אנשים שמכירים אותו לעומק. כמו בכל תחום ידע אחר, אם אתם לא מכירים טוב את הקהילה הטרנסית ורוצים לכתוב או לערוך ערך בנושא, זה מבורך אבל חשוב שזה יעשה בשיח עם מי שכן מכירים את התחום. במקביל ברור גם שיש מגוון דעות בנושא הקהילה, ואני מסכימה לחלוטין עם השאיפה לאובייקטיביות ככלל, אבל יש מקרים בהם בחירת הניסוח או התוכן תמיד תהיה סובייקטיבית. במקרים כאלה ראוי לדעתי לשמוע את דעתם של מי שבקיאים בנושא, ולקחת בחשבון את ההשפעה של הבחירות האלה על חיים של אנשים.

Pelegbl - שיחה 06:21, 15 באוגוסט 2018 (IDT)

Like Thumbup.svg אוהבים אותך, פלג. התו השמיניהבה נשוחחתובנות 10:30, 15 באוגוסט 2018 (IDT)
חשוב כל כך! ותודה פלג, גם על החשיפה, גם על העלאת הנושא, וגם על היותך פה, מקווה שזה מסמן חזרה לעשייה כאן, חוסר הייצוג הטרנסי והידע בתחום ניכר מאוד. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 12:49, 15 באוגוסט 2018 (IDT)
תודה על הדברים. שמחה שאת איתנו. • צִבְיָהשיחה • ד' באלול ה'תשע"ח 16:42, 15 באוגוסט 2018 (IDT)
תודה על מה שכתבת, שיהיו לך עריכות קלות ובהצלחה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח 17:41, 15 באוגוסט 2018 (IDT)
תודה מקרב לב על דברייך המרגשים, פלג. בתחינה ממך!
את אישה אמיצה, והתרגשתי לקרוא את דברייך.
אני מצר על חוסר הנעימות ועל הפגיעה האישית שנגרמו לך אז, וכולי תקווה שכעת את מרגישה בטוחה יותר בעצמך- ראשית בחייך האמיתיים, ושנית- בכתיבתך בויקיפדיה בנושאים החשובים והמשמעותיים כל כך הללו.
ברצוני לחזק את ידייך ואת רוחך, עושה רושם שאת אדם ייחודי, ומאחל לך את כל הטוב שבעולם.
בטוחני כי עוד תתרמי רבות לויקיפדיה, בדרכך הייחודית.
ערב נפלא,
יואל שחק. - שיחה 20:22, 15 באוגוסט 2018 (IDT) .
+1 מצטרף לדברים שנאמרו מעליי. ‏Guycn2 · ☎‏ 01:22, 16 באוגוסט 2018 (IDT)
מחיאות כפיים תודה רבה על דברייך הכנים והחשובים ותודה על הכתיבה המבורכת. BAswim - שיחה 02:05, 16 באוגוסט 2018 (IDT)
פלג, לאחר שנחשפת פה, במה שאני מפרש כאומץ לא מועט, הייתי מציע להעתיק את כל שכתבת לעיל לדף המשתמש שלך. אם כבר בחרת לספר לנו (ולעולם) על ההיסטוריה האישית שלך בהקשר הוויקיפדי, אין סיבה שבעתיד, אנשים לא יוכלו לקרוא את הדברים המרגשים הללו. אם הדברים ישארו רק פה ב"מזנון", הם יגיעו תוך זמן מה לארכיון. כותבים שירצו להכירך ולהבין את הרקע של מי שביצע עריכות מועילות כל כך בערכים בתחום הקרוב לליבך, לא יוכלו להגיע לדברים אלה בקלות. בדיוק לשם זה קיים דף המשתמש - להציג את עצמך. לדעתי תוכלי לעשות בו שימוש מצוין... כך או כך, בין אם תבחרי לעשות זאת או לא, בהצלחה בהמשך דרכך עמנו ותודה על הדרך שבחרת. Ldorfmanשיחה 03:27, 16 באוגוסט 2018 (IDT)
אם כבר לירון הזכיר את עניין המקום באתר, הרי שפסקה זו שייכת לכיכר העיר. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ה' באלול ה'תשע"ח • 13:14, 16 באוגוסט 2018 (IDT)
אמנם הדיון הוא בעל אופי אישי יותר מהרגיל, אבל עיקרו, כמו גם הכותרת, מתייחסים לערכים בויקיפדיה, וספציפית ערכים שקשורים לטרנסים. על כן, הפסקה שייכת לכאן, ולא לכיכר העיר, שמיועדת לדיונים כלליים לגמרי, בלי שום קשר לויקיפדיה או מדיניותה. עופר קדם - שיחה 15:59, 16 באוגוסט 2018 (IDT)